Ile kosztuje wesele 💰, czyli jak zaplanować budżet, aby koszty wesela Was nie przerosły?

Ile kosztuje wesele 💰, czyli jak zaplanować budżet, aby koszty wesela Was nie przerosły?

Najczęstszą barierą na jaką trafiają pary młode przy organizacji swojego wielkiego dnia są wysokie koszty wesela 💸. Właśnie dlatego już na samym początku warto zaplanować ślubne wydatki i podliczyć, ile pieniędzy należy odłożyć, aby spełnić wszystkie swoje marzenia.

Podział kosztów należy chyba do najtrudniejszych decyzji związanych z organizacją wesela. Można postąpić tradycyjnie, wedle zasobności finansowej rodzin lub tak, jak zadecydują przyszli małżonkowie. Zanim więc podejmiecie decyzję, kto za co płaci, zróbcie wstępny kosztorys wesela 📋, bowiem wydatki związane z jego organizacją mogą być naprawdę różne – wszystko zależy od tego, na jakie usługi i atrakcje się zdecydujecie.

Ile kosztuje wesele?

To pytanie spędza sen z powiek wielu parom młodym. Jak podzielić koszty wesela, kto, za co powinien zapłacić, aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony?

Tradycyjny podział kosztów weselnych

Według przyjętej tradycji, która dziś odeszła już niemal do lamusa, to rodziny narzeczonych powinny ponieść wydatki związane z uroczystością ślubną i weselną. 

Przyjęło się, że rodzice panny młodej 👰 płacili za:

 • przyjęcie weselne (wynajem sali, obsługę, jedzenie),
 • suknię ślubną,
 • wystrój kościoła/urzędu oraz sali,
 • zaproszenia ślubne,
 • fotografa i kamerzystę.

Z kolei rodzina pana młodego 🤵 była zobowiązana do opłacenia:

 • alkoholu i innych napojów,
 • obrączek,
 • garnituru ślubnego,
 • transportu dla gości i pary młodej,
 • zespołu weselnego,
 • bukietu dla panny młodej,
 • podróży poślubnej.

Wśród tradycyjnych sposobów podziału kosztów wesela pojawiają się także inne możliwości. Rodziny narzeczonych dzielą się wydatkami po równo, jeśli liczba zaproszonych z obu stron gości jest do siebie zbliżona lub proporcjonalnie do liczby weselników z każdej ze stron. Drugi wariant stosowany jest w przypadku, gdy dysproporcja pomiędzy liczbą gośćmi z jednej i drugiej rodziny jest dosyć spora.

Należy wówczas podliczyć wszystkie wydatki i następnie podzielić koszty wesela przez liczbę gości, po to, aby obliczyć „koszt jednostkowy”. Otrzymaną kwotę należy następnie pomnożyć przez liczbę weselników zaproszonych przez każdą ze stron. Alternatywą dla powyższego podziału jest sytuacja, że każda ze stron płaci za swoich gości, natomiast reszta wydatków jest dzielona na pół.

Budżet weselny sesja ślubna w stylu boho
Koszty wesela zdjęcia ślubne w górach
Budżet ślubny zdjęcia ślubne w plenerze
Koszty wesela plener ślubny w górach

Koszty wesela – nowoczesny podział wydatków ślubnych

Powyższe podziały kosztów wesela są dziś niezwykle rzadko spotykane. Pary młode coraz częściej odchodzą od sztywno ustalonych reguł, decydując się na samodzielną organizację wesela lub z symbolicznym wsparciem rodziców. Wielu przyszłych nowożeńców ceni sobie własną niezależność, podejmując decyzję o sfinansowaniu wesela z własnego budżetu w momencie, w którym są już w miarę ustatkowani finansowo.

Bez względu na to, jak zostaną podzielone koszty wesela, nie pozwólcie aby wydatki ślubne doprowadziły do niepotrzebnych spięć i kłótni. Pamiętajcie, że kwestie związane z finansami należą do spraw niezwykle delikatnych, dlatego bardzo ważne jest, aby podejść do nich ze spokojem i po partnersku 🤝. Temat kosztów wesela należy szczegółowo omówić i wspólnie podjąć decyzję, by żadna ze stron nie poczuła się niekomfortowo.

Nawet jeśli zdecydujecie się na samodzielną organizację uroczystości i wszystkie koszty wesela weźmiecie na siebie, nie odrzucajcie pomocy swoich bliskich, którzy z pewnością będą chcieli was wesprzeć. Czasem nawet drobna pomoc może sprawić, że koszty wesela będą choć trochę niższe. 

Koszt wesela dekoracje na ślub
Koszt wesela dekoracje weselne
Kalkulator wydatków weselnych dekoracje ślubne
Koszt wesela obrączki ślubne

Budżet weselny w planerze ślubnym – prosty kalkulator, który pomoże wam określić wszystkie koszty wesela

Kalkulacja ślubnych wydatków to niezwykle ważne, ale i czasochłonne zadanie w trakcie planowania wesela. Aby ułatwić parom młodym organizację tego wyjątkowego wydarzenia, w naszym planerze ślubnym, przygotowaliśmy specjalne narzędzie do kontroli kosztów wesela. Budżet to funkcjonalność, która sprawi, że żadne weselne wydatki nie umkną waszej uwadze. 

Kalkulator ślubny w aplikacji mobilnej został podzielony na kilka kategorii np. Ślub, Panna Młoda, Pan Młody, Przyjęcie Weselne, Dekoracje Weselne, Atrakcje na wesele, Usługi. Z kolei w każdej z wymienionych kategorii znajdują się przykładowe wydatki, z jakimi musicie się liczyć, planując swój wielki dzień. W przypadku kategorii „Panna Młoda” będzie to suknia ślubna, buty, bukiet, biżuteria, bielizna, fryzura czy makijaż ślubny. Wszystkie kategorie, jak i należące do nich elementy, możecie dowolnie modyfikować, dostosowując widok do swoich potrzeb i planowanych wydatków. 

Oprócz określenia ceny konkretnej usługi oraz kwoty wpłaconej zaliczki, przy każdym z wydatków możecie dodać indywidualną notatkę dotyczącą na przykład terminu zapłaty, jak również określić czy dana usługa będzie liczyć się do weselnego budżetu czy też nie. Na bieżąco możecie sprawdzać także podsumowanie kosztów wesela, a więc co zostało już opłacone oraz ile usług wymaga jeszcze uregulowania.

Zaplanujcie budżet weselny z pomocą naszej aplikacji mobilnej!

Planer ślubny 📱 dostępny na Android znajdziesz tutaj:

planer ślubny Android

Organizer ślubny 📱 dostępny na iOS znajdziesz tutaj:

Planer ślubny iOS

Budżet weselny, czyli co, ile kosztuje?

Organizacja ślubu i wesela wiąże się niejednokrotnie ze sporymi wydatkami. Dlatego warto, jeszcze przed przystąpieniem do planowania weselnego budżetu zapoznać się z ofertami firm i sprawdzić ceny, jakie proponują za wykonanie konkretnej usługi. Pozwoli to wam wstępnie skalkulować, na jakie koszty wesela musicie być przygotowani, planując przyjęcie w wybranym obiekcie i korzystając z usług określonych podwykonawców.

Koszty wesela – ile kosztuje ślub cywilny? A ile ślub kościelny?

Przygotowując kosztorys weselny, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego, po drugie opłaty kościelne. 

Koszty wesela w przypadku ślubu cywilnego

Samo udzielenie ślubu przez urzędnika w USC jest usługą bezpłatną. Para młoda musi wnieść natomiast opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa, która wynosi obecnie 84 złote

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli planujecie organizację ślubu cywilnego w plenerze. Wówczas musicie liczyć się z tym, że koszty wesela znacznie wzrosną. Opłata umożliwiająca wypowiedzenie przysięgi małżeńskiej w wybranym przez Was miejscu w plenerze wynosi 1000 złotych


Koszty wesela w przypadku ślubu konkordatowego 💒

Inaczej wygląda sytuacja jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy. Oprócz opłaty związanej ze sporządzeniem aktu małżeństwa i wydaniem zaświadczeń o braku przeciwwskazań do zawarcia związku, którą opłacacie w USC (84 złote) musicie liczyć się również z opłatami kościelnymi takimi jak: 

 • kurs przedmałżeński – zazwyczaj nauki przedmałżeńskie są darmowe, zdarzają się jednak przypadki, kiedy opłata za taki kurs jest z góry ustalona
 • poradnia życia rodzinnego – to zazwyczaj koszt około 50-100 złotych
 • opłata za zapowiedzi przedślubne – około 50 złotych
 • opłata za ślub – zazwyczaj „co łaska”, za mszę ślubną pary młode płacą w granicach 300-500 złotych, choć zdarza się i 1000 złotych
 • opłacenie organisty/muzyków – kwestia indywidualnych ustaleń, zazwyczaj w granicach kilkuset złotych. 
Koszty wesela ślub kościelny
Koszty wesela ślub konkordatowy
Koszty wesela ślub w kościele
Koszty wesela obrączki ślubne

Koszty wesela – obrączki ślubne 

Do kosztów związanych z organizacją ślubu czy to w kościele czy w urzędzie powinniście doliczyć także wydatek związany z zakupem obrączek ślubnych. I tu też wszystko zależy od tego, na jakie obrączki się zdecydujecie. Ich cena zależy bowiem nie tylko od wybranego materiału i wysokości próby, ale także od wagi, zdobień czy grawera. 

💡 Zwykłe obrączki wykonane ze srebrna, bez dodatkowych grawerów i zdobień kupicie już za około 300 złotych, natomiast przedział cenowy złotych obrączek to w zależności od próby, grawera, zdobień i wagi wydatek rzędu od 800 do nawet 3000 złotych. Najwięcej zapłacicie za obrączki platynowe (standardowe obrączki wykonane z tego kruszcu to koszt około 5000 złotych).

Ile kosztuje fotograf na wesele 📷?

Większość par młodych organizujących swoje wesele nie wyobraża sobie, aby w tym szczególnym dniu mogło zabraknąć fotografa, który wykona dla nich zdjęcia ślubne. I nic dziwnego! Cudowne wspomnienia utrwalone na fotografiach to wspaniała pamiątka na lata. Decyzja o skorzystaniu z usług profesjonalisty generuje jednak kolejne koszty 💸. 

Na pytanie o to, ile kosztuje fotograf na wesele 📸 nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego czy osoba wykonująca dla was zdjęcia będzie początkującym fotografem czy już doświadczonym artystą. Na ostateczną cenę wpływ ma także to ile godzin podczas ślubu i wesela będzie z wami fotograf, w jakim zespole pracuje, czy trzeba zapewnić mu nocleg i zapłacić za dojazd, jaka liczba zdjęć wchodzi w skład pakietu i czy oprócz zdjęć oferuje również usługę wideo

Najtańsze oferty znajdziecie już w granicach 2000 złotych, jednak za usługę cenionego w branży fotografa możecie zapłacić nawet 10000 złotych. Najwięcej ofert mieści się w przedziale 2500-4500 złotych

👉 Przed Wami organizacja wesela? Nasz planer ślubny krok po kroku pomoże Wam w realizacji wszystkich weselnych zadań!

Koszty wesela – Panna Młoda 👰

Każda panna młoda marzy o tym, aby w dniu ślubu wyglądać jak prawdziwa księżniczka i nie chodzi tu bynajmniej o model sukni, ale całość ślubnej stylizacji, która podkreśli jej urodę i temperament. Dlatego warto już na samym początku zaplanować budżet na ten właśnie cel. Na ślubną stylizację oprócz sukni składają się buty 👠, biżuteria, ślubne dodatki (welon, wianek, okrycie wierzchnie), ale także makijaż i fryzura 💇‍♀. 

Niezwykle trudno podać jednoznacznie przedział cenowy sukni ślubnej 👗. Wszystko zależy od tego, czy panna młoda zdecyduje się na szycie sukni na miarę, kupno gotowego modelu czy wypożyczenie kreacji. Cena uzależniona jest również od rodzaju wykorzystanego materiału, koronek i innych zdobień, a także od renomy salonu ślubnego. 

Kwota, jaką będzie musiała zapłacić za suknię przyszła panna młoda w lokalnym salonie waha się zazwyczaj w przedziale 1500-3500 złotych. Za suknie ślubne od polskich projektantów lub wykonane z droższych tkanin zapłacić można od 4000 do 15 000 złotych a czasem nawet więcej. W przypadku zamawiania sukni od światowych designerów kwota ta może być nawet czterokrotnie wyższa!

Często panny młode 👰, chcąc ograniczyć koszty wesela, decydują się na uszycie sukni ślubnej u krawcowej, jej wypożyczenie lub zakup sukienki ze sklepu internetowego, który posiada w swojej ofercie modę ślubną lub kreacje wieczorowe w białym kolorze. Wówczas cena sukni może wynieść od 300-1000 złotych

Do tego należy doliczyć koszty związane z dodatkami do kreacji, na które panny młode wydają od 500-1500 złotych oraz makijaż 💄 i fryzurę ślubną (w zależności od tego, z jakich usług skorzysta przyszła mężatka ceny wahają się zazwyczaj od 150-300 złotych. 

Koszt wesela bukiet ślubny dla panny młodej
Koszt wesela dodatki do stroju panny młodej
Koszt wesela strój dla panny młodej
Koszt wesela suknia ślubna

Koszty wesela – Pan Młody 🤵

Podobnie jak w przypadku stylizacji panny młodej trudno jest jednoznacznie określić całkowity koszt ubioru pana młodego. Dodatki, a więc mucha lub krawat, skarpetki, buty, pasek to zazwyczaj koszt od 500 do 1000 złotych. A jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o garnitur ślubny? 

Cena ślubnego stroju pana młodego uzależniona jest również od kilku czynników takich jak z ilu części się składa, z jakiego materiału zostanie wykonany, czy będzie kupiony w sklepie, w salonie mody męskiej może uszyty na miarę. Przeciętna kwota, jaką przyszły pan młody zapłaci za garnitur to wydatek rzędu 1500-2000 złotych. Garnitury lepsze jakościowo kosztują natomiast około 3000-4000 złotych. Z kolei strój szyty na miarę to wyjątkowy luksus, który może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla panów młodych szukających oszczędności, mających nieco zmniejszyć koszty wesela dobrą alternatywą może okazać się zakup garnituru 👔 w sieciówce lub sklepie internetowym (koszt rzędu kilkuset złotych). 

Dla par młodych, którym zależy na pięknych i oryginalnych strojach, na zakup których nie mogą sobie pozwolić najkorzystniejszym rozwiązaniem  może okazać się ich wypożyczenie, co również pozwoli nieco obniżyć koszty wesela. 

👉 Organizacja wesela krok po kroku. Zobaczcie, jakie zadania czekają na Was w trakcie ślubnych przygotowań!

Ile kosztuje zespół 🎷 i DJ na wesele 🎧?

Zespół czy DJ na wesele? To pytanie często zadają sobie pary młode planujące oprawę muzyczną tego wyjątkowego dnia. W zależności od tego, jakiego podwykonawcę wybiorą nowożeńcy 👰🤵 ceny za usługi mogą się znacznie różnić. Oferty DJ-ów na wesele zaczynają się już od 1500 złotych, ale znajdziecie również pakiety za 8000 złotych. Wszystko zależy od tego, co wchodzi w skład wybranej oferty.  Jeśli zależy wam na podstawowej usłudze z pewnością zapłacicie znacznie mniej niż w przypadku zdecydowania się na dodatkowe atrakcje oferowane przez Dj-a, tj. ciężki dym, pokazy pirotechniczne, napis LOVE 💕 itp. 

A jak sprawa wygląda, jeśli chodzi o zespoły weselne? 

Możecie znaleźć kapelę, która zagra dla was już za 2500 złotych, ale pojawiają się również oferty, których kwoty sięgają nawet 10000 złotych. Najczęściej za oprawę muzyczną podczas przyjęcia przygotowaną przez zespół weselny pary młode płacą w przedziale od około 4000 do 7000 tysięcy złotych. 

👉 Lista gości gotowa? Najwyższy czas na stworzenie planu stołów weselnych. Sprawdźcie, co na temat sadzania gości mówi ślubna etykieta!

Ile kosztuje wesele na 50 osób? A ile na 100 i 200 gości?

Przyjęcie weselne to największy wydatek w budżecie pary młodej. Zazwyczaj na imprezę po ceremonii ślubnej przyszli małżonkowie wydają około 50% całej zaplanowanej sumy pieniędzy. 

Cena jednostkowa za gościa uzależniona jest od wielu czynników takich jak miejsce (inną kwotę trzeba będzie zapłacić organizując wesele w luksusowym hotelu lub dworku, a inną jeśli zdecydujecie się na zaplanowanie przyjęcia w tradycyjnej sali weselnej), wybrany pakiet menu (im więcej dań i dodatków do menu, tym wyższa cena za talerzyk), dodatkowe opłaty („korkowe”, opłaty za pokrowce na krzesła itp.). 

Oprócz tego do całościowego kosztorysu musicie doliczyć koszt za napoje gazowane (najczęściej dodatkowo płatne) i alkohol oraz za ciasta i tort weselny (niezależnie od tego czy zdecydujecie się skorzystać w tej kwestii z oferty wybranej przez was sali, czy zamówić słodkości na własną rękę w wybranej cukierni). Pamiętajcie również, aby w cenie przyjęcia weselnego uwzględnić także ślubną papeterię (zaproszenia ślubne, winietki, plan stołów, menu itp.) oraz upominki dla gości. 

💡 Koszt za osobę może wynosić od 100 do 500 złotych za osobę, choć zdarzają się także obiekty, w których cena za talerzyk to ponad 1000 złotych. Najczęściej pary młode płacą od 200 do 250 złotych za jednego gościa. Zakładając zatem taki scenariusz, jeśli zdecydujecie się zaprosić na wesele 50 osób, za samo przyjęcie będziecie musieli zapłacić 10 000 złotych (200 zł x 50 osób). Planując przyjęcie na 100 osób koszty wesela zwiększają się do 20 000 złotych, a w przypadku 200 weselników do 40 000 złotych

Koszty wesela budżet weselny
Koszty wesela reportaż ślubny
Koszt wesela górski plener ślubny
Koszty wesela budżet ślubny

Koszty wesela – pozostałe usługi i dodatkowe atrakcje 

Poniżej zestawienie pozostałych usług oraz najczęściej wybieranych przez pary młode atrakcji weselnych wraz z orientacyjnymi kwotami.

Dekoracje 💐 – usługa, którą bardzo trudno jednoznacznie sklasyfikować. Co tak naprawdę wchodzi w skład dekoracji weselnych? Na pewno dekoracja kościoła, sali weselnej, dekoracja samochodu pary młodej, bukiet dla panny młodej, bukiecik do butonierki pana młodego. Koszt dekoracji zależy przede wszystkim od ilości wykorzystanego materiału (a więc na jak bogatych dekoracjach wam zależy), od rodzaju materiału (czy postawicie na sezonowe kwiaty czy konieczne będzie sprowadzenie wybranych przez was gatunków), a także od renomy florysty wykonującego dekoracje.

Wynajem samochodu do ślubu 🚗 – w tym przypadku cena za wynajem auta uzależniona jest m.in. od klasy wybranego pojazdu, dnia tygodnia, czasu wynajmu czy obecności kierowcy. Stawki często podawane są za godzinę wypożyczenia. W ofertach firm znaleźć możecie samochody, za których wynajem zapłacicie 600 złotych, ale także takie, których wypożyczenie będzie kosztować was 2000 złotych i więcej. 

Fotobudka 📸 – koszt tej usługi liczony jest zazwyczaj godzinowo. I tak za wypożyczenie klasycznej fotobudki zapłacicie około 300 złotych za godzinę, a za wynajem modnego w ostatnim czasie fotolustra około 400 złotych. Natomiast korzystając z atrakcji, jaką jest fotobus czy fotoprzyczepa musicie liczyć się z wydaniem około 500-600 złotych za godzinę. 

Barman na wesele 🍹 – atrakcja ta cieszy się niesłabnącą popularnością wśród par młodych, zastanawiających się czym zaskoczyć swoich gości podczas przyjęcia. Planując taką atrakcję musicie liczyć się z kosztem od 1000 do 5000 złotych, a czasem nawet większym. Wszystko zależy, ile godzin trwać będzie obsługa barmańska, co wchodzi w jej skład (czy alkohol i dodatki do drinków zapewnia barman czy para młoda), kosztów dojazdu i wielu innych aspektów. 

Jeśli planujecie wypożyczenie napisu świetlnego, odbycie kursu tańca dla narzeczonych, zamówienie słodkiego stołu oraz jeśli zdecydowaliście się zapewnić transport zaproszonym gościom pamiętajcie, aby wszystkie te usługi również ująć w kosztach wesela. 

Udanego planowania 😍!

4.6/5 - (36)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore