Materiał na suknię ślubną! Odkryj porady i inspiracje✂️ Wybierz ten najlepszy

Wybór sukni ślubnej to jeden z najważniejszych elementów podczas przygotowań do tego ważnego dnia. Przyszłe panny młode szukają odpowiedniego fasonu, kroju czy koloru, aby wyglądać zachwycająco, a przede wszystkim czuć się dobrze i komfortowo. Jak się jednak okazuje kluczową rolę odgrywa tutaj również materiał na suknię ślubną. Jaki rodzaj tkaniny wybrać? Gdzie go kupić i jaki jest jego koszt? 👰 🤵

Materiał na suknię ślubną! Odkryj porady i inspiracje✂️ Wybierz ten najlepszy
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.7/5 - (43)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Tkanina na suknie ślubne to temat, który interesuje przede wszystkim te przyszłe panny młode, które planują zlecić szycie swej wymarzonej kreacji krawcowej. Często w takim przypadku to właśnie zleceniodawca odpowiedzialny jest za zakup i dostarczenie odpowiedniego materiału albo aktywnie uczestniczy w tym procesie, wspólnie z krawcową poszukując najlepszej tkaniny do projektu. 😊 Jednakże także te panny młode, które zdecydowane są na zakup sukni w salonie, powinny znać przynajmniej kilka podstawowych rodzajów tkanin, aby móc w łatwiejszy sposób porozumieć się ze sprzedawcą w wybranym salonie sukien ślubnych. 

Oferty promowane

💡 Zobacz także: Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz swoją wymarzoną suknię ślubną!

Jaki materiał na suknię ślubną wybrać?

Wielu przyszłym pannom młodym trudno jest zdecydować, jaka tkanina na suknię podoba im się najbardziej, zwłaszcza, że materiały na suknie ślubne mogą być do siebie łudząco podobne. Różnią się one jednak często właściwościami, np. podatnością na gniecenie się czy też sposobem układania w ruchu i tańcu. Niepodważalnym jest jednak fakt, że tkanina musi być odpowiednio dobrana. Właśnie dlatego różne rodzaje sukien ślubnych wymagają zastosowania innego materiału, aby możliwe było osiągnięcie odpowiedniego efektu. 🤩 Krawcowa czy projektant wybiorą inny materiał, gdy zleceniem będzie zwiewna suknia ślubna (np. muślin, tiul lub organzę), a zupełnie inny w przypadku ciężkiej, obszernej sukni (np. atłas, ryps lub satynę). Aspektem, który odróżnia wszystkie tkaniny, jest także ich cena oraz dostępność.

Materiał na suknię ślubną - piękne, białe suknie wiszące w salonie
Adobe Stock

Atłas

Tkaniny ślubne mają naprawdę wiele rodzajów. Suknia ślubna i jej krój powinny być dopasowane do rodzaju materiału. Jedną z podstawowych i często wykorzystywanych tkanin jest atłas. Zwykle ciężka, gładka, mięsista dość gruba tkanina, którą charakteryzuje wysoki poziom sztywności chociaż występują też lżejsze odmiany. 😉 Mimo, że to dość sztywny materiał, jednocześnie w dotyku i wyglądzie wydaje się być delikatny, co umożliwia uzyskanie świetnego efektu w gładkich, dość obszernych, geometrycznych sukniach ślubnych. Dzięki sztywności dobrze się układa (również bez koła), oprócz tego zapewnia możliwość ciekawych stylizacji.

Materiał na suknię ślubną - atłasowa suknia ślubna
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Wybierz najpiękniejsze dodatki panny młodej!

Satyna

Satyna to delikatniejsza odmiana atłasu. Gładka, lejąca, z jednej strony lśniąca, a z drugiej matowa. Świetnie sprawdza się przy eleganckich, balowych kreacjach, często jest nieco grubsza, dzięki czemu dobrze się układa podkreślając kobiecą sylwetkę. 😊 Satyna jest też dobrym wyborem na jesienno-zimowe śluby, ponieważ będzie dobrze chronić przed chłodem. Z satyny uszyte są klasyczne suknie ślubne. Występują różne odmiany satyny cienkie i elastyczne oraz grube i sztywniejsze.

Materiał na suknię ślubną - panna młoda w białej satynowej sukni
Adobe Stock

Tiul

Najczęściej jest to prześwitująca tkanina o splocie siateczkowym. 😉 Ze względu na ogromną ilość jego odmian jest to ulubiony materiał projektantów ślubnych. Chociaż tiul kojarzymy głównie ze sterczącymi, rozkloszowanymi spódnicami baletnic, występuje jednak wiele odmian, które mają różne zastosowanie na przykład: miękki i elastyczny tiul szermeza, niezwykle zwiewny tiul jedwabny, podatny na kształtowanie tiul włoski czy bardziej kryjący tiul muślinowy czy też tiul welonowy, który jest nieco sztywniejszy.

Materiał na suknię ślubną - różowy tiul
Adobe Stock

Dzięki łatwej obróbce można stworzyć z niego bardzo różne kreacje o ciekawych kształtach. 😊 Poszukiwana przez panny młode zwiewna suknia ślubna często uszyta jest właśnie z wykorzystaniem tiulu. Różnorodność odmian sprawia, że ów mocno prześwitujący materiał o fakturze siateczki ma szereg zastosowań. Niejednej pannie młodej przypadła do gustu suknia ślubna z tiulem w postaci bolerka, welonu czy spódnicy. Z całą pewnością jest to materiał na suknię ślubną, z którego można wyczarować piękne kreacje.

Szermeza

Być może jest to pojęcie, z którym się wcześniej nie spotkaliście. Wspomniany wcześniej tiul szermeza to materiał na suknię ślubną, który jest siateczkowy, miękki, elastyczny i prześwituje mniej od reszty tiuli. Istnieje również satyna szermeza, która jest dość elastyczna oraz połyskująca. Wykorzystywana jest również do produkcji halek. Suknie ślubne z szermezy na pewno Was nie rozczarują. 😍

Materiał na suknię ślubną - różowa suknia ślubna z szermezy
Adobe Stock

Mikado

Mieszanka różnych rodzajów jedwabiu o ukośnie prążkowanej fakturze. Jeden z najdroższych wyborów, wykorzystywany w ekskluzywnych projektach sukien ślubnych.  👰 Sprawdzi się w krojach klasycznych, stonowanych, rozkloszowanych. Mikado jako materiał na suknię ślubną zdecydowanie należy do tych z górnej półki i każda panna młoda będzie w nim wyglądała pięknie.

Materiał na suknię ślubną - suknia ślubna z mikado i perły
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz wymarzone obrączki ślubne!

Ryps

Często mylony z mikado, będący jego o wiele tańszą alternatywą. Sztywniejszy od mikado, bardziej szeleszczący i połyskujący. ✨ Doskonały do balowych sukien ślubnych i obszernych, klasycznych fasonów. Z rypsu często uszyta jest suknia ślubna “litera a”.

Materiał na suknię ślubną - biała suknia ślubna w kształcie litery A
Adobe Stock

Organza

Organza cienka i przejrzysta tkanina, jednocześnie dość sztywna i lekka. 😉 Organza znakomicie sprawdzi się w fasonach z falbanami i draperiami oraz sukniach o dużej objętości, które jednocześnie mają dawać wrażenie zwiewnych. 

Szyfon

Lekka i zwiewna tkanina o płóciennym splocie. Miła w dotyku, lekko prześwitująca, lejąca. 😍 Można znaleźć jej gładkie i kreszowane odmiany. Szyfon często stosowany jest w przypadku luźnych, lejących się fasonów np. w greczynkach. Świetnie sprawdzi się w sukniach boho.

💡 Zobacz także: Grawer na obrączkach – jak stworzyć niepowtarzalny symbol miłości 💞?

Muślin

Muślin to bardzo szlachetna tkanina o niebywałej zwiewności. 🧚‍♀️ Gładki, półprzezroczysty, delikatny i miękki w dotyku. Wykorzystywany głównie w sukniach podkreślających kobiecą figurę. Suknia ślubna z muślinu zawsze prezentuje się korzystnie. Panie uwielbiają nosić kreacje z tego miękkiego, lejącego się, półprzezroczystego materiału. Muślin to idealny materiał na dół sukni ślubnej. Rewelacyjnie leży na sylwetce, więc często wykorzystuje się go w modelach podkreślających kobiece kształty.

Materiał na suknię ślubną - muślin
Adobe Stock

Jedwab

Mówiąc o ślubnych kreacjach, nie sposób pominąć kosztownego jedwabiu, jednej z najszlachetniejszych tkanin. 💎Jedwab to niespotykanie lekki, szlachetny materiał, gładki i śliski. Ze względu na wysoką cenę, gniecenie się i nieprzepuszczalność powietrza, zastępowany jest sztucznymi zamiennikami. Tak gładka suknia panny młodej zachwyci niejednego gościa.

Materiał na suknię ślubną - jedwab
Adobe Stock

Tafta

Tafta to dość sztywna, lekka i szeleszcząca tkanina. Sprawdzi się we wszelkiego rodzaju draperiach, zakładkach, falbanach i marszczeniach. 💃 Wyróżniamy odmiany gładkie lub kreszowane. Może być mocno lub lekko połyskująca. Łatwo dzięki niej nadać kształt sukni, nie obciążając jej przy tym zbytnio. Czy zatem taftą można ozdobić wszystkie suknie? Ślubną kreację można wzbogacić o taftę, jednak trzeba to robić z rozmysłem i wyczuciem estetyki, aby nie przesadzić.

Koronka

Koronka to ażurowa plecionka zachwycająca bogactwem wzorów, ponadczasowy wybór. 😊 Materiał koronkowy na suknię ślubną to dość uniwersalna tkanina – w zależności od kształtu i faktury sprawdzi się w sukniach boho, romantycznych, a także wytwornych. Jeśli marzy Ci się suknia ślubna rustykalna, elementy koronki na pewno powinny się w niej znaleźć. Cienka lub gruba koronka będzie ozdobą każdej kreacji. Koronka dostępna jest w wielu rodzajach: koder, czyli szczególny rodzaj koronki, w której motyw, często kwiatowy, obrębiony jest po zewnętrznych krawędziach delikatnym kordonkowym sznureczkiem oraz francuskie czy hiszpańskie.

Materiał na suknię ślubną - koronka
Adobe Stock

Gipiura

Rodzaj koronki (nazywany też koronką wenecką), charakteryzujący się mocno wypukłym wzorem i brakiem podkładu. 😉 Często stosowana do gorsetów. Z jednej strony może występować w kolorze ecru, jak i bieli.

Materiał na suknię ślubną - piękna biała podwiązka
Adobe Stock

Krepa

Sprężysta i miękka tkanina, odporna na gniecenie. 😊 Krepa znakomicie wygląda w przypadku sukien obcisłych, mocno podkreślających figurę panny młodej.

Żakard

Żakard to gruby i ciężki materiał, na którym wzory są tłoczone. Wyglądem przypomina barokowe tkaniny. 💃Doskonały do krótkich sukien ślubnych lub bardzo wytwornych, balowych kreacji w stylu retro/vintage.

Żorżeta

Lejący i mięsisty matowy materiał półprzeźroczysty, doskonały do zwiewnych sukien ślubnych. 🧚‍♀️ Nieco sztywniejsza i cięższa niż muślin.

Ile kosztuje materiał na suknię ślubną?

Zwykle suknia ślubna szyta przez krawcową jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ale na końcową cenę ma ogromny wpływ koszt materiału. W zależności od hurtowni ceny tkaniny na suknię ślubną mogą się bardzo różnić. 😉 Krawcowe często posiadają także własne zniżki i umowy z punktami sprzedaży materiałów. Warto mniej więcej wiedzieć, ile powinien kosztować materiał na suknię ślubną. Cena 1m satyny to najczęściej od 15 do 45 zł. Za taftę zapłacimy między 5 a 30 zł. Tiul może kosztować nas od 5 do nawet 50 zł za metr. Szyfon to koszt rzędu 20-30 zł. Mikado przeciętnie kosztuje między 30 a 50 zł. Metr organdyny zwykle kosztuje od 10 do 30 zł. Koronka może sięgać nawet 400 zł za metr. 

Materiał na suknię ślubną - druhna zapinająca suknię ślubną pannie młodej
Adobe Stock

Gdzie kupić materiał na suknię ślubną?

Aby ten najpiękniejszy dzień wypadł naprawdę zjawiskowo ważne, abyś w swojej sukni ślubnej czuła się komfortowo i pięknie. Do tego oczywiście potrzebny jest odpowiedni materiał. Od wyboru tkaniny naprawdę wiele zależy. Jeśli zatem zastanawiasz się, gdzie najlepiej nabyć materiał na suknię ślubną, powinnaś pomyśleć o odwiedzeniu hurtowni tkanin i dodatków ślubnych. 👰 🤵 Są to miejsca, w których możesz znaleźć naprawdę szeroki wybór tkanin i materiałów. Co jednak najważniejsze ceny w hurtowaniach są również konkurencyjne w odniesieniu na przykład do zwykłej pasmanterii.

Materiał na suknię ślubną - piękne suknie ślubne wiszące na wieszakach
Adobe Stock

Materiał na suknię ślubną – na co uważać przy zakupie

W przypadku zakupu sukni ślubnej w salonie sprawa jest dosyć prosta – sprzedawca najprawdopodobniej, słuchając opisu wymarzonej sukienki, podpowie Ci, które fasony i tkaniny będą najlepiej realizowały Twoje potrzeby. 😊Prawdopodobnie podczas przymiarek będzie w stanie opowiedzieć o tkaninach, z których została uszyta najbardziej wpadająca nam w oko suknia ślubna. Materiał, jaki został dobrany przez projektanta do danego fasonu, będzie z pewnością spełniał swoją rolę, co możemy na szczęście ocenić, oglądając gotową propozycję na żywo. 

Materiał na suknię ślubną - białe suknie ślubne
Adobe Stock

Gdy planujemy uszyć suknię ślubną u krawcowej, sprawa nieco się komplikuje. Doświadczona krawcowa z pewnością będzie w stanie bardzo dobrze nam doradzić, zasugerować konkretną tkaninę, a nawet zaproponuje wspólne zakupy w celu doboru idealnego materiału. Niestety, nie w każdym punkcie krawieckim spotkamy się z tak indywidualnym i elastycznym podejściem – najczęściej krawcowa wyznacza nam, jaką ilość materiału będzie potrzebowała i jedynie sugeruje, za jakim typem powinniśmy się rozejrzeć. Co zrobić, by nie popełnić błędu podczas zakupów?

Jak nie popełnić błędu przy zakupie?

Przede wszystkim, nim kupimy dużą ilość materiału potrzebnego na suknię, warto poprosić o skrawek, próbki lub gdy to niemożliwe, po prostu zakupić bardzo niewielką ilość, którą krawcowa będzie mogła obejrzeć i zaakceptować. 😊 Warto udać się do takich hurtowni, które wyróżnia miła i pomocna obsługa – sprzedawcy mają często dużą wiedzę o tym, jak zachowuje się dana tkanina i jakie są jej właściwości. 

Materiał na suknię ślubną - panna młoda przymierza suknię w salonie
Adobe Stock

Jeśli zastanawiasz się, jaki materiał na suknię ślubną da efekt, o którym marzysz, nie bój się umówić na przymiarki w salonie sukien ślubnych nawet wtedy, gdy i tak planujesz uszyć suknię u krawcowej. Tylko w ten sposób porównasz różne propozycje i sprawdzisz, jak się w nich czujesz. 😉

Oceń artykuł!

4.7/5 - (43)

Podsumowanie tego artykułu

Wiktoria Marcinkiewicz

Wiktoria Marcinkiewicz

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Niepoprawnie zakochana w teatrze i kinematografii. Miłośniczka dobrego contentu i marketingu. W wolnych chwilach zaczytuje się w książkach Joanny Bator i udaje się na długie spacery ze swoim wiernym psim przyjacielem.

Więcej artykułów autora Wiktoria Marcinkiewicz
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore