• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Gramy muzykę na żywo – prawda czy fałsz?

Gramy muzykę na żywo – prawda czy fałsz?

„Jesteśmy profesjonalnym zespołem muzycznym grającym 100% na żywo.” To zdanie powtarza się niczym refren skocznej piosenki w opisach większości zespołów zapewniających kompleksową oprawę dźwiękową wesel, bankietów i studniówek.

Domysły i spekulacje

Co kryje się za popularnym terminem „100% na żywo”? – Zawodowstwo przekładające na spełnienie oczekiwań i zadowolenie klientów? Czy może to nagminnie stosowany chwyt marketingowy?

100% na żywo oznacza, że usłyszany podczas występu dźwięk jest zagrany i zaśpiewany w czasie rzeczywistym. Zespoły grające muzykę w 100 % na żywo nie korzystają z podkładów z gotowymi aranżacjami, loopów, midów, minidisców, automatów perkusyjnych – wyjaśnia Marcin Dulewicz z FAIR PLAY Cover Band.

– Granie „100% na żywo”, to muzyka wykonywana przez muzyków grających na danej liczbie instrumentów, dzięki którym zespół jest w stanie stworzyć odpowiedni aranż utworu. Im większy skład zespołu: perkusista, basista, gitarzysta, klawiszowiec, tym większe możliwości stworzenia ciekawszego aranżu granego w 100% na żywo – dodaje Krzysztof Winiarski z zespołu Takt – Krosno.

Walka o klienta

Zespoły weselne rywalizują ze sobą, bo naturalnie chcą  pozyskać jak najwięcej klientów. Często zdarza się, że chęć wyprzedzenia konkurencji jest tak silna, że większość kapel zaczyna się reklamować w zawiły sposób. Zazwyczaj Pary Młode, przytłoczone organizacją ślubu i wesela, nie sprawdzają czy „100  na żywo” oznacza dosłownie takie granie.

Całkowicie inne zdanie ma Andrzej Sadowski perkusista zespołu Evening Eveningstar, który tłumaczy:

– Niektóre zespoły grające bardziej nowocześnie, a jest ich bardzo mało na rynku, wykorzystują seqwencery programowe dla wzbogacenia aranżu. To jest raczej niespotykane na rynku weselnym, gdzie do przygotowanych wcześniej sladoof dogrywa się gitary, wokale, bębny – tak grają nowoczesne zespoły, które dobrze znają rynek. My także. Tacy muzycy nie uprawiają przerostu formy nad treścią i to jest, jak najbardziej wskazane. Brzmienie i aranż mają być urozmaicone, zespół grający 100% live, nie sprawdzi się w szerokim spektrum, ponieważ nie zapewni zadowalającego efektu utworom tanecznym granym głównie na weselach. Dziś to nie ma znaczenia, czy jest na żywo, czy nie – ma być profesjonalnie.

Żywy zespół, martwa muzyka

Wiele zespołów bezlitośnie wykorzystuje nieuwagę przyszłych małżeństw oferując granie na żywo. Początkowo informacja wydaje się krótka, treściwa i klarowna. Potencjalni klienci rozumieją przez sformułowanie „100% na żywo”, że kilku zawodowych muzyków zawita na ich weselu z instrumentami, na których zagrają koncert. Tymczasem istnieją zespoły, które termin „100% na żywo” interpretują całkowicie inaczej. Kapela zjawia się na przyjęciu z instrumentami, wychodzi na scenę i udaje, że gra. Udaje, ponieważ sprzęt nie jest podłączony do nagłośnienia, a rozbrzmiewająca muzyka gra z playbacku.

Jak zatem zespoły propagujące takie działania postrzegają różnicę „grania 100% na żywo” od „grania nie na żywo”? Otóż granie nie na żywo odbywa się w identyczny sposób, ale bez udziału zespołu. Muzyka przed nowożeńcami i weselnikami jest jawnie odtwarzana przez sprzęt elektroniczny. Niestety kapeli za takie przedstawienie nierzadko trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, dlatego Para Młoda powinna zadbać o konkretne zapisy w umowie.

Jak uniknąć niedomówień?

Przed zatrudnieniem zespołu należy dokładnie zweryfikować jego umiejętności. Pierwszym krokiem jest rozmowa telefoniczna z liderem grupy i poproszenie o krótkie przestawienie historii zespołu oraz największych sukcesów artystów wchodzących w jego skład. Jeżeli jakaś informacja nas zainteresuje bądź wyda się podejrzana, mamy prawo do poproszenia o jej weryfikację.

Zanim podpiszesz umowę

Następnie umawiamy termin spotkania z całą kapelą podczas, którego prosimy o zagranie kilku kawałków, które zespół zamieścił na swojej stronie internetowej. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy poziom nagrania pokrywa się z występem na żywo. Nawet, jeśli zespół sprosta zadaniu, powinniśmy poprosić każdego muzyka o zagranie solówki będącej fragmentem wybranego przez nas utworu.

Na koniec możemy dogłębnie zapoznać się z całą ofertą zespołu, jego repertuarem i atrakcjami, grami i zabawami proponowanymi na wesele. Jeśli oferta nam odpowiada, spisujemy dwie identyczne UMOWY zawierające wszelkie ustalenia, zwieńczone podpisami obu stron.

„100% na żywo” kosztuje więcej

Oczywiście, w branży znajduje się także wiele zespołów, które rzetelnie wykonują swoją pracę i termin „granie 100% na żywo” tłumaczą dosłownie. Jednak za występ grupy ludzi zajmujących się zawodowo muzyką często należy zapłacić dużo większą kwotę, ponieważ poświęcają oni o wiele więcej czasu na przygotowania w porównaniu do nieuczciwej konkurencji.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu