• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Long bob – wszystko, co musisz wiedzieć o tej popularnej fryzurze!

Long bob – wszystko, co musisz wiedzieć o tej popularnej fryzurze!

Niezwykle odmładzające, pasujące do niemal każdego rodzaju włosów, typu urody cięcie, które szturmem podbiło salony fryzjerskie i stało się tym, czym w latach 90. „fryzura na Rachel Green”. Long bob króluje już od kilku sezonów i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie inne cięcie miałoby go zdetronizować. 

A dzieje się tak nie bez powodu. Jak zawsze w takiej sytuacji działa marketing szeptany. Panie między sobą, zachwycone efektami, wracają do fryzjerów po kolejnego long boba, a przyjaciółkom mówią, jak to każdego ranka oszczędzają czas, bo nie muszą już się skupiać na układaniu fryzury! Ponieważ mówią to panie mające niemal wszystkie rodzaje włosów – od falowanych po proste jak drut, od gęstych po cieniutkie – wieść się niesie i „zaraża” kolejne kobiety! 

Co to jest long bob i skąd się wzięła jego popularność? 

Long bob to wariacja na temat niezwykle popularnego od wielu już lat klasycznego boba. Historia bobów sięga lat 20. XX wieku, kiedy to panie obcinały włosy prosto na wysokości linii żuchwy. Powrót szału na to cięcie przypada na lata 60., kiedy to wybuchła eksplozja tego typu mocnych, ostrych cięć. Stały się one niemalże symbolem ówczesnej mody i popkultury. W latach 90. i kolejnych boba „reklamowały” gwiazdy, takie jak Victoria Beckham. To ona też nosiła wyraźnie krótsze włosy z tyłu (odkrywające kark), a dłuższe z przodu (niemal do obojczyków). Można więc rzec, że to ona wypromowała tę fryzurę.

Choć nowoczesny, współczesny long bob to raczej wariacja na ten temat. Cięcie jest wciąż wyraźne, ale już nie tak gwałtowne. Włosy są na tyle długie, że bez problemu można je np. upiąć w wysoki kok, związać czy po prostu układać na dziesiątki różnych sposobów. Bo siłą long boba jest właśnie jego uniwersalność i ultrakobiecy charakter! 

Ciemny long bob
Unsplash

Zobacz także: Potrzebujesz nowej fryzury i szukasz idealnego fryzjera? Zajrzyj do naszego katalogu firm i znajdź salon fryzjerski w swojej okolicy!

Long bob z grzywką czy bez?

Jeśli jesteś posiadaczką grzywki i zastanawiasz się nad long bobem – nie martw się. Grzywka doskonale prezentuje się z tą fryzurą. Ważne jest tylko, jaki efekt chcesz osiągnąć oraz jak chcesz stylizować włosy. To też dobry moment, by zastanowić się, jak obciąć grzywkę. Bo long bob z grzywką może być subtelny i dziewczęcy, gdy grzywka rozchodzi się delikatnie na boki w kształt odwróconego V, ale też mocno rockandrollowy – kiedy grzywka jest na całym czole i przekracza długością linię brwi. 

Long bob – dla kogo jest idealny? 

Na pytanie o long bob – dla kogo, dla jakiej twarzy i jakich włosów będzie najlepszy – można odpowiedzieć: dla każdego! Ta fryzura nie wybiera. Jeśli więc tylko nie masz na głowie gęstego afro, to long bob może być dla ciebie wyborem doskonałym. Musisz wiedzieć, że dla cienkich włosów często jest wręcz zbawieniem – sprawia, że wyglądają bardziej trójwymiarowo, nie są przyklepane, są lekkie i świeże, a przy tym wydają się gęstsze. 

Jeśli chodzi o formę tej fryzury, to dobiera się ją do kształtu twarzy. Tym samym kobiety o kwadratowej szczęce dobrze będą wyglądać w long bobie w stylu retro (mocne geometryczne cięcia), ale już long bob dla okrągłej twarzy będzie bardziej klasyczny, z przedziałkiem na środku, dzięki czemu wysmukli optycznie twarz. 

Long bob cieniowany
Envato

Long bob cieniowany – do jakich włosów pasuje?

Long bob cieniowany to dobry wybór jako przejściowe wyjście pomiędzy innym, mocno wycieniowanym cięciem, a klasycznym long bobem. W tym wypadku nie trzeba ścinać włosów z przodu, wystarczy je odpowiednio wycieniować, by nadać im więcej objętości i delikatnego looku.

Long bob cieniowany idealnie wygląda też u kobiet, które mają gęste włosy. Pozwala uniknąć efektu zbyt ciężkiego przodu, dodaje lekkości i świeżości! Również jeśli zależy ci właśnie na takim efekcie, ale twoje włosy są dość cienkie – porozmawiaj z fryzjerem o tym, czy long bob cieniowany będzie dla ciebie odpowiedni. Może się miło zaskoczysz? 

Blond long bob
Unsplash

Zobacz także: Jak zrobić warkocz dobierany? Zobacz naszą instrukcję krok po kroku!

Jak układać long boba?

Oczywiście to zależy od jego rodzaju, ale też od okazji. Inaczej układa się chociażby fryzury ślubne, a zupełnie inaczej te codzienne. Skupmy się jednak na tych drugich i na tapetę weźmy klasyczny long bob. Jak układać włosy, by uzyskać taki efekt? Wyprostować włosy lub wymodelować je na szczotce i podwinąć do wewnątrz końce, by uzyskać efekt retro! 

Jeśli nie masz grzywki, taką fryzurę możesz nosić zarówno z przedziałkiem na środku lub asymetrycznie – z włosami na jednej stronie.

Popularny ostatnio jest też zmierzwiony long bob, czyli tzw. morskie fale. Włosy suszymy na piance i gnieciemy w dłoniach, a te mniej podatne możemy skręcić na prostownicy i rozczesać palcami.   

Niezależnie od tego, jakiego long boba wybierzesz, pamiętaj, by znaleźć fryzjera, który będzie umiał dobrać long boba do ciebie: kształtu twarzy, rodzaju włosów, ale i twoich oczekiwań. Wtedy na pewno będziesz zadowolona! 

Long bob – galeria

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu