• MODA
 • URODA
 • ŚLUB I WESELE
 • STYL ŻYCIA
 • EKSPERT Z KLASĄ
 • SZUKAJ

Kiedy wybrać się na spowiedź przedślubną – praktyczne porady

Kiedy wybrać się na spowiedź przedślubną – praktyczne porady

Organizacja ślubu i wesela wiążę się z wieloma przyziemnymi obowiązkami. Należy zebrać odpowiedni budżet, dopiąć wszystkie terminy i wybrać każdy szczegół. Nie można jednak zapominać, że jest to również wydarzenie duchowe, które nierozerwalnie łączy narzeczonych w obliczu Boga.

Przed ślubem kościelnym i ślubem konkordatowym każda młoda para musi wypełnić pewne obowiązki związane z wiarą chrześcijańską. Po pierwsze narzeczeni muszą udać się na nauki przedmałżeńskie i wraz z księdzem spisać protokół przedślubny. Jakie jeszcze kroki czekają zakochanych, zanim będą mogli powiedzieć sakramentalne „TAK”? Oczywiście podwójna spowiedź przedślubna, podczas której skutecznie oczyszczą swoją duszę.

Spowiedź przedślubna – grzechy, o których nie można zapomnieć

Mówienie o swoich grzechach nie jest nigdy łatwe, a już w szczególności, kiedy trzeba spowiadać się z najbardziej intymnych kwestii. Według wiary chrześcijańskiej narzeczeni przed ślubem nie powinni współżyć i wspólnie mieszkać, dlatego są to zagadnienia, które należy poruszyć podczas spowiedzi. Choć większość księży wciąż uważa to za grzech ciężki, to część z nich „przymyka oko” na takie zachowanie i nie stosuje już bardzo nieprzyjemnych kazań czy „ciężkich” pokut.

Oczywiście podczas spowiedzi warto również wspomnieć o swoim zachowaniu względem ukochanego/ukochanej, rodziny czy znajomych. Najlepiej jednak tuż przed udaniem się na spowiedź odmówić rachunek sumienia, dzięki któremu sami będziemy w stanie stwierdzić, jakimi zachowaniami skrzywdziliśmy innych.

para młoda po ślubie
Unsplash

Zobacz także: Dekoracje ślubne – wybierz spośród najlepszych specjalistów

Spowiedź przedślubna – rachunek sumienia

Jeśli mamy problem z wyznaniem grzechów i nie wiemy od czego zacząć, warto odmówić rachunek sumienia przed ślubem i odpowiedzieć na kilka prostych pytań, dzięki którym łatwiej będzie nam wyznać swoje winy. Pytania będą dotyczyć nie samego ślubu, ale naszego ogólnego zachowania:

 • czy minione spowiedzi były szczere,
 • jakie grzechy ciężkie popełniliśmy i w jakich okolicznościach,
 • czy żałujemy grzechów i chcemy się poprawić,
 • czy jesteśmy wobec siebie uczciwi,
 • czy zachowaliśmy czystość przedślubną.

Przed zadaniem sobie tych pytań można odmówić modlitwę pomocniczą do Ducha Świętego:

„Przyjdź Duchu Święty, Duchu światła i prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic ukrytego, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie grzechu i poznał ich złość. Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, a wolę umocnił do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy. Najświętsza Panno, Ucieczko grzeszników, święty Aniele Stróżu i wszyscy moi święci Patronowie, wyproście mi łaski potrzebne do poznania, czym obraziłem Najświętszego Boga i najlepszego mego Ojca.”

Kiedy udać się na spowiedź przedślubną

Ślub kościelny już niedługo, a wy ciągle bez spowiedzi? Kiedy najlepiej iść wyznać swoje winy? Według zasad panujących w Polsce narzeczeni dwukrotnie powinni udać się do księdza na spowiedź. Pierwszy raz nastąpić powinien tuż po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych. Drugi tuż przed ślubem, aby w dniu uroczystości móc cieszyć się „stanem łaski uświęcającej”.

spowiedź przedślubna - konfesjonał
Unsplash

Zobacz także: Ślub konkordatowy krok po kroku – najważniejsze porady

Formuła spowiedzi przedślubnej

Istnieje kilka podstawowych warunków, aby spowiedź można było nazwać dobrą:

 • rachunek sumienia,
 • żal za grzechy,
 • mocne postanowienie poprawy,
 • spowiedź święta,
 • zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.

Formułka spowiedzi przedślubnej nie różni się niczym od zwyczajnej spowiedzi. Jedyną różnicą jest to, że tuż przed uklęknięciem należy powiedzieć księdzu, że jest to spowiedź przed przyjęciem sakramentu ślubu.

Formuła spowiedzi:

Uklęknij i pozdrów księdza słowami:

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”

Następnie przeżegnaj się:

„W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.”

Ksiądz uczyni nad tobą znak krzyża, mówiąc:

„Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.”

Odpowiedz:

„Amen”

Przedstaw się:

„Jestem kawalerem/panną,

ostatni raz spowiadałem się…,

rozgrzeszenie otrzymałem/nie otrzymałem,

pokutę odprawiłem/nie odprawiłem.”

W tym miejscu koniecznie należy powiadomić księdza, że jest to spowiedź przedślubna, ponieważ spowiednik musi (jeśli jest to wymagane w parafii, w której odbędzie się ślub) podpisać odpowiednie zaświadczenie. 

„Na ostatniej spowiedzi zapomniałem wyznać, że… (jeśli zapomniałeś o wyznaniu ciężkiego grzechu),

od ostatniej spowiedzi obraziłem Pana Boga następującymi grzechami (wymieniasz grzechy).”

Wyznanie grzechów zakończ słowami:

„Więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję i obiecuję poprawę. Proszę Boga o przebaczenie, a Ciebie, ojcze, o naukę i zbawienną pokutę.”

Ksiądz może dokonać następującego pouczenia:

„Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

Odpowiedz:

„Amen.”

Następnie ksiądz może dodać:

„Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.”

Odpowiedz:

„Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.”

Ksiądz odpowiada:

„Idź w pokoju.”

Potrzebujesz przypomnieć sobie słowa spowiedzi tuż przed wizytą w kościele, a nie wiesz, gdzie jest twoja książeczka święta? Skorzystaj z naszej małej pomocy!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu