Kiedy podać tort na weselu?

Kiedy podać tort na weselu?
Adobe Stock

Tort to jedna z głównych atrakcji przyjęcia weselnego i jednocześnie słodkie dopełnienie każdego menu. Występuje w wielu kształtach, stylach i może posiadać różne smaki. Dla większości par młodych to również nieodłączny element uroczystości. Czy wiecie jednak, kiedy podać tort na weselu? 🍰 Jaka pora będzie najlepsza? Przeczytajcie w artykule!

Aplikacja wesele z klasą

Kiedy podać tort na weselu – symbolika słodkiego wypieku

👉 Zwyczaj obdarowywania panny młodej słodkimi wypiekami pojawił się już w czasach starożytnych i miał symbolizować szczęście w małżeństwie i płodność w związku. 

Oferty promowane

Samo dzielenie się z gośćmi tortem podczas przyjęcia nieodzownie związane jest ze staropolskim zwyczajem częstowania weselników kołaczem. Ten słodki wypiek miał być symbolem pomyślności i dobrobytu dla małżonków. Jednak, aby nowożeńcy mogli cieszyć się szczęściem na nowej drodze życia konieczne było, aby podzielić się ciastem ze wszystkimi gośćmi. 

Kiedy podać tort na weselu - para młoda krojąca tort z owocami
Adobe Stock

Obecnie tort weselny to symbol słodkiej, wspólnej drogi, którą w tym wyjątkowym dniu rozpoczyna para młoda. Im jest słodszy, tym słodsze będzie życie nowożeńców 👰‍♀️🤵‍♂️. Co jednak, jeśli małżonkowie nie zdecydują się na tort? Brak tortu na weselu według tradycji miałby symbolizować niezadowolenie z pożycia małżeńskiego oraz niedostatek.

Kiedy podać tort na weselu?

Według wielu opinii podanie tortu weselnego 🍰 powinno stanowić punkt kulminacyjny wesela. Nie podlega wątpliwości, że moment pojawienia się tortu podczas przyjęcia jest wyjątkowy i zazwyczaj skrupulatnie zaplanowany. Często towarzyszy mu szczególna uwaga gości weselnych i odpowiedni podkład muzyczny, wybrany przez nowożeńców. Para młoda pierwsze kawałki tortu weselnego symbolicznie kroi wspólnie i zazwyczaj częstuje nimi rodziców. Kiedy zatem rozpocząć krojenie tortu i poczęstować nim gości weselnych? O tym poniżej!

Kiedy podać tort na weselu - para młoda przed krojeniem tortu
Adobe Stock

💡Zobacz także: Piosenka na tort weselny. Jaką wybrać?

Po obiedzie

Moment, w którym na sali pojawi się tort powinien zostać przez nowożeńców dokładnie przemyślany i dobrze zaplanowany w harmonogramie wesela. Bardzo często pary młode decydują się podać tort weselny po pierwszym posiłku 🍽. Słodki przysmak spełnia wówczas rolę deseru po uroczystym obiedzie.

Taki wybór ma wiele zalet. Jedną z nich jest niewątpliwie to, że goście nie będą jeszcze przejedzeni i z przyjemnością skosztują słodkiego wypieku 🍰. Kolejnym argumentem przemawiającym za może być fakt, że wczesne podanie tortu sprawi, że skosztuje go więcej gości, niż gdyby zdecydować się na słodki przysmak po północy. Obecni będą wówczas jeszcze starsi gości, a także rodziny z małymi dziećmi.

Kiedy podać tort na weselu - para młoda częstująca się tortem
Adobe Stock

💡Zobacz także: Jak wybrać tort weselny? Poznaj najważniejsze wskazówki!

My podajemy tort jako deser po obiedzie wiec około 18:30/19:00

Dominika

Tort wjechał po obiedzie – wszyscy goście byli jeszcze wtedy trzeźwi i gotowi na zjedzenie czegoś słodkiego, wiem że z tortami wjeżdżającymi o północy nie zawsze tak bywa więc woleliśmy wybrać tę opcję 😀 choć gdy tort wjeżdżał na salę było akurat dość dużo zamieszania i wiem że trochę osób przegapiło ten moment. W każdym razie był pyszny i do teraz mi się czasem marzy zjeść jeszcze kawałek 🙂

Iwona

Tort wjedzie jakieś pół godziny po obiedzie. Będzie kawka i to chyba dobry moment na coś słodkiego 😉

Asia

Pojawi się po obiedzie jako deser. Ograniczam ilość słodkiego do minimum. Będą jeszcze na osobnym stole ciasta, ale nie więcej niż dwa rodzaje.

Julia

Po pierwszym tańcu

Kolejną porą, w której możecie poczęstować weselników słodkim przysmakiem jest moment tuż po pierwszym tańcu 💃🕺. Taniec nowożeńców to chwila, na którą weselnicy czekają z zapartym tchem i której żaden z nich nie chce przegapić, dlatego decydując się na podanie tortu zaraz po tym wydarzeniu macie pewność, że spora część gości pozostanie na sali i będzie miała możliwość jego skosztowania.

Bardzo chciałam, żeby wszyscy goście spróbowali naszego tortu więc był wcześniej niż mówi tradycja. Zaraz po pierwszym tańcu wjechał tort, wszyscy go zjedli, zapamiętali i był jako deser po obiedzie.

Daria

Będzie po 1. tańcu i będzie przepyszny. Każdy będzie nim zachwycony.

Justyna

Tort pojawi się po obiedzie i po pierwszym tańcu, będzie to dodatkowa atrakcja dla gości.

Barbara

Kiedy podać tort na weselu - nowożeńcy krojący tort
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Tort z babeczek. Ciekawa alternatywa dla tortu weselnego?

W trakcie zabawy weselnej

Tort na weselu może być również słodkim przerywnikiem podczas trwającej zabawy i stanowić osobną atrakcję dla gości, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się podać go na zewnątrz w towarzystwie zimnych ogni 🤩, które zapalone, będą trzymać w dłoniach weselnicy. Stworzy to z pewnością niezapomniany nastrój, a zdjęcia z tego wyjątkowego momentu będą naprawdę klimatyczne!

Jeśli decydujecie się podać tort po którejś z ciepłych kolacji, pamiętajcie, aby zachować przynajmniej godzinny odstęp od posiłku, po to, aby Wasi goście byli gotowi na jego degustację oraz by nie nabawili się niestrawności.

Tort najprawdopodobniej pojawi się po drugiej kolacji.

Julia

Tort mieliśmy o 22 przed oczepinami ze względu na to, aby więcej gości mogło bo spróbować.

Anna

Z uwagi na sporą liczbę gości z dziećmi, tort pojawi się w okolicach godziny 22:00.

Paulina

Tort pojawi się ok. 23:00, by zdążyć na spokojnie przed oczepinami.

Katarzyna

Kiedy podać tort na weselu - para młoda przy stole
Adobe Stock

Po oczepinach

Wjazd tortu weselnego na salę może również zamykać oficjalną część przyjęcia weselnego i zostać podany na zakończenie oczepin, czyli po północy. To dobry moment zwłaszcza dla tych par młodych, które mają wiele innych zaplanowanych atrakcji i pragną, aby każda z nich była wyraźnie oddzielona w planie wesela.

Późna pora zaserwowania słodkiego przysmaku może wiązać się z tym, że nie wszyscy goście, głównie osoby starsze i małe dzieci 👧, będą mieli możliwość jego skosztowania, zwłaszcza jeśli salę weselną opuścili wcześniej. Podanie tortu po północy nie zachwyci również osób na diecie 🥬, które o tak późnej porze nie zjedzą już ślubnego deseru.

Jak widzicie możliwości jest naprawdę sporo 🙂. To kiedy najlepiej poczęstować gości tortem weselnym zależy jednak w głównej mierze od Was i Waszych preferencji. Jeśli chcecie, aby podczas wjazdu tortu na salę weselną obecni byli wszyscy gości warto zadbać, aby pojawił się on w miarę wcześnie.

Zależy Wam na tym, aby pokroić słodki przysmak przy blasku sztucznych ogni, wieczorową porą? Wówczas możecie zdecydować się podać go po północy. Moment, w którym na sali pojawi się tort może być również kolejnym etapem weselnej zabawy i zostać dokładnie zaplanowany w harmonogramie wesela. Wszystko zależy od Waszej wizji tego dnia!

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (20)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore