Nauki przedmałżeńskie online 👰🤵- co musicie o nich wiedzieć?

Nauki przedmałżeńskie online 👰🤵- co musicie o nich wiedzieć?
Adobe Stock

Czy z niecierpliwością oczekujecie na dzień, w którym będziecie mogli stanąć na ślubnym kobiercu? Jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny, to czeka na was kilka formalności, z którymi musicie się zmierzyć. Jedną z nich są nauki przedmałżeńskie. Jednak czy wiedzieliście, że możecie odbyć je bez wychodzenia z domu? Obecnie możecie zrealizować kurs w wersji online. Co jednak musicie o nim wiedzieć?

Aplikacja wesele z klasą

Internetowy kurs przedmałżeński – jak on wygląda?

Idea nauk przedmałżeńskich prowadzonych w formie online jest coraz popularniejsza. Taka możliwość pojawiła się już w wielu parafiach w całej Polsce i jest przyjmowana z entuzjazmem przez narzeczonych.

Oferty promowane

Kurs przedmałżeński online – pod względem merytorycznym – nie różni się od tradycyjnego – odbywającego się w formie stacjonarnej. Ma on za zadanie przygotować Was do wspólnego życia rodzinnego. Dowiecie się więc, jakie obowiązki ma względem siebie mąż i żona 👰🤵, a także poruszycie kwestie dotyczące planowania rodziny.

Główną różnicą jest to, że nauki przedmałżeńskie online możecie odbyć bez wychodzenia z domu. Spotkania z katechetami oraz innymi specjalistami będą prowadzone przez kamery internetowe.

Po każdej z katechez będziecie musieli zaliczyć egzamin – również w formie online. Pozwoli Wam to uzyskać odpowiednie zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich.

Z czego składa się kurs przedmałżeński online?

Nauki przedmałżeńskie prowadzone w formie internetowej zazwyczaj składają się z 13 katechez. Każda z nich omawia poszczególne tematy związane z życiem w małżeństwie. Sam fakt tego, jak wyglądają nauki przedmałżeńskie w takiej formie jest ściśle związany z wymaganiami poszczególnych parafii. Poruszane kwestie zwykle dotyczą:

  • rozwiązywania konfliktów małżeńskich;
  • przyczyn rozpadu związków małżeńskich;
  • praw i obowiązków jakie mają małżonkowie względem siebie;
  • budowania związku opartego na zaufaniu i komunikacji.

Poszczególne wykłady online będą odbywać się w towarzystwie specjalistów z zewnątrz. Jako uczestnicy kursu przedmałżeńskiego możecie spotkać się z psychologami czy mediatorami.

nauki przedmałżeńskie online - bukiet trzymany przez pannę młodą
Pixabay

Treść wykładów została opracowana przez instruktorów naturalnego planowania rodziny z Archidiecezji Krakowskiej, księży oraz doradców życia rodzinnego. Nie musicie się więc obawiać, że wasza wiedza nie będzie kompletna👰🤵.

Jak rozpocząć kurs przedmałżeński przez Internet?

Zdecydowaliście się na kurs przedmałżeński online? Jego rozpoczęcie nie powinno przysporzyć Wam większych problemów. Obecnie taką możliwość dla młodych par oferuje chociażby Fundacja Rodzinna we współpracy z Archidiecezją Krakowską – zapisać możecie się na stronie: nauki.pl . Co więcej, taki kurs przedmałżeński jest całkowicie bezpłatny.

nauki przedmałżeńskie online - para odbywająca nauki
Adobe Stock

Jedyne co musicie zrobić, to znaleźć odpowiedni kurs, a następnie zapisać się na niego w formie elektronicznej. Musicie więc utworzyć konto w danym serwisie, a następnie dołączyć do danej grupy. Otrzymacie na maila instrukcje dotyczące logowania się na platformie, a także niezbędne linki do wideo konferencji.

💡 Wskazówka: Pamiętajcie o tym, by sprawdzić dostępne terminy nauk przedmałżeńskich online. Zwykle zaleca się ich rozpoczęcie nawet na 3 miesiące, przed planowanym ślubem.

Nauki przedmałżeńskie online – kiedy powinniście się na nie zdecydować?

Nauki przedmałżeńskie to obowiązkowy punkt przygotowujący do sakramentu małżeństwa. Odbycie ich przez Internet jest jedną z wygodniejszych możliwości. Musicie jednak wiedzieć, że nie wszystkie parafie przystaną na to z ogromnym entuzjazmem. W dalszym ciągu to tradycyjne nauki przedmałżeńskie są standardową formą kursu. Jednak możecie skorzystać z internetowego kursu w sytuacjach kiedy:

  • mieszkacie w innych miastach i nie możecie razem uczestniczyć w kursie stacjonarnym;
  • nie macie możliwości dojazdu na nauki przedmałżeńskie do właściwej parafii;
  • jesteście zapracowani i chcecie zaoszczędzić swój czas.

Nauki przedmałżeńskie mają być dla Was prawdziwą przyjemnością, a także dać Wam szansę ku temu, byście się lepiej poznali. Odbycie kursu przez Internet może być dla Was sporym udogodnieniem!👰🤵

Kurs w poradni życia rodzinnego, a nauki przedmałżeńskie przez Internet

Jeśli zdecydowaliście się odbyć nauki przedmałżeńskie „bez wychodzenia z domu”, musicie także odbyć kurs w poradni życia rodzinnego. Jest to wymaganie stawiane przez większość parafii, z którym muszą uporać się przyszli małżonkowie.

Jeśli nauki przedmałżeńskie odbywają się w formie stacjonarnej, wówczas narzeczeni muszą stawić się na kilku spotkaniach, które odbywają się z różną częstotliwością. Wynika to z faktu, że omawiane zagadnienia dotyczą np. obserwacji cyklu oraz dni płodnych i niepłodnych.

nauki przedmałżeńskie online - para młoda idąca do kościoła
Pixabay

W przypadku kiedy wybraliście internetową formę nauk, wówczas spotkania w poradni życia rodzinnego zawierają się w treści wykładów i pokrywają się z tematami omawianymi podczas spotkań stacjonarnych. Po zakończeniu kursu, otrzymacie więc także zaświadczenie ze wspomnianej już poradni.

Nauki przedślubne online – w grupach czy indywidualnie?

Katechezy przedmałżeńskie odbywają się najczęściej za pośrednictwem platform do wideo konferencji. Dzięki nim będziecie mogli spotykać się ze specjalistami oraz katechetami, którzy mają przekazać Wam niezbędną wiedzę. Przyszli małżonkowie – już podczas zapisu na kurs – muszą wybrać konkretną grupę, z którą będą uczestniczyli w zajęciach. Będziecie musieli więc dostosować się do terminów spotkań i brać w nich aktywny udział.

Nauki przedmałżeńskie online - para odbywająca nauki
Adobe Stock

Może zdarzyć się tak, że z różnych przyczyn nie będziecie mogli dołączyć do wideo spotkania prowadzonego przez konkretnego księdza. Pamiętajcie jednak, że żyjemy w dobie Internetu, gdzie wszystko jest możliwe! W wyjątkowych sytuacjach, możecie więc poprosić księdza o to, by indywidualnie wprowadził Was w treść nauk przedmałżeńskich. Oczywiście, nie musicie wtedy dołączać do spotkań grupowych. Pamiętajcie jednak, by zaświadczenie o odbyciu takiej rozmowy dołączyć do protokołu przedślubnego!👰🤵

Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich online – jak możecie je uzyskać?

Nauki przedmałżeńskie mają przede wszystkim pełnić rolę edukacyjną i przygotować Was do wstąpienia w związek małżeński. Postarajcie się więc podejść do nich z odpowiednim zaangażowaniem, a ich zaliczenie nie będzie dla Was większym problemem.

Ukończeniu kursu nauk przedmałżeńskich przez Internet jest możliwe po zdaniu egzaminu ze wszystkich katechez przedmałżeńskich. Zazwyczaj każda katecheza kończy się szeregiem pytań podsumowujących dany temat. Będziecie musieli więc posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu np: teologii małżeństwa czy wskazać naturalne metody planowania rodziny. Nie stresujcie się! Egzamin z nauk przedmałżeńskich nie jest taki trudny, jak może się to Wam wydawać👰🤵.

nauki przedmałżeńskie online - przytulająca się para młoda
Pixabay

Zaświadczenie odnośne pomyślnego odbycia nauk przedmałżeńskich zostanie Wam wystawione przez księdza prowadzącego. Pamiętajcie, że każde z Was musi posiadać takie zaświadczenie indywidualnie – jest ono wysyłane na adres e -mail w formacie PDF. Na jego podstawie możecie zawrzeć sakrament małżeństwa w swojej parafii.

Niezaliczona katecheza – co możecie w takiej sytuacji zrobić?

Podstawą do przystąpienia do ślubu kościelnego są nauki przedmałżeńskie. Jeśli zdecydowaliście się na kurs online, wówczas jesteście zobowiązani do zaliczenia każdego z wykładów.

Celem wartościowych nauk przedmałżeńskich jest przygotowanie narzeczonych do wspólnego życia rodzinnego. Każda z katechez wprowadzi Was w inne zagadnienie, które pomoże Wam lepiej zrozumieć sens związku małżeńskiego.

Obecność na naukach przedmałżeńskich przez Internet i zaliczenie każdego z wykładów jest konieczne do uzyskania zaświadczenia o ukończeniu kursu. Organizatorzy przewidzieli jednak możliwość wystąpienia pewnych problemów, które mogą wpłynąć na niezaliczenie poszczególnych wykładów. Co w takiej sytuacji będziecie mogli zrobić?

Jeśli pojawi się informacja odnośnie tego, że jedna z katechez nie została zaliczona, wówczas musicie ten czas uzupełnić ponownie. Zwykle poświęcicie na to nie więcej niż 30 minut. Po ukończeniu i zaliczeniu danej katechezy, nauki przedmałżeńskie uznaje się za zrealizowane. Możecie wówczas ponownie wygenerować zaświadczenie.

nauki przedmałżeńskie - online
Adobe Stock

Zaświadczenie ukończenia nauk przedmałżeńskich online – czy będzie zaakceptowane w Waszej parafii?

Postanowiliście odbyć nauki przedmałżeńskie online? Jeśli tak, to możecie się zastanawiać, czy zaświadczenie o ich ukończeniu będzie zaakceptowane w Waszej parafii.

Zgodnie z założeniami organizatorów, zaświadczenie powinno być zaakceptowane przez większość parafii i umożliwić Wam zawarcie związku małżeńskiego 👰🤵. Dla uzyskania większej pewności, możecie skontaktować się z Proboszczem Parafii, w której zamierzacie wziąć ślub. Możecie także zabrać ze sobą wydrukowany program kursu, by duszpasterz sprawdził jego zgodność z wymaganiami.

nauki przedmałżeńskie online - para młoda trzymająca bukiet ślubny
Adobe Stock

Pamiętajcie, że jedynie ważne nauki przedmałżeńskie dają Wam możliwość wstąpienia w związek małżeński. Upewnijcie się więc, że internetowy kurs przedmałżeński jest akceptowany w danej parafii. Dzięki temu będziecie mogli spać spokojnie!

Zmiana terminu ślubu, czyli ile są ważne nauki przedmałżeńskie?

Udało się wam pomyślnie odbyć nauki przedmałżeńskie, jednak termin Waszego ślubu uległ zmianie? Nie powinno być to dla Was większym zmartwieniem. Standardowo, raz odbyte nauki przedmałżeńskie są ważne bezterminowo. Możecie więc wziąć ślub kościelny w dowolnym terminie od momentu uzyskania zaświadczenia.

Podsumowanie tego artykułu

5/5 - (1)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore