Jak wybrać kamerzystę na wesele? Kompleksowy poradnik krok po kroku!

Ślub i wesele są wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla pary młodej, ale również i gości. Nic więc dziwnego, że przyszli nowożeńcy pragną uwiecznić te wyjątkowe chwile. Jednak ogromu emocji, uśmiechu, łez szczęścia oraz czułych gestów czasem nie sposób wyrazić na zdjęciach, dlatego też coraz więcej par młodych decyduje się na realizację filmu ślubnego. Jak wybrać kamerzystę na wesele? Czym się kierować i na co zwracać uwagę? 🎥

Jak wybrać kamerzystę na wesele? Kompleksowy poradnik krok po kroku!
Adobe Stock
Aplikacja wesele z klasą

Tradycyjny film weselny dawniej był niezwykle długim, nawet kilkugodzinnym, materiałem i do tego niezwykle kosztownym. To dlatego pary młode zaczęły odchodzić od usług kamerzysty i zaczęły inwestować tylko w fotografa ślubnego. Szczęśliwie czasy się zmieniają i na rynku weselnym pojawiły się nowe trendy. Jednym z nich jest teledysk ślubny, czyli bardzo dynamiczny materiał pokazujący najważniejsze ujęcia ze ślubu i wesela, który trwa około kilku minut. 📽 Sam film ślubny też przeszedł transformację przede wszystkim w długości trwania filmu oraz przedstawianych ujęć. Jednak film sam się nie zrobi. Najważniejszy jest oczywiście wykonawca. Co zatem może pomóc w wyborze kamerzysty?

Oferty promowane

Kamerzysta na wesele – dzień z pracy

Dobry kamerzysta ślubny wie, że jego dzień pracy nie zaczyna się od momentu wejścia do kościoła czy USC. Bardzo często wykorzystuje on również do swojego materiału ujęcia z okolicy, drona czy domu, w którym odbywa się błogosławieństwo.

jak wybrać kamerzystę na wesele - filmowiec nagrywający parę młodą na ściance
Adobe Stock

Przyjęło się, że kamerzysta pracuje do oczepin, jednak nie później niż do godziny pierwszej w nocy. ⏰ Oczywiście ten czas może się wydłużyć, wtedy para młoda musi się liczyć z dodatkową opłatą, która wynosi 200-300 złotych na godzinę.

Dzień pracy zatem trwa zazwyczaj 14-16 godzin uwzględniając dojazd w promieniu 100-150 km od miejsca zamieszkania. Na tym jednak praca kamerzysty się nie kończy. Musicie pamiętać o tym, że w czas pracy wlicza się również montaż i obróbka filmu.

Jaki film warto wybrać?

Wspomnieliśmy już o tym, że tradycyjny film weselny zdecydowanie zmienił się na przestrzeni lat. Ślubny film przestał był nużącym i długim materiałem pokazującym, jak wujek Zbyszek przysypia na krześle, a stały się dynamicznym materiałem skupionym na najpiękniejszych ujęciach i emocjach. 🥰

jak wybrać kamerzystę na wesele - filmowiec nagrywający ślub w plenerze
Adobe Stock

Oczywiście na filmy ślubne nadal jest zapotrzebowanie są one jednak zdecydowanie krótsze od materiałów, które dotychczas znaliśmy. Obecnie jednak prym wiodą teledyski ślubne, czyli krótkie materiały liczące ok. kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Są to bardzo dynamiczne ujęcia np. Waszego pierwszego tańca lub sesji plenerowej opatrzone piękną muzyką, dzięki czemu poczujecie się, jak prawdziwe gwiazdy. Doświadczony filmowiec wie dokładnie, jakie ujęcia wykorzystać, aby pokazać Was w jak najlepszym świetle i dodatkowo przekazać wszystko, co dla Was najistotniejsze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty?

Decydując się nakręcić Wasze wesele, kamerzysta powinien oczywiście spełniać Wasze wymagania. Piękny film to nie wszystko. Istnieją jednak bardzo istotne aspekty, na które powinniście zwrócić uwagę. W szczególności portfolio, osobowość, ile kosztuje kamerzysta oraz, co wchodzi w zakres jego usług. 😉 Jak wybrać kamerzystę na wesele i na co zwracać uwagę?

jak wybrać kamerzystę na wesele - ujęcie pary młodej wyświetlające się na kamerze
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Szukasz wyjątkowej sukni ślubnej? Odwiedź nasz katalog i wybierz wymarzony model!

Portfolio

Film ślubny powinien zachwycać. Bez względu na to czy decydujecie się na tradycyjny film, czy też teledysk ślubny powinien on mieć to coś. Najlepiej oczywiście sprawdzić to, zapoznając się z portfolio kamerzysty. 🙂 Zobaczyć, jak wyglądały jego wcześniejsze realizacje. Czy czujecie podobny klimat. Jeśli zależy Wam, aby wynająć naprawdę dobrego kamerzystę, postarajcie się przygotować wcześniej Wasz scenariusz na cały film, aby kamerzysta wiedział, czego oczekujecie i mógł ewentualnie zaproponować swoje pomysły.

Zdecydowanie nie zrzucajcie całego pomysłu na kamerzystę, bo nawet, jeśli będzie bardzo dobry, a przygotuje coś niezgodnego z Waszą wizją, po prostu się rozczarujecie. Przeglądając jego portfolio zwróćcie uwagę na takie rzeczy, jak:

  • długość filmu
  • zbyt długie ujęcia
  • zła jakość obrazu
  • nieumiejętny montaż
  • finalny efekt

Osobowość

Przed wynajęciem kamerzysty, koniecznie poznajcie jego osobowość. To niezwykle ważne, abyście nadawali na tych samych falach. 🌊 Co z tego, że portfolio będzie bogate i wypełnione fantastycznymi realizacjami, jeśli nie będzie w stanie się wspólnie dogadać. W dniu wesela młoda para ma dość stresów, więc niepotrzebnym jest, aby musiała się jeszcze zastanawiać, jak się ustawić do kamery. To wszystko musi wyjść naturalnie, a Wasza współpraca powinna być swobodna i oparta na przyjacielskiej relacji.

Zakres usług

Dokładnie upewnijcie się, za co będziecie płacić. Co wlicza się w zakres usług i jak one wyglądają. Czy kamerzysta realizuje też zdjęcia z drona, z lotu ptaka, czy możecie nagrywać w kościele, czy będzie z Wami na sesji plenerowej. Przygotujcie sobie konkretną listę pytań, które chcecie zadać w trakcie spotkania. 😉

Najczęściej w usługach znajdziecie takie pakiety, które zawierają następujące usługi:

  • filmowanie z drona
  • plener ślubny
  • nagranie podziękowań dla rodziców
  • nagranie poprawin
  • drugi operator

Cena

Chyba jedna z najważniejszych i kluczowych kwestii, jeśli będziecie decydować się na filmowca. Oczywiście rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Znajdziecie bowiem oferty za 1000 złotych (tutaj od razu wiadomo, że jest coś podejrzanego) oraz oferty za 15.000 tysięcy złotych.

Standardowo jednak ceny plasują się pomiędzy 2500 a 4000 tysiące złotych. 💰

Oczywiście cena cenie nie równa, dlatego zawsze sprawdzajcie, co zawiera konkretny pakiet, co zawarte jest w ramach ceny.

Umowa

Absolutny must have! Jedna z podstawowych rzeczy, na jaką powinniście zwrócić szczególną uwagę! Przeczytajcie dokładnie każdy zapis, jeśli coś się nie zgadza lub macie jakąkolwiek wątpliwość od razu skonsultujcie ją z kamerzystą. 📹 Jeśli filmowiec nie chce się zgodzić na zmianę, powinno być to dla Was czerwone światło.

Pamiętajcie, że macie również prawo, aby skonsultować umowę z prawnikiem lub bliską Wam osoba, którą już na przykład jest po ślubie.

Kamerzysta na wesele – o tym na pewno nie pomyśleliście

Istnieją pewne oczywiste kwestie, które nasuwają się od razu, kiedy zamierzacie podjąć współpracę z kamerzystą. Są jednak tematy, na które młode pary mogłyby nie wpaść. Poniżej przedstawiamy największe perełki, na które zdecydowanie warto również zwrócić uwagę. 🙂

jak wybrać kamerzystę na wesele - kamera nagrywająca gości weselnych i parę młodą na sali
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Wyjątkowa sesja plenerowa. Wybierz najlepszego fotografa!

Licencja na nagrywanie w kościele

Tak, tak. Taki dokument każdy kamerzysta (i fotograf również) powinien posiadać. Aby go otrzymać, należy przejść przez kurs liturgiczny, na którym można dowiedzieć się, w jaki sposób filmować, jak poruszać się po kościele, kiedy i na co można sobie pozwolić, aby nie zakłócać ceremonii. 💒 Zastanawiając się zatem, jak wybrać kamerzystę na wesele, koniecznie weźcie te kwestię pod uwagę.

Oczywiście księża nie zawsze pytają o taki dokument, natomiast jest znajdzie się wielebny, któremu będzie na tym zależało, a Wasz kamerzysta nie będzie posiadał odpowiednich uprawnień, wtedy na Waszym filmie z kościoła możecie postawić przysłowiowy krzyżyk. Tego chyba nie chcecie prawda? Dlatego zawsze warto dopytać o taki dokument.

Dodatkowy operator

Wasz film wcale nie musi realizować jeden kamerzysta. Coraz częściej zdarza się, że materiały realizowane są przez dwie, a nawet trzy osoby. Tak jest to oczywiście dodatkowy koszt, jednak musicie spojrzeć na to z innej perspektywy.

Co w przypadku, kiedy Wasz główny fotograf zachoruje? Kiedy zepsuje mu się sprzęt? 🤔 Chyba warto mieć wtedy zabezpieczenie w postaci drugiej osoby. Jest to zawsze szansa na zdobycie filmu z dodatkowego źródła.

Co w przypadku awarii sprzętu?

Jak wybrać kamerzystę na wesele, aby się nie rozczarować? Koniecznie dopytajcie, czy Wasz kamerzysta dysponuje dodatkowym sprzętem w razie awarii. 🎥 Chyba nie chcecie, żeby Wasze najważniejsze chwile nie zostały uwiecznione? Jest to niezwykle istotna kwestia szczególnie, jeśli nie bierzecie pod uwagę dodatkowego operatora.

Kamerzysta na wesele – co się dzieje z filmem po ślubie?

No dobrze. Wasz wyjątkowy dzień minął, materiał został nagrany i co dalej? Jeśli wydaje Wam się, że film z dnia ślubu otrzymacie na kilka dni po uroczystości to niestety jesteście w błędzie, ale spokojnie. 😉 Jest na to wszystko racjonalne wytłumaczenie. Sprawdźcie zatem, co się dzieje z filmem po ślubie.

jak wybrać kamerzystę na wesele - kamera ustawiona, aby nagrać ślub plenerowy
Adobe Stock

Ile się czeka na przekazanie filmu?

Przede wszystkim wszystko zależy od tego, czy Wasz ślub odbywa się w trakcie sezonu (maj-wrzesień) oraz ile zleceń ma kamerzysta.

Bywa tak, że para młoda otrzymuje film już po miesiącu oczekiwania, a czasem po pół roku (tutaj też nie powinniście panikować). Średni jednak czas wynosi od 2 do 3 miesięcy oczekiwania. ⌛️

W jakiej formie przekazuje się film?

Płyty CD zaczynają przechodzić powoli do lamusa, aczkolwiek wszystko zależy od tego, jak umówicie się ze swoim kamerzystą. Aktualnie praktykuje się pendrive, dostarczenie filmu poprzez link lub jest on zapisywany w chmurze. 🙂

Kamerzysta na wesele – ostatnie wskazówki

Jak wybrać kamerzystę na wesele, aby nie żałować? Zdajemy sobie sprawę, że możecie być zabieganą parą młodą, jednak zalecamy, aby nie szukać fotografa na ostatnią chwilę. To wszystko jest proces wymagający czasu, a chyba zależy Wam, aby ślub nagrywała właściwa osoba. Zanim podejmiecie jakąkolwiek decyzję, jeszcze raz zastanówcie się, jak chcecie pokazać swój ślub oraz jaki film wybrać, gdyż w trakcie ślubu będzie już za późno na takie decyzje.

jak wybrać kamerzystę na wesele - kamerzysta nagrywający gości na sali
Adobe Stock

Opinii o kamerzyście możecie poszukać na mediach społecznościowych, w wizytówce Google, czy zaczerpnąć języka u znajomych, jeśli ktoś go zna lub polecił. Taki reportaż można nagrać tylko raz, więc warto poważnie podejść do sprawy.

Jako narzeczeni możecie również wystąpić przed kamerą zapraszając na Waszą sesję narzeczeńską filmowca. Będzie to również świetna okazja, aby go lepiej poznać i przygotować się do najważniejszego nagrania.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie button-pobierz.jpg

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (24)

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore