Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów ślubnych? Sprawdź, czy masz taki obowiązek!

Kiedy należy zapłacić podatek od prezentów ślubnych? Sprawdź, czy masz taki obowiązek!

Wesele i ślub to oczywiście wiele przyjemności i cudowne prezenty od gości weselnych. Czy tego typu podarunki są opodatkowane? Czy para młoda musi opłacić podatek od prezentów ślubnych?

Zapraszając gości na ślub, żadna para nie zastanawia się nad tym, jakie prezenty dostanie. To goście niejednokrotnie myślą o tym, ile dać do koperty. W ostatnim czasie coraz więcej słyszało się jednak na temat podatku od prezentów ślubnych. Kiedy należy uiścić taką opłatę i czy w ogóle para młoda jest do tego zobowiązana. Jak wyglądają przepisy w kwestii podatku od darowizny i jakie progi muszą zostać przekroczone, aby fiskus upomniał się o swoje. 

Podatek od prezentów ślubnych 

Każda para młoda przygotowująca się do ślubu  powinna zapoznać się z przepisami, które mogą być związane z tym wielkim dniem. Jak wziąć urlop okolicznościowy? Kto powinien zapłacić ZAiKS-owi? Warto również poczytać o podatku od darowizny. 

Niektóre prezenty podarowane przez najbliższych i znajomych mogą zostać potraktowane jako darowizna. Oczywiście nie trzeba zupełnie przejmować się takimi drobiazgami jak kwiaty, książki czy nawet sprzęt kuchenny. Według specjalistów można również uniknąć podatku od darowizny w przypadku nieco droższych podarunków, szczególnie, jeśli zostały wręczone przez bliską rodzinę. Jednak, jak podkreślają eksperci, nowożeńcy powinni poinformować o tym fiskusa. 

W świetle prawa darowizna to rodzaj umowy nazwanej prawa cywilnego, która ma na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem majątku darczyńcy”. Oznacza to zatem, że prezent ślubny również traktowany jest jako darowizna, jednak, aby należało odprowadzić od niego podatek, suma prezentów powinna przekroczyć ściśle określone progi. 

Podatek od darowizny – ile i od kogo?

Ile parę młodą może wynieść podatek od prezentów ślubnych? To zależy od kilku czynników. Po pierwsze od tego, ile udało im się uzbierać, po drugie od tego, jaki stopień pokrewieństwa łączy ich z darczyńcą. Bezpośrednią grupę docelową i wysokość składki określa się, biorąc pod uwagę oba kryteria. Jeśli wyznaczony limit został przekroczony, para młoda musi na odpowiednim formularzu zgłosić to do Urzędu Skarbowego. 

GRUPA PODATKOWAPRÓGFORMULARZ DO US 
I grupa podatkowa: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), rodzeństwo, ojczym, macocha9637 złotychSD-3 lub SD-Z2
II grupa docelowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków, pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie innych zstępnych7276 złotychSD-3
III grupa docelowa: pozostałe osoby niespokrewnione, na przykład: przyjaciele, pracodawca, niespokrewniona matka chrzestna4092 złoteSD-3

Podatek od prezentów od najbliższej rodziny – jak wygląda to naprawdę?

podatek od prezentów
Unsplash

W praktyce prezenty otrzymane od I grupy podatkowej nie podlegają opodatkowaniu, nawet jeśli ich suma przekroczy wyznaczony próg. Jednak, aby nie trzeba było płacić, para młoda w takiej sytuacji musi spełnić kilka wymogów:

  1. Pół roku po ślubie zgłosić otrzymanę darowiznę do urzędu skarbowego za pomocą druku SD-Z2.
  2. W urzędzie skarbowym należy przedłożyć dowód otrzymania darowizny, w przypadku pieniędzy może być to wyciąg bankowy.

Spełnienie tych warunków jest wymagane tylko wtedy, kiedy suma darowizny otrzymanej od jednej osoby w ciągu 5 lat przekroczy próg 9637 złotych. 

Podatek od prezentów ślubnych od pracodawcy 

Pracodawca zaliczany jest do III grupy docelowej, zatem otrzymanie od niego drogiego prezentu, przekraczającego 4 tysiące złotych, obliguje parę młodą do opłacenia podatku od darowizny. Aby tego uniknąć, pracodawca droższy prezent, na przykład w formie pieniężnej, może podarować w ramach premii. Dzięki temu zostanie on potraktowany jako przychód ze stosunku pracy. 

Oczywiście fiskus nie zagląda do kopert pary młodej, jednak może zainteresować się większymi zakupami świeżo upieczonych małżonków, takimi jak nabycie nowego mieszkania czy samochodu. W takim wypadku, jeśli para nie zgłosiła darowizny, a powinna, będzie musiała opłacić karną stawkę podatku, który wynosi 20 % od kwoty darowizny. 

5/5 - (46)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore