Najpiękniejsza i magiczna dekoracja kościoła na ślub ⛪!

Najpiękniejsza i magiczna dekoracja kościoła na ślub ⛪!
Adobe Stock

Piękne bukiety kwiatów, lampiony, żywy ogień i biały dywan. Obecnie każda panna młoda marzy o tym, aby podczas ceremonii ślubnej otaczała ją niezwykła sceneria, niemalże jak z bajki. Jak zatem powinna wyglądać dekoracja kościoła na ślub? Przydatne wskazówki znajdziecie w artykule!

Aplikacja wesele z klasą

Przygotowanie dekoracji kościoła na ślub to niezwykle inspirujące zajęcie, które zajmuje jednak trochę czasu i związane jest z niemałymi kosztami. Część dodatków można zrobić samemu, jednak jeśli marzycie o klimatycznych latarniach lub specjalnych, stylizowanych krzesłach 🪑, warto zastanowić się nad wynajęciem profesjonalnej firmy.

Ważne jest także, aby dekoracja sali weselnej i dekoracja kościoła współgrały ze sobą, co można osiągnąć, wybierając na przykład takie same kwiaty i stawiając na ten sam styl i motyw. Od czego zatem zacząć, wybierając dekoracje do kościoła na ślub ⛪?

Wystrój kościoła na ślub złote krzesła
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Dowiedzcie się, jak zorganizować udany miesiąc miodowy!

Dekoracja kościoła na ślub – jakie kwiaty będą strzałem w dziesiątkę?

Zazwyczaj kiedy organizuje się wesele i ślub, doborem dekoracji i innych szczegółów, na przykład menu weselnego czy zaproszeń ślubnych zajmuje się para młoda 👰🤵.

Jakie zatem pytanie powinna sobie zadać, wybierając dekoracje do kościoła? Po pierwsze musi wybrać odpowiedni styl, do którego dopasuje plan stołów i inne dodatki. W ostatnich latach prawdziwym hitem jest organizacja rustykalnego wesela lub wesela w stylu boho.

Kolejnym krokiem jest wybór kwiatów, z których zostanie stworzona większość dekoracji. Warto, aby bukiet ślubny również był do nich dopasowany. Wśród najpopularniejszych są:

 • gipsówka,
 • tulipany,
 • mieczyki,
 • piwonie,
 • goździki,
 • eustoma,
 • frezje,
 • róże,
 • hortensje,
 • storczyki,
 • kalie,
 • słoneczniki,
 • wrzosy,
 • lawenda,
 • peonia,
 • dzwonek irlandzki,
 • jaskry,
 • margaretki,
 • fuksja,
 • ostróżka.

Kwiaty 🌺 należy dobrać, biorąc pod uwagę ich wytrzymałość i to kiedy kwitną. Od tego zależy między innymi ich cena i dostępność w danym miesiącu. Przykład? Grudniowy ślub raczej wyklucza wykorzystanie do dekoracji piwonii. W tym przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem będą goździki lub róże. Dekoracja na ślub z piwonii natomiast sprawdzi się w maju oraz czerwcu. Kwiaty wykorzystywane są głównie jako dekoracje ławek w kościele na ślub, ale można je połączyć również z koronkowymi, szydełkowymi lub tiulowymi kokardami. Kwiaty należy dobrać, biorąc pod uwagę, jak są wytrzymałe i kiedy kwitną. Od tego zależy między innymi ich cena i dostępność w danym miesiącu ☺️.

Dekoracja kościoła na ślub krzesła ozdobione ruskusem
Polishlus

💡 Zobacz także: Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz firmę, która stworzy dla ciebie wymarzone dekoracje ślubne!

Dekoracje kościoła na ślub – jak zrobić samemu?

Coraz więcej par młodych decyduje się samodzielnie przystroić miejsce ceremonii. Dekoracja samemu kościoła na ślub wiążę się z mniejszymi kosztami, jednak ma również swoje minusy. Po pierwsze, na stworzenie dekoracji należy poświęcić czas ⏰, po drugie w dniu ślubu należy znaleźć osobę, która przed uroczystością uda się do kościoła i udekoruje go przygotowanymi dodatkami. Rzadko która panna młoda tuż przed ceremonią ma głowę do tego, aby zająć się takimi szczegółami. Samodzielna dekoracja kościoła na ślub powinna być więc naprawdę dobrze przemyślanym, głównie pod względem logistycznym, rozwiązaniem. Warto też realnie ocenić własne umiejętności, żeby później, kilka dni przed planowaną uroczystością, nie szukać w pośpiechu firmy florystycznej, która uratuje sytuację.

Jeśli jednak jesteście miłośnikami tego, co zrobione samodzielnie i sprawia wam to prawdziwą radość, warto poświęcić na stworzenie dekoracji trochę czasu. Małe bukieciki przy ławkach, płatki kwiatów rozsypane wzdłuż ławek, ozdobne skrzynki, rośliny w wazonach ustawione przy wejściu do kościoła ⛪. To tylko kilka elementów, które bez większego trudu można przygotować samemu.

Pięknie w kościołach prezentują się delikatnie ozdobione słoiki, w których ustawione są jednorazowe świeczki lub włożone bukiety z gipsówki. Jak je zrobić? Oto mała instrukcja 👇.

👉 Potrzebne rzeczy:

 • słoiki różnych wielkości,
 • jednorazowe świeczki,
 • gipsówka,
 • piasek/kamyczki,
 • sznurek jutowy,
 • kilka metrów koronki,
 • klej na gorąco.

Sprawdzamy obwód słoika i odmierzamy odpowiednią długość koronki, którą przyklejamy na słoik za pomocą kleju na gorąco. Odmierzamy nieco dłuższą długość sznurka jutowego i robimy z niego kokardkę, którą przyklejamy na koronkę. Do słoika wsypujemy piasek i kamyki i wstawiamy do środka świeczkę. Zamiast kamyków i świeczki w słoiku może znaleźć się np. gipsówka lub inne wybrane kwiaty i zielone gałązki.

Dekoracja kościoła na ślub białe krzesła i klęcznik
One Day

💡 Zobacz także: Koszty wesela i ślubu – jak się nimi podzielić i jak je zminimalizować?

Cena dekoracji kościoła na ślub

W zależności od tego, na jak bogatej dekoracji kościoła na ślub nam zależy, ceny profesjonalnych kwiaciarni i pracowni florystycznych wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy 💰. Najczęściej ceny dekoracji kościoła na ślub zaczynają się od 400-500 złotych, jednak jest to kwota, jaką należy zapłacić jedynie za udekorowanie ołtarza kwiatami

Jeśli jednak zależy nam na dywanie, krzesłach, latarniach, dekoracjach ławek i dekoracjach przy wejściu do kościoła, należy przygotować się na znacznie większe koszty. W praktyce, cena przystrojenia kościoła na ślub zależy od tego, jakie kwiaty wybraliście, jak dużo kwiatów będzie potrzebnych, czy dekoracja wymaga zastosowania dodatkowych elementów ozdobnych oraz – co najważniejsze – czy kompozycje kwiatowe 💐, które zamawiacie są bardzo skomplikowane do wykonania. Zapytajcie o ceny dekoracji ślubnej kościoła kilka firm, które w waszej okolicy zajmują się świadczeniem podobnych usług, dokładnie określając swoje potrzeby i wymagania. To pozwoli wam wybrać najbardziej atrakcyjną pod względem finansowym ofertę. 

Ślubny wystrój kościoła to dla was duże obciążenie finansowe? Spokojnie, pamiętajcie, że czasami skromne rozwiązania potrafią być naprawdę efektowne 😍. Ustalcie budżet, który możecie przeznaczyć na ślubną dekorację kościoła i zapytajcie florystów, jakie ozdoby mogą wam zaproponować w tej cenie. Poza tym, sprawdźcie czy w tym samym dniu w kościele nie bierze ślubu inna młoda para. Jeśli tak, możecie się skontaktować z przyszłymi nowożeńcami i zaproponować im wspólne wykonanie dekoracji, przy jednoczesnym podziale kosztów. Dzięki temu da się zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, co w przypadku ślubnych wydatków nie pozostaje bez znaczenia.

💡 Zobacz także: Wiejski stół: co powinno się na nim znaleźć? Podpowiadamy!

Jak zaplanować ozdoby do kościoła na ślub?

Zastanawiacie się, jak powinna wyglądać dekoracja ołtarza i ławek na ślub? Nie wiecie od czego zacząć rozmowę z firmą dekoratorską? Po pierwsze: zastanówcie się, jaka będzie konwencja waszego wesela. Trzeba pamiętać, że dekoracja kościoła na ślub powinna być dopasowana do charakteru całego wydarzenia. Oznacza to, że jeśli w kompozycjach kwiatowych 🌸 na sali weselnej wykorzystane są konkretne kolory, rozwiązania czy rodzaje kwiatów, warto przemycić je również w ozdobach przeznaczonych do kościoła ⛪. 

Nowoczesne dekoracje ślubne kościoła sprawdzą się w przypadku klasycznych, minimalistycznych przyjęć. Wówczas zamiast bukietów, jako ozdobę ławek, można wykorzystać pojedyncze kwiaty z grubymi, długimi łodyżkami, zwłaszcza róże lub lilie. Wesele jest organizowane w duchu rustic? Rustykalna dekoracja kościoła na ślub to przede wszystkim dużo drewna, jutowe wstążki oraz naturalne kompozycje kwiatowe. Świetnie sprawdzą się więc dekoracje kościoła na ślub z gipsówką w roli głównej oraz dużą ilością zielonych liści, które w ostatnim czasie są bardzo trendy. Skromną dekorację kościoła na ślub można natomiast przygotować z uroczych, niewielkich bukiecików stokrotek lub margerytek 🌼.

Co dalej? Planując ślubne dekoracje kościoła porozmawiajcie z osobą, która jest odpowiedzialna za zarządzanie świątynią, na przykład księdzem i zapytajcie, jakie rozwiązania są kategorycznie niedopuszczalne. To będzie dużym ułatwieniem planowania – już na tym etapie będziecie mogli ewentualnie odrzucić niektóre rozwiązania. Chcecie zadbać o magiczną atmosferę? Zastanówcie się nad wykorzystaniem lampionów w dekoracji kościoła na ślub. Można je ustawić na całej drodze do ołtarza, tylko na wejściu lub bezpośrednio przy ołtarzu – to zależy od tego, na jakim efekcie wam zależy. W roli dekoracji do kościoła można wykorzystać również kule kwiatowe zawieszone obok ławek na specjalnych stojakach lub wianki wykonane wyłącznie z zielonych gałązek 🌿. 

Jeszcze jedno: zwróćcie uwagę na to, że dekoracja małego kościoła na ślub musi być dostosowana do jego wielkości. W tym przypadku niekoniecznie sprawdzą się bardzo duże, wystawne dekoracje. Istnieje bowiem szansa, że przytłoczą wnętrze. Takie ozdoby natomiast można wykorzystywać w większych, bardziej przestronnych świątyniach.

Dekoracja kościoła na ślub wazon z kwiatami
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Czym są weselne motywy i dlaczego warto się na nie zdecydować? Sprawdźcie!

Dekoracja kościoła na ślub – inspiracje

Jeśli wciąż nie znaleźliście swoich wymarzonych dekoracji, zajrzyjcie do naszej galerii. Zebraliśmy dla was najciekawsze pomysły i inspiracje, dzięki którym wasz ślub będzie miał prawdziwie bajkową oprawę!

Podsumowanie tego artykułu

4.7/5 - (48)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore