• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Kalkulator BMI – zobacz jak obliczyć wskaźnik masy ciała

Kalkulator BMI – zobacz jak obliczyć wskaźnik masy ciała

Dzisiejszy tryb życia – praca biurowa, dojazdy samochodem, jedzenie w biegu – powoduje, że dietetycy i naukowcy biją na alarm! Coraz więcej młodych osób, a nawet dzieci, zmaga się z nadwagą powodującą większość chorób cywilizacyjnych. Zaburzenia hormonalne, choroby związane z układem pokarmowym, bóle układu mięśniowo-szkieletowego i wiele innych dolegliwości można wyleczyć odpowiednią dietą i właściwą masą ciała. Aby dowiedzieć się, czy twoja waga jest prawidłowa, sprawdź najpierw jak obliczyć BMI – popularny wskaźnik masy ciała.

Jeżeli zmagasz się z nadwagą i twój wskaźnik BMI jest powyżej normy lub po prostu chcesz prowadzić zdrowy tryb życia, zacznij od małych kroków. Na początek zdrowe nawyki – codzienny spacer, schody zamiast windy, picie wody mineralnej każdego dnia powinny w ciągu kilku tygodni dać wspaniałe efekty. Oczywiście możesz również zdecydować się na konkretną dietę – popularne są dieta Dukana, dieta dr Dąbrowskiej, dieta Cambridge czy po prostu na początek dieta lekkostrawna. To właśnie odpowiedni sposób żywienia oraz aktywność fizyczna dają najlepsze efekty, jeśli chodzi o poprawę wskaźnika BMI.

Co to jest BMI?

BMI jest skrótem, który znają niemal wszyscy, ale jego rozszyfrowanie nie jest już takie proste. Nie każdy też wie, jak obliczyć BMI, właściwie co to jest BMI i przede wszystkim jak obliczyć prawidłową wagę. Otóż skrót BMI pochodzi od nazwy Body Mass Index. W tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu indeks masy ciała. Stanowi konkretną wartość liczbową w odniesieniu do przedziałów.

Indeks został opracowany przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta w 1832 roku. Obecnie wskaźnik BMI stosowany jest powszechnie przez organizacje i ośrodki zdrowia. Jest uznany przez Światową Organizację Zdrowia. Służy do diagnozy stanu zdrowia i wyznacza kierunki przyszłych działań dla pacjenta. Porównywanie wskaźnika w czasie pozwala też na ocenę efektów zastosowanej diety lub leczenia. Pomaga też odpowiedzieć na pytanie, czy dobrana aktywność fizyczna np. ćwiczenia dla kobiet BPU (brzuch, uda pośladki) pozwalają na osiąganie pożądanych efektów.

Kobieta waży się, żeby sprawdzić, jak obliczyć BMI
Unsplash

Zobacz także: Dieta dr Dąbrowskiej – jak się do niej przygotować i jakie wygląda cały jadłospis.

Jak obliczyć bmi – wzór?

Wiele osób zastanawia się, jak obliczyć BMI, dlatego też powstały narzędzia, które ułatwiają to zadanie m.in. kalkulator BMI. Służy on do samodzielnego sprawdzenia przedziału, w jakim znajduje się nasza waga. Wskaźnik BMI pomaga też udzielić odpowiedzi na pytanie, czy nasza masa jest prawidłowa. Pomaga diagnozować zarówno nadwagę, jak i zbyt niską masę ciała, która również, szczególnie w przebiegu poważnych chorób, jest niebezpieczna i może doprowadzić do wyniszczenia organizmu.

Odpowiadając na pytanie, jak obliczyć BMI samodzielnie – wystarczy wziąć pod uwagę dwie informacje – wagę oraz wzrost i wykorzystać prosty wzór. Wynik stanowi iloraz masy ciała podanej w kilogramach i wartości wzrostu do kwadratu wyrażonej w metrach:

BMI = masa ciała (kg) : wzrost (m)²

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak obliczyć wskaźnik BMI dla siebie – zobacz przykład. Załóżmy, że masz 160 cm wzrostu i ważysz 56 kilogramów. Zatem BMI = 56/ (1,6)2 = 56 / 2,56 = 21,875. W zaokrągleniu daje to wartość bliską 22.

Wskaźnik BMI jest zatem prostym wzorem matematycznym, który pozwala na ocenę sylwetki. Opisuje również zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie (w sposób pośredni) na podstawie proporcji masy ciała do wzrostu. Oczywiście jest to jednak wartość przybliżona i w niektórych przypadkach może być zawyżona lub zaniżona np. u osób aktywnych fizycznie, dzieci lub kobiet w ciąży.

Kobieta pokazuje, że spodnie są na nią za duże
Pexels

Jak obliczyć bmi dziecka?

Wskaźnik BMI ze względu na swoją uniwersalność daje dość ogólny obraz. Z uwagi na fakt, że nie uwzględnia on cech indywidualnych danej osoby, istotne jest jego odpowiednie interpretowanie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wyznaczania prawidłowej wagi dzieci. Z tego względu, jeśli zastanawiasz się, jak obliczyć BMI swojego dziecka, w pierwszej kolejności kluczowe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, ile ma lat. Jeśli mniej niż 14, poleca się specjalne siatki centylowe. Służą one do diagnozy rozwoju fizycznego dziecka, a ściślej do odpowiedzi na pytanie – czy waga i wzrost są proporcjonalne do wieku dziecka. U małych dzieci uzyskaną wartość BMI nanosi się na siatkę centylową interpretując wynik następująco:

 • < 3 centyla  – dziecko prawdopodobnie ma niedowagę,
 • 3-25 centyla – dziecko jest szczupłe,
 • 25-90 centyla – dziecko ma wagę prawidłową,
 • 90-97 centyla – dziecko ma nadwagę,
 • >97 centyl  – dziecko prawdopodobnie ma otyłość.

Jeśli twoje dziecko ma 14 lat i więcej, możesz już skorzystać z tradycyjnego wzoru na BMI, który jest taki sam, jak dla osób dorosłych. Generalnie jednak przyjmuje się, że wskaźnik BMI powinien być stosowany dla osób od 18 roku życia.

Jak obliczyć BMI
Unsplash

Jak obliczyć bmi u mężczyzny i kobiety?

Z przyczyn biologicznych kobiety i mężczyźni różnią się między sobą pod kątem budowy ciała, a także zawartości tłuszczu w organizmie, która u kobiet jest wyższa niż u mężczyzn. Mężczyźni mają za to większą ilość mięśni. Choć wskaźnik BMI u przedstawicieli obu płci o podobnym wzroście będzie podobny, to jednak z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że tkanka tłuszczowa u kobiety będzie stanowiła większą część ciała, niż u mężczyzny. Te różnice pozwalają też między innymi udzielić odpowiedzi na pytanie, jak ćwiczyć na siłowni – inne ćwiczenia na określone partie ciała będą lepsze dla kobiet, inne z kolei bardziej efektywne dla mężczyzn.

Jeśli już wiesz, jak obliczyć wskaźnik BMI – interpretacja wyników jest podobna dla kobiet i mężczyzn. Wartości liczbowe mieszczą się w jednakowych przedziałach, które zgodnie z międzynarodową klasyfikacją BMI oznaczają odpowiednio:

 • < 16,0 – wygłodzenie,
 • 16,0-16,99 – wychudzenie,
 • 17,0-18,49 – niedowagę,
 • 18,5-24,99 – wartość prawidłową,
 • 25,0-29,99 – nadwagę,
 • 30,0-34,99 – I stopień otyłości,
 • 35,0-39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczną),
 • ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajną).

Oczywiście wyjątek od tego, jak obliczyć BMI oraz interpretować wyniki stanowią osoby zmagające się z chorobą oraz kobiety w ciąży, których waga będzie znacznie wyższa ze względu na ich błogosławiony stan.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu