Nadciąga remont kuchni? Przygotuj się do niego z głową!

Nadciąga remont kuchni? Przygotuj się do niego z głową!

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. To właśnie tam szykuje się posiłki dla całej rodziny, często jest to również miejsce, w którym można rozwijać swoje pasje. Właśnie dlatego pomieszczenie to powinno być przede wszystkim funkcjonalne i estetyczne. Hasło remont kuchni przeraża wiele osób. Czy jest się czego bać?

Funkcjonowanie bez kuchni nie jest oczywiście łatwe. Niemożność zrobienia sobie ulubionej kanapki lub ciepłej herbaty w szczególności jesienią i zimą zdaje się być uciążliwe. Niestety czasem trzeba zagryźć zęby, szczególnie wtedy, kiedy w końcu chce się pozbyć starych mebli i starego sprzętu AGD i w końcu mamy możliwość skuć znienawidzone płytki. Remont mieszkania to decyzja, którą warto podjąć w pełni świadomie, ponieważ wiąże się z wieloma kosztami. Kuchnia jest jednym z najdroższych pomieszczeń, dlatego warto zastanowić się nad tym, na czym można zaoszczędzić i co koniecznie wymaga odświeżenia. Podobne działania należy podjąć w momencie, w którym zbliżać się będzie remont łazienki. Wbrew wszystkim przeciwnościom losu da się zaplanować remont kuchni w kilku prostych krokach. Jak to zrobić?

Remont kuchni – od czego zacząć cały projekt?

Projekt to może być właśnie słowo klucz. Na początku zastanówcie się nad tym, czy potrzebujecie profesjonalnego projektu, dzięki któremu każda, nawet najmniejsza dziura zostanie wykorzystana na małą i funkcjonalną półeczkę. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni może być korzystne szczególnie przy bardzo małych kuchniach lub kuchniach, w których ustawienie wszystkich mebli i sprzętu wcale nie jest takie oczywiste. 

Jeśli jednak nie potrzebujecie pomocy fachowca w temacie projektu, od razu możecie przejść do remontu kuchni. Oczywiście to, od czego zaczniecie, zależne jest od tego, czy mieszkanie jest w stanie deweloperskim, czy jednak kuchnię należy jedynie odnowić. 

Przede wszystkim zastanówcie się nad tym, w jakim stylu chcecie zrobić kuchnię. Czy ma to być bardziej styl industrialny, czy może shabby chic. Następnie należy zaplanować to, gdzie będzie stał sprzęt elektryczny – piec czy lodówka i odpowiednio wyprowadzić całą instalację. W kuchni niezwykle ważna jest również wentylacja, bez niej znacznie szybciej psują się meble, a brud z łatwością osiada na ścianach i wszystkich sprzętach. Następnie należy pomyśleć o ścianach i podłodze. Pamiętajcie jednak o jednej podstawowej zasadzie. Zawsze rozpoczyna się od góry. Najpierw pomalujcie sufit, później ściany, następnie połóżcie podłogi i płytki na ścianach. W następnej kolejności zajmijcie się oczywiście meblami i wszystkimi dodatkami. Jeśli jednak chcecie jedynie odnowić kuchnię, najpierw zastanówcie się nad tym, co można uratować lub odrestaurować. Jeśli chcecie jedynie odmalować ściany, koniecznie odpowiednio zabezpieczcie meble i wszystkie sprzęty, aby nie pobrudzić ich farbą. Jeśli planujecie większy remont i na przykład wyburzanie ścian, a mieszkacie w bloku, na początku postarajcie się o zgody. Następnie zamówcie kontener, do którego będziecie wrzucać gruz i znajdźcie miejsce, gdzie ten gruz oddacie.   

Remont kuchni
Unsplash

Tani remont kuchni

Wasza stara kuchnia już wam się znudziła? A może czas wymienić niektóre elementy, ponieważ swoje już przeszły? Zdajecie sobie sprawę z tego, że remont jest konieczny, jednak nie chcecie wydać na niego dużo pieniędzy. Czy da się to zrobić? Oczywiście, że tak!

Przede wszystkim zastanówcie się nad tym, co możecie zrobić sami. Malowanie sufitu czy ścian nie jest takie trudne! A może okaże się, że położenie płytek czy paneli również nie sprawi wam problemu. Pamiętajcie o tym, że koszty zatrudnienia fachowców bardzo często są dość wysokie, dodatkowo trzeba czekać na terminy, które zwykle są dość odległe. 

Dzięki zaoszczędzonym w ten sposób pieniądzom będziecie mogli sobie pozwolić na kilka dodatkowych elementów lub nieco droższe meble. Oczywiście zabudowy do kuchni również nie trzeba kupować całkiem nowej. Możliwe, że wystarczy nieco odnowić i przerobić meble, które macie. Jeśli lubicie eklektyzm, zastanówcie się, czy nie poszukać jakiś elementów na plich targach. Nie dość, że będą znacznie tańsze, to dodatkowo będą niepowtarzalne. 

Remont kuchni
Unsplash

Remont kuchni – koszt

Uciążliwy remont kuchni i koszt, na jaki trzeba się przygotować, często powodują, że odnowienie kuchni odkładamy w czasie. A jak wygląda to w rzeczywistości? Oto podstawowy cennik:

 • projekt kuchni – od 100 złotych za m2,
 • projekt mebli – od 80 złotych za m2,
 • demontaż mebli – około 300 złotych,
 • gipsowanie – od 35 złotych za m2,
 • malowanie ścian – od 15 złotych za m2,
 • tapetowanie – od 15 złotych za m2,
 • wyprowadzenie gniazdek – od 8 złotych za sztukę,
 • podejście wodno-kanalizacyjne – od 100 do 200 złotych za sztukę,
 • układanie parkietu – od 50 złotych za m2,
 • układanie paneli – od 15 złotych za m2,
 • układanie płytek – od 35 złotych za m2.

Remont kuchni przed i po – inspiracje

4.5/5 - (31)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore