• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Nie odwołuj – przełóż! Jak zorganizować wesele w czasie epidemii?

Nie odwołuj – przełóż! Jak zorganizować wesele w czasie epidemii?

Miliony par młodych w Polsce i na świecie z niecierpliwością czekały na swój wielki dzień. W jednej chwili ich plany stanęły pod wielkim znakiem zapytania. Kilka dni niepewności i już wiedzą, że na realizację tego marzenia będą musiały jeszcze trochę poczekać. Jedno jest pewne. W dobie pandemii koronawirusa nie warto się poddawać i całkowicie rezygnować z upragnionego przyjęcia weselnego. Nie odwołuj, po prostu je przełóż. Dziś podpowiemy jak dopełnić weselnych formalności bez wychodzenia z domu i na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zmian.

Koronawirus zbiera coraz większe żniwa, nie oszczędzając branży ślubno-weselnej. Niweczy plany par młodych i uniemożliwia działalność wybranych przez nich usługodawców. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Na początku odwołano wszystkie imprezy masowe, w które nie do końca wpisywały się przyjęcia weselne, by ostatecznie całkowicie zakazać zgromadzeń powyżej 2 osób. Podsumujmy zatem aktualne na dzień dzisiejszy ustalenia.

Ślub i wesele a koronawirus. Aktualne informacje

Poniższe informacje uwzględniają zmiany wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r., zmieniającym rozporządzenie z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii:

Ślub cywilny – zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób uniemożliwia zawarcie związku małżeńskiego przed urzędnikiem, co oznacza że większość ślubów cywilnych zaplanowanych na kwiecień i maj się nie odbędzie. Przeważająca część Urzędów Stanu Cywilnego zawiesza ceremonie do czerwca. Inne, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, nie przerywają swojej działalności, ograniczając liczbę obecnych na sali do 5 osób: para młoda, świadkowie i urzędnik USC. Musicie zatem zweryfikować jak wygląda sytuacja w wybranym przez was Urzędzie.

Ślub kościelny – zgodnie z ww. rozporządzeniem, w uroczystościach związanych z kultem religijnym może uczestniczyć do 5 osób, z wyłączeniem kapłanów i innych osób zapewniających obsługę uroczystości. Oznacza to, że w czasie epidemii możecie przystąpić do ślubu kościelnego w towarzystwie świadków i jednej, dodatkowej osoby. Może nią być rodzic lub fotograf.

Wesele – restauracje, domy weselne, hotele zostają zamknięte. Poza zakazem dotyczącym zgromadzeń, mocą rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, wprowadzono całkowity zakaz prowadzenia działalności przez stałe placówki gastronomiczne. Wyjątek stanowi sprzedaż i dostarczanie posiłków na wynos. Teoretycznie jesteśmy w stanie obejść zakaz spotkań w gronie powyżej 2 czy 5 osób, ponieważ nie dotyczy on spotkań z rodzicami, rodzeństwem, małżonkiem czy dziećmi (art. 115 § 11 Kodeksu Karnego). Niemniej ceną wyszukiwania w obecnej sytuacji luk prawnych jest bezpieczeństwo naszych bliskich. W trosce o zdrowie tych, których najbardziej kochamy, należy wykazać się wysoką odpowiedzialnością społeczną i podejmować rozsądne decyzje.

Unsplash

Zobacz także: Jak dbać o zdrowie w czasie pandemii koronawirusa?

Organizacja ślubu w czasie epidemii

Decydując się na ślub w pierwotnie wyznaczonym terminie na kwiecień lub maj, musicie liczyć się z obecnością nieproszonego gościa. Koronawirus nie potrzebuje zaproszenia na waszą uroczystość. W obliczu narastającego zagrożenia, nie warto ryzykować zdrowia i życia swojego oraz osób, które będą wam towarzyszyć podczas składania przysięgi. Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo, wykorzystajcie czas przymusowej izolacji na dopełnienie formalności związanych z przełożeniem ceremonii i przyjęcia. Jak krok po kroku przełożyć ślub i wesele?

Krok 1: Kontakt z usługodawcami

W pierwszej kolejności skontaktujcie się z wybranymi usługodawcami, aby ustalić satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie. Każdy z was znalazł się ciężkiej sytuacji, która nie jest wynikiem celowych działań lub zaniechania żadnego z was. Zgodnie z art. 495 § 1 Kodeksu Cywilnego, sale weselne, zespoły, fotografowie czy dekoratorzy, muszą zwrócić wpłacony przez was zadatek lub zaliczyć go na poczet usługi realizowanej w nowym terminie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, np. w przypadku salonów sukien ślubnych lub cukierni przygotowujących tort weselny. Jeżeli zamówienie zostało zrealizowane lub wprowadzone rozporządzenie nie wpływa na możliwość jego zrealizowania, usługodawca ma prawo żądać zapłaty za wywiązanie się z umowy. W tym momencie należy pamiętać, że partnerska rozmowa i wzajemna pomoc powinny stać ponad przepisami. Zarówno pary młode, jak i przedsiębiorcy muszą zdać sobie sprawę, że czynnik ludzki w tak szczególnych okolicznościach, jest wartością nadrzędną. Spokojna rozmowa pozwoli wam na znalezienie rozwiązania korzystnego dla obu stron.

Krok 2: Weryfikacja umów

Krok 2 jest nieodłącznym elementem kroku 1. Jeżeli sytuacja podczas rozmów z usługodawcami jest mocno napięta, zweryfikujcie ponownie ustalenia zawarte w podpisanych przez was umowach. Wybuch epidemii koronawirusa traktowany jest jako siła wyższa. Nawet jeżeli zastrzegliście w umowie karę umowną za niewywiązanie się którejś ze stron, nie ma podstaw do jej zapłaty. Umowa nie została zrealizowana z przyczyn od was niezależnych. Samo wystąpienie siły wyższej nie prowadzi do wygaśnięcia umowy. Możecie żądać jej wykonania po ustaniu siły wyższej. Często pojawia się także pytanie dotyczące ewentualnego podniesienia cen. Takie zapisy zazwyczaj dotyczą sal weselnych, podnoszących cenę za “talerzyk”, np. w czasie inflacji i wówczas organizator przyjęcia ma prawo zmiany ceny na wyższą. Zweryfikujcie zatem czy taki zapis pojawił się w waszej umowie.

Krok 3: Wyznaczenie alternatywnego terminu uroczystości

Urzędnicy Stanu Cywilnego uczulają, by ze względu na obecną sytuację epidemiczną wybierać nieco odleglejsze terminy ślubów. Najlepiej za 2, 3 miesiące, nie wcześniej. Znalezienie nowego terminu na ślub cywilny lub kościelny może być mniej problematyczne niż ustalenie nowego terminu rezerwacji sali weselnej. Wiele par decyduje się na złożenie przysięgi małżeńskiej wcześniej, a organizację przyjęcia później. Epidemia koronawirusa odczarowuje wesela w tygodniu oraz w miesiącach zimowych. Pary młode wykazują się coraz większą kreatywnością, realizując swoją nową wizję przyjęcia weselnego.

Unsplash

Zobacz także: Życie po koronawirusie – jakie zmiany nastąpią po opanowaniu epidemii?

Krok 4: Dokumenty

Jeżeli nowy termin zaślubin macie już ustalony, pora zweryfikować dokumenty. Przed przystąpieniem do ślubu składacie pisemnie oświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa i dokonujecie opłaty skarbowej w wysokości 84 złotych za sporządzenie aktu małżeństwa. Termin ważności tego dokumentu to 6 miesięcy od dnia podpisania i złożenia w Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku nieudzielenia ślubu w pierwotnym terminie, należy zwrócić się z wnioskiem o zwrot opłaty skarbowej. Jeżeli termin ważności dokumentu mija przed nową datą ślubu, należy złożyć ponowne oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego i dokonać opłaty.

Krok 5: Zaproszenie gości

Ten temat dotyczy zarówno tych, którzy muszą poinformować zaproszonych już wcześniej gości o zmianie terminu, jak i pary, których przyjęcie odbędzie się latem. Krążące od kilku tygodni informacje nie pozostawiają wątpliwości, że podróżowanie i spotkania z rodziną, by wręczyć obiecane zaproszenie, nie są dobrym pomysłem. Wasi bliscy z pewnością zrozumieją, że wywiązanie się z tego obowiązku w przyjęty do tej pory sposób nie jest możliwe. Skorzystajcie z telefonów, wideopołączeń, wyślijcie papierowe zaproszenia pocztą tradycyjną lub stwórzcie multimedialne zaproszenia, wysłane drogą mailową. Załóżcie weselnego bloga, na którym będziecie informować swoich bliskich o wszystkich zmianach, które nastąpiły. W dobie internetu i cyfryzacji, ograniczać was może jedynie wyobraźnia.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu