Jakie są rodzaje cery? Sprawdź, który masz i zobacz, jak go pielęgnować!

Jakie są rodzaje cery? Sprawdź, który masz i zobacz, jak go pielęgnować!

Tyle, ile ludzi na świecie, tak dużo typów skóry, o którą należy dbać w odpowiedni sposób. Jakie są najczęściej spotykane rodzaje cery i jaki sposób pielęgnacji będzie dla nich najlepszy?

Wśród najczęściej wymienianych rodzajów cery można spotkać 11 typów, które są charakterystyczne dla mieszkańców całego świata. Jedne z nich wymagają więcej zabiegów i troski, inne swoim właścicielom przysparzają znacznie mniej trosk.

Nie zmienia to jednak faktu, że pielęgnacja twarzy jest niezwykle ważna bez względu na typ skóry, szczególnie dla dobrego samopoczucia. Jak zatem dbać o poszczególne rodzaje cery? Jakie witaminy na skórę należy dostarczać organizmowi?

Najpopularniejsze rodzaje cery

Bez względu na rodzaj cery każda skóra wymaga troski. Pierwsze kroki, jakie należy wykonać, to oczywiście odpowiednia pielęgnacja. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie dokładnie oczyścić skórę i odpowiednio ją nawilżyć i odżywić. Zanieczyszczenia powietrza z łatwością osiadają na twarzy i zapychają pory, przez co mogą pojawiać się niedoskonałości i stany zapalne.

Oczywiście poszczególne rodzaje cery wymagają specjalnej troski i zainteresowania. Zupełnie innych preparatów użyjemy do skóry trądzikowej, a innych do skóry mieszanej. Najpierw jednak warto dobrze określić, jaki rodzaj skóry mamy, aby wiedzieć, jak o nią dbać.

Rodzaje cery - cera mieszana
Unsplash

Zobacz także: Szukasz dobrej i sprawdzonej kosmetyczki, która wykona makijaż ślubny? Zajrzyj do naszego katalogu pełnego najlepszych ofert!

Cera naczynkowa

Skóra naczynkowa charakteryzuje się niezwykłą delikatnością. Ponieważ  jest dość cienka, prześwitują przez nią naczynka. Problemy z cerą naczynkową często nasilają się w okresie ciąży. Pielęgnacja tego rodzaju skóry nie jest łatwa, ponieważ jej posiadaczom często towarzy uczucie swędzenia, ściągnięcia czy pieczenia. Jest to również cera, przy której może objawić się nadwrażliwość na kosmetyki.

Jak rozpoznać cerę naczynkową? Pierwszym symptomem może być pojawiający się i znikający rumień, który z czasem utrwala się i prowadzi do występowania tzw. pajączków, czyli pękniętych naczynek.

Pielęgnacja: Jak dbać o cerę naczynkową? Po pierwsze niezwykle ważna jest profilaktyka i łagodzenie powstałych zmian. Dlatego właśnie należy kupować kosmetyki dedykowane dla takiej cery. Warto również regularnie stosować maseczki nawilżające, łagodzące i chłodzące. Nie wolno także przegrzewać tego typu cery, co za tym idzie, rezygnacja z gorących kąpieli może tylko pomóc.

Cera trądzikowa

Jak pozbyć się trądziku? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która regularnie walczy z pojawiającymi się krostami, zmianami ropnymi i szeroko otwartymi porami. Niestety to pierwsze przesłanki, aby podejrzewać, że masz cerę trądzikową.

Jeśli wyskakujące niedoskonałości pojawiają się dłużej niż 3 miesiące z rzędu i nie są związane z żadnymi zmianami hormonalnymi czy menstruacją, najprawdopodobniej masz cerę trądzikową. Dodatkowo, jeśli widzisz, że znikające zmiany pozostawiają blizny, koniecznie zgłoś się do specjalisty.

Pielęgnacja: Troska o cerę trądzikową to nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale także dieta, w której powinny się znaleźć produkty detoksujące. Ważne jest również, aby twarzy nie dotykać brudnymi rękami. Co jeszcze można zrobić? Po pierwsze oczyszczać, po drugie złuszczać i po trzecie nawilżać. Z pewnością przydadzą się również kremy antybakteryjne.

Kobieta z piegami - cera wymagająca
Unsplash

Cera tłusta

Przy cerze tłustej największym problemem jest nadmierna produkcja sebum, która sprawia, że skóra błyszczy się w strefie “T” (nos, czoło, broda). Dodatkowo ten rodzaj skóry charakteryzuje się również rozszerzonymi porami i pojawiającymi się zmianami ropnymi. Osoby z cerą tłustą narażone są na występowanie trądziku i infekcji bakteryjnych.

Pielęgnacja: Przy skórze tłustej niezwykle ważna jest pielęgnacja, która powinna być prowadzona regularnie. Choć wydawać by się mogło, że tego typu cerę należy przede wszystkim zmatowić, bardzo ważne jest, aby jej nie przesuszyć. Nie wolno zatem stosować jedynie preparatów na bazie alkoholu. Nie poleca się również stosowania olejków, które wzmagają produkcję sebum. Złoty środek? Oczyszczanie przynajmniej dwa razy dziennie.

Cera mieszana

Cera mieszana jest jedną z najczęściej występujących i swoim właścicielom przysparza niemało kłopotów. Co ją charakteryzuje? Oczywiście cała gama problemów. Cera mieszana łączy w sobie cechy cery suchej i tłustej. Strefa “T” jest problematyczna ze względu na wydzielanie się sebum i pojawianie się wyprysków. Pozostałe partie skóry narażone są na przesuszenia i pękanie. Niezwykle łatwo ją podrażnić.  

Pielęgnacja: Określ, z jakimi problemami się częściej borykasz. Jeśli częściej masz problem z nadmiernym wydzielaniem sebum, sięgnij po kosmetyki, które zniwelują świecenie. Jeśli skóra błyszczy się tylko w jednym punkcie, zaopatrz się w preparaty, które nie tylko zapobiegają świeceniu, ale także nawilżają.

Kobieta patrzy w obiektyw aparatu
Unsplash

Zobacz także:Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Te wskazówki pomogą ci uzyskać wymarzony efekt

Cera sucha

Rodzaje cery są różne, jednak cera sucha jest wyjątkowo wymagająca. Jeśli wydaje ci się, że twoja skóra na twarzy jest cienka, jasna i mało elastyczna to zdecydowanie możesz ją nazwać cerą suchą. Przy tego typu skórze zmarszczki mogą się pojawić już około 20 roku życia. Dodatkowo jej właściciele narzekają na częste łuszczenie się i pojawiające się zaczerwienienia i podrażnienia.

Pielęgnacja: Najważniejsze jest nawilżenie i natłuszczenie tego typu cery. Specjaliści przestrzegają przed stosowaniem mydła i dużymi zmianami temperatury, które mogą zaostrzać stany zapalne. O cerę suchą należy dbać od wewnątrz i zewnątrz, dlatego ważna jest dieta i regularne nakładanie maseczek odżywiających i nawilżających.

Cera atopowa/wrażliwa

Zarówno cera atopowa jak i wrażliwa mogą być uwarunkowane genetycznie. Mogą również zostać nabyte ze względu na złe odżywianie czy narażenie skóry na działanie środków chemicznych. Cera atopowa charakteryzuje się przesuszeniami, zaczerwieniami, krostkami a nawet pęcherzykami.

Pielęgnacja: Zarówno cera wrażliwa jak i atopowa potrzebują szczególnej uwagi i dedykowanych dla nich kosmetyków. W takim wypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi odpowiednie leczenie, szczególnie, kiedy pojawia się atopowe zapalenie skóry.

Cera normalna

Cera normalna występuje jedynie u dzieci do momentu pokwitania i najczęściej nie pojawiają się na niej żadne stany zapalne, wypryski czy pęknięta naczynka. Jest gładka, napięta i cielistoróżowa. Dobrze reaguje na zmiany atmosferyczne.  

4.8/5 - (26)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore