• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Kolektory słoneczne – bądź eko i przechwyć energię ze słońca

Kolektory słoneczne – bądź eko i przechwyć energię ze słońca

Energia słoneczna jest najbardziej dostępną dla człowieka formą energii odnawialnej, kwestia tylko by ją jak najlepiej wykorzystać. Wytwarzanie ciepłej wody użytkowej przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego w sposób efektywny może wspomóc ekologiczne pozyskiwanie ciepła dla naszego domu.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są urządzeniami montowanymi na dachu, które przechwytują energię cieplną ze Słońca. Promieniowanie słoneczne pada na umieszczony za szybą absorber, którego zadaniem jest przejęcie jak największej ilości energii. Absorber połączony jest z systemem rurek miedzianych, przez które, nagrzewając się, przepływa ciecz solarna. Pochłonięte przez nią ciepło jest następnie przekazywane ciepłej wodzie użytkowej. Kolektory słoneczne w naszym klimacie stosuje się głównie do podgrzewania wody użytkowej, przy odpowiedniej konfiguracji systemu energią słoneczną można również wspomagać ogrzewanie pomieszczeń. Ponadto solary idealnie nadają się do ogrzewania wody w basenach.

Bądź eko i oszczędzaj na rachunkach!

Dzięki kolektorom słonecznym możemy ogrzewać wodę użytkową w sposób jak najbardziej ekologiczny – wykorzystując energię Słońca. Pozwala to na osiągnięcie w skali roku oszczędności w wysokości nawet do 50-60% całkowitych kosztów ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, w przypadku zastąpienia kolektorami ogrzewania wody za pomocą tradycyjnego kotła węglowego, dzięki możliwości pokrycia w sezonie letnim 100% zapotrzebowania na ciepło energią słoneczną pozbawiamy się nieprzyjemnego obowiązku palenia w piecu poza sezonem grzewczym. Systemy solarne mimo dość znacznych nakładów inwestycyjnych charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, co daje okres zwrotu inwestycji od kilku do kilkunastu lat.

Dotacje na kolektory

Dzięki prężnie działającemu systemowi dotacji i kredytów preferencyjnych okres zwrotu inwestycji w kolektory słoneczne można jeszcze skrócić. Przede wszystkim na rynku można skorzystać z dotacji wynoszącej 45% nakładów na kolektory słoneczne, oferowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Z tego typu dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe, warunkiem jest wzięcie kredytu na inwestycję w banku objętym programem. Poza tą formą dopłat wiele gmin prowadzi własne programy wsparcia inwestycji w kolektory w ramach tzw. dotacji celowych, z których można skorzystać wypełniając stosowny wniosek w swoim urzędzie gminy.
Zalety inwestycji w instalację solarną

Kolektory słoneczne są to urządzenia pozyskujące energię w sposób w 100% ekologiczny. Pozwalają ponadto osiągnąć znaczne oszczędności w ogrzewaniu wody użytkowej. Również instalacja solarów na budynku zwiększa wartość nieruchomości. Jest to idealny sposób by uczynić nasz dom jeszcze bardziej ekologicznym.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu