Maseczki ochronne – niezbędny dodatek podczas pandemii koronawirusa

Maseczki ochronne – niezbędny dodatek podczas pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa wywróciła życie każdego z nas do góry nogami. Musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości – pełnej obostrzeń i niezwykle dynamicznych zmian. Izolacja społeczna jest aktualnie bardzo istotna, natomiast są sytuacje, kiedy wyjście z domu jest konieczne. Poza tym, zgodnie z ustalonym planem rządu naszego kraju, stopniowo zaczynają ponownie funkcjonować kolejne obiekty usługowe, gastronomiczne i kulturalne.

Aplikacja wesele z klasą

W związku z tym, na ulicach spotkać można coraz więcej osób, które, zgodnie z zaleceniami, poruszają się w maseczkach ochronnych.

Oferty promowane

Maseczki ochronne – garść informacji

Od 16 kwietnia 2020 roku do odwołania w Polsce jest obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, a konkretnie są to:

  • środki komunikacji publicznej (autobusy, tramwaje, pociągi itp.),
  • samochody – tylko w sytuacji, gdy podróżują ze sobą osoby, które nie mieszkają razem,
  • ulice, drogi, place,
  • zakłady pracy – tylko w sytuacji, gdy pracownik ma kontakt z osobami z zewnątrz (klientami, interesantami itp.),
  • budynki użyteczności publicznej, takie jak urzędy, przychodnie, szpitale, banki, szkoły, restauracje,
  • sklepy, targowiska i punkty usługowe,
  • miejsca wspólne dla mieszkańców bloków, takie jak klatki schodowe, windy.

Są wyjątki od tych zasad, są bowiem osoby, które są zwolnione od noszenia maseczek ochronnych, są to:

  • dzieci do lat 4,
  • osoby mające problemy z oddychaniem oraz osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą założyć lub zdjąć maseczki,
  • duchowni podczas sprawowania obrzędów religijnych,
  • rolnicy podczas pracy w gospodarstwie,
  • podróżujący samochodem (w sytuacjach innych niż opisana wyżej),
  • pracownicy w zakładach pracy (w sytuacjach innych niż opisana wyżej),
  • kierowcy w publicznych i prywatnych środkach komunikacji – tylko w sytuacji, gdy są oddzieleni przesłoną od pasażerów,
  • żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Zadaniem maseczki jest ograniczenie transmisji wirusa u osób, które chorują bezobjawowo. Maseczka nie chroni nas samych, lecz inne osoby, które mają z nami kontakt.

mężczyzna w maseczce ochronnej
Unsplash

Zobacz także: Jak dbać o zdrowie w czasie pandemii koronawirusa?

Maseczki ochronne – rodzaje

Ze względu na deficyt specjalistycznych środków ochronnych dla służby zdrowia oraz pacjentów, nie powinniśmy sięgać po jednorazowe maseczki chirurgiczne. Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów maseczek wielorazowych. Materiał, z których mogą być wykonane, to np. bawełna, bawełna z domieszką elastanu lub lnu, len, poliester, wiskoza czy fizelina.

Maseczki jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, po każdym użyciu powinny znaleźć się w śmietniku. Maseczki wielorazowe zaś powinno się wyprać po każdym użyciu w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza, a następnie wyprasować. Maseczkę takiego typu można również wygotować, bądź umieścić w temperaturze 70 stopni Celsjusza w piekarniku (w naczyniu żaroodpornym) na ok. pół godziny. Warto także pamiętać, że należy niezwłocznie zdjąć maseczkę i wymienić na czystą, gdy ta stanie się wilgotna.

W trakcie noszenia maseczki nie należy jej dotykać, a ściągać tylko za pomocą sznureczków, które znajdują się za uszami. Przed założeniem oraz po ściągnięciu maseczki należy dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce specjalnym środkiem. Maseczki ochronne wielorazowe są aktualnie bardzo szeroko dostępne, można je zakupić już od ok 5-10 zł za sztukę. Wzorów i kolorów jest naprawdę wiele. Maseczka stała się niejako dodatkiem do stylizacji – można ją dobrać i dopasować do danego stroju.

kobieta robi zakupy w maseczce ochronnej
Pexels

Zobacz także: Nurtujące kwestie w organizacji przyjęć okolicznościowych podczas pandemii koronawirusa okiem prawnika

Maseczki ochronne to nie jedyne rozwiązanie!

Zgodnie z rozporządzeniem, korzystanie z maseczki ochronnej to nie jedyna możliwość zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Możemy wykorzystać również apaszkę, szalik, chustę, bądź inny fragment odzieży. Konieczność ich zdezynfekowania po każdym użyciu jest identyczna, jak w przypadku maseczki wielorazowej.

Maseczkę ochronną, konieczną w czasie pandemii koronawirusa, możemy również samodzielnie przygotować. W sieci znaleźć można wiele filmów instruktażowych wyjaśniających, jak taką maseczkę uszyć z materiałów, które prawdopodobnie znajdziemy w domu.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zaslon-usta-i-nos

4.9/5 - (27)

Paulina Góralska

Paulina Góralska

Absolwentka polonistyki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Niepochodząca ze Śląska, ale zakochana w tym regionie jako mieszkanka od kilku lat. Uwielbia podróże, w szczególności wycieczki rowerowe i górskimi szlakami. Zafascynowana tematyką ślubów, zwłaszcza stylem rustykalnym.

Więcej artykułów autora Paulina Góralska

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore