Nowe zasady ślubu kościelnego – co powinniście wiedzieć, jeśli wkrótce planujecie swój ślub!

Macie w planach organizację ślubu w drugiej połowie roku albo w kolejnych latach? Zastanawiacie się, które z dokumentów będą niezbędne przy załatwianiu formalności związanych ze spisaniem protokołu ślubnego oraz jak przebiegnie spotkanie w parafii? Koniecznie przeczytajcie, jakie nowe zasady ślubu kościelnego zaczną obowiązywać wszystkich przyszłych małżonków już od 1 czerwca 2020 roku.

Nowe zasady ślubu kościelnego – co powinniście wiedzieć, jeśli wkrótce planujecie swój ślub!
Groom putting on the wedding ring on his bride

Przeczytaj i oceń!

4.6/5 - (16)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Ślub kościelny – jakie zmiany w 2020 roku mogą zaskoczyć przyszłych małżonków?

Z końcem listopada 2019 roku został opublikowany dekret Konferencji Episkopatu Polski, zawierający nowelizację przepisów związanych z zawieraniem związku małżeńskiego w kościele, a od początku czerwca w życie wchodzą nowe przepisy prawa kanonicznego dotyczące prowadzenia rozmów kanoniczno-duszpasterskich z małżonkami.

🔥 Teraz na topie

Dekret nie uwzględnia samego przygotowania do małżeństwa, a zatem nauki przedmałżeńskie czy spowiedź przedślubna odbywają się według wcześniej ustalonych zasad. Stworzony dokument ma za zadanie uzupełnienie i szczegółowe wyjaśnienie przepisów, które można znaleźć w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Narzeczeni planujący ślub konkordatowy powinni zgłosić się do odpowiedniej parafii nie później niż na trzy miesiące przed terminem uroczystości. Pierwsze spotkanie – to czysto informacyjna wizyta w kancelarii, dotycząca wymogów formalnych, narzeczeni dowiedzą się, jakie dokumenty należy przygotować do spisania protokołu ślubnego. Kolejne spotkanie to, oprócz opracowania dokumentu niezbędnego do zawarcia małżeństwa, także szczegółowa rozmowa z księdzem, podczas której przyszli nowożeńcy odpowiadać będą na szereg pytań. Zadawanie pytań poprzedzi modlitwa oraz przysięga mówienia prawdy, do której złożenia duszpasterz powinien przygotować krzyż oraz Pismo Święte. To jedna ze zmian, która obowiązywać zacznie właśnie od czerwca.

Pytania, jeśli dotychczas w parafiach odbywało się to inaczej, mają być zadawane nupturientom na osobności, co sprzyjać ma szczerej i spontanicznej rozmowie. Ksiądz może zapytać między innymi o prawdziwą chęć zawarcia związku małżeńskiego, aby określić, czy małżeństwo nie jest zawierane z przymusu lub też uzależnione od jakiegoś warunku. Pytanie może brzmieć na przykład: Czy komuś z rodziny nie zależy na zawarciu przez narzeczonych małżeństwa? Ma ono za zadanie wykluczyć nacisk rodziny czy presję środowiska.

Mogą pojawić się także pytania o stan zdrowia oraz przebyte choroby psychiczne. Ksiądz może zapytać także każdego z narzeczonych o to, czy nie zatajają czegoś, co w przyszłości może zaszkodzić małżeństwu (niepoinformowanie przyszłego współmałżonka o bezpłodności, dziedzicznych chorobach, zatajenie informacji o posiadaniu potomstwa czy popełnieniu jakiegoś przestępstwa – to jedne z głównych zagadnień, które mogą się pojawić podczas rozmowy).

W dekrecie znajdziemy także wzmiankę o małżeństwach mieszanych, a więc takich, które zawierane są przez katolików z ochrzczonymi katolikami, których zawarcie bez zezwolenia będzie zabronione, co w dokumencie argumentowane jest różnicami wyznaniowymi między przyszłymi małżonkami, utrudnieniami w praktykowaniu wiary czy rozbieżnościami w pojmowaniu małżeństwa. Nie jest jednak powiedziane, że w określonych przypadkach, narzeczeni nie będą mogli uzyskać takiego zezwolenia.

Nowy dokument kładzie nacisk na dokładne i skrupulatne spisanie odpowiedzi przyszłych małżonków, a nie jak często bywało do tej pory, lakonicznych odpowiedzi tak lub nie, które pojawiały się na kartach protokołu.

Para młoda w kościele podczas ceremonii zaślubin - nowe zasady ślubu kościelnego
Envato

Zobacz także: Ślub kościelny w plenerze – czy to w ogóle możliwe?

Planujesz ślub kościelny w 2020 roku? Te informacje koniecznie powinieneś przeczytać!

Aby przysięga małżeńska wypowiadana w dniu ceremonii była ważna, ale także, aby w ogóle mogło dojść do ślubu, konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów do parafii, w której przyszli małżonkowie planują powiedzieć sobie sakramentalne “tak”. Co i kiedy należy dostarczyć? Nie później, niż na dwa miesiące przed terminem zaślubin koniecznie należy zanieść do kancelarii parafialnej następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • metrykę chrztu,
  • świadectwo ukończenia katechizacji,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (niezbędne, aby zawrzeć ślub konkordatowy),
  • odpis aktu małżeństwa cywilnego, jeśli związek cywilny został zawarty wcześniej.

W późniejszym terminie należy dostarczyć także zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniach poradni małżeńskiej, a także, jeśli wymaga tego parafia, zaświadczenie o udziale w dniach skupienia dla narzeczonych.

Oczywiście poniższy spis dokumentów niezbędny jest do zrealizowania formalnej części protokołu. Jeśli jednak zastanawiacie się, jakie inne przeszkody mogą pojawić się przy zawieraniu związku małżeńskiego w kościele, spieszymy z krótkim wyjaśnieniem.

W przypadku osób niepełnoletnich ksiądz może doradzać odłożenie małżeństwa do osiągnięcia pełnoletności, szczególnie w sytuacji, gdy decyzja o ślubie podyktowana jest faktem spodziewania się dziecka. Impotencja także może być przeszkodą w zawarciu ślubu przez narzeczonych. W przypadku gdy jedno z narzeczonych poddało się operacji zmiany płci, konieczne jest szczegółowe sprawdzenie dokumentacji i do czasu podjęcia decyzji przez Kurię Rzymską niemożliwe jest spisanie protokołu przedślubnego.

Oceń artykuł!

4.6/5 - (16)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore