Kamerzysta na ślub i wesele, którego warto wybrać

Kamerzysta na ślub i wesele, którego warto wybrać

Młode Pary często zastanawiają się nad tym, czy kamerzysta na weselu jest potrzebny. Spośród setki ofert trudno im wybrać profesjonalistę, który zarejestruje najważniejsze wydarzenie w ich życiu.

W rytmie hip-hopu czy walca? – piosenka na pierwszy taniecFilm z wesela czy fotografie ślubne?

Album z fotografiami to najpiękniejsza pamiątka po ślubie i weselu. Można  wspomnieć piękne wydarzenie i pochwalić się przed dziećmi i wnukami. Zdjęcia, choć piękne, mają jednak pewne ograniczenie – nie oddadzą drżącego ze wzruszenia  głosu, którym wypowiadaliście przysięgę małżeńską, nie zarejestrują gromkiego 100 lat śpiewanego przez gości, ani muzyki granej przez zespół, nie pokażą też, jak tańczyliście. To powody, dla których warto zaangażować w upamiętnienie chwil ze ślubu i wesela nie tylko fotografa, ale również kamerzystę.

Jak najlepiej wybrać właściwego kamerzystę?

Najważniejsze jest portfolio – musicie zobaczyć chociaż fragmenty filmów, które realizował. Są różne style i techniki filmowania, podobnie jak różne są style montażu. Najlepiej byłoby zobaczyć dla porównania prace kilku kamerzystów. Wtedy łatwo jest zauważyć różnice i określić czego tak naprawdę oczekujecie.

Czego oczekiwać od kamerzysty?

Osobiste spotkanie z kamerzystą to podstawa. Tylko rozmawiając z nim, oglądając stworzone przez niego reportaże, jesteście  w stanie ocenić, czy to profesjonalista, który sprosta Waszym wymaganiom. Sami musicie tez wiedzieć, jakiego filmu oczekujecie. Czy zależy Wam na prostym reportażu czy może wolicie rejestrację ubarwioną animacjami, wierszykami i wirującymi napisami?

Ustalenie wspólnej wizji filmu, przedstawienie oczekiwań, stanowi podstawę do stworzenia pamiątki, z której będziecie się cieszyć przez długie lata.

Powinniście wskazać kamerzyście i uzgodnić z nim ujęcia, które chcecie mieć na filmie (przygotowania do ślubu, błogosławieństwo itp.). Omówcie szczegóły wykonania usługi i zapiszcie je w umowie. To pozwoli uniknąć w przyszłości nieporozumień.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, na jakim sprzęcie kamerzysta pracuje, czy filmy, które prezentuje są jego dziełem czy zostały wykonane przez zupełnie innego człowieka. Nie zaszkodzi zapytać o jego wizję wideofilmowania – o to, co robi a czego nie robi podczas reportażu weselnego.

Cena gra rolę

Płacicie za czas pracy, nie tylko podczas uroczystości. Montaż filmu weselnego to nawet do kilku tygodni pracy. Płacicie też za jakość i ilość sprzętu, za jakość i ilość oświetlenia. Inny film będzie wtedy, gdy filmuje go tylko jeden kamerzysta  bez dodatkowego oświetlenia, a zupełnie inny, kiedy są 2-3 kamery i sala weselna jest dobrze doświetlona. To daje lepsze ujęcia i większe możliwości wyboru tych najlepszych, ale przekłada się też na długość czasu pracy przy montażu Waszego filmu. Więcej ujęć oznacza więcej materiału do obróbki.

Jakość filmu z wesela

O jakości filmu świadczy stabilność, ostrość, płynność obrazu i dźwięku. Kreatywność i pomysłowość kamerzysty też są niezwykle ważne. Montaż i udźwiękowienie filmu możemy ocenić oglądając kilka projektów kamerzysty. Ujęcia muszą być stabilne i płynne (nie mogą skakać). Jeśli w trakcie oglądania mamy wrażenie, że nabawiliśmy się choroby morskiej – wiemy, że nie mamy do czynienia z profesjonalistą.

Kamerzysta powinien filmować w taki sposób, aby nie przeszkadzać Parze Młodej, rodzicom i gościom weselnym.

Pomóżcie w nagraniu

Merytoryczna wartość filmu w przeważającej części zależy od zachowania uczestników ślubu i wesela, dlatego warto poprosić najbliższych gości weselnych, by współgrali z kamerzystą, udzielili mu wywiadu, byli pogodni i zaangażowani w zabawę. Bo to pomoże stworzyć piękny film pełny wzruszeń, miłych słów i gestów.

Długi czy krótki film z wesela?

Standardowa długość reportażu wynosi od 60 a 240 minut.

Jeśli chcecie, aby Wasz film był dynamicznie i ciekawie zmontowany, bez zbędnych dłużyzn i by uwzględniał tylko najważniejsze fragmenty wesela, to rozważcie opcję 60-70 minut. Dwugodzinny film nie będzie już tak dynamiczny.

Lepiej obejrzeć krótszy film pozostawiający niedosyt, niż umrzeć z przejedzenia. Jeśli nie bardzo wiecie, na jak długim filmie Wam zależy, zastanówcie się, po jakim czasie znudził wam się reportaż weselny kogoś z rodziny lub znajomych. Weźcie też pod uwagę liczbę gości. Inaczej ogląda się film z 40-osobowego przyjęcia, a inaczej z 200-osobowego wesela.

Film na jednej czy kilku płytach?

Jakość idzie zdecydowanie w parze z czasem – im dłuższy materiał na jednej płycie DVD chcemy zmieścić, tym jego jakość gorsza. Dlatego, jeśli zależy Wam na jednej płycie i bardzo dobrej jakości weselnego reportażu, powinien on być nie dłuższy niż 1 godzina i 10 minut. Jeśli nie przeszkadzają Wam dwie płyty – materiał może trwać łącznie 2 godziny i 20 minut, wtedy jego jakość także będzie bez zarzutu.

Kamera HD?

Wybór formatu zapisu filmu jest bardzo istotny. Mamy do wyboru: DVD, HD, BlueRay, gdzie DVD daje film relatywnie najsłabszej jakości, a BlueRay najlepszej. Jak więc wybrać? Należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Najważniejszy jest sprzęt, na jakim będziecie odtwarzać film – Wy, Wasi rodzice, czy ciocia z Ameryki. Na komputerze odtworzycie wszystko, ale jeśli Wasi rodzice dysponują tylko zwykłym odtwarzaczem DVD, to format BlueRay nie ma już sensu. Druga kwestia to cena. Format BlueRay jest droższy, ponieważ wymaga zarówno obróbki na innych programach, jak i droższego nośnika.

 

 

KOMENTARZE: 5

 1. Kamerzysta to wymóg konieczny każdej pary. Po latach doceni się taką pamiątkę. Poziom profesjonalizmu poszedł bardzo w górę. Tak więc kamerzysta to oczywistość 🙂

 2. Patrząc w perspektywie wielu lat małżeństwa kasa wydana na kamerzystę wcale nie wydaje się duża (przynajmniej w mojej ocenie). Zwłaszcza, że po ślubie to tylko zdjęcia i film będzie naszą pamiątką. Wspomnienia z czasem szybko się zacierają. Ale decyzję każdy podejmuje samodzielnie w oparciu o własne potrzeby. Ja natomiast nigdy nie zrezygnowałbym z kamerzysty – pod warunkiem, że dostałbym film, który naprawdę będziemy chcieli oglądać.

 3. Również uważam, że kamerzysta na weselu pełni ogromną rolę i cudownie jest mieć taką pamiątkę. Sama nie byłam z początku przekonana, ale narzeczony mnie namówił i nie żałuję!

 4. Również potwierdzam, że bardzo ciekawy artykuł ale nieco przestarzałe metody moim zdaniem opisujecie. Teraz dużo się pozmieniało. U nas filmowaniem zajmowała się firma videomirków. Cały materiał dostaliśmy na PD oprawionym w nasze zdjęcie, a jeszcze wcześniej został on zamieszczony u nich na stronie jako VOD dla wszystkich gości weselnych dostępny w HD 🙂 Do tego teraz często robi się coś w stylu teledysku weselnego. Nam zrobili bardzo podobny zwiastun Generalnie z resztą się zgadzam 🙂

 5. Artykuł bardzo ciekawy.Odniosę się do ostatniej kwestii „KAMERA HD ?”
  Obecnie wybór nośnika na którym możemy mieć swój film jest dostępny w szerszym zakresie.
  Do płyt DVD oraz BluRay możemy dodać opcję „pendrive” – czyli znany wszystkim „pen” o pojemności 8,16 lub 32 GB w zależności od potrzeb, najlepiej USB 3.0, aby odczyt na urządzeniu był szybki i film sprawnie się odtwarzał bez żadnego „przycinania się”. Owy pendrive jest obecnie chyba najlepszym rozwiązaniem z racji iż umożliwa on odtworzenie filmu w pełnej jakości HD 1920*1080 nie tylko w komputerze,ale też na każdym TV z wejściem USB bez potrzeby podłączenia innego urządzenia.
  Inną opcją oddawania materiału która „weszła w życie” jakiś czas temu jest „wersja elektroniczna”. Film z wesela oddawany jest w formie „linku” .Takowy film zamieszczony w internecie jest dostępny dla każdej osoby która posiada „link” (najlepiej z hasłem) udostępniony dla wybranej grupy przez parę młodą. Film można zarówno obejrzeć w internecie, jak i również ściągnąć go sobie w postaci pliku na swój komputer z najlepszą dostępną jakością.
  Warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).