O co pytać zespół weselny? 🎷 23 pytania, które mogą się przydać!

Wybór zespołu na wesele przy tak dużej konkurencji jest dość trudnym zadaniem. Jak dokonać dobrej decyzji, abyście Wy i Wasi goście byli zadowoleni i z uśmiechem na twarzy wspominali świetną zabawę podczas przyjęcia? O co pytać zespół weselny? Przydatne wskazówki znajdziecie w artykule!

O co pytać zespół weselny? 🎷 23 pytania, które mogą się przydać!
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.7/5 - (17)
Spis treści
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Zespoły weselne – postawcie na bezpośredni kontakt

Przejrzenie strony internetowej muzyków czy przesłuchanie nagrań z występów to niestety za mało. Najlepszym sposobem na znalezienie zespołu muzycznego, którego gra będzie odpowiadać Waszym gustom i oczekiwaniom jest bezpośredni kontakt z artystami – profesjonalny zespół weselny chętnie spotka się z Wami, aby dokładnie przedstawić zakres oferowanych usług, a czasem także zaprosi Was na swój występ! Jeśli zespół na wesele regularnie grywa w jakiś miejscach warto zapytać o adresy lokali, w których wystąpią lub występowali, by zasięgnąć tam opinii o kapeli.

Oferty promowane

Zwróćcie również uwagę na organizację zespołu i sprawność działania. To ważne, bowiem zdjęcia i filmy zamieszczone w sieci nie odwzorowują faktycznej sytuacji na weselu. Próbki mp3 zamieszczane na stronach internetowych często nagrywane są w profesjonalnych studiach nagraniowych i nie zawsze stuprocentowo odzwierciedlają umiejętności zespołu. Dlatego, jeśli spodoba Wam się jakiś zespół muzyczny (podobnie sprawa wygląda w przypadku DJ-a czy wodzireja), zapytajcie, gdzie grają w najbliższym czasie i czy możecie posłuchać ich na żywo.

O co pytać zespół weselny - muzycy z instrumentami
Adobe Stock

💡Zobacz także: Szukasz zespołu na wesele? Sprawdź nasz katalog i wybierz idealną kapelę!

O co pytać zespół weselny? Jakie pytania warto zadać członkom zespołu muzycznego?

Nie wiecie o co zapytać kapelę? Chcecie dowiedzieć się jakie doświadczenie posiadają muzycy, przejrzeć nagrania, zapytać o oferowane zabawy, a także zadać inne pytania związane z prowadzeniem wesela? Poniżej prezentujemy kilkanaście kwestii, o które warto dopytać zespół weselny przed podpisaniem umowy.

Czy jest możliwość zobaczenia nagrań występów zespołu?

O tym wspomnieliśmy już wcześniej. Jednak jest to niezwykle ważne, jeśli zależy Wam na konkretnej stylistyce i brzmieniu. Możliwość przesłuchania nagrań zespołu pozwoli określić, czy zespół spełni Wasze oczekiwania dotyczące oprawy muzycznej przyjęcia.

Jaki jest koszt usługi i czy zawiera dojazd?

Wynagrodzenie to jedna z ważniejszych kwestii, jakie koniecznie musicie poruszyć podczas rozmów z wybraną kapelą. Cena zespołu weselnego uzależniona jest bowiem od wielu czynników m.in. tego jak długo grać będzie podczas przyjęcia, ilu członków liczy oraz czy w całościowy koszt wliczony jest dojazd oraz granie na poprawinach. Dlatego jeśli planujecie kapelę na swoim weselu koniecznie, jeszcze przed podpisaniem umowy, sprawdźcie, ile kosztuje zespół, który skradł Wasze serca.

Jaki jest koszt zaliczki i kiedy płaci się pozostałą kwotę?

Wśród pytań do zespołu, który ma zagrać na Waszym weselu, powinno pojawić się również pytanie dotyczące zaliczki oraz końcowego rozliczenia. Czy zaliczkę należy wpłacić przy podpisaniu umowy oraz kiedy powinniście uiścić resztę należności.

O co pytać zespół weselny - muzyk grający na gitarze elektrycznej
Adobe Stock

Ile godzin trwa usługa?

Zespół na wesele powinien poinformować również o tym, ile godzin grać będzie na Waszym weselu. Jeśli macie wątpliwości czy godziny potrzebne na rozłożenie sprzętu wchodzą w czas trwania usługi czy zespół zaczyna swoją pracę wraz z przybyciem gości koniecznie zapytajcie o tę kwestię podczas pierwszej rozmowy.

Ile kosztuje każda dodatkowa godzina grania na przyjęciu?

Często zespół na wesele zaproponować może, zwłaszcza jeśli widzi chęć dalszej zabawy wśród gości weselnych, możliwość przedłużenia zabawy o dodatkowe godziny. Jednak nie jest to reguła, a każda kapela posiada indywidualny styl swojej pracy. Dlatego jeżeli bierzecie pod uwagę wydłużenie przyjęcia weselnego tej kwestii nie może zabraknąć wśród Waszych pytań do zespołu.

Jaka jest oferta poprawin?

Zdarza się, że pary młode chcą, aby zespół muzyczny zagrał nie tylko na nich przyjęciu weselnym, ale także na poprawinach. Jeśli jesteście właśnie w tej grupie przyszłych nowożeńców koniecznie zapytajcie o ofertę na drugi dzień wesela. Zdarza się, że zespoły weselne w przypadku dwudniowej uroczystości mogą zaproponować Wam jaką zniżkę, ale nie jest to oczywiście regułą. Czas grania kapeli na poprawinach jest zazwyczaj również nieco krótszy niż podczas przyjęcia weselnego, ale o tę kwestię także dopytajcie skład zespołu.

O co pytać zespół weselny - gitarzysta w skórzanej kurtce
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Jakie zabawy weselne wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Ile trwają bloki muzyczne, a ile przerwy?

Oprawa muzyczna to jeden z najważniejszych elementów udanego przyjęcia weselnego. Nic zatem dziwnego, że to pytanie niezwykle często pojawia się podczas pierwszego spotkania z zespołem muzycznym. Czas trwania bloków muzycznych i przerw powinien być dopasowany do bawiących się weselników. Bloki nie powinny być za długie, ani za krótkie, aby goście nie czuli się zbytnio zmęczeni, ale także by nie czuli niedosytu spowodowanego zbyt małą liczbą utworów do tańca.

Podobnie sprawa wygląda z przerwami – zbyt krótkie przerwy nie pozwolą gościom w pełni się zregenerować, zbyt długie przerwy z kolei sprawią, że za bardzo się rozleniwią i nie będą chcieli wrócić na parkiet.

Czy w trakcie przerwy odtwarzana jest muzyka?

Jeśli wiecie już, ile trwają przerwy, warto dowiedzieć się również o to, czy w trakcie ich trwania odtwarzana jest muzyka. Jest to istotna kwestia w przypadku wesela, kiedy goście po opuszczeniu parkietu nadal pragną pozostać w szampańskich nastrojach. Muzycy z weselnych kapel doskonale zdają sobie z tego sprawę, oferując gotowe playlisty. Dlatego jeśli macie jakieś piosenki, które chcecie usłyszeć podczas przerw koniecznie poruszcie tę kwestię z zespołem.

O co pytać zespół weselny - muzyk grający na gitarze elektrycznej
Adobe Stock

Czy są specjalne wymagania techniczne dotyczące sali weselnej?

Planując organizację wesela musicie zadbać również o kwestie techniczne. Dlatego podczas spotkania czy rozmowy z zespołem zapytajcie o to, co będzie im potrzebne i jakie wymagania musi spełniać przestrzeń, w którym odbędzie się przyjęcie. Jak dużo miejsca potrzebują na rozłożenie sprzętu? Czy konieczne będą przedłużacze lub rozgałęźniki? Zazwyczaj sala weselna lub kapela dysponuje wszelkim niezbędnym sprzętem, jednak gdy planujecie wesele w ogrodzie lub domu koniecznie zapytajcie o szczegóły organizacyjne.

Na jakich instrumentach gra zespół weselny?

Jeśli zależy Wam, aby na swoim weselu usłyszeć konkretne instrumenty już na samym początku poruszcie tę kwestię z zespołem. Do najpopularniejszych instrumentów z pewnością należą: gitara basowa i elektryczna (rzadziej gitara akustyczna), keyboard, perkusja, saksofon, trąbka, akordeon, klarnet, skrzypce.

Czy zespół oferuje efekty specjalne, światła, bańki mydlane, ciężki dym, napis LOVE, itp.?

Często zespoły weselne posiadają w swojej ofercie również inne, dodatkowe atrakcje. Jeśli zależy Wam zatem, aby w oprawie Waszego pierwszego tańca pojawił się ciężki dym lub aby w sali weselnej stanął napis świetlny, koniecznie zapytajcie członków zespołu czy mogą zagwarantować Wam taką atrakcję.

O co pytać zespół weselny - trio muzyków
Adobe Stock

💡 Zobacz także: Najlepsze przyśpiewki weselne na niezapomnianą i całonocną zabawę. Sprawdź!

Kto śpiewa w zespole?

Koniecznie zapytajcie także o to, ilu wokalistów liczy zespół na wesele, a jeśli zależy Wam na przykład na damskim lub męskim wokalu sprawdźcie kto w kapeli odpowiada za śpiew na weselu.

Czy para młoda może zaproponować własny repertuar?

Bardzo często pary młode zastanawiają się, czy mogą przygotować listę utworów, które zespół uwzględni w swoim repertuarze i zaprezentuje w trakcie wesela. Niejednokrotnie marzeniem młodej pary jest to, aby zespół zaaranżował również ich piosenkę na pierwszy taniec. Jeśli macie podobne oczekiwania pamiętajcie, by zapytać o tę kwestię ze sporym wyprzedzeniem.

Czy para młoda może przygotować listę utworów „zakazanych”, których nie chce na swoim przyjęciu weselnym?

Lista piosenek zakazanych to wykaz utworów, których młoda para nie chce usłyszeć na swoim przyjęciu. Jeśli chcecie, aby repertuar, jaki proponują muzycy uwzględnił Wasze prośby i preferencje koniecznie zapytajcie, do kiedy taką listę piosenek powinniście przygotować i czy jest to w ogóle możliwe.

Jaki rodzaj muzyki jest grany przez zespół?

Repertuar na weselu dotyczy nie tylko konkretnych utworów, ale także rodzaju muzyki, jaką zespół weselny gra najczęściej. Jeśli zależy Wam na rockowym brzmieniu lub wręcz przeciwnie bliższe są Wam klimaty disco i disco polo koniecznie zapytajcie, jaki repertuar może zaoferować Wam kapela.

O co pytać zespół weselny - muzycy grający biesiadę na weselu
Adobe Stock

Czy goście mogą zamawiać piosenki i dedykacje?

Niezwykle często podczas przyjęć weselnych, zwłaszcza tych trwających do białego rana, goście chcieliby usłyszeć swoje piosenki i dopasowane do nich dedykacje. Jeśli interesuje Was taka możliwość omówcie tę kwestię podczas spotkania. Nie każdy zespół na wesele godzi się bowiem na takie rozwiązanie.

Czy zespół posiada wodzireja/konferansjera?

Wodzirej lub konferansjer to osoba, która dba nie tylko o prawidłowy przebieg przyjęcia weselnego, ale także sprawia, że para młoda i goście czują się odpowiedni „zaopiekowani” podczas imprezy. Zazwyczaj funkcję tę pełni jeden z członków zespołu, ale nie musi być to reguła. Może się zdarzyć, że zespoły oferują obsługę konferansjerską jako dodatkowo płatną usługę, biorąc do współpracy wodziereja. Warto zatem dogadać tę kwestię z kapelą jeszcze przed weselem.

O co pytać zespół weselny - muzyk grający na gitarze
Adobe Stock

Jakie zabawy weselne może zaproponować zespół?

Test zgodności, taniec na gazecie, tykająca bomba, rodzinna wycieczka do ZOO. A może macie inne pomysły na organizację zabaw na weselu? Zapytajcie zespół, czy ich oferta zawiera w ogóle taką usługę, jakie konkursy i zabawy może zaoferować Waszym gościom, a także o to, czy Wy możecie podsunąć swoje propozycje.

W jaki sposób zespół prowadzi oczepiny?

Oczepiny to element wesela, który jest nie tylko ważną tradycją na polskich przyjęciach, ale wiąże się również ze sporą dawką emocji. Niektóre pary młode marzą o tradycyjnych oczepinach, inne uznają je za relikt przeszłości i chcą, aby na ich weselu pojawiły się nowoczesne oczepiny. Jeśli macie konkretne pomysły na tę wyjątkową chwilę podczas wesela koniecznie zapytajcie zespół, co może Wam w tym temacie zaproponować.

Czy zespół oferuje również oprawę muzyczną ślubu?

Jeśli chcecie, aby zespół weselny zagrał również podczas Waszej ceremonii ślubnej, jeszcze przed podpisanie umowy sprawdźcie, czy taka usługa znajduje się w ofercie kapeli. Granie na weselach nie zawsze musi wiązać się bowiem z repertuarem, jaki pojawia się podczas oprawy muzycznej ślubu. Często parom młodym zależy również, aby zespół muzyczny zagrał przy wyjściu nowożeńców z domu rodzinnego. Dlatego jeśli macie podobne wątpliwości koniecznie rozwiejcie je podczas pierwszego spotkania z wybranym zespołem.

O co pytać zespół weselny - kapela grająca na imprezie
Adobe Stock

W jakich strojach członkowie zespołu występują na przyjęciu?

Odpowiedni, elegancki i schludny wygląd dotyczy nie tylko gości, ale także całej obsługi wesela – fotografa, kelnerów, ale i członków zespołu weselnego. Podczas rozmowy z kapelą zwróćcie uwagę również na tę kwestię.

Czy zespół gra biesiadę weselną „za stołami”?

Wiele par młodych nie wyobraża sobie również przyjęcia bez… weselnej biesiady, kiedy to goście zgromadzeni przy stołach zaczynają śpiewać biesiadne utwory i bujać się w rytm akompaniamentu instrumentów. To także doskonały przerywnik, dający chwilę oddechu od tanecznego szaleństwa na parkiecie. Jeśli chcecie, aby taka atrakcja pojawiła się na Waszej imprezie pamiętajcie, aby zapytać o to kapelę.

Czy zespół jest w stanie poprowadzić międzynarodowe wesele?

Znajomość języków obcych u członków zespołu weselnego to konieczność? Jeśli planujecie wesele międzynarodowe to jest to jak najbardziej wskazane. Odpowiednia komunikacja z gośćmi z zagranicy sprawi, że zabawa będzie przebiegać w miłej atmosferze, a żaden z zaproszonych weselników nie będzie czuć się zakłopotany, że czegoś nie zrozumiał.

Mamy nadzieję, że powyższe pytania, zadane członkom zespołu muzycznego, pomogą rozwiać Wasze wątpliwości i zorganizować niezapomniane przyjęcie weselne!

Oceń artykuł!

4.7/5 - (17)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore