Jak zatańczyć pierwszy taniec na weselu? Te wskazówki mogą Ci się przydać!

Jak zatańczyć pierwszy taniec na weselu? Te wskazówki mogą Ci się przydać!
Adobe Stock

Jednych stresuje, inni czekają na niego z niecierpliwością. Pierwszy taniec na weselu to dla wielu par wyjątkowa chwila, pełna wzruszeń, emocji i spektakularnych obrotów! Co zrobić, aby idealnie się do niego przygotować? Jaki rodzaj tańca wybrać? Podpowiadamy!

Aplikacja wesele z klasą

Jaka piosenka na pierwszy taniec?

Dobór piosenki to jedno z najważniejszych zadań, od którego narzeczeni rozpoczynają przygotowania do pierwszego tańca. Jedni już na samym początku wiedzą, do czego zatańczą, ponieważ od zawsze mają utwór, który jest tym „jedynym i wyjątkowym”. Inni tworzą dopiero własną listę, z której potem wybierają „swój” utwór 🎵.

Oferty promowane

Na weselach królują nie tylko najpopularniejsze polskie piosenki, ale także zagraniczne utwory, po które pary młode sięgają coraz częściej. Często narzeczeni 👰🤵‍♂️ decydują się również na utwór, który jest bliski ich sercu na przykład związany jest z czasem ich poznania, zaręczynami itp.

Wybór piosenki jest niejako kluczowy, gdyż zazwyczaj determinuje, jaki rodzaj tańca zaprezentuje para młoda podczas przyjęcia. Inne kawałki będą odpowiednie do walca wiedeńskiego, inne do walca angielskiego, a jeszcze odmienne do ognistej salsy czy zmysłowej rumby.

Pierwszy taniec nowożeńców w ciężkim dymie
Adobe Stock

👉 Lista popularnych piosenek na pierwszy taniec weselny:

 • Moje jedyne marzenie Anna Jantar
 • Słowo jedyne Ty Czerwone Gitary
 • Wielka miłość Seweryn Krajewski
 • Zakochani Natalia Kukulska
 • Zawsze tam, gdzie Ty Lady Pank
 • Kołysanka dla nieznajomej Perfect
 • Dumka na dwa serca Edyta Górniak & Mietek Szcześniak
 • Wonderful World Louis Armstrong
 • When A Man Loves A Woman Michael Bolton
 • I Have Nothing Whitney Houston
 • My Heart Will Go On Celine Dion (piosenka z filmu Titanic)
 • Can You Feel the Love Tonight Elton John (piosenka z filmu Król Lew)
 • Shallow Lady Gaga & Bradley Cooper (piosenka z filmu Narodziny Gwiazdy)
 • Stumblin In’ Chris Norman & Suzi Quatro
 • Fly Me To The Moon Frank Sinatra
 • Something Stupid Robbie Williams & Nicole Kidman
Pierwszy taniec w romantycznej scenerii
Adobe Stock

👉 To tylko kilka z możliwości. Więcej propozycji znajdziesz w naszym artykule – piosenki na pierwszy taniec!

Pierwszy taniec – nie tylko piosenka

Oczywiście, odpowiednia piosenka jest niezwykle ważna, ale równie istotny jest sam przekaz, kroki i choreografia. które będziecie wykonywać. Pierwszy taniec z pewnością zostanie nagrany i upamiętniony w Waszym reportażu ślubnym. Nie możecie mieć zatem smutnych czy zestresowanych min, a tym bardziej liczyć kroków 🦶. Warto o tym pamiętać i jeśli wiecie, że potrzebujecie więcej czasu na przygotowanie takiego występu, rozpocznijcie naukę pierwszego tańca z odpowiednim wyprzedzeniem.

Pierwszy taniec przy konfetti
Adobe Stock

Ile trwa pierwszy taniec?

To, ile będzie trwał pierwszy taniec również uzależnione jest od wielu czynników m.in. Waszych możliwości tanecznych oraz kondycji. Optymalny czas ⏱, jaki warto przeznaczyć na taneczny występ to 1,5-2,5 minuty. Taka długość występu pozwoli Wam przede wszystkim zapamiętać choreografię, fotografowi umożliwi uwiecznić na zdjęciach 📷 ten wyjątkowy moment i jednocześnie sprawi, że Wasi gości nie będą znudzeni.

Romantyczny pierwszy taniec pary młodej
Adobe Stock

Kiedy pierwszy taniec na weselu?

Pierwszy taniec jest niejako inauguracją przyjęcia weselnego. Dlatego najczęściej odbywa się przed rozpoczęciem zabawy 🎉. Po dotarciu na salę weselną, złożeniu życzeń parze młodej i wspólnym obiedzie zazwyczaj rozpoczyna się występ nowożeńców.

Oczywiście nie jest to regułą, dlatego jeśli swój pierwszy taniec chcecie zatańczyć wieczorową porą lub nawet po północy 🌜 – nic nie stoi na przeszkodzie. Najważniejsze, aby dokładnie zaplanować każdy element przyjęcia w weselnym harmonogramie.

Romantyczny pierwszy taniec nowożeńców
Adobe Stock

Pierwszy taniec kiedy zacząć przygotowania?

Wszystko zależy tak naprawdę od Was. Jeśli posiadacie wrodzone wyczucie rytmu 💃🕺, a w tańcu czujecie się jak ryba w wodzie – wystarczy kilka lekcji, które pozwolą Wam ułożyć i wyćwiczyć przygotowaną choreografię.

Jeśli jednak taniec nie jest Waszą mocną stroną i niezbyt pewnie czujecie się występując przed publicznością rozpocznijcie naukę z odpowiednim wyprzedzeniem. Możecie zapisać się na kurs tańca użytkowego, dzięki któremu lepiej poznacie możliwości swojego ciała i określicie, jaki układ choreograficzny jesteście w stanie zatańczyć. Takie zajęcia pozwolą Wam również obyć się z parkietem i występami przed widownią.

Oprócz tego możecie wybrać również dedykowane kursy tańca dla narzeczonych. Coraz więcej szkół tańca przygotowuje specjalna ofertę dla przyszłych par młodych, proponując lekcje indywidualne lub grupowe.

Pierwszy taniec wśród konfetti
Adobe Stock

💡Zobacz także: Najpopularniejsze polskie piosenki na pierwszy taniec. Sprawdź listę utworów!

Pierwszy taniec nauka – ile kosztuje?

Cena, jaką będziecie musieć zapłacić za naukę pierwszego tańca uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy wybierzecie lekcje indywidualne czy grupowe. Często szkoły tańca oferują również karnety dla narzeczonych, upoważniające do odbycia określonej liczby lekcji. Wykupienie takiego karnetu zazwyczaj jest dużo bardziej opłacalne dla par niż płatność za każdą lekcję z osobna.

Koszt kursu tańca dla narzeczonych może być również zależy od renomy szkoły tańca, a także lokalizacji, ale nie jest to regułą.

Biorąc pod uwagę ceny szkół tańca reklamujące się w naszym portalu można określić, że średni koszt za godzinną lekcję mieści się w przedziale od 60-150 złotych 💸.

Pierwszy taniec - podnoszenie
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Szukasz szkoły tańca w swojej okolicy? Zajrzyj do naszego katalogu!

Jaki taniec na pierwszy taniec?

Wybrana piosenka zazwyczaj determinuje rodzaj tańca. Dlatego jeśli wiecie, że chcecie zatańczyć walca angielskiego upewnijcie się, czy utwór, na który się zdecydowaliście, będzie odpowiedni. Jeśli macie wątpliwości zapytajcie instruktora ☺.

Pierwszy taniec do walca angielskiego

Wyjątkowo romantyczny a zarazem spokojny taniec 😍, który idealnie sprawdzi się jako uroczyste otwarcie przyjęcia weselnego. Walc angielski charakteryzuje się powolnym tempem, a także płynnym i kołyszącym ruchem, który pięknie prezentuje się w połączeniu z długą, powłóczystą suknią. Kroki podstawowe walca angielskiego są dosyć łatwe do przyswojenia, dlatego też bardzo często wybierany jest przez pary młode na pierwszy taniec 💃🕺.

Nowożeńcy tańczą ze sobą w tzw. kontakcie – ich ciała powinny dotykać się od kolan do mostka oraz w trzymaniu zwanym ramą. Poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, z głowami zwróconymi w lewą stronę. Walc angielski jest pełny lekkości i delikatności, dlatego jeśli planujecie bajkowy pierwszy taniec koniecznie na niego postawcie.

Para tańcząca pierwszy taniec na weselu
Adobe Stock

Pierwszy taniec do walca wiedeńskiego

Niezwykle elegancki i dostojny taniec. Jest jednak dużo bardziej wymagający od pary młodej niż wspomniany powyżej walc angielski. Walc wiedeński jest bowiem dużo szybszy, dlatego na początku prób tempo może Was nieco zaskoczyć. Nie poddawajcie się! Kolejne lekcje z pewnością pomogą Wam okiełznać całą choreografię.

Szybsze tempo sprawia, że walc wiedeński może być naprawdę efektowny. Drobne potknięcia nie zostaną zauważone, pod warunkiem, że dobrze dopracujecie całą choreografię. Walc wiedeński będzie doskonałym pierwszym tańcem dla energicznych osób, które lubią gdy dużo się dzieje.

Pierwszy taniec - kurs tańca
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Wyjątkowe atrakcje na Twoje wesele. Odwiedź nasz katalog firm!

Pierwszy taniec – rumba, cza-cza i salsa

Rumba to taniec pełen zmysłowości i namiętności 🔥. W porównaniu do walców jest nie jest tańcem przestrzennym. Tańczona jest zazwyczaj w miejscu, pozwalając skupić całą uwagę na choreografii. Na parkiecie musi iskrzyć od emocji! Dlatego jeśli macie ogniste temperamenty i zależy Wam, aby zaskoczyć swoich gości – przygotujcie choreografię do zmysłowej rumby.

Oprócz rumby możecie postawić również na gorącą salsę czy energiczną cza-czę. Wszystko zależy tak naprawdę od Was i tego, jak czujecie się w tańcu. Jeśli jesteście żywiołowi i pełni energii postawcie na tańce latynoamerykańskie, jeśli wolicie spokojniejsze klimaty wybierzcie któryś z tańców standardowych na przykład walc czy fokstrot.

Piękny pierwszy taniec nowożeńców
Adobe Stock

Jakie atrakcje wybrać na pierwszy taniec weselny?

Oprócz samej choreografii warto zatroszczyć się również o odpowiednią oprawę pierwszego tańca. Jakie atrakcje możecie wykorzystać planując swój weselny występ? Jeśli wybraliście jakiś standardowy taniec, a więc walc angielski, walc wiedeński lub fokstrot doskonałą opcją na wzbogacenie Waszego tanecznego pokazu będzie wytwornica dymu. Ciężki dym wywoła u zaproszonych gości wrażenie jakbyście tańczyli w chmurach ☁. Taki widok z pewnością pozwoli weselnikom nieco się rozmarzyć, a jednocześnie ukryje Wasze ewentualne pomyłki choreograficzne.

Inną atrakcją, która może urozmaicić Wasze taneczne show jest konfetti 🎉. Możecie zdecydować się na budżetową opcję i rozdać tuby z konfetti gościom, którzy w kulminacyjnym momencie Waszego tańca je wystrzelą lub zdecydować się droższą wersję – wynajem wyrzutni konfetti. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii baniek mydlanych.

Jeśli planujecie wesele w plenerze możecie postawić także na zimne ognie, które zapalone podczas tańca będą trzymać w ręku weselnicy. Oryginalnym pomyłem będzie również pokaz zdjęć, prezentujący podczas pierwszego tańca historię Waszego dzieciństwa, młodości, a także czasu narzeczeństwa.

Energiczny pierwszy taniec
Adobe Stock

Jak przekonać drugą połówkę do lekcji tańca?

Może się zdarzyć, że partner lub partnerka nie będą chętni, aby zatańczyć pierwszy taniec podczas wesela. Jak przekonać zatem ukochaną osobę do nauki tańca? Poniżej prezentujemy odpowiedzi, jakie na to pytanie udzieliły nasze pary młode!

Ciężko powiedzieć. My uczyliśmy się podpatrując kroki tańca z filmu na YouTube. Od początku mieliśmy założenie, by nie uczyć się idealnego tańca i nie liczyć sobie kroków, dlatego inspirowaliśmy się tańcami innych par.

Sylwia

U nas od razu wiedzieliśmy że jest to niezbędny element przygotowań, bo obydwoje nie czuliśmy się zbyt pewnie w tańcu i była to bardzo dobra decyzja. Podstawy tańca przydały się nam nie tylko na naszym weselu ale też na inne okazje 🙂 Plus to dobre oderwanie się od wszystkich innych przygotowań weselnych i okazja na spędzenie trochę czasu razem.

Iwona

Znalazłam w sieci kursy online, powiedziałam, że możemy spróbować najpierw w domu czy się zgramy, czy nam to wyjdzie i jeśli tak to pójdziemy na kilka prywatnych lekcji, żeby doszlifować układ. Jeśli zaś nie wyjdzie… tańczymy na misia 🙂

Karolina

Wspólnie wybraliśmy piosenkę do pierwszego tańca. Nalegałam, żebyśmy poszli na kurs tańca i swoim uporem udało mi się go przekonać.

Karolina

Wydaje mi się, że taka lekcja ma same plusy. Po pierwsze taniec jest świetnym sportem, można rozruszać kości. Po drugie, nauczenie się pierwszego tańca gwarantuje mniejszy stres. Kiedy mamy coś przygotowane, to jest nam łatwiej. A po trzecie i najważniejsze, taki kurs tańca dodatkowo Was do siebie zbliżyć.

Aleksandra

Zaczęliśmy chodzić do szkoły tańca jeszcze przed narzeczeństwem. Warto spróbować takich luźniejszych tańców w grupie jeszcze przed ślubem, później jest zdecydowanie łatwiej namówić ukochanego do wymarzonego pierwszego tańca – uwierzcie 😉

Sara

W moim przypadku wspólnie zdecydowaliśmy o lekcjach. Wyjaśniłam narzeczonemu dlaczego jest to dla mnie ważne, i że na pewno będzie to spora atrakcja dla naszych rodziców i gości. A uwzględniając jego brak pasji do tańca uzgodniliśmy z naszymi trenerami krótki i nieskomplikowany układ, który był dla nas obojga wykonalny. Dbałam bardzo, żeby narzeczony czuł się komfortowo, bo było to dla niego bardziej wymagające niż dla mnie.

Małgorzata

Podsumowanie tego artykułu

4.8/5 - (20)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore