Lata 20. i szalona moda! Ja wyglądał styl męski i damski lat 20?

Lata 20. i szalona moda! Ja wyglądał styl męski i damski lat 20?

Historia lat 20. od dekad budzi duże zainteresowanie. Nic dziwnego! Ta epoka to nie tylko wiele zmian politycznych, ale także społecznych, ekonomicznych i modowych! Emancypacja, Coco Chanel i kobiety, które nazywane były chłopczycami. Lata 20. i moda tych czasów to coś, o czym nie można zapomnieć! 

Każda dekada niesie ze sobą zmiany nie tylko w tych najważniejszych kwestiach społeczno-politycznych. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu zmiany mają wpływ na wszystkie aspekty życia, a mianowicie również na to, jak się ubieramy i jaki styl prezentujemy. Lata 60. i moda tych czasów nierozerwalnie związane są z dziećmi kwiatami. Lata 80. i moda, która zrodziła się wtedy, związana jest z szybkimi zmianami społecznymi, szczególnie w Polsce. Wrócimy jednak do wcześniejszych dekad. Jakie były lata 20. i moda tamtych czasów, która skutecznie zawładnęła sercami kobiet i mężczyzn? Dlaczego tak często wraca się do trendów z lat 20., które widoczne są w wielu kolekcjach największych domów mody? Sprawdźcie!

Lata 20 moda i styl!

Lata 20. w Polsce były niezwykle burzliwe, ale także przełomowe. Nazywane dwudziestoleciem międzywojennym naznaczone były pragnieniem podkreślenia odzyskanej niepodległości po 123 latach niewoli  i walką o wpływy w rodzącym się państwie. Jaki wpływ te przełomowe wydarzenia miały na życie prostego człowieka? Zdecydowany, przede wszystkim na funkcjonowanie kobiet, które dzięki emancypacji w końcu zyskały swój głos. Mogły na równi z mężczyznami podejmować polityczne decyzje dzięki uzyskaniu praw wyborczych, zaczęły pracować zawodowo, palić papierosy, wychodziły z domu do kina i na zabawy, i prowadziły auta. 

Ponieważ podczas I wojny światowej musiały częściowo przejąć obowiązki walczących mężczyzn, zmienił się również ich ubiór. Lata 20. i moda damska to przede wszystkim w końcu znacznie wygodniejsze stroje, które nie krępowały ruchów. Ale także większa dostępność materiałów, dzięki czemu ubrania stały się tańsze.  

Moda lat 20. nierozerwalnie związana jest ze słynną Coco Chanel, która kochała… spodnie dawniej niedostępne dla kobiet. Uwolnienie kobiet od gorsetów było dla niej niezwykle ważne. Choć promowała bardziej codzienne stylizacje, zawsze kochała styl i klasę, i do tego próbowała przekonać kobiety na całym świecie. Obecnie nie wyobrażamy sobie tego, aby w kobiecej szafie zabrakło “małej czarnej”, a zawdzięczamy ją właśnie Coco Chanel. 

Lata 20. to również kobiety-chłopczyce, czyli tzw. Flapperki. To właśnie ta grupa pań swoje codzienne stylizacje dobierała tak, aby przypominały te męskie. Stawiały się na równi z mężczyznami i dzięki temu wiodły życie, w którym miały znacznie więcej swobody. 

Kobieta wystylizowana na lata 20.
Unsplash

Zobacz także: Najmodniejsze stylizacje na wesele – sprawdź, jaką kreację wybrać, aby wyglądać obłędnie!

Lata 20. moda damska

Odrzucenie pruderii i pokazywanie kostek czy kolan to zmiany, które nierozerwalnie związane są z modą lat 20. Od 1925 roku kobiety mogły pokazywać kostki, od 1928 roku widoczne były również kolana. Do tego krótkie fryzury, szerokie koszule, ukrywanie kobiecych kształtów, wolność bez gorsetu. To właśnie wtedy modne stały się sukienki o dość prostym kroju, z przedłużonym stanem, bez rękawów. Kobiety zaczęły się również depilować i używać dezodorantów. 

Ubiór na co dzień

Lata 70. i moda tamtych czasów zdecydowanie kolorystycznie i fasonowo odbiega od mody lat 20. W latach 20. kobiety stawiały na stonowane odcienie, na przykład: jasny beż, brązy, ecru bądź pastelowe barwy. Prawdziwą miłością pań była również niezastąpiona czerń. Jeśli chodzi o materiały, we wszystkich możliwych stylizacjach królował jedwab, który dawał paniom wolność. Jeśli kogoś nie było stać na jedwabne ubrania, popularnym zamiennikiem stawała się zwykła krepa. 

Wieczorowe stylizacje

Suknia wieczorowa lat 20. była prosta, miała obniżony stan i zazwyczaj sięgała delikatnie za kolano. Z pewnością jednak nie była nudna! Choć kolory zazwyczaj były stonowane, wszystko musiało lśnić i mieć połysk. Na sukienkach pojawiły się frędzle, korale i pióra. Tych elementów nie mogło zabraknąć. 

Makijaż, fryzury i dodatki

Historia lat 20. od dekad budzi duże zainteresowanie. Nic dziwnego! Ta epoka to nie tylko wiele zmian politycznych, ale także społecznych, ekonomicznych i modowych! Emancypacja, Coco Chanel i kobiety, które nazywane były chłopczycami. Lata 20. i moda tych czasów to coś, o czym nie można zapomnieć! 

Obrazek lata 20 moda kobieta i mężczyzna
Pixabay

Zobacz także: Wybierasz się na specjalną okazję i szukasz garnituru? Zajrzyj do naszego katalogu firm weselnych do zakładki garnitury ślubne!

Moda męska lata 20. 

Lata 20. i moda oraz wszystkie przemiany nie ominęły również mężczyzn. Także panowie postanowili nieco “wyluzować” i poczuć wolność. Garnitury smokingowe składające się z 3 części, pasy, kolorowe skarpetki, oxfordy a nawet słomkowe kapelusze! Właśnie te elementy kojarzą się najbardziej z tymi czasami. Do dnia dzisiejszego garnitur smokingowy jest bardzo często wybierany przez mężczyzn. W latach 20. pojawiły się również połączenia marynarki z sweterkami. 

Styl lat 20 – inspiracje

4.6/5 - (25)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore