Kiedy wybrać się na spowiedź przedślubną – praktyczne porady

Organizacja ślubu i wesela wiążę się z wieloma przyziemnymi obowiązkami. Należy zebrać odpowiedni budżet i zadbać o to, aby wszystkie zadania zostały dopięte na ostatni guzik. Decydując się na ślub kościelny nie można zapomnieć, że jest to również wydarzenie duchowe, które nierozerwalnie łączy narzeczonych w obliczu Boga.
Przed ślubem kościelnym i ślubem konkordatowym każda młoda para musi wypełnić pewne obowiązki związane z wiarą chrześcijańską. Po pierwsze narzeczeni muszą udać się na nauki przedmałżeńskie i wraz z księdzem spisać protokół przedślubny. Jakie jeszcze kroki czekają zakochanych, zanim będą mogli powiedzieć sobie sakramentalne „TAK”? Oczywiście podwójna spowiedź przedślubna!
Spowiedź przedślubna – grzechy, o których nie można zapomnieć
Mówienie o swoich grzechach nie jest nigdy łatwe, a już w szczególności, kiedy trzeba spowiadać się z najbardziej intymnych kwestii. Według wiary chrześcijańskiej narzeczeni przed ślubem nie powinni współżyć i wspólnie mieszkać, dlatego są to zagadnienia, które należy poruszyć podczas spowiedzi. Choć większość księży wciąż uważa to za grzech ciężki, to część z nich „przymyka oko” na takie zachowanie i nie stosuje już bardzo nieprzyjemnych kazań czy „ciężkich” pokut.
Oczywiście podczas spowiedzi warto również wspomnieć o swoim zachowaniu względem ukochanego/ukochanej, rodziny czy znajomych. Najlepiej jednak tuż przed udaniem się na spowiedź odmówić rachunek sumienia, dzięki któremu sami będziecie w stanie stwierdzić, jakimi zachowaniami skrzywdziliście innych.

💡 Zobacz także: Dekoracje ślubne – wybierz spośród najlepszych specjalistów
Spowiedź przedślubna – rachunek sumienia
Jeśli macie problem z wyznaniem grzechów i nie wiecie od czego zacząć, warto odmówić rachunek sumienia przed ślubem i odpowiedzieć na kilka prostych pytań, dzięki którym łatwiej będzie Wam wyznać swoje winy. Pytania będą dotyczyć nie samego ślubu, ale Waszego ogólnego zachowania:
- Czy minione spowiedzi były szczere?
- Jakie grzechy ciężkie popełniliśmy i w jakich okolicznościach?
- Czy żałujemy grzechów i chcemy się poprawić?
- Czy jesteśmy wobec siebie uczciwi?
- Czy zachowaliśmy czystość przedślubną?
Przed zadaniem sobie tych pytań można odmówić modlitwę do Ducha Świętego:
🙏 „Przyjdź Duchu Święty, Duchu światła i prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic ukrytego, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie grzechu i poznał ich złość. Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, a wolę umocnił do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy. Najświętsza Panno, Ucieczko grzeszników, święty Aniele Stróżu i wszyscy moi święci Patronowie, wyproście mi łaski potrzebne do poznania, czym obraziłem Najświętszego Boga i najlepszego mego Ojca.” 🙏
Kiedy udać się na spowiedź przedślubną
Ślub kościelny już niedługo, a Wy ciągle bez spowiedzi? Kiedy najlepiej iść wyznać swoje winy? Według zasad panujących w Polsce narzeczeni dwukrotnie powinni odbyć spowiedź przedślubną. Pierwszy raz nastąpić powinien tuż po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych. Drugi tuż przed ślubem, aby w dniu uroczystości móc cieszyć się „stanem łaski uświęcającej”.

💡 Zobacz także: Ślub konkordatowy krok po kroku – najważniejsze porady
Formuła spowiedzi przedślubnej
Istnieje kilka podstawowych warunków, aby spowiedź można było nazwać dobrą:
- rachunek sumienia,
- żal za grzechy,
- mocne postanowienie poprawy,
- spowiedź święta,
- zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.
Formułka spowiedzi przedślubnej nie różni się niczym od zwyczajnej spowiedzi. Jedyną różnicą jest to, że tuż przed uklęknięciem należy powiedzieć księdzu, że jest to spowiedź przed przyjęciem sakramentu ślubu 👰🤵.
Formuła spowiedzi
Uklęknij i pozdrów księdza słowami:
„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”
Następnie przeżegnaj się:
„W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.”
Ksiądz uczyni nad Tobą znak krzyża, mówiąc:
„Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.”
Odpowiedz:
„Amen”
Przedstaw się:
„Jestem kawalerem/panną,
ostatni raz spowiadałem się…,
rozgrzeszenie otrzymałem/nie otrzymałem,
pokutę odprawiłem/nie odprawiłem.”

W tym miejscu koniecznie należy powiadomić księdza, że jest to spowiedź przedślubna, ponieważ spowiednik musi (jeśli jest to wymagane w parafii, w której odbędzie się ślub) podpisać odpowiednie zaświadczenie.
„Na ostatniej spowiedzi zapomniałem wyznać, że… (jeśli zapomniałeś o wyznaniu ciężkiego grzechu),
od ostatniej spowiedzi obraziłem Pana Boga następującymi grzechami (wymieniasz grzechy).”
Wyznanie grzechów zakończ słowami:
„Więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję i obiecuję poprawę. Proszę Boga o przebaczenie, a Ciebie, ojcze, o naukę i zbawienną pokutę.”
Ksiądz może dokonać następującego pouczenia:
„Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”
Odpowiedz:
„Amen.”

Następnie ksiądz może dodać:
„Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.”
Odpowiedz:
„Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.”
Ksiądz odpowiada:
„Idź w pokoju.”
Potrzebujesz przypomnieć sobie słowa spowiedzi tuż przed wizytą w kościele, a nie wiesz, gdzie jest Twoja książeczka święta? Skorzystaj z naszej małej pomocy!
Podsumowanie tego artykułu