Makijaż permanentny – o czym warto wiedzieć, zanim udasz się na zabieg?

Makijaż permanentny – o czym warto wiedzieć, zanim udasz się na zabieg?
Portrait of a beautiful woman with a smoky eye makeup. Sexy and gorgeous brunette woman with curly hair. Portrait of an attractive female posing at studio. Fashion model

Nakładanie na twarz makijażu to często wyjątkowo czasochłonne zajęcie. Wbrew pozorom nie wszystkie kobiety lubią poświęcać na to czas i nie wszystkie mogą pochwalić się perfekcyjnymi zdolnościami “malarskimi”.

Aplikacja wesele z klasą

Makijaż dzienny zazwyczaj nie sprawia dużo problemów. Szybkie nałożenie mascary i odrobiny różu to czynność, z którą poradzi sobie każdy.  Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy trzeba stworzyć makijaż wieczorowy, makijaż ślubny czy makijaż na biznesowe spotkanie. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? W tym wypadku pomóc nam może zabieg nałożenia makijażu permanentnego. Czy warto w niego inwestować? Jak długo utrzymują się rezultaty? Zobaczcie, co na ten temat sądzą inne kobiety!

Oferty promowane

Co to jest makijaż permanentny i jak długo się utrzymuje?

Makijaż permanentny można porównać do tatuażu. Jest to nałożenie na twarz barwnika o płytkim przenikaniu na głębokość od 0,3 do 0,8 milimetrów, czyli do podstawowej warstwy naskórka. W przeciwieństwie do tatuażu, makijaż permanentny ulega zatarciu, właśnie dlatego należy co kilka lat nakładać nową warstwę.

Najczęściej kobiety decydują się na:

 • makijaż permanentny brwi,
 • makijaż permanentny ust,
 • makijaż permanentny oczu,
 • makijaż permanentny powiek,
 • makijaż permanentny (kreska na górnej i dolnej powiece).

Makijaż permanentny zazwyczaj utrzymuje się od 1 do 3 lat. Niektóre kobiety twierdzą, że na poprawki chodzą raz na 5 lat. To, jak długo będzie widać barwnik, zależy od rodzaju i jakości wykorzystanego produktu oraz metody, jaką makijaż został nałożony.

Po 7 dniach od zabiegu makijaż staje się bledszy nawet o 50 procent. Dodatkowo mogą pojawić się również niewielkie nierówności. Aby się ich pozbyć, należy po 2 tygodniach ponownie udać się do makijażystki, która na nowo wypełni bledsze miejsca barwnikiem.

Po zabiegu na twarzy możemy również zauważyć małe strupki, jednak nie należy się nimi przejmować, gdyż po kilku dniach samoistnie powinny się złuszczyć. Podczas procesu gojenia twarz warto smarować maścią mocno natłuszczającą.

Kobieta podczas robienia makijażu permanentnego
Envato

Makijaż permanentny – cennik

Ceny makijażu permanentnego zależą od jakości wykorzystanych barwników oraz doświadczenia linergistki. Na co uważać, wybierając salon kosmetyczny, w którym chcemy wykonać makijaż? Przede wszystkim zniechęcić nas powinny bardzo niskie ceny. Nieodpowiednie wykonanie makijażu permanentnego może mieć fatalne skutki nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Zazwyczaj ceny makijażu permanentnego wahają się od 300 do nawet ponad 1500 złotych. Zależy to od obszaru, na który ma zostać nałożony barwnik.

Ceny makijażu permanentnego:

 • usta – od 800 do 1200 złotych,
 • kreska na dolnej powiece – od 400 do 600 złotych,
 • kreska na górnej powiece – od 450 do 600 złotych,
 • brwi – od 800 do 1400 złotych,
 • korekta – od 100 do 500 złotych.

Makijaż permanentny – przeciwwskazania

Podobnie jak przy różnych innych zabiegach kosmetycznych, takich jak: peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja, również w przypadku makijażu permanentnego istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należy pamiętać o tym, aby zapytać linergistkę o listę chorób, które  wykluczają nałożenie makijażu permanentnego. Przed zabiegiem konieczne jest również poinformowanie o przebytych chorobach lub zabiegach.

Przeciwwskazania przy makijażu permanentnym:

 • cukrzyca,
 • łuszczyca,
 • infekcja wirusowa,
 • przyjmowanie leków sterydowych,
 • infekcje i choroby oczu,
 • stosowanie preparatu na porost rzęs,
 • przedłużone, zagęszczone rzęsy.
Zestaw do makijażu - pędzle, cienie, róże
Envato

Makijaż permanentny w ciąży

Niestety kobiety w ciąży nie powinny robić sobie makijażu permanentnego. Mimo że nie jest to zabieg wykonywany na głębokich warstwach skóry, wciąż istnieje ryzyko zarażenia się wirusami np. wirusem opryszczki.

Dodatkowo szalejące w organizmie kobiety hormony mogą spowodować nieprzyjęcie się barwnika, a nawet rozlanie się pigmentu pod skórą. W trakcie ciąży znacznie częściej dochodzi również do różnego rodzaju reakcji alergicznych, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla dziecka, ale przede wszystkim dla mamy.  

Opinie na temat makijażu permanentnego

Co o makijażu permanentnym sądzą kobiety, które wykonują go regularnie? Czy warto zapłacić za niego takie sumy? Na forach można znaleźć wiele wątków związanych z tym tematem. Panie przyznają, że jest to olbrzymia oszczędność czasu i pieniędzy.

Ja mam od kilku lat i co 2,5 roku robię sobie korektę by odświeżyć i jestem zadowolona. Mam zrobioną kreskę na dolnej i górnej powiece. To wygodne, bo nie muszę myśleć w ciągu dnia, że się rozmazałam. Tak że ja polecam.

Nie wyobrażam już sobie porannego ogarniania bez makijażu permanentnego. Mam zrobione brwi i kreski na powiece, wszystko bardzo delikatnie, ale pozwala mi to zaoszczędzić naprawdę bardzo dużo czasu, bo zwykły makijaż nie dość, że zajmował sporo czasu, to często mi się rozmazywał i musiałam poprawiać – podkreślają.

Internautki przestrzegają jednak przed chodzeniem do miejsc, w których jest tanio. Również uważają, że taka “przygoda” może zakończyć się tragicznie.
Nie ma co chodzić do jakiś pokątnych kosmetyczek tylko dlatego, że jest 20 złotych taniej. Jak się nie chce mieć masakry na twarzy, to naprawdę lepiej odkładać – zapewniają.

4.6/5 - (11)

Anna Respondek-Dądela

Anna Respondek-Dądela

Absolwentka teatrologii i zarządzania mediami. Pasjonatka czytania książek, szczególnie thrillerów psychologicznych i zawiłych kryminałów. Nie potrafi żyć bez dobrego jedzenia i muzyki. Pisanie to jej druga pasja. Tematy związane z organizacją ślubu i weselą są jej szczególnie bliskie, ponieważ od niedawna jest już szczęśliwą mężatką.

Więcej artykułów autora Anna Respondek-Dądela

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore