Jura Krakowsko-Częstochowska – atrakcje, które zachwycą Cię w tej malowniczej krainie Polski!

Jura Krakowsko-Częstochowska – atrakcje, które zachwycą Cię w tej malowniczej krainie Polski!

Monumentalne zamki, malownicze doliny i tajemnicze jaskinie – tym przyciąga odwiedzających Jura Krakowsko-Częstochowska. Atrakcje tego wyjątkowego obszaru koniecznie trzeba zobaczyć!

Jura Krakowsko-Częstochowska to idealna przestrzeń na odpoczynek, piesze wędrówki, a także niezwykle romantyczne miejsce na zaręczyny w Polsce. O punktach, które z pewnością warto wpisać w plan wycieczki przeczytajcie w artykule!

Jura Krakowsko-Częstochowska – zamki na szlaku Orlich Gniazd

Ten osobliwy region, uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce obfituje w zamki i historyczne warownie. Większość z nich możecie zwiedzić, udając się Szlakiem Orlich Gniazd oraz Szlakiem Warowni Jurajskich. Jakie miejsca zasługują na szczególną uwagę? O tym poniżej!

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Największa z warowni, znajdujących się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, której początki datuje się na lata panowania Bolesława Krzywoustego. Monumentalne pozostałości zamku są obecnie udostępniane do zwiedzania, a także stanowią tło, dla odbywających się w tym miejscu imprez kulturalnych. Co ciekawe, ruiny warowni wielokrotnie służyły reżyserom i scenografom jako plener filmowy. Kręcono tu między innymi takie produkcje jak Zemsta, Janosik, a w ostatnim czasie także serial Wiedźmin.

Zamek w Olsztynie

Ruiny warowni położone zaledwie kilkanaście kilometrów od Częstochowy to kolejny z charakterystycznych punktów na Szlaku Orlich Gniazd, który warto odwiedzić. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1306 roku, jednak za czasów panowania Kazimierza Wielkiego strażnica zyskała miano jednego z najbardziej warownych zamków. Jak podaje legenda w jego podziemiach więziono Macieja Borkowica – wojewodę poznańskiego, który został skazany na śmierć głodową za spisek przeciwko władcy. Potop szwedzki, rozbiórka części warowni, a także erozja skał doprowadziły do postępującego niszczenia zamku, jednak malownicze pozostałości z ceglano-kamienną wieżą co roku przyciągają w to miejsce tysiące turystów.

Zamek w Ojcowie

Wybudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego stanowił niezwykle ważny punkt kontroli na szlaku handlowym. Burzliwa historia doprowadziła jednak zamek do ruiny. Obecnie Ojcowski Park Narodowy, do którego należy obiekt podejmuje się wielu prac remontowych, mających na celu rekonstrukcję zamkowych murów. Turyści mogą zwiedzać m.in. historyczną ekspozycję znajdującą się w wieży, basztę obronną, plac zamkowy, a także pomost widokowy. Według legendy pierwotna nazwa warowni brzmiała Ociec – i została nadana przez samego budowniczego, na pamiątkę walki o tron jego ojca Władysława Łokietka, który właśnie w pobliskich jaskiniach znalazł schronienie.

Pozostałości warowni królewskich na Szlaku Orlich Gniazd oraz Szlaku Warowni Jurajskich jest znacznie więcej. Oprócz wyżej wymienionych na uwagę zasługują także: ruiny zamku w Smoleniu, zamek w Siewierzu, zamek „Bąkowiec” w Morsku, zamek Pieskowa Skała, zamek w Bobolicach, zamek Tenczyn w Rudnie czy zamek w Mirowie.

Jura krakowsko-częstochowska atrakcje - zamek w Mirowie
Envato

Zobacz także: Podróż poślubna w Polsce – zobacz najpiękniejsze miejsca na miesiąc miodowy!

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – co jeszcze warto zobaczyć?

Oprócz zamków i warowni Jura Krakowsko-Częstochowska słynie z wyjątkowych, białych ostańców skalnych, a więc skał wapiennych, często o ciekawych kształtach i nazwach. Do najbardziej charakterystycznych należą Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Okiennik Wielki, Brama Bolechowicka czy Góra Zborów.

Na terenie Jury znajdziecie także wiele urzekających jaskiń i grot, które możecie eksplorować sami lub z przewodnikiem. Do najciekawszych zalicza się zlokalizowaną na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego Grotę Łokietka oraz Jaskinię Ciemną (unikatowość tego miejsca polega na tym, że zwiedzanie odbywa się ze świeczkami lub latarkami), a także znajdującą się niedaleko Góry Zborów – Jaskinię Głęboką oraz Jaskinię Nietoperza, w której kręcono sceny do Ogniem i mieczem.

Wyżyna krakowsko-częstochowska to również doskonała przestrzeń dla osób aktywnych. Dobrze rozwinięte ścieżki rowerowe, prowadzące przez liczący blisko 190 kilometrów Szlak Rowerowy Orlich Gniazd to prawdziwa atrakcja dla pasjonatów dwóch kółek. Ponadto liczne ścianki wspinaczkowe, możliwość uprawiania sportów wodnych, a także jazdy konnej sprawiają, że w tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie.

Jura krakowsko-częstochowska atrakcje - Ojcowski Park Narodowy
Envato

Zobacz także: Podlasie – atrakcje, które Cię zachwycą!

Jura Krakowsko-Częstochowska – atrakcje dla dzieci i nie tylko!

Pustynia Błędowska

Unikatowa atrakcja zlokalizowana na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, która z pewnością wprawi w zdumienie zwłaszcza najmłodszych. Ten największy w Polsce obszar lotnych piasków, powstał na skutek działalności mieszkańców oraz intensywnej wycinki drzew. Miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, na których czeka kilka ciekawych szlaków turystycznych z wspaniałymi punktami widokowymi.

Gród na Górze Birów

Zrekonstruowany gród, w którym możecie przenieść się do czasów średniowiecza i poznać życie ówczesnych ludzi. Wystawy tematyczne, unikatowe eksponaty, a także spacer przez epoki to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii, a także małych odkrywców.

Park Miniatur w Ogrodzieńcu

Nie możecie odwiedzić wszystkich zamków, znajdujących się na Jurze? Żaden problem! Wraz z dziećmi możecie udać się do tego wyjątkowego miejsca, w którym czekają na was najpiękniejsze rekonstrukcje z obszaru Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ponadto na terenie parku znajduje się plac zabaw z huśtawkami i zjeżdżalniami, a także miejsce, aby usiąść i zjeść coś dobrego.

Park Ogrodzieniec

W tym miejscu świetną rozrywkę macie gwarantowaną! Park Ogrodzieniec to przestrzeń, która spodoba się zarówno małym, jak i nieco większym dzieciom. Na odwiedzających czeka m.in. Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Strachów i Legend, Park Rozrywki oraz całoroczny tor saneczkowy.

4.7/5 - (15)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore