Kredyt na mieszkanie pomaga spełnić marzenia młodych!

Kredyt na mieszkanie pomaga spełnić marzenia młodych!

Tuż po ślubie lub jeszcze przed – młodzi ludzie coraz częściej (i coraz szybciej) myślą nie tylko o małżeństwie, ale przede wszystkim o tym, gdzie będą mieszkać po wyprowadzce od rodziców lub z akademika czy wynajmowanego mieszkania. Każdy chce czuć się jak u siebie i wić swoje gniazdko tak, jak lubi. Jednak ceny mieszkań są wysokie i zwykle mało kto może sobie pozwolić na zakup lokum za gotówkę. 

Na szczęście istnieje wyjście z tej sytuacji – to kredyt na dom albo mieszkanie. Jednak jak każdy kredyt, również mieszkaniowy wiąże się z wieloma kruczkami i niełatwymi z perspektywy laika kwestiami, o których warto wiedzieć, zanim podpisze się wieloletnią umowę z bankiem. 


Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego i z wkładem własnym 

Zanim weźmie się kredyt, trzeba przejść kilka kroków, m.in. sprawdzić swoją zdolność kredytową. Jest ona uzależniona w dużym stopniu od… wysokości wkładu własnego. Wkład własny to fundusze, którymi dysponujecie, zanim kupicie mieszkanie. Jednak coraz trudniej jest je uzbierać. To zwykle duża kwota, gdyż jeśli chodzi o kredyt na mieszkanie, wkład własny to minimum 10, a w wielu bankach 20 proc. wartości nieruchomości. Oznacza to, że jeśli wasze wymarzone mieszkanie kosztuje 400 tys. zł, powinniście dysponować aż 80 tys. zł kapitału. Innymi słowy: gdy ubiegacie się o kredyt na mieszkanie, wkład własny jest koniecznością. I to nie są małe sumy!

Kiedy jednak chcecie kupić mieszkanie po ślubie, a jedno z was ma negatywną historię kredytową, lub tylko jedno z was wnosi kapitał w postaci wkładu własnego, warto pomyśleć o tym, by o kredyt na mieszkanie wystąpił jeden małżonek. Jest to prawnie możliwe, a kwestie te rozwiązać może intercyza. Czy warto ją podpisać? To sprawa indywidualna, ale na pewno zdarza się, że to jedyna droga, by małżonkowie mieli mieszkanie marzeń.  

Co w sytuacji, gdy chcecie wziąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego? Czy macie związane ręce? Niekoniecznie. Zawsze warto sprawdzić, czy ktoś z rodziny może was wesprzeć darowizną (jest ona do pewnej, uzależnionej od stopnia pokrewieństwa kwoty zwolniona od podatku). Niektóre banki w szczególnych sytuacjach traktują jako wkład własny różnicę między ceną rynkową a ceną zakupu nieruchomości. Część banków udziela kredytów osobom z 10-procentowym wkładem własnym pod warunkiem wykupienia odpowiednich ubezpieczeń. Wkładem własnym może być też zaliczka zapłacona deweloperowi lub środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej (po jej zlikwidowaniu). Jak widzisz, kredyt na mieszkanie z wkładem własnym jest paradoksalnie możliwy, nawet gdy nie masz wystarczającego wkładu własnego. 

Pexels

Kredyt na mieszkanie dla młodych – warunki i oprocentowanie 

W 2019 roku wygasł rządowy program Mieszkanie dla Młodych, w jego miejsce pojawił się nowy: Mieszkanie Plus, który jednak skierowany jest do deweloperów, a wspiera bezpośrednio wyłącznie najuboższych. Jednak przede wszystkim – dotyczy wyłącznie wynajmów nieruchomości. 

Kredyt na mieszkanie dla młodych jest w ogóle możliwy? Cóż, jeśli chodzi o kredyt na mieszkanie, warunki bywają trudne do spełnienia. Wzorcowy kredytobiorca ma umowę o pracę na czas nieokreślony, spłaca lub spłacał regularnie pożyczki, ma omawiany wyżej wkład własny, a przy tym wartość kredytu i innych wydatków nie powinna przekraczać zwykle 40 procent jego dochodów netto. 

Kolejna kwestia to to, ile w rzeczywistości spłaca się bankowi, czyli oprocentowanie kredytu na mieszkanie. Oczywiście nie da się tu odpowiedzieć jednoznacznie, bo na wysokość oprocentowania wpływ mają takie czynniki jak WIBOR, marża banku, prowizja, a na część z tych wytycznych (poza WIBOR-em, którego wysokość określa Rada Polityki Pieniężnej) wpływa twoja zdolność kredytowa. Jednak na niższe oprocentowanie niż 3-4 procent naprawdę trudno jest liczyć. 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore