Muzyka na ślubie – jaką wybrać?

Muzyka na ślubie – jaką wybrać?

Ślub jest najważniejszą ceremonią, podczas której wiążemy się z ukochaną osobą na całe życie. Coraz częściej chcielibyśmy, aby taka chwila nabrała pewnej wyjątkowości i szukamy pięknej, wzruszającej oprawy muzycznej. Któż nie chciałby usłyszeć podczas mówienia  „tak” swojej ulubionej piosenki, podczas podpisów przejmującego „Ave Maria” a wychodząc z kościoła bądź USC – Marsza Weselnego? Oprawa muzyczna ślubu z pewnością ociepli atmosferę mszy świętej.

Muzyka na ślubie – jakie instrumenty wybrać?

Wszystko zależy od gustu Pary Młodej. Podniosłości chwili na pewno doda zespół składający się z instrumentów klasycznych: trio smyczkowe, trąbka, flet poprzeczny bądź sopranistka… Kto powiedział, że musi być nudno? Zespół klasyczny nie tylko musi grać klasykę bądź utwory religijne. Choć arie Bacha czy Schuberta cały czas są w modzie, coraz częściej można otrzymać zgodę na wykonywanie utworów muzyki filmowej lub rozrywkowej w kościele.

Jakie klasyczne utwory mogą zabrzmieć podczas ceremonii ślubnej?

Najczęściej wykonywane utwory to:

  • Ave Maria J.S.Bacha/Ch.Gounoda, F.Schuberta lub A.Piazzolli,
  • Aria na strunie G J.S.Bacha,
  • Misja E.Morricone,
  • Kanon J.Pachelbela
  • 2 Marsze – Wagner i Medelssohna.

Ale przecież jest tyle pięknych piosenek i ścieżek filmowych. Czemu nie poprosić zespołu, żeby zagrał Beatlesów czy temat z pięknego filmu „Love Actually”? Albo sopranistki, żeby zaśpiewała Ave Maria Beyonce? Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia i oczywiście tematyka miłosna.

W jakim momencie ślubu słyszymy muzykę?

Żeby dobrze dobrać muzykę na ślub warto wiedzieć, w jakich momentach ceremonii jest ona wykonywana. Oto skrótowy plan uroczystości ślubnej i momentów, w których pojawia się muzyka w Urzędzie Stanu Cywilnego i w Kościele.

Muzyka na ślubie cywilnym

Na ślubie cywilnym zwykle muzycy grają do 5 utworów. Pierwszy pojawia się przed rozpoczęciem uroczystości (około 5 minut przed planowanym rozpoczęciem), kiedy zbierają się goście. Muzyka ma ich wprawić w wyjątkowy nastrój aż do wejścia Pary Młodej. W momencie wejścia słyszymy kolejny utwór, np. marsz weselny. Podczas składania przysięgi małżeńskiej oraz zakładania obrączek przez nowożeńców również możemy poprosić muzyków o cichutkie tło muzyczne a podczas składania podpisów o zagranie ulubionego utworu bądź piosenki Pary Młodej. Ostatni marsz zwykle odprowadza Parę Młodą do sali toastów.

Muzyka na ślubie kościelnym

Ponieważ ślub kościelny jest dłuższy, muzyki jest również więcej. Do tych wyżej wymienionych pozycji dochodzi moment Ofiarowania oraz dość długiej Komunii natomiast czasami nie ma muzyki podczas składania podpisów (gdyż nie zawsze podpisywanie dokumentów odbywa się przy gościach po mszy, czasami Młodzi decydują się na to wcześniej w zakrystii).

W stronę marzeń…

Coraz częściej Pary Młode decydują się na śluby w plenerze – nad jeziorem, na nadmorskiej plaży czy w dworku wśród pięknego parku. Zespół w klasycznym składzie brzmi tam jeszcze piękniej i idealnie się sprawdza, gdyż instrumenty klasyczne zwyczajnie nie potrzebują prądu. Innym momentem, w którym można usłyszeć muzykę graną przez, np.: zespół smyczkowy jest składanie życzeń, czyli tzw. konfetti lub oprawa muzyczna na czas jedzenia obiadu weselnego przed wejście DJ-a lub zespołu weselnego.

Warto zadbać o to, by Wasz ślub – najważniejszy moment w życiu – zabrzmiał naprawdę wyjątkowo!!!

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore