Najpiękniejsze i najtrwalsze kwiaty doniczkowe domowe. Które ozdobią twój dom?

Najpiękniejsze i najtrwalsze kwiaty doniczkowe domowe. Które ozdobią twój dom?

Dom to nasza ostoja, w której odpoczywamy po ciężkim dniu pracy i regenerujemy się przed kolejnymi wyzwaniami. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiedni klimat, w którym oczywiście nie może zabraknąć kwiatów! Jakie kwiaty doniczkowe domowe sprawdzą się najlepiej?

Aplikacja wesele z klasą

Na to z pozoru proste pytanie istnieją tysiące dobrych odpowiedzi, ponieważ rodzaje kwiatów, które nadają się do pielęgnowania w domu,  można wymieniać w nieskończoność. Istnieją kwiaty doniczkowe cieniolubne i kwiaty doniczkowe kwitnące. A to tylko dwie z możliwości.Jedne z pewnością warto postawić w salonie, inne staną się naszą odpowiedzią na pytanie, jak urządzić sypialnię, ponieważ mogą okazać się motywem przewodnim tego pomieszczenia. Jedno jest pewne, dom, w którym są kwiaty, od razu wydaje się być znacznie weselszy i pełny życia. Jakie kwiaty doniczkowe domowe warto postawić w kuchni, salonie czy sypialni? Sprawdźcie!

Oferty promowane

Kwiaty doniczkowe domowe zielone

Aby kwiaty doniczkowe domowe przetrwały każdą pogodę i każde warunki, warto wiedzieć, co lubią, a czego niekoniecznie. Kiedy je podlewać i jak dużo wody potrzebują oraz czy muszą stać w słońcu, czy może jednak w zacienionym miejscu. Poniżej prezentujemy cztery propozycje kwiatów doniczkowych domowych, które są zielone i które z łatwością przetrwają nawet w trudnych warunkach. 

Kwiaty doniczkowe domowe - monstera
Unsplash

Monstera 

Monstera to piękny kwiat doniczkowy, którego liście są wiecznie zielone. Bez dwóch zdań roślina ta robi duże wrażenie. Aby pięknie kwitła, należy ustawić ją w pomieszczeniu, w którym nie ma dużo światła. Słońce niestety bardziej jej szkodzi, niż pomaga. Ziemia w doniczce nie powinna być mocno ugnieciona. Roślina ta potrzebuje powietrza i przestrzeni. Jeśli chodzi o podlewanie, od maja do października podlewamy raz lub dwa razy w miesiącu, od listopada do kwietnia raz na dwa – trzy  miesiące. 

Sukulenty w doniczce
Unsplash

Sukulenty

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się sukulenty, które pięknie wyglądają zarówno w salonie, jak i sypialni czy kuchni. Dodatkowo nie wymagają wiele opieki, by kwitnąć i wciąż zachwycać swoim wyglądem. Gdzie je ustawić? Najlepiej w miejscu, w którym jest wiele słońca. Sukulenty nie powinny stać w wiecznie wilgotnej ziemi, dlatego zimą należy podlewać je sporadycznie. Latem wystarczy podlać kwiatek raz w tygodniu. 

Paprotka na tle biurka
Unsplash

Paprotka

Prawie w każdym polskim domu znajduje się paprotka, która zdobi parapety, często również ustawiana jest na wysokich szafach, aby jej liście mogły swobodnie się zwieszać. Paprotki należy systematycznie podlewać, ponieważ nie lubią przesuszonego podłoża. Zimą nieco rzadziej niż w miesiącach letnich. W okresie wzrostu paprotkę należy podlewać co 2-3 dni. Roślinę tę należy ustawić z daleka od źródła ciepła, czyli od kaloryferów.

Kwiaty domowe doniczkowe lubiące ciemne miejsca

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiele kwiatów domowych lubi ciemne miejsca. Zazwyczaj są to rośliny, które dodatkowo nie wymagą wielu starń i potrafią przetrwać wszystko, nawet remont łazienki czy remont kuchni. Oto trzy najpopularniejsze gatunki.

Kwiat doniczkowy domowy
Unsplash

Aglaonema

Ta mocno tropikalna roślina doskonale radzi sobie w mieszkaniach. Może stać w półcieniu, a wręcz jest to wskazane, choć kolorowe odmiany tej rośliny lubią nieco więcej słońca. Najlepiej, aby przez cały rok miała zapewnioną temperaturę pokojową. Kwiat ten lubi wilgoć, dlatego w okresie letnim można podlewać go nawet dwa razy w tygodniu. W pozostałych miesiącach wystarczy raz w tygodniu albo rzadziej.

Kwiaty doniczkowe domowe
Pixabay

Zamiokulkas zamiolistny

Ten kwiatek zdecydowanie nie lubi nadmiernego podlewania, dzięki czemu nie sprawia większych kłopotów. Przelanie go może spowodować uschnięcie lub zgnicie rośliny. Ostre słońce jest dla niego zdecydowanie szkodliwe, dlatego najlepiej ustawić go w półcieniu lub w zupełnym cieniu.  

Aspidistra wyniosła

Piękne, zielone liście, które rosną do góry, są niezwykłą ozdobą każdego pomieszczenia. Aspidistra często dodawana jest do bukietów i różnych kwiatowych ozdób. Roślina ta nie potrzebuje częstego podlewania, można to robić rzadko, jednak należy kwiatek podlać obficie. 

Kwiaty doniczkowe domowe duże

Duże kwiaty domowe doniczkowe z pewnością sprawdzą się w większych pomieszczeniach. Jakie są najpopularniejsze i najłatwiejsze w utrzymaniu?

Kobieta trzyma w rękach doniczkę
Envato

Dracena

Liście draceny tworzą pióropusz, jednak warto pamiętać o tym, że są dość ostre na końcach. Zazwyczaj dracena osiąga od 70 do 80 centymetrów wysokości. Roślina ta jest odporna na niesprzyjające warunki, lubi stać w jasnych miejscach, jednak nie idealnie w promieniach słońca. Dracenę można podlewać raz w tygodniu, zimą rzadziej. 

Doniczka z wysokim kwiatem domowym
Envato

Fikus

Inaczej nazywany również figowcem benjamina zdecydowanie jest w czołówce najpopularniejszych roślin domowych. Dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Lubi jasne pomieszczenia i lekką wilgoć. Ważne jest jednak, aby ziemia nie była mocno mokra.

Skrzydłokwiat z białymi kwiatami
Pixabay

Skrzydłokwiat

Ta roślina doniczkowa ma nie tylko piękne, zielone liście, ale także niezwykle ciekawe białe kwiaty. Zazwyczaj osiąga wysokość do 50 centymetrów. Zimą warto skrzydłokwiat ustawić w jasnym miejscu. Kwiat ten lubi wilgotne podłoże, dlatego zaleca się, aby podlewać go 2-3 razy w tygodniu. 

Kwiaty doniczkowe domowe kwitnące

Jeśli zależy wam na tym, aby wasze domowe kwiaty były nie tylko zielone, ale także pięknie kwitły, postawcie na te trzy rodzaje. Kwiaty doniczkowe kwitnące mogą bardzo szybko sprawić, że pomieszczenie zupełnie zmieni swój wygląd!

Storczyk w fioletowe kropeczki
Unspalsh

Storczyki

Te piękne kwiaty nie tylko zdobią domowe parapety, ale także często wykorzystywane są jako dekoracje weselne. Orchidee lubią jasne miejsca, wtedy właśnie najlepiej kwitną. Kwiaty należy podlewać raz na 7 dni. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby woda nie stała w doniczce, ponieważ korzenie mogą zgnić. 

Fiołek afrykański na zbliżeniu
Pixabay

Fiołek afrykański 

Fiołek afrykański, czyli inaczej sępolia ma różne kolory kwiatków. Zazwyczaj osiąga wysokość około 15 centymetrów. Lubi jasne miejsca, jednak bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Sępolię należy podlewać 2 razy w tygodniu, wlewając wodę do podstawki, a nie do doniczki.

Kwiaty domowe cyklamen
Pixabay

Cyklamen perski

Roślina ta nazywana jest również fiołkiem alpejskim i kwitnie zazwyczaj od października do kwietnia. Cyklamen nie lubi być przelewany, dlatego właśnie wodę należy wlać do podstawki i po pół godzinie zlać nadmiar. Fiołek potrzebuje słońca, jednak nie bezpośrednio.

5/5 - (24)

Anna Respondek-Dądela

Anna Respondek-Dądela

Absolwentka teatrologii i zarządzania mediami. Pasjonatka czytania książek, szczególnie thrillerów psychologicznych i zawiłych kryminałów. Nie potrafi żyć bez dobrego jedzenia i muzyki. Pisanie to jej druga pasja. Tematy związane z organizacją ślubu i weselą są jej szczególnie bliskie, ponieważ od niedawna jest już szczęśliwą mężatką.

Więcej artykułów autora Anna Respondek-Dądela

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore