Muzyka na ślubie – jaką wybrać?

Ślub jest najważniejszą ceremonią, podczas której wiążemy się z ukochaną osobą na całe życie. Wiele par młodych pragnie, aby chwila ta nabrała pewnej wyjątkowości i szuka pięknej oprawy muzycznej dla tego szczególnego momentu. Któż nie chciałby usłyszeć podczas mówienia „tak” swojej ulubionej piosenki, podczas składania podpisów przejmującego „Ave Maria” a wychodząc z kościoła bądź USC – marsza weselnego? Muzyka na ślubie to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy Wam, aby ceremonia zaślubin była niezapomniana 💖.

Muzyka na ślubie – jaką wybrać?
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (23)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Muzyka na ślub potrafi stworzyć magiczną atmosferę i podkreślić powagę tego wydarzenia. Kluczowe znaczenie ma jednak wybór właściwych utworów. Jaka powinna być muzyka na ślubie w kościele? Które utwory warto wybrać? Czy muzyka na ślubie cywilnym musi być taka sama, jak w czasie ślubu kościelnego? Podpowiadamy 😊!

Oferty promowane

Muzyka na ślubie – jakie instrumenty wybrać?

Wszystko zależy od gustu pary młodej. Podniosłości chwili na pewno doda zespół składający się z instrumentów klasycznych: trio smyczkowe 🎻, trąbka, flet poprzeczny bądź harfa. Kto powiedział, że musi być nudno? Wybrany zespół może grać nie tylko klasykę lub utwory religijne. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ceremonii zaślubin wybierzecie. Inne utwory muzycy będą mogli zagrać podczas ślubu cywilnego, inne podczas składania przysięgi w kościele 💒. 

Jakie klasyczne utwory mogą zabrzmieć podczas ceremonii ślubnej?

Jaka powinna być muzyka na ślubie cywilnym i kościelnym? Najczęściej wykonywane utwory 🎼 to:

  • Ave Maria J. S. Bacha/Ch. Gounoda, F. Schuberta lub A. Piazzolli,
  • Aria na strunie G J. S. Bacha,
  • Misja E. Morricone,
  • Kanon J. Pachelbela,
  • Marsze weselne – Wagnera i Medelssohna.

Ale przecież jest tyle pięknych piosenek i ścieżek filmowych. Czemu nie poprosić zespołu, żeby zagrał Beatlesów czy temat z pięknego filmu „Love Actually” ❤? Albo sopranistki, żeby zaśpiewała Ave Maria w wersji Beyonce? Tu ogranicza Was tylko wyobraźnia, tematyka i jak wspomnieliśmy już wcześniej charakter ślubu. 

Muzyka na ślubie - gitara akustyczna
Adobe Stock

💡Zobacz także: Szukasz oprawy muzycznej ślubnej? Sprawdź nasz katalog i wybierz muzyków, który uświetnią

Ślub: jaka muzyka na wejście do kościoła będzie strzałem w dziesiątkę?

Muzyka na ślub kościelny to ważny element tej uroczystości. Wybrany utwory należy dopasować przede wszystkim do momentu, w którym będą odgrywane lub odtwarzane. Jako muzykę na ślub do kościoła, idealną na wejście pary młodej, można wybrać takie utwory, jak „Ty tylko mnie poprowadź” lub „Nic, nie musisz mówić nic”. Idealna muzyka kościelna na ślub, na wejście młodych, to także „Hymn o miłości” oraz „Bo jak śmierć potężna jest miłość”. Jest wiele pięknych pieśni na ślub kościelny – przesłuchajcie przynajmniej kilku i wybierzcie tę, której tekst najlepiej do Was pasuje 😊. 

Muzyka klasyczna na ślub w kościele: tak czy nie?

Nie wiecie, jaka muzyka pasuje do kościoła na ślub? Klasyczne utwory są zazwyczaj najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Dlaczego? Muzyka na ślub w kościele musi odpowiadać powadze tego miejsca, chociaż dzisiaj coraz więcej księży dopuszcza możliwość odegrania utworów, które nie są muzyką kościelną – duchowni starają się wychodzić naprzeciw potrzebom młodej pary, ale nie jest to regułą. Listę ślubnych utworów 🎼 zawsze starajcie się jednak przedyskutować z osobą decyzyjną, na przykład organistą lub proboszczem parafii i otrzymać odpowiednie zezwolenie. 

Czy muzyka filmowa na ślub to dobry pomysł?

Filmowa muzyka instrumentalna na ślub to rozwiązanie bardzo często wybierane przez pary młode, zwłaszcza te planujące ślub cywilny lub humanistyczny. Nic dziwnego, utwory znane z ulubionych filmów to świetny sposób na to, żeby dodać uroczystości bardziej osobistego charakteru 😍. Zanim jednak przystąpicie do sporządzania listy piosenek, które chcielibyście, żeby wybrzmiały podczas Waszego ślubu, upewnijcie się, że zespół, który wybraliście, będzie w stanie rzeczywiście dobrze wykonać zaproponowane przez Was utwory muzyczne – czasami są bardzo trudne, dlatego liczcie się z tym, że będą wymagały doskonałych umiejętności od muzyków 🎹.  

Muzyka na ślubie - trio smyczkowe
Adobe Stock

💡Zobacz także: Zespół na wesele pilnie poszukiwany? Sprawdź nasz katalog!

W jakim momencie ślubu słyszymy muzykę?

Żeby dobrze dobrać muzykę na ślub warto wiedzieć, w jakich momentach ceremonii jest ona wykonywana. Oto skrótowy plan uroczystości ślubnej i momentów, w których pojawia się muzyka w Urzędzie Stanu Cywilnego i w kościele.

Muzyka na ślubie cywilnym

Kiedy na ślubie cywilnym rozbrzmiewa muzyka? Na ślubie cywilnym zwykle muzycy grają do 5 utworów. Pierwszy pojawia się przed rozpoczęciem uroczystości (około 5 minut przed planowanym rozpoczęciem), kiedy zbierają się goście. Muzyka ma ich wprawić w wyjątkowy nastrój aż do wejścia pary młodej. W momencie wejścia słyszymy kolejny utwór, np. marsz weselny. Podczas składania przysięgi małżeńskiej 👰🤵‍♂️ oraz zakładania obrączek przez nowożeńców również możemy poprosić muzyków o cichutkie tło muzyczne, a podczas składania podpisów ✍ o zagranie ulubionego utworu. Ostatni marsz zwykle odprowadza parę młodą do sali toastów. Muzyka na ślub cywilny może być bardziej swobodna niż w przypadku ceremonii w kościele.

Muzyka na ślubie kościelnym

Jaka muzyka na ślub w kościele ⛪ będzie najlepszym wyborem? Planując listę utworów musicie mieć na uwadze to, że muzyka na ślub w kościele wymaga wybrania większej liczby utworów niż w przypadku uroczystości cywilnej. Ponieważ ślub kościelny jest dłuższy, muzyki jest również więcej. Do tych wyżej wymienionych pozycji dochodzi moment Ofiarowania oraz dość długiej Komunii natomiast czasami nie ma muzyki podczas składania podpisów (gdyż nie zawsze podpisywanie dokumentów odbywa się przy gościach po mszy, czasami młodzi decydują się na to wcześniej, w zakrystii).

Muzyka na ślubie - oprawa muzyczna podczas ceremonii
Adobe Stock

W stronę marzeń…

Coraz częściej pary młode decydują się na śluby w plenerze – nad jeziorem, na nadmorskiej plaży czy w dworku wśród pięknego parku 🌳. Zespół w klasycznym składzie brzmi tam jeszcze piękniej i idealnie się sprawdza, gdyż instrumenty klasyczne zwyczajnie nie potrzebują prądu. Najpiękniejsza muzyka na ślub w plenerze to także utwory, które w jakiś sposób kojarzą Wam się z Waszym związkiem, np. utwór, do którego pierwszy raz zatańczyliście lub przy którym się poznaliście 💞. 

Oceń artykuł!

4.6/5 - (23)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore