• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Kiedy podać tort na weselu?

Kiedy podać tort na weselu?

Symbolizuje dostatnie i szczęśliwe życie Pary Młodej. Jednak nie tylko dlatego stanowi nieodzowny element przyjęcia weselnego. Tort jest także atrakcją i słodkim dopełnieniem menu weselnego . I chociaż od razu wiemy, że będzie to nierozłączny element naszego wesela , często nie wiemy w którym momencie wesela najlepiej go podać.

Życie słodkie jak tort weselny

Nie podlega wątpliwości, że moment pojawienia się tortu na weselu jest wyjątkowy  i zazwyczaj skrupulatnie zaplanowany. Często towarzyszy mu szczególna uwaga gości weselnych i odpowiedni podkład muzyczny, wybrany przez Nowożeńców. Para Młoda pierwsze kawałki tortu weselnego symbolicznie kroi wspólnie i zazwyczaj częstuje nimi rodziców.  Tort na weselu to dobry omen – im jest słodszy, tym słodsze będzie życie Nowożeńców.

Każda pora jest dobra?

„Kiedy najlepiej podać tort na weselu?” – to pytanie niejednej Parze Młodej spędza sen z powiek. Dogodnych momentów na weselu jest kilka. Wiele jednak zależy scenariusza wesela i innych jego elementów, takich jak podziękowania dla rodziców czy zaplanowane atrakcje weselne.

Tort weselny po obiedzie

Tort można podać po pierwszym głównym posiłku – po uroczystym obiedzie. Wtedy wszyscy goście skupią się na momencie krojenia go przez Parę Młodą. Osoby dbające o linię z pewnością skosztują go chętniej o tej porze niż w nocy.  Marta Jasińska, wedding planner z Manufaktury Ślubów uzasadnia, dlaczego to najlepszy moment na serwowanie tortu weselnego:

– Wtedy wszyscy goście mają szansę skosztować tego wyjątkowego deseru. Dzisiejsze torty to przeważnie lekkie śmietanowo-owocowe wypieki o niepowtarzalnej formie i niebanalnym smaku, dlatego warto częstować nimi gości wcześniej, aby mogli docenić nie tylko ich smak, ale i wygląd – mówi.

Pora ta ma jednak także swoje minusy. Wymienia je DJ Pride:

– Po pierwsze zaraz po obiedzie z reguły jest czas na pierwszy taniec Państwa Młodych, więc nie powinniśmy przed oficjalnym rozpoczęciem wesela kroić tortu. Po drugie zwykle ozdabiają go świeczki lub fontanny pirotechniczne, które nie dadzą takiego efektu, gdy na zewnątrz jest jasno. Po trzecie, zaraz po obiedzie zwykle powinno się podać deser a nie tort weselny, który jest atrakcją samą w sobie – zauważa.

DJ PRIDE radzi, by tort weselny podawać dopiero wtedy, gdy za oknami robi się ciemno, na przykład około godziny 21 – Wtedy i na zdjęciach, i na filmie uda się zarejestrować lepsze ujęcia. To dobra pora, by zrobić bogatszą oprawę muzyczno-świetlną – mówi.

Trudno więc mówić o regule. Państwo Młodzi sami muszą zdecydować, które argumenty przemawiają do nich bardziej.

Tort weselny przed północą

Jest wiele argumentów przemawiających za tym, by tort podać przed oczepinami.

– Z doświadczenia wiemy, że najlepszym momentem jest godzina 23, bowiem goście są już w szampańskich nastrojach i reagują bardzo żywo – mówi Krzysztof Knitter.

Tort, którego wprowadzenie na salę weselną akcentują iskrzące się race, zimne ognie i efekty świetlne, stanowi osobną atrakcję. Ponadto jest miłym, słodkim przerywnikiem. Goście mają wtedy czas, by posilić się przed kolejnym etapem weselnej zabawy i zbliżającymi się oczepinami.

Tort weselny po północy

Moment podania tortu po północy może stanowić punkt kulminacyjny wesela, być jego ukoronowaniem i zamykać oficjalną część przyjęcia. Musimy jednak liczyć się z faktem, że część gości – starszych osób i rodzin z małymi dziećmi, już go nie zobaczy, jeśli salę weselną opuścili wcześniej. Niektórzy mogą też odmówić jego skosztowania, bojąc się o tej porze niestrawności.

Nie ma złej pory na podanie tortu weselnego. Bez wątpienia jest on bardzo ważnym elementem uroczystości, dlatego Para Młoda sama powinna ocenić, biorąc pod uwagę szereg innych zaplanowanych atrakcji (np. podziękowania dla rodziców), kiedy najlepiej poczęstować nim gości weselnych. Warto zadbać o to, by wraz z tortem na stołach pojawiła się gorąca kawa i herbata oraz zachować przynajmniej godzinny odstęp pomiędzy poszczególnymi elementami wesela. 

Tort bez konkurencji

Weselne trendy zmieniają się z roku na rok. Rzadko jednak Pary Młode szukają alternatywy dla tradycyjnego tortu weselnego, z roku na rok nadal pozostaje on bezkonkurencyjny. Co prawda od jakiegoś czasu możemy spotkać się także z tortem z babeczek, jednak nawet tort weselny w takiej opcji zazwyczaj posiada część klasyczną, przeznaczoną do pokrojenia przez Młodą Parę.

– Nie ma alternatywy, która będzie robić aż tak duże wrażenie jak tort i zyska aprobatę wszystkich gości. Można pokusić się o dodatek w postaci minitorcików czy muffinek, ale nie są one substytutem a uzupełnieniem, o ile wykonano je w podobnym stylu. Tort to tradycja na rodzinnych uroczystościach – mówi Krzysztof Knitter z Pracowni Tortów „Róg Wojskiego” z Gdańska. – Nasze torty robimy głównie na bazie kremów z bitej śmietany z owocami i belgijskimi czekoladami. Nie stronimy też od ganache czy kremów maślanych, ale w Polsce śmietanowe smakują najlepiej – dodaje.

Ważne, by atrakcyjność tortu nie kończyła się na jego wyglądzie. Musi smakować gościom, dlatego często stosuje się do jego wykonania właśnie bitą śmietanę. Tłuste kremy nie są lekkostrawne i mogą wywołać uczucie ciężkości w żołądku. Warto zwrócić uwagę na owoce wykorzystane do tortu i już przed jego zamówieniem zrezygnować z tych najbardziej alergicznych.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu