Lublin – atrakcje w mieście, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Lublin – atrakcje w mieście, które koniecznie trzeba zobaczyć!
Envato

Bogata i niezwykle ciekawa historia, a także piękna architektura tego jednego z najstarszych miast w Polsce co roku przyciąga tysiące turystów. Co zwiedzić wybierając jako miejsce swojej destynacji Lublin? Atrakcje i zabytki tej części kraju z pewnością Was oczarują!

Aplikacja wesele z klasą

Atrakcje – Lublin i Stare Miasto

Na naszym blogu pisaliśmy już o atrakcjach w Zamościu, a także ciekawych miejscach we Wrocławiu i Warszawie, które warto odwiedzić. Dziś pora na stolicę województwa lubelskiego! Gotowi na krótki przewodnik po Lublinie? Zatem zaczynamy!

Oferty promowane

Obowiązkowym punktem wycieczki do Lublina jest oczywiście wizyta na Starym Mieście. Lubelskie, stare kamienice z pewnością was zachwycą! Część z nich została pięknie odrestaurowana, jeszcze bardziej podkreślając wyjątkowy klimat miasta. W niektórych oknach dostrzeżecie także klimatyczne stare fotografie, pochodzące z okresu międzywojennego. Ciekawą atrakcją, niezwykle często fotografowaną przez odwiedzających, są wiszące kolorowe balony zawieszone wzdłuż renesansowych kamienic.

Oprócz tego na terenie Starego Miasta znajdziecie pozostałości murów miejskich (Bramę Krakowską i Bramę Grodzką), a także inne zabytki w tym dawny ratusz, zlokalizowany w centralnej części rynku, bazylikę dominikańską, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Plac po Farze, stanowiący pozostałość po XIII-wiecznym kościele oraz Wieżę Trynitarską, z której, po pokonaniu około 200 stopni roztacza się piękny widok na panoramę miasta.

Lublin zwiedzić możecie szlakiem legend. Podczas wycieczki dowiecie się m.in. dlaczego nie warto dotykać kamienia nieszczęścia, kim była piękna złotniczanka, a także poznacie legendę o czarciej łapie. Oprócz tego, możecie udać się także na spacer szlakiem znanych mieszkańców czy lubelskiego renesansu.

zamek królewski - Lublin atrakcje
Pixaby

Zobacz także: Romantyczne miejsca w Polsce na randkę i zaręczyny

Lublin co zobaczyć?

Zastanawiacie się, jakie miejsca oprócz Starego Miasta koniecznie trzeba odwiedzić w tym mieście? Poniżej trzy must see w Lublinie!

Zamek Królewski w Lublinie

Od lubelskiego rynku na zamek prowadzi piękny Trakt Królewski. Do 1954 roku warownia stanowiła siedzibę więzienia, dziś mieści się tu główny punkt Muzeum Lubelskiego, w którym zobaczyć można wiele historycznych eksponatów i dzieł sztuki. Warto zwiedzić także dwa wyjątkowe miejsca znajdujące się na terenie zamku, a mianowcie gotycką Kaplicę Trójcy Świętej z cudownymi bizantyjskimi freskami oraz wieżę zamkową (Donżon), wewnątrz której znajduje się spiralna klatka schodowa. Wejście na samą górę stanowi doskonałą okazję do zobaczenia Lublina z lotu ptaka.

Lubelska Trasa Podziemna

Trzystumetrowa trasa prowadząca przez podziemia Starego Miasta, rozpoczynająca się w budynku dawnego ratusza, a kończąca w jednej z kamienic zlokalizowanych przy placu Po Farze. Podczas tego niezwykle ciekawego spaceru poznacie historię miasta, a także będziecie mogli zobaczyć multimedialną wizualizację wielkiego pożaru, który miał miejsce w Lublinie w 1719 roku.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Mówiąc o historycznych miejscach Lublina nie sposób nie wspomnieć o Majdanku, czyli muzeum zlokalizowanym na obszarze dawnego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Na terenie obiektu znajdują się liczne ścieżki historyczne i wystawy poświęcone tym tragicznym wydarzeniom. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. więzienne baraki, a także pomniki upamiętniające ofiary masowych mordów.

Oprócz powyższych miejsc na uwagę zasługują również: Dom Słów, Plac Litewski z fontannami, Ogród Saski oraz Ogród Botaniczny – pełen parków, skwerów, stanowiący idealne tło do wykonania niezapomnianej sesji ślubnej w plenerze.

Lublin atrakcje - plac po Farze
Pixabay

Zobacz także: Podróż poślubna w Polsce – zobacz najpiękniejsze miejsca na miesiąc miodowy!

Lublin – atrakcje dla dzieci

Muzeum Wsi Polskiej

Zabytkowy skansen, w którym znajdziecie historyczne, drewniane i murowane budowle przeniesione w to miejsce z różnych części Lubelszczyzny (m.in. wiatraki, studnie, kapliczki, spichlerze, kopiec widokowy, a także miasteczko, wzorowane na wzór europejskich z rynkiem, kościołem, młynem i licznymi domami). Oprócz tego na terenie Muzeum Wsi Polskiej zlokalizowane zostały liczne zagrody ze zwierzętami. Twoje dziecko pozna m.in. koniki polskie, kozy, owce, króliki czy kuce szetlandzkie. Ponadto w lubelskim skansenie często trafić można na różnego rodzaju imprezy tematyczne w tym dożynki, festyny czy jarmarki.

Regionalne Muzeum Cebularza

Muzeum wcale nie musi kojarzyć się z nudną prelekcją! Twoja pociecha będzie mogła przekonać się o tym właśnie w Regionalnym Muzeum Cebularza. Podczas interaktywnego pokazu z udziałem piekarza Franka pozna sekret tworzenia tego wyjątkowego, lubelskiego wypieku, a także dowie się nieco o historii miasta. W trakcie części warsztatowej każdy z uczestników może przygotować własnego cebularza, a później oczywiście oddać się jego degustacji!

Aqua Lublin

Kochacie wodne atrakcje? Koniecznie wybierzcie się ze swoimi pociechami do tego nowoczesnego aquaparku. W tym wyjątkowym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Na odwiedzających czekają m.in. wodny plac zabaw w kształcie pirackiego statku, rwąca rzeka, zjeżdżalnie, zewnętrzny basen z podgrzewaną wodą, a także przestrzeń do nauki pływania, jacuzzi i saunarium.

Gdzie jeszcze warto wybrać się z dziećmi, będąc w Lublinie? Miejscem wartym odwiedzenia jest z pewnością Teatr im. H. Ch. Andersena, w którym zobaczyć możecie spektakle inscenizowane przy użyciu lalek animowanych przez aktora, a to wszystko z zastosowaniem najnowocześniejszych technik multimedialnych, a także lubelskie… morze! Zaledwie 20 minut od Lublina znajduje się Zalew Zemborzycki, a tam mnóstwo atrakcji takich jak narty i rowery wodne, kajaki, pole golfowe i park linowy.

4.6/5 - (23)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore