Stół pary młodej. Najpopularniejsze dekoracje oraz usadzenie gości

Stół pary młodej. Najpopularniejsze dekoracje oraz usadzenie gości

Stół pary młodej jest jednym z najważniejszych miejsc na całej sali. To właśnie tam siedzą świeżo poślubieni małżonkowie, którzy znajdują się w centrum uwagi. Właśnie dlatego, choć dekoracja całej sali jest ważna, to jedno miejsce powinno wyróżniać się w wyjątkowy sposób. 🤩

Dekoracje sali weselnej i dekoracja kościoła powinny ze sobą współgrać, aby stanowić jedno stylistyczne połączenie. To samo dotyczy stołu państwa młodych, który najczęściej jest najważniejszym punktem na całej sali, a co za tym idzie w pewien sposób wyznacza trendy. 😉 Oczywiście oprócz doboru dekoracji warto zastanowić się również nad odpowiednim usadzeniem najbliższych osób. Kto powinien siedzieć przy stole wraz z parą młodą? Poznajcie najmodniejsze trendy dekoracyjne stołu pary młodej i opinie dotyczące usadzenia gości. 

Jak udekorować stół pary młodej?

Zanim zdecydujecie się na konkretną dekorację, warto sprawdzić, jakie style weselne najbardziej pasują do wybranej przez was sali. 😊 Jeśli jest tam dużo drewna, z pewnością sprawdzą się dekoracje rustykalne i boho. Jeśli jednak sala jest znacznie bardziej elegancka, na podłodze pojawiają się marmurowe płytki, a sufit zdobią piękne, kryształowe żyrandole, będziecie musieli pójść w stronę stylu glamour, który ewentualnie można połączyć z jakimiś prostszymi motywami roślinnymi.

Stół pary młodej ze ścianką weselną z inicjałami
Decoratoris – Dekoracje Ślubne

Stół młodej pary to jeden z najważniejszych elementów całego wesela. Zasiadająca tam para młoda powinna być dobrze widoczna, a miejsce to należy odpowiednio wyróżnić. 👰 🤵 Co powinno się na nim znaleźć? Ja nadać mu charakterystyczny ton, aby dekoracja stołu pary młodej zapadała w pamięć? Oto elementy, które sprawdzą się w każdej sytuacji:

  • kwiaty – to jedna z najpiękniejszych i najprostszych dekoracji, która zawsze wygląda dobrze. Pamiętajcie jednak o tym, aby kwiaty was nie zastawiały, ponieważ goście z pewnością będą do was podchodzili, 
  • lampiony i świeczki – odpowiednio oświetlony stół pary młodej będzie jak piękny drogowskaz. Delikatne lampiony i światło świec pozwolą Wam stworzyć romantyczny nastrój i nikt nie będzie miał wątpliwości, gdzie Was szukać,
  • podstawki pod talerze – to jeden z modniejszych w ostatnim czasie elementów dekoracji, dzięki któremu nakrycie wygląda bardziej elegancko,
  • napis “Pan i Pani młoda” – można powiesić go na obrusie bądź nad głowami pary młodej, to, gdzie go zamontujecie, zależy tylko i wyłącznie od waszego zamysłu i możliwości dekoracyjnych sali,
  • dekoracje na kieliszki pary młodej,
  • plastry drewna, na których można ustawić wazony z kwiatami i inne elementy dekoracyjne,
  • drewniane imiona lub pierwsze litery imion pary młodej,
  • ozdobne bieżniki dopasowane kolorystycznie do kwiatów.

Przy dekorowaniu stołu pary młodej warto pamiętać o umiarze, ponieważ zazwyczaj pojawia się jeszcze ścianka za parą młodą, która dodatkowo wyróżnia to miejsce. 😉

💡 Zobacz także: Zajrzyj do naszego katalogu i wybierz najpiękniejsze dekoracje sali weselnej.

Motyw przewodni wesela

Bardzo istotne jest, aby dekoracja stołu pary młodej na weselu była zgodna z jej motywem przewodnim. Stół pary młodej wyznacza ton uroczystości i ma wpływ na pozostałe dekoracje.

Jeśli zdecydujecie się na wesele w stylu boho, niech na stole znajdą się suszone trawy, pióra, czerwone korale, świece i duża ilość kwiatów. Ma to być kwintesencja nonszalancji i artystycznego nieładu. 🌾

Jeśli zaś wybieracie styl rustykalny, postawcie na dużą ilość polnych kwiatów, liście eukaliptusa, drewniane podkładki, jutowe sznurki i wstążki. Niech Wasz stół nabierze sielskiego klimatu i lekkości. 🌻

💡 Zobacz także: Oryginalne dekoracje stołu weselnego czekają na Ciebie!

Ustawienie stołu pary młodej

Stół państwa młodych zawsze powinien znajdować się w centralnym punkcie sali i wyróżniać się przy stołach gości. Jak zatem odpowiednio go ustawić, aby spełniał swoją rolę? 🤔

Stół pary młodej z neonem w tle
Zielona Awangarda

Ustawienie stołu jest oczywiście zależne od wyglądu sali. Istotne jest jednak, aby był on w delikatnym oddaleniu od stołów pozostałych gości, tak aby lepiej go wyeksponować i aby stanowił centralny punkt.

W przypadku okrągłych stołów najlepiej sprawdzi się stół prostokątny, a jego wielkość powinna zależeć od ilości osób, które będą przy nim zasiadać. Natomiast, jeśli stoły ustawione są w podkowę lub literę „L”, stół pary młodej powinien wieńczyć całość.

Powinna być również zachowana odpowiednia przestrzeń dla panny młodej 👰, która będzie dość często wstawać od stołu choćby do toastów. Musi mieć ona zatem odpowiednią ilość miejsca, aby łatwiej jej było przejść. Ważne jest również, aby dekoracje jej nie przeszkadzały.

Tło za stołem pary młodej

Bardzo ważny element skupiający wzrok. Przygotowując taki tło możecie pomyśleć wcześniej, co chcielibyście, aby na nim się znalazło. Może to być kwiatowa ścianka, albo na przykład Wasze inicjały na neonowym tle. 😊 Jednak najistotniejszym aspektem jest to, co znajduje się za stołem pary młodej, gdyż to zdecydowanie wpływa na jej wykonanie.

Stół pary młodej - piękna para młoda na tle kwiatowej ścianki
Wachulec fotografia

Nie zaleca się, aby za stołem młodych były szyby, bo zdecydowanie ciężko będzie je udekorować oraz fatalnie wypadają na zdjęciach, o czym najlepiej powie Wam fotograf. O wiele lepszym rozwiązaniem jest ściana. Dekorując tył, macie na prawdę wiele możliwości. 😉

Możecie postawić ściankę z samych kwiatów, co zdecydowanie robi wrażenie. 🌸 Pomyślcie również o niezwykle modnych w ostatnich czasach konstrukcjach, na których królują kwiatowe wieńce, litery, neonowe napisy, konstrukcje z udrapowanych tkanin, opcje z lampkami czy lustrami. Inspiracje możecie szukać w Internecie, ale nie zapominajcie o Waszej własnej inicjatywie.

Przód stołu pary młodej

Tło tłem, ale ważne jest również, aby pomyśleć o przodzie stołu pary młodej. Tutaj możecie odrobinę zaszaleć w dekoracjach, bo jest to punkt, który najbardziej rzuca się w oczy na weselu. Bardzo często pary młode decydują się na zieleń, a prym wiedzie kwiatowa kompozycja, ale to oczywiście nie wszystko!

Stół pary młodej z neonem
WeddMe – Film i fotografia ślubna

Bardzo modne są podświetlane napisy LED typu „love” albo „na zawsze razem”. 😉 Możecie również pokusić się o Wasze inicjały.

Inna propozycja to duży kosz z kwiatami, które pną się aż do blatu stołu. Pomyślcie również o dużej wiązance położonej z przodu blatu. Co jednak najważniejsze – dekoracja stołu pary młodej powinna być zrobiona z umiarem. Stół państwa młodych jest oczywiście ważny, ale nie przesadźcie. Szyk i elegancja przede wszystkim.

Kto siedzi przy stole pary młodej?

Para młoda zajmuje oczywiście honorowe miejsce. 👰 🤵 Panna młoda siada po prawej, a pan młody po lewej stronie. Jak wygląda jednak pozostałe usadzenie gości? Wszystko oczywiście zależy od tego, jakie macie zwyczaje oraz ustalenia z rodziną.

stoł pary młodej w stylu boho
NOVIA AGENCY-Marla Wedding Planner – Śluby & Wieczory Panieńskie

Zazwyczaj przy stole siadają świadkowie oraz rodzicie pary młodej. Obok panny młodej rodzice pana młodego oraz świadek, a obok pana młodego rodzice panny młodej i świadkowa. W dalszej kolejności możecie usadzić dziadków oraz rodzeństwo.

Zdarza się jednak tak, że za stołem pary młodej siedzą również przyjaciele lub bardzo bliscy znajomi czy kuzynostwo, chociaż zazwyczaj usadawia się ich przy dalszych stołach. Bardzo ważne jest to, aby weselnicy nie siedzieli tyłem do pozostałych stołów.

Galeria zdjęć

Przedstawiamy Wam przepiękną galerię zdjęć! Zainspirujcie się! ❤️

Stół pary młodej - para młoda za stołem ze świecami
Stół pary młodej z neonowym napisem
Stół weselny z kwiatową kompozycją
Stół pary młodej - panna młoda siedząca na stole weselnym
Stół pary młodej - stylowa para młoda siedząca na stole weselnym
Stół weselny pary młodej ze ścianką weselną zrobioną z makramy.
Stół pary młodej - makramowa dekoracja i słoneczniki
Stół pary młodej z rustykalną ścianką
Stół pary młodej na tle okien
Stół pary młodej w klimacie rustykalnym
Stół weselny pary młodej z kwiatami w wazonach

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (11)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore