Ile kosztuje wesele 💰, czyli jak zaplanować budżet, aby koszty wesela Was nie przerosły?

Co jest największą barierą dla pary młodej przy organizacji wesela? To, że koszty tego wielkiego dnia będą za wysokie i przekroczą ich możliwości 💸. Nic dziwnego. Suknia ślubna, sala weselna, nagłośnienie, oświetlenie, a do tego wszystkie nieprzewidziane wydatki… Za organizację wesela trzeba po prostu trochę zapłacić. Właśnie dlatego, już na samym początku, warto zaplanować ślubne wydatki. Podliczyć, ile pieniędzy trzeba odłożyć, aby spełnić swoje marzenia. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania o ślubne koszty. Dowiesz się, ile kosztuje organizacja wesela, ile płaci się za talerzyk na wesele 🍽️, jaki jest orientacyjny koszt najważniejszych atrakcji?

Ile kosztuje wesele 💰, czyli jak zaplanować budżet, aby koszty wesela Was nie przerosły?

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (37)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Macie już wspólny budżet weselny, na którym regularnie odkładacie na imprezę weselną? A może nie musicie za wszystko płacić sami, bo na pomoc nalegają rodzice pary młodej? Czy rozważacie podział kosztów organizacji wesela? Z doświadczenia wiem, że to chyba jedna z najtrudniejszych decyzji, związanych z organizacją wesela 🎉. 

Oferty promowane

Jeśli koszt wesela ma być rozłożony na poszczególne rodziny, jak to zrobić dobrze, by wszyscy byli zadowoleni? Można tutaj postąpić tradycyjnie, i kierować się zasobnością finansową każdej z rodzin.  Zadecydować mogą także przyszli małżonkowie, bo czasem oni znają sytuację najlepiej, a do tego jak im odmówić. 

Zanim podejmiecie decyzję, kto i za co płaci, zróbcie wstępny kosztorys wesela 📋. To pomoże Wam podjąć naprawdę wiele decyzji i uniknąć trudnych sytuacji. Bo wydatki związane organizacją przyjęcia dla gości weselnych mogą być naprawdę różne. Wiele zależy od tego, na jakie usługi i atrakcje się zdecydujecie i jak huczne wesele będzie.

Koszt wesela - para planuje budżet weselny
Adobe Stock

Przyjęcie weselne – kto płaci?

To, kto pokrywa koszt wesela 💵, jest kwestią indywidualną. Nie ma w tej kwestii reguły. Najczęściej decydują jednak o tym tradycje rodzinne oraz możliwości finansowe zarówno rodzin jak i pary młodej. W polskiej tradycji, koszty wesela pokrywane były przez rodziców panny młodej. Współcześnie  jednak pary młode coraz częściej podejmują decyzję o samodzielnym pokryciu tych wydatków lub przy wsparciu rodziców 👩‍🦰👨‍🦱. 

O tym kto ile płaci można też zdecydować, kierując się faktycznymi kosztami. Są rzeczy, na które wpływają oczekiwania osób, które chcą w pokryciu kosztów wesela uczestniczyć. Do tego typu pozycji należą: listy gości, lokalizacja, styl ceremonii i przyjęcia, dekoracja sali, a także preferencje rodziców i pary młodej.

Koszt wesela - para ustala budżet wesela
Adobe Stock

Ważne jest, aby o tych kwestiach rozmawiać otwarcie i uczciwie. Tak, aby żadna ze stron nie poczuła się pokrzywdzona czy wykluczona. Dlatego na wstępie dobrym pomysłem jest, by wspólnie omówić i ustalić oczekiwania, budżet oraz jakie koszty mają być pokrywane przez którą stronę. Opcji podziału jest wiele, bo można rozważyć podział na pół, podział proporcjonalny do finansowych możliwości każdej ze stron lub podział według konkretnych elementów wesela.

Poniżej omówimy kilka propozycji, jak podzielić koszty wesela. Musisz jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna. Ważne, by wszyscy uczestnicy wesela czuli się komfortowo i byli zadowoleni.

Suknia ślubna. Kto za nią zapłaci, czyli tradycyjny podział kosztów weselnych

W polskiej tradycji obowiązywał zwyczaj, że to rodziny narzeczonych powinny ponieść wydatki, związane z uroczystością ślubną i weselną. Rzeczywistość, zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach, bardzo się zmieniła, także w tej kwestii.  Obecnie ta tradycja uległa zmianie i ostateczny koszt pokrywają młodzi lub rodziny po równo, ale zależy to również od ustaleń obu stron. 

Tradycyjnie, rodzice pary młodej dzielili między siebie koszt wesela. Każda z rodzin brała na siebie obowiązek zapewnienia określonych punktów. Dawało to przejrzystość co do odpowiedzialności i obowiązków każdej ze stron.

Koszt wesela po stronie rodziny panny
Adobe Stock

Przyjęło się, że rodzice panny młodej 👰 płacili za:

  • przyjęcie weselne (wynajem sali, obsługę, jedzenie),
  • suknię ślubną,
  • wystrój kościoła/urzędu oraz sali,
  • zaproszenia ślubne,
  • fotografa i kamerzystę.
Koszt wesela po stronie rodziny pana młodego
Adobe Stock

Z kolei rodzina pana młodego 🤵 była zobowiązana do opłacenia:

  • alkoholu i innych napojów,
  • obrączek,
  • garnituru ślubnego,
  • transportu dla gości i pary młodej,
  • zespołu weselnego,
  • bukietu dla panny młodej,
  • podróży poślubnej.

W tradycyjnym modelu na wesele składają się obie rodziny państwa młodych, jednak koszt wesela można też rozłożyć inaczej. Na przykład wydatkami dzieląc się po równo. To dobra opcja, jeśli liczba zaproszonych z obu stron gości jest podobna. Równie sprawiedliwym sposobem jest, gdy rodzice płacą proporcjonalnie do liczby weselników z każdej ze stron. Ten wariant podziału stosowany jest w przypadku, gdy dysproporcja pomiędzy liczbą gości weselnych z jednej i drugiej rodziny jest dosyć spora.

Jeśli zdecydujecie się na ten sposób podziału, wtedy trzeba podliczyć wszystkie wydatki, poniesione na ten wyjątkowy dzień. Gdy już to zrobicie, koszty wesela dzielicie przez liczbę gości. Wtedy otrzymacie „koszt jednostkowy”. Tę kwotę należy następnie pomnożyć przez liczbę weselników zaproszonych przez każdą ze stron. 

Jeszcze inny model zakłada, że każda ze stron płaci za swoich gości. Natomiast resztą wydatków poniesionych przy organizacji wesela rodziny sprawiedliwie dzielą się po połowie. 

Koszt wesela - po równo i za liczbę gości
Adobe Stock

Koszty wesela nowoczesny podział wydatków ślubnych

Tradycyjny podział kosztów wesela pomiędzy rodziny jest dzisiaj raczej rzadkością. Pary młode odchodzą od starych reguł, w których weselny budżet pokrywały ich rodziny. W ostatnim czasie większość młodych decyduje się na samodzielną organizację wesela lub z symbolicznym wsparciem rodziców. Wielu przyszłych nowożeńców ceni sobie własną niezależność. A pierwszym jej symbolem jest decyzja o samodzielnym sfinansowaniu wesela 💵. Dlatego organizacje opierają na własnym budżecie i decydują się na wesele w momencie, w którym są już w miarę ustatkowani finansowo.

Pamiętaj!
Bez względu na to, jak zostaną podzielone koszty wesela, nie warto, aby wydatki ślubne doprowadziły do niepotrzebnych spięć i kłótni rodzinnych. Kwestie związane z finansami od zawsze należą do spraw niezwykle delikatnych. Dlatego ważne jest, aby podejść do nich ze spokojem i po partnersku 🤝. 

Dlatego temat kosztów wesela warto szczegółowo omówić i wspólnie podjąć decyzję, by żadna ze stron nie poczuła się niekomfortowo. To też jest wyrazem dorosłego i dojrzałego patrzenia w przyszłość.

Nawet gdy zdecydujecie się na samodzielną organizację uroczystości i wszystkie koszty wesela weźmiecie na siebie, nie odrzucajcie pomocy swoich bliskich. Dla nich każda forma pomocy może być radością 💛. Wielu członków Waszej rodziny z pewnością będzie chciało Was wesprzeć, doceńcie to. Czasem nawet drobna pomoc może sprawić, że koszty wesela będą dla Was niższe. 

Budżet weselny w planerze ślubnym – prosty kalkulator, wszystkie koszty w jednym miejscu

Planujesz zorganizować wesele, ale boisz się, planowania, budżetowania i że utoniesz w fakturach do zapłacenia? A co jeśli koszt ślubu przerośnie Twoje możliwości? Nie powiem, że Twoje obawy są bezpodstawne, bo z doświadczenia wiem, że wiele par młodych ma podobne. Kalkulacja ślubnych wydatków jest ważnym, ale i czasochłonnych zadaniem, gdy planujesz wesele. 

Czy można to sobie ułatwić? Jest na to prosty sposób. W aplikacji Wesele z klasą masz dostępne narzędzie, które pozwoli Ci w prosty sposób obliczyć, ile kosztuje wesele. Oprócz tego będziesz w stanie na bieżąco kontrolować wydatki. Budżet w aplikacji to funkcjonalność, która sprawia, że wszystko będziesz mieć w telefonie 📱. Dzięki czemu żadne — nawet te nieprzewidziane — wydatki nie umkną Twojej uwadze.

Zaznacz w planerze ślubnym jaki koszt jesteś w stanie przeznaczyć
Adobe Stock

Funkcja Kalkulator ślubny w aplikacji mobilnej umożliwia podzielenie wydatków na intuicyjne kategorie. Możesz wyróżnić takie jak: Ślub, Panna Młoda, Pan Młody, Przyjęcie Weselne, Dekoracje Weselne, Atrakcje na wesele, Usługi. 

Już na samym początku w każdej z wybranych kategorii znajdziesz przykładowe wydatki, które zazwyczaj ponosi każdy, kto organizuje swój wielki dzień. Dla kategorii „Panna Młoda” 👰 obowiązkowe koszty to: suknia ślubna, buty, bukiet, biżuteria, bielizna, fryzura czy makijaż ślubny. Każdą z kategorii, oraz elementy, które się w niej znajdują, możesz dowolnie modyfikować. Zyskasz w ten sposób widok i zawartość dopasowaną do swoich potrzeb i wydatków, które planujesz.

 Koszt wesela - z budżetu młodych
Adobe Stock

Dla każdej pozycji możesz podać cenę konkretnej usługi oraz kwoty wpłaconych zaliczek 💰. Oprócz tego, do każdego z wydatków możesz dodać indywidualną notatkę, zawierającą na przykład termin zapłaty 📆.  Co więcej, możesz też zdecydować czy dana usługa ma się wliczać do weselnego budżetu, czy też nie. Dzięki temu, na bieżąco sprawdzisz podsumowanie całkowitych kosztów wesela. Od razu wiesz, co zostało już opłacone, oraz ile usług wymaga jeszcze uregulowania.

Zaplanuj budżet weselny z pomocą aplikacji mobilnej Wesele z klasą!

Planer ślubny 📱 dostępny na Android znajdziesz tutaj:

planer ślubny Android -  koszty ślubu i wesela pod kontrolą

Organizer ślubny 📱 dostępny na iOS znajdziesz tutaj:

Planer ślubny iOS - koszty ślubu i wesela pod kontrolą

Budżet weselny, czyli co, ile kosztuje?

Każdy wie, że organizacja ślubu i wesela to spory wydatek. Jednak to ważne wydarzenie, które jest symbolicznym początkiem nowej drogi życiowej. Dlatego warto, jeszcze przed przystąpieniem do planowania weselnego budżetu zapoznać się z ofertami firm i sprawdzić ceny 📝. Takie rozeznanie pozwoli Ci oszacować, ile kosztuje konkretna usługa. Na tej podstawie będziesz w stanie wstępnie skalkulować, na jakie koszty wesela musicie z partnerem być przygotowani. 

Koszty wesela – ile kosztuje ślub cywilny? A ile ślub kościelny?

Jakich pozycji nie może zabraknąć w kosztorysie weselnym? Od których zacząć? Pierwszym, podstawowym i nie do uniknięcia kosztem są opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz opłaty kościelne. 

Koszty wesela w przypadku ślubu cywilnego

Samo udzielenie ślubu przez urzędnika w USC jest usługą bezpłatną. Para młoda musi wnieść natomiast opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa, która wynosi obecnie 84 złote

Planujecie organizację ślubu cywilnego w plenerze? W tej sytuacji warunki finansowe są inne. Koszty ślubu wzrosną. Dodatkowa opłata za to, że przysięgę małżeńską wypowiecie w wybranym przez siebie miejscu wynosi: 1000 złotych

Koszty wesela w przypadku ślubu konkordatowego 💒

A co jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy? W tym wypadku musicie ponieść więcej opłat. Między innymi te, związane ze sporządzeniem aktu małżeństwa i wydaniem zaświadczeń o braku przeciwwskazań do zawarcia związku (84 zł w USC). Do tego dochodzą opłaty kościelne takie jak:

  • kurs przedmałżeński – zazwyczaj nauki przedmałżeńskie są darmowe, zdarzają się jednak przypadki, kiedy opłata za taki kurs jest z góry ustalona (średnio około 250 zł),
  • poradnia życia rodzinnego – to zazwyczaj koszt od 100 złotych za osobę za jedną wizytę a musisz ich odbyć trzy,
  • opłata za zapowiedzi przedślubne – średnio od 100 do 300 złotych,
  • opłata za ślub – zazwyczaj „co łaska”, za mszę ślubną pary młode płacą w granicach od 500 złotych wzwyż, zdarza się i 2000 złotych,
  • opłacenie organisty/muzyków – kwestia indywidualnych ustaleń, zazwyczaj w granicach kilkuset złotych.

Ile kosztuje ślub kościelny?

Macie już ślub cywilny, a teraz pragniecie wziąć ślub kościelny? Koszty takiej ceremonii będą podobne do tego zawieranego na podstawie konkordatu. Tutaj też musisz odbyć kurs małżeński i ponieść wszystkie opłaty kościelne.

po ślubie podróż poślubną
Adobe Stock

Koszty wesela – obrączki ślubne 

Ten symbol waszego związku będzie Wam towarzyszył zawsze. Nikt nie wyobraża sobie ceremonii ślubnej bez obrączek. I to niezależnie, czy  organizujesz ślub w kościele 💒, czy w urzędzie. Dlatego koniecznie w budżecie musisz ująć wydatek związany z zakupem obrączek ślubnych. I tu też wszystko zależy od tego, na jakie obrączki się zdecydujecie – od wybranego materiału, wysokości próby, od wagi, zdobień i graweru. 

💡  Zwykłe obrączki wykonane ze srebrna, bez dodatkowych grawerów i zdobień kupicie już za około 300 złotych, natomiast przedział cenowy złotych obrączek to w zależności od próby, graweru, zdobień i wagi wydatek rzędu od 1200 do nawet 8000 złotych. Najwięcej zapłacicie za obrączki platynowe. Standardowe obrączki wykonane z tego kruszcu to koszt około 5000 złotych. Orientacyjne ceny obrączek ślubnych znajdziecie w naszym katalogu firm.

przed ślubem wieczór panieński
Adobe Stock

Ile kosztuje fotograf na wesele 📷?

Wyobrażasz sobie, że nie nikt nie uwiecznił, jak cudownie wyglądałaś w tym dniu? Jasne, że nie. Większość par młodych też nie wyobraża sobie, aby w tym szczególnym dniu mogło zabraknąć fotografa, który wykona dla nich zdjęcia ślubne. I nic dziwnego! Cudowne wspomnienia utrwalone na fotografiach 📷 to wspaniała pamiątka na lata. Decyzja o skorzystaniu z usług profesjonalisty oczywiście generuje koszty 💸. 

Na pytanie o to, ile kosztuje fotograf na wesele 📸, nie ma uniwersalnej i  jednoznacznej odpowiedzi. Zależy od wielu czynników. Na przykład od tego czy osoba wykonująca dla Was zdjęcia będzie początkującym fotografem, czy już doświadczonym artystą. Na cenę wpływa także to, ile godzin podczas ślubu i wesela będzie z Wami fotograf? W jakim zespole pracuje? Czy trzeba zapewnić mu nocleg i zapłacić za dojazd? Ile zdjęć wchodzi w skład pakietu i czy — oprócz zdjęć — otrzymacie też wideo. 

💡 Najtańsze oferty za krótki reportaż ślubny znajdziecie już w granicach 2000 złotych, jednak za całodniową usługę cenionego w branży fotografa możecie zapłacić nawet 10.000 złotych i więcej. Najwięcej ofert mieści się w przedziale 3500-6000 złotych. Dodatkowo za sesję ślubną wykonaną w innym dniu zapłacicie od około 800 do 2500 złotych. Orientacyjne ceny za fotografa ślubnego znajdziecie w naszym katalogu firm.

Ile kosztuje zatrudnienie fotografa
Adobe Stock

Koszty wesela – Panna Młoda 👰

Każda panna młoda marzy o tym, aby w dniu ślubu wyglądać jak prawdziwa księżniczka. O tym, jak będzie wyglądała, nie decyduje wyłącznie wspaniała suknia ślubna. Efekt końcowy tworzy całość ślubnej stylizacji. Ona ma podkreślać urodę i temperament panny młodej. Dlatego, już na samym początku, koniecznie zaplanuj w budżecie środki, by ten cel osiągnąć. W skład stylizacji do ślubu i wesela, oprócz sukni wchodzą buty 👠, biżuteria, ślubne dodatki (welon, wianek, okrycie wierzchnie), ale także makijaż i fryzura 💇‍♀.

Trudno podać jednoznacznie przedział cenowy sukni ślubnej 👗. Tutaj wiele zależy od fantazji panny młodej. Czy zdecyduje się na szycie sukni na miarę, kupno gotowego modelu czy wypożyczenie kreacji. Cena zależy również od rodzaju wykorzystanego materiału, koronek i zdobień. Na to, ile zapłacisz za suknię, wpływa także renoma salonu ślubnego,  z którego suknia pochodzi.

Kwota, jaką będzie musiała zapłacić za suknię przyszła panna młoda w lokalnym salonie waha się zazwyczaj w przedziale 3000-6000 złotych 💵. Za suknie ślubne od polskich projektantów lub wykonane z droższych tkanin zapłacić można od 5000 do 15 000 złotych a czasem nawet więcej. W przypadku zamawiania sukni od światowych designerów kwota ta może być nawet czterokrotnie wyższa!

Można jednak wybrać opcję budżetową z mniej kosztownego materiału i poszukać tańszej sukienki w sieciówce lub sklepie internetowym. W takim przypadku ceny sukienek będą nawet niższe niż 1000 złotych.

 najlepsze firmy z branży ślubnej - salon sukien
Adobe Stock

Często panny młode 👰 aby ograniczyć koszty wesela, decydują się na uszycie sukni ślubnej u krawcowej. Niższe koszty pociąga za sobą wypożyczenie lub zakup sukienki ze sklepu internetowego, który posiada w swojej ofercie modę ślubną lub kreacje wieczorowe w białym kolorze. Tam też możesz znaleźć kreację, w której będziesz wyglądała zniewalająco. Cena wypożyczenia sukni może wynieść od 500 złotych wzwyż. Niektóre salony ustalają koszt wypożyczenia na podstawie ceny sukienki. Wtedy cena za wypożyczenie waha się od 40% do 60% kosztów sukni.

Oprócz sukni ślubnej, do budżetu trzeba doliczyć koszty związane z dodatkami do kreacji. Panny młode z reguły wydają na nie od 500 do 1500 złotych. Weź też pod uwagę wykonanie makijażu 💄 i fryzury ślubnej na ten dzień. W zależności od tego, z jakich usług i pakietów skorzystasz, ceny wahają się zazwyczaj od 250 do 1500 złotych za daną usługę.

ile kosztuje wesele - makijaż i fryzura panny młodej
Adobe Stock

👉 Przed Wami organizacja wesela? Nasz planer ślubny krok po kroku pomoże Wam w realizacji wszystkich weselnych zadań!

Koszty wesela – Pan Młody 🤵

Tutaj sytuacja jest podobna do tej opisanej w przypadki panny młodej. Całkowity koszt ubioru pana młodego zależy od kilku elementów. Same dodatki ślubne, takie jak mucha lub krawat, skarpetki, buty, pasek to koszt w granicach od 500 do 2000 złotych. Największy wydatek to oczywiście garnitur ślubny. A jak to dokładnie wygląda?

Na cenę ślubnego stroju pana młodego wpływa na przykład, to z ilu części się składa lub z jakiego materiału będzie on wykonany. Koszty zależą też od tego, czy kupisz go w sklepie, w salonie mody męskiej czy może zdecydujesz się uszyć go na miarę.

wynajem auta na wesele na 100 osób
Adobe Stock

Przeciętna kwota, jaką przyszły pan młody zapłaci za garnitur to wydatek rzędu od 1500 do 2500 złotych. Garnitury lepsze jakościowo kosztują więcej. Musisz się liczyć z ceną około 3000 do 4500 złotych. Z kolei strój szyty na miarę to wyjątkowy luksus, który może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Pan młody, któremu zależy na ograniczeniu wydatków ma do dyspozycji ciekawą alternatywę. Mniej kosztowną opcją może okazać się zakup garnituru 👔 w sieciówce lub sklepie internetowym. To koszt rzędu kilkuset złotych, a jego uniwersalność sprawia, że będzie pasował też na inne wydarzenia.

Pary młode, którym zależy na pięknych i oryginalnych strojach, ale nie chcą na ich zakup przeznaczać dużych pieniędzy, nie muszą kupować ubrań. Wypożyczenie stroju ślubnego to dobre i często spotykane rozwiązanie, które pozwoli nieco obniżyć koszty wesela.

👉 Organizacja wesela krok po kroku. Zobaczcie, jakie zadania czekają na Was w trakcie ślubnych przygotowań!

Ile kosztuje zespół 🎷 i DJ na wesele 🎧?

Zespół czy DJ na wesele? To pytanie często zadają sobie pary młode, planujące oprawę muzyczną tego wyjątkowego dnia. W zależności od tego, jakiego wykonawcę wybiorą nowożeńcy 👰🤵, ceny za ich usługi mogą się bardzo różnić. Faktem jest, że nagłośnienie i oświetlenie to gwarancja dobrej zabawy na weselu.

Koszt wynajęci a wynajęcie dj a
Adobe Stock

Oferty DJ-ów na wesele zaczynają się już od 3500 złotych, ale znajdziecie również pakiety za 10000 złotych i więcej . Wszystko zależy od tego, co wchodzi w skład wybranej przez Was oferty. Jeśli planujecie wesele na 100 osób i zależy Wam na podstawowej usłudze to z pewnością zapłacicie znacznie mniej niż gdy DJ będzie zapewniał dodatkowe atrakcje weselne. Pomyśl, czy Wasz budżet pomieści ciężki dym, pokazy pirotechniczne czy napis LOVE 💕. 

💡 Zobacz także: Ile kosztuje DJ na wesele? 🎉 Sprawdź prognozowane oferty na 2024

A jak sprawa wygląda, jeśli chodzi o zespoły weselne? 

Możecie znaleźć kapelę, która zagra dla Was już za 5000 złotych, ale pojawiają się oferty, których kwoty sięgają nawet 15000 złotych. Najczęściej za oprawę muzyczną podczas przyjęcia, przygotowaną przez zespół weselny, pary młode płacą w przedziale od około 5500 do 10000 tysięcy złotych. 

Ile kosztuje zespół weselny
Adobe Stock

👉 Lista gości gotowa? Najwyższy czas na stworzenie planu stołów weselnych. Sprawdźcie, co na temat sadzania gości mówi ślubna etykieta!

Ile kosztuje wesele na 50 osób? A ile na 100 i 200 gości?

Samo przyjęcie weselne to zdecydowanie największa pozycja w budżecie pary młodej. Zazwyczaj na imprezę po ceremonii ślubnej przyszli małżonkowie przeznaczają około 💰 50% całego funduszu weselnego

Jeśli zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje sala weselna, to odpowiedź jak w przypadku innych pozycji weselnych, nie jest prosta. Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

Cena jednostkowa za gościa weselnego zależy na przykład od miejsca. Inną kwotę trzeba będzie zapłacić, organizując wesele w luksusowym hotelu lub dworku 🏰, a inną w tradycyjnej sali weselnej czy za wynajęcie remizy. O kosztach decyduje też wybrany przez Was pakiet menu. Z reguły więcej dań i dodatków do menu przekłada się na wyższą cenę za talerzyk. Na miejscu mogą też obowiązywać dodatkowe opłaty, takie jak „korkowe”, za pokrowce na krzesła, podstawowe dekoracje itp. W ostatecznym rozrachunku Twój budżet je odczuje. Również obsługa kelnerska może pociągać za sobą koszty różne w zależności od miejsca.

Oprócz tego w kosztorysie warto uwzględnić koszt napojów gazowanych. Najczęściej są one dodatkowo płatne. Pozycjami, bez których nie może się odbyć wesele są także alkohol oraz ciasta i tort weselny. Koniecznie ujmij je w budżecie, nawet jeśli zdecydujecie się skorzystać z oferty wybranej przez Was sali albo zamówić słodkości na własną rękę w wybranej cukierni. Pamiętaj też, aby w cenie przyjęcia weselnego uwzględnić pozycje: ślubna papeteria – czyli zaproszenia ślubne, winietki, plan stołów, menu itp. Jeśli planujecie dać gościom weselnym upominki, też uwzględnijcie to w budżecie.

💡 Koszt za osobę (cena za talerzyk) może wynosić od 200 do 500 złotych, choć zdarzają się także obiekty, w których cena za talerzyk to ponad 1000 złotych. Najczęściej pary młode płacą od 200 do 400 złotych za jednego gościa. Zakładając zatem taki scenariusz, przy weselu na 50 osób, za samo przyjęcie będziecie musieli zapłacić 10 000 złotych (200 zł x 50 osób). Planując wesele na 100 osób, jego koszty zwiększają się do 20 000 złotych, a w przypadku 200 weselników do 40 000 złotych.

Koszty wesela – pozostałe usługi i dodatkowe atrakcje 

Jakie jeszcze usługi oraz atrakcje dla gości chciałabyś mieć na własnym ślubie? Popatrz na propozycję najczęściej wybieranych przez pary młode atrakcji weselnych wraz z orientacyjnymi kwotami.

Dekoracje 💐 – to usługa, z której skorzystasz w kilku miejscach. Co wchodzi w skład dekoracji weselnych? Na pewno dekoracja kościoła, wystrój sali weselnej, udekorowanie samochodu pary młodej, bukiet dla panny młodej, bukiecik do butonierki pana młodego. Koszty dekoracji zależą przede wszystkim od ilości wykorzystanego materiału. Im bogatsze dekoracje tym oczywiście drożej. Na cenę ma wpływ też rodzaj materiału (czy wybierzesz sezonowe kwiaty, czy te sprowadzane), a także renoma florysty wykonującego dekoracje.

Wynajem samochodu do ślubu 🚗  – w tym przypadku cena za wynajem auta uzależniona jest m.in. od klasy wybranego pojazdu, dnia tygodnia, czasu wynajmu oraz obecności kierowcy. Stawki często podawane są za godzinę wypożyczenia. W ofertach firm znaleźć możesz samochody, za których wynajem zapłacicie 600 złotych, ale także takie, których wypożyczenie będzie kosztować 2000 złotych i więcej.

Fotobudka 📸 – koszt tej usługi liczony jest zazwyczaj godzinowo. I tak za wypożyczenie klasycznej fotobudki trzeba zapłacić od 500 złotych za godzinę. Z kolei wynajem modnego fotolustra pociąga za sobą koszt średnio od 700 złotych za godzinę – jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z pakietów godzinowych, to ceny będą bardziej korzystne. Natomiast korzystając z atrakcji, jaką jest fotobus czy fotoprzyczepa trzeba liczyć się z kwotą ok. 2000 złotych za 3 godziny.

Barman na wesele 🍹 – atrakcja ta cieszy się niesłabnącą popularnością wśród par młodych. Planując taką atrakcję, musisz wziąć pod uwagę koszt od 1000 do 5000 złotych, a czasem nawet większy. Wszystko zależy, ile godzin trwać będzie obsługa barmańska, co wchodzi w jej skład. Ważne też czy alkohol i dodatki do drinków zapewnia barman, czy para młoda, oraz jakie będą koszty dojazdu i noclegu barmana. 

dekoracja kościoła dla wesela na 100 osób
Adobe Stock

Jakie jeszcze inne usługi warto ująć w zestawieniu z kosztami wesela? 

  • wypożyczenie napisu świetlnego, 
  • kursu tańca dla narzeczonych, 
  • zamówienie słodkiego stołu,
  • transport dla gości.

Jeśli martwisz się, że tego wszystkiego nie ogarniesz, spieszę, by Cię uspokoić. Jak zaczniesz się tym interesować, wszystko się poukłada. A na portalu Wesele z klasą znajdziesz pomoc i inspiracje. A konkretne wsparcie zapewni Ci nasza aplikacja do planowania tego wyjątkowego wydarzenia. Z jej pomocy skorzystało już 540 tysięcy par młodych.

Oceń artykuł!

4.6/5 - (37)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore