• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Mazury – atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć!

Mazury – atrakcje i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć!

Ponad dwa i pół tysiąca jezior, zachwycająca przyroda, malownicze widoki i raj dla miłośników sportów wodnych – z tego właśnie słyną Mazury. Atrakcje, czekające na odwiedzających Krainę Wielkich Jezior, zachwycą zarówno małych jak i nieco starszych turystów. To co? Ruszamy w podróż?

Mazury to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dlatego, jeśli nadal zastanawiasz się, czy region ten będzie odpowiedni na podróż poślubną, romantyczny weekend we dwoje czy wakacyjny, rodzinny wyjazd poniższe atrakcje z pewnością cię do tego przekonają!

Wakacje na Mazurach – obowiązkowe punkty podczas wizyty w Krainie Wielkich Jezior

Będąc na Mazurach powinniście koniecznie choć na chwilę wpaść do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego – Olsztyna. Warto wybrać się na miejską starówkę, na którą prowadzi Wysoka Brama, stanowiąca niejako wrota na Stare Miasto, a także zobaczyć gotycką Bazylikę pw. św. Jakuba, Zamek Kapituły Warmińskiej oraz Ławeczkę Mikołaja Kopernika. Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania stolicy Warmii i Mazur jest…olsztyńskie planetarium, które oprócz wyjątkowych seansów i programów edukacyjnych oferuje, w bezchmurne wieczory, nocne oglądanie nieba!

Mazury słyną także z licznych zamków krzyżackich. Do jednych z najciekawszych obiektów zaliczyć można: Zamek w Ostródzie, Zamek w Kętrzynie, Zamek w Szestnie, a także Zamek Ryn.

Co jeszcze warto zobaczyć podczas wakacji w Krainie Wielkich Jezior? Na pewno Wilczy Szaniec – zabytek z czasów II wojny światowej, stanowiący kwaterę wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera. To miasteczko bunkrów, otoczone jeziorami, lasami i bagnami, które do dziś kryje wiele zagadek, imponuje swoimi rozmiarami i co roku przyciąga tysiące turystów.

Do innych nietuzinkowych miejsc na Mazurach należą: przypominające rzymskie akwedukty – Mosty w Stańczykach, zlokalizowana w Giżycku – Twierdza Boyen, a także Piramida w Rapie – rodzinny grobowiec pruskiego rodu von Fahrenheid.

mazury atrakcje
Envato

Zobacz także: Podlasie – atrakcje, które Cię zachwycą!

Jeziora na Mazurach

Jeziora to jedne z największych atrakcji turystycznych, jakie oferuje Pojezierze Mazurskie. Co roku przyciągają tysiące,marzących o letnim wypoczynku, turystów, w tym żeglarzy, ale także amatorów sportów wodnych. Nie bez kozery kilka lat temu to właśnie Kraina Wielkich Jezior uznana została za najpiękniejszy region w Europie. Do najpiękniejszych jezior, które zagwarantują piękne, dzikie nabrzeża, ciche, malownicze lasy, możliwość relaksu i odpoczynku, a także szansę na realizację sportowych pasji należą jeziora: Śniardwy, Mamry, Niegocin, Łuknajno, Jeziorak, Kisajno, Jezioro Nidzkie, Jezioro Mikołajskie czy Jezioro Krutyńskie. Niektóre obszary wokół mazurskich akwenów znajdują się w strefie ciszy, ze względu na zlokalizowane wokół nich rezerwaty przyrody (Jezioro Szeląg, Gołdapiwo czy Gołdap).

Gdzie na Mazury? Te miejscowości musisz znać!

  • Giżycko – miasto otoczone przez cztery jeziora: Niegocin, Kisajno, Tajty oraz Wojsak, położone w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Miejscowość określana stolicą polskiego żeglarstwa. Doskonała baza wypoczynkowa i rekreacyjna z wieloma zabytkami i atrakcjami takimi jak Twierdza Boyen, WakePark czy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty, organizowany corocznie w lipcu.
  • Mikołajki – jedno z najczęściej odwiedzanych mazurskich miast, nie tylko przez żeglarzy, ale także spragnionych wypoczynku turystów. W sezonie letnim na odwiedzających czeka tu wiele ciekawych imprez i plenerowych widowisk, a także…wieczorki szantowe
  • Ruciane Nida – ta wieś położona w sercu Puszczy Piskiej, na terenie Wielkich Jezior Mazurskich, to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek, przyciągające wyjątkowym pięknem i spokojem. Swoją przestrzeń znajdą tu także wędkarze, żeglarze i miłośnicy spływów kajakowych.
  • Iława – malownicza miejscowość położona nad jeziorem Jeziorak stanowi wymarzoną przestrzeń do wypoczynku dla pasjonatów sportów wodnych. Ze względu na zniszczenia wojenne, w mieście nie znajdziemy zbyt wielu zabytków, Na uwagę zasługuje jednak neobarokowy Ratusz oraz gotycki kościół z XIV wieku. Niezwykle popularny jest także organizowany tu Międzynarodowy Festiwal Old Jazz Meeting – Złota Tarka.
mazury atrakcje
Unsplash

Zobacz także: Trójmiasto – atrakcje, które warto zobaczyć na Pomorzu

Mazury – atrakcje dla dzieci

Aquasfera w Olsztynie

Nowoczesne Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe to świetne miejsce na spędzenie rodzinnego popołudnia. Idealna przestrzeń zarówno dla osób kochających sport, jak i tych chcących postawić na rekreację i odnowę biologiczną. Masaże podwodne, sztuczna rzeka, brodzik dla dzieci, zakręcone zjeżdżalnie czy orzeźwiająca studnia wodna – atrakcji w tym wodnym kompleksie z pewnością nie brakuje.

Mazurskie ZOO Safari

Doskonała rozrywka dla wszystkich miłośników zwierząt. Na ponad stu hektarowym obszarze można spotkać między innymi jelenie, lamy, osiołki, daniele, kozy afrykańskie, konie wielkopolskie czy owce wrzosówki. Cały teren ogrodu zwiedza się ciągnikiem lub terenowymi samochodami z przyczepą, co stanowi świetną okazję do obserwacji zwierząt z bliska oraz ich fotografowania.

Mrongoville

Westernowe miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu w sercu Mazur? Tak, to naprawdę możliwe! W tym wyjątkowym miejscu na odwiedzających czeka wiele atrakcji m.in. pokazy kaskaderskie, pojedynek rewolwerowców, pokazy tańca country oraz kowbojskich umiejętności. Ponadto na terenie miasteczka znajduje się Saloon, Mexico Bar, sklep z pamiątkami, a także strzelnica czy zabytkowa lokomotywa.

Mazurolandia

A właściwie Mazurski Park Zabaw i Edukacji. To miejsce, które udowadnia, że zabawa może nie tylko dostarczać niezapomnianych wrażeń, ale i… uczyć! Na terenie obiektu można podziwiać najpiękniejsze miniaturowe zabytki regionu, militaria i eksponaty z okresu II wojny światowej, a także przymierzyć średniowieczną zbroję czy oddać strzał z łuku na strzelnicy rycerskiej. Oprócz tego do dyspozycji najmłodszych pozostaje Park Zabaw, a w nim trampoliny, kolejka elektryczna, dmuchane zjeżdżalnie i basen z piłeczkami.

Galindia – Mazurski Eden

To wyjątkowa, stylizowana osada staropruska zlokalizowana niedaleko Mikołajek. Na małych turystów czekają tu liczne atrakcje takie jak opowieści o historii plemienia Galindów, wyprawa łodziami czy kolacja w pieczarach. W Galindii oprócz hotelu i restauracji znajduje się także wiele oryginalnych budowli m.in. lochy demonów, labirynt Galindów, pieczary czy leśne uroczyska.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu