Na której ręce nosi się obrączkę? Wszystko, co musisz widzieć przed ślubem!
Ceremonia ślubna bez obrączek? Obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie taką sytuację. Te złote krążki są symbolem obietnicy wiecznej miłości, którą małżonkowie składają sobie na ślubnym kobiercu. Zwyczaj ich noszenia praktykowany jest na całym świecie od wielu stuleci. Skąd jednak wzięła się taka tradycja, jaka jest ich symbolika oraz, na której ręce nosi się obrączkę? 👰 🤵
Przeczytaj i oceń!
Zakładanie obrączek ślubnych jest jednym z najważniejszych momentów ceremonii zaślubin. Państwo młodzi przysięgają sobie wieczną miłość i wierność, a krążki wędrują na palec serdeczny prawej dłoni. Czy jednak zawsze tak było? Jak zwyczaj noszenia obrączek zmieniał się na przestrzeni wieków i jak wygląda w Polsce, a jak za granicą? Chociaż zakładanie obrączek ma wymiar symboliczny, jest to przepiękna tradycja, którą warto pielęgnować. Sprawdźmy zatem, co kryje się za historią złotego krążka. 😉
Historia obrączki ślubnej
Zwyczaj noszenia obrączek ślubnych przywędrował do nas ze starożytnego Egiptu. Mężczyźni i kobiety wręczali sobie pierścionki wykonane z roślin i skór, jednak ze względu na nietrwałość tych materiałów szybko postanowili je zmienić na kość słoniową lub wykonywali je z innych dostępnych materiałów. Z czasem jednak i ten surowiec został zastąpiony innymi metalami, a pierścionki zmieniły swoją formę na metalowe obrączki. I tak właśnie Izrael stał się kolebką wytwarzania obrączek ze złota, a że należał do Imperium Rzymskiego, zwyczaj ten przywędrował do Europy. 🌍 Obecnie wszędzie na świecie obrączki ślubne wykonywane są ze złota. Jedynie Grecy wykonują srebrne obrączki ślubne dla kobiet, a złote dla mężczyzn.
Co symbolizuje obrączka ślubna?
Mimo, że na przestrzeni wieków zmieniały się kruszce, z których wykonana była obrączka, to nie zmieniała się ich symbolika. Od zawsze ich okrągły kształt symbolizował wieczną i nieskończoną miłość oraz to, że chcemy być z drugą osobę na całe życie. ❤️ Z czasem, gdy obrączki zaczęto produkować ze złota, zaczęły one również nieść znaczenie zaufania finansowego, jakim obdarza się współmałżonka. Pamiętać również należy o tym, że obrączka ma też znaczenie symboliczne dla wszystkich ludzi, gdyż sygnalizuje, że dana osoba jest już zajęta i nie należy się nią interesować w tym kontekście. Od XIII wieku rytuał wymiany obrączek został wpisany w kościelną tradycję ceremonii zaślubin.
Na której ręce nosi się obrączkę?
Ciekawym faktem jest to, że nie zawsze obrączki ślubne były noszone przez oboje małżonków. 😉 W Polsce bowiem do niedawna obrączki nosiły tylko kobiety. Dopiero od czasów I Wojny Światowej złote krążki powędrowały również na palce mężczyzn. Wcześniej, kiedy małżonek szedł na wojnę, łamano obrączkę na pół i każdy z małżonków zabierał ze sobą jedną część.
Nie zawsze i wszędzie obrączki były noszone na serdecznym palcu prawej ręki, jak nakazuje tradycja w Polsce. W starożytnym Rzymie noszone obrączki na palcu serdecznym lewej dłoni. Wierzono bowiem, że stamtąd płynie żyła bezpośrednio do serca. Stąd też wzięło się powiedzenia „Vena Amoris”, czyli żyłą miłości prosto do serca. ❤️
Na której ręce nosi się obrączkę w Polsce?
Żeby zrozumieć, na której ręce nosi się obrączkę w Polsce i dlaczego, należy odrobinę cofnąć się w czasie. Zacznijmy może od pierścionka zaręczynowego oraz tego, gdzie wędruje on w dniu zaręczyn. W Polsce do XIX wieku zakładano pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny lewej dłoni, dlatego, że wierzono, iż ręka ta je bliżej serca. Wszystko zmieniło się po Powstaniu Styczniowym, kiedy to kobiety zaczęły nosić pierścionki zaręczynowe na serdecznym palcu prawej dłoni (czyli zakładać na czwartego palca, licząc od kciuka) na znak żałoby i solidarności z wdowami oraz ku upamiętnieniu klęski powstania. W ślad za pierścionkiem zaręczynowym powędrowały obrączki i znalazły się na palcu serdecznym prawej dłoni. ✋
Obecnie pierścionek zaręczynowy zakłada się na prawą rękę razem z obrączką. Natomiast, jak wszędzie są odstępstwa od tej reguły. Można bowiem zauważyć, że wiele kobiet po ślubie decyduje się nosić pierścionek zaręczynowy na lewej ręce i nie ma w tym nic złego! 💍 Czasem przekłada się również pierścionek na środkowy palec tej samej dłoni lub nosi na tym samym palcu z obrączką. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich preferencji i wygody. Nie istnieje bowiem coś takiego, jak obowiązek noszenia pierścionka zaręczynowego na konkretnym palcu.
Sprawa ma się jednak inaczej, jeśli chodzi o noszenie pierścionka ślubnego, obrączki. W Polsce powinno się nosić obrączkę na serdecznym palcu prawej dłoni, gdyż lewa ręka zarezerwowana jest dla wdów.
Na której ręce nosi się obrączkę za granicą?
To, jak nosić obrączkę zależne jest od kraju oraz kręgu kulturowego. Noszenie pierścionka zaręczynowego wygląda podobnie. W wielu krajach nosi się pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym lewej ręki. Na lewej ręce nosi się obrączkę ślubną w takich krajach, jak: Australia, Wielka Brytania, USA, Kanada, Nowa Zelandia, Brazylia, Czechy, Egipt, Francja, Iran, Meksyk, Włochy, Słowacja, Słowenia, RPA, Szwecja czy Turcja. Natomiast w krajach takich, jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Chile, Dania, Grecja, Indie, Niemcy, Norwegia, Polska, Wenezuela czy Macedonia obrączki powędrowały na prawą dłoń. ✋ Ciekawym przypadkiem jest Hiszpania, na terenie której obrączki noszone są na prawej ręce, jednak w regionach Walencji i Katalonii dominuje obrączka na lewej ręce. Niezmienne jest jednak to, że w każdym kraju obrączki zakładane są na palce serdeczne i jest to symbol miłości.
Na którym placu nosi się obrączkę?
Wiemy już, że dawniej w Polsce noszono zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączkę na lewej dłoni. Jak już wspominaliśmy jest to ściśle połączone z żyłą miłości, gdyż wierzono, że dociera ona do lewej dłoni, a ściślej serdecznego palca. Obecnie pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej ręce i serdecznym palcu podobnie, jak obrączkę.
Tak naprawdę na sposób, w jaki nosi się biżuterię mają wpływ czynniki kulturowe. Wśród nich można również wymienić jeden bardzo istotny czynnik, który warunkuje, na którym palcu nosi się obrączkę. Dowiemy się tego, kiedy odpowiemy sobie na pytanie, która ręka przypisana jest do uczuć, a która do przywilejów. Mówi się bowiem, że lewą dłoń reprezentuje sfera emocji, a druga to prawa i obowiązki. Dlatego właśnie obrączkę nosi się na prawej ręce. 😉 Miłość bowiem łączy dwoje ludzi zarówno przed, jak i po ślubie. Natomiast akt zawarcia małżeństwa jest zapowiedzią zmian w sytuacji prawnej nowożeńców.
Na której ręce nosi obrączkę wdowa?
Chociaż, jak już wiadomo, w pewnych krajach przyjęło się, że pierścionki zaręczynowe, jak i obrączki zakłada się na palec serdeczny lewej dłoni, w Polsce ma to szczególne znaczenie. Obrączkę ślubną przekłada się na serdeczny palec i lewą rękę po śmierci małżonka. Czasem obrączka ślubna traktowana jest jako zwykła biżuteria i może znaleźć się na innych palcach. Zdarza się również, że kobiety zakładają obrączkę na łańcuszek i wieszają na szyi. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, pamiętać jednak należy o tym, że prawa ręka zarezerwowana jest dla mężatek. ✋
💡 Zobacz również: Bukiet ślubny 2022 – najpopularniejsze kwiaty i rodzaje wiązanek 💐
Na której ręce nosi się obrączkę po rozwodzie?
Prawdą jest, że po rozwodzie mało kto decyduje się, aby nosić obrączkę po swoim byłym małżonku. Bardzo często nawet ludzie będący w separacji decydują się, aby ściągnąć ślubną biżuterię. Co zatem zrobić z obrączką po rozwodzie? 🤔 Bardzo rzadko przekłada się ją na drugą rękę. Można ją przekazać na pamiątkę dziecku, sprzedać pierścionek albo go przetopić. Mówi się, że noszenie obrączki ślubnej po rozwodzie przynosi pecha, więc większość osób stara się jej szybko pozbyć.
💡 Zobacz także: Formalna separacja a rozwód 💔: jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma instytucjami prawa?
Obrączka – na którym palcu u mężczyzny?
Obrączkę ślubną mężczyźni noszą dokładnie w tym samym miejscu, co kobiety, czyli na serdecznym palcu prawej dłoni. ✋ Raz założona w dniu ślubu obrączka, raczej nie powinna być zdejmowana. Czasem jednak mężczyźni, ze względu na wykonywaną pracę, przekładają obrączkę na inny palec albo po prostu ją ściągają ze względów bezpieczeństwa. Po śmierci żony mężczyźni również przekładają pierścionek na lewą rękę.
Z czego wykonana jest obrączka?
Obrączki tradycyjne wykonywane są ze złota. Najczęściej z 14 karatowego (próba 585) lub – w bardziej ekskluzywnej wersji – z 18 karatowego (próba 750). Najdroższe obrączki są z platyny. Jednak to nie wszystko. Z czego jeszcze mogą być wykonane obrączki? Obrączki mogą być wykonane jeszcze z palladu, wolframu, tytanu, kobaltu, tentalu oraz ze stali szlachetnej. 😉
Oceń artykuł!