Kredyt na wesele sposobem na wymarzone przyjęcie? Czy warto się zadłużać?

Kredyt na wesele sposobem na wymarzone przyjęcie? Czy warto się zadłużać?

Każda para młoda przed weselem zastanawia się nad tym, ile będzie kosztowało zorganizowanie całej uroczystości i przyjęcia. Dla niektórych zakochanych, pomimo pomocy rodziców, wydatki mogą okazać się zbyt duże. Czy w takim wypadku opłaca się brać kredyt na wesele? 

Aplikacja wesele z klasą

Koszt wesela to w niektórych przypadkach niemalże astronomiczna kwota. Drogie stroje pary młodej, dodatkowe atrakcje na wesele, bogate menu – to tylko niektóre z punktów, jakie zawiera każdy kosztorys. A to wciąż jedynie kropla w morzu potrzeb, jeśli panna młoda i pan młody chcą wszystkim wkoło z pompą ogłosić, że już niedługo zostaną mężem i żoną. Oczywiście na wymarzony ślub i wesele nie jest łatwo odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy, tym bardziej, że najczęściej mówimy  nie o kilkunastu, ale raczej o kilkudziesięciu tysiącach złotych. Niektórzy narzeczeni w takiej sytuacji decydują się na kredyt na wesele, dzięki któremu wszystko będzie wyglądało tak, jak chcą. Czy to dobry pomysł?

Oferty promowane

Kredy na wesele – głupota czy spełnienie marzeń?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy branie kredytu na wesele nie jest zwykłą głupotą i nieodpowiedzialnością. Rosnące odsetki i wchodzenie w życie z długiem skutecznie zniechęca wiele par do tego, aby się zapożyczyć.

Są jednak również takie pary młode, dla których ślub jest tym jednym, najważniejszym wydarzeniem, dlatego nie chcą rezygnować ze spełnienia swoich marzeń i ze swoich wymagań. Każda decyzja ma oczywiście swoje plusy i minusy. W wielu wypadkach wesele zwraca się niemalże w całości. Na taki obrót sprawy możemy liczyć, jeśli zaprosiliśmy wielu gości. Co więcej, jeśli można wziąć kredyt na wakacje lub remont łazienki, dlaczego by nie wziąć na organizację wesela. 

Są oczywiście również minusy zapożyczenia się na wesele. Po pierwsze, pieniądze te można wykorzystać na pierwsze wspólne mieszkanie. Po drugie, część par młodych może mieć problem z wzięciem kredytu w banku ze względu na wysokość pensji czy stosunek zatrudnienia (np. brak umowy o pracę). W niektórych przypadkach kredyt może okazać się niewystarczający, dlatego zanim się na niego zdecydujecie, zróbcie dokładny kosztorys. 

Pamiętaj, że w oszczędzaniu na wesele i kontrolowaniu waszego ślubnego budżetu pomoże ci planer ślubny – wygodne i darmowe narzędzie internetowe, dzięki któremu ustalisz konieczne wydatki. Czasem okazuje się, że dzięki dobrej organizacji czasu i zadań, jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć koszty ceremonii i przyjęcia weselnego, co często pomoże nam uniknąć konieczności zapożyczania się lub zmniejszy kwotę, którą będziemy chcieli pożyczyć.

Pieniądze z kredytu na wesele
Pexels

Zobacz także: Komu przysługuje urlop okolicznościowy z okazji ślubu? Sprawdź, ile dni wolnego dostaniesz

Kredyt na wesele a pożyczka na wesele

Obecnie istnieje wiele ofert banków, które proponują kredyty i pożyczki dla młodych z niskim oprocentowaniem. Jednak bez względu na te zapewnienia, zawsze należy brać pod uwagę fakt, że będzie trzeba do banku oddać więcej pieniędzy, niż się otrzymało. Czym różni się kredyt od pożyczki? Warto wiedzieć o tym, że żaden bank czy firma pożyczkowa nie proponują kredytu lub pożyczki właśnie na ślub. Nie zmienia to jednak faktu, że otrzymane pieniądze można wydać na wybrany przez siebie cel.  

W przypadku kredytu czeka nas więcej formalności i bierze się go również na większe kwoty, zatem znacznie bardziej obciąża domowy budżet. Aby wziąć kredyt, należy przygotować odpowiednią dokumentację, m.in. zaświadczenia od pracodawcy o zdolności kredytowej. Kredytu nie otrzyma się również bez umowy o pracę. 

W przypadku firm pożyczkowych formalności nie trwają tak długo i wymagania są znacznie niższe, jednak suma, jaką można otrzymać, to kilka tysięcy złotych a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na co zwrócić uwagę przy pożyczkach gotówkowych? O te parametry warto zapytać:   

  • całkowity koszt pożyczki,
  • okres kredytowania,
  • okres spłaty i możliwość przedłużenia spłaty,
  • możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 
Kobieta podpisuje dokumenty o kredyt na wesele
Pexels

Pary młode o kredycie na wesele – opinie

Co pary młode sądzą na temat brania kredytu lub pożyczki na wesele i ślub? Okazuje się, że zdania na ten temat są mocno podzielone. Dla niektórych to zwyczajny sposób na pokazanie się i bezsensowne marnowanie pieniędzy. 

Robisz wesele takie, na jakie cię stać , a jak cię nie stać, to nie robisz. Nie lepiej wziąć kredyt na mieszkanie albo nawet na wycieczkę gdzieś na koniec świata jako podróż poślubną?

Ja na twoim miejscu nie pakowałabym się w kredyt. Ślub to zaczęcie nowego etapu, a wy zaczniecie życie na kredycie?

Dla innych panien młodych kredyt to jedyne rozwiązanie na spełnienie marzeń swoich i pana młodego. 

Ja też nie myślę, żeby to był poroniony pomysł. Jak ma się to dobrze przemyślane, to można spróbować. Nie każdy dysponuje takim zapleczem gotówki.

Kilka moich klientek zaciągnęło kredyt na wyprawienie wesela. Największa kwota, z jaką się spotkałam, to 40 tys zł. Nie sądzę, aby to była głupota oczywiście przy założeniu, że mają swoje mieszkanie/dom i za chwilę nie będą potrzebować kredytu hipotecznego. W przeciwnym wypadku to ryzykowne bardzo – pisały.

4.6/5 - (41)

Anna Respondek-Dądela

Anna Respondek-Dądela

Absolwentka teatrologii i zarządzania mediami. Pasjonatka czytania książek, szczególnie thrillerów psychologicznych i zawiłych kryminałów. Nie potrafi żyć bez dobrego jedzenia i muzyki. Pisanie to jej druga pasja. Tematy związane z organizacją ślubu i weselą są jej szczególnie bliskie, ponieważ od niedawna jest już szczęśliwą mężatką.

Więcej artykułów autora Anna Respondek-Dądela

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore