Oczepiny 🎉 Wybierz najlepsze zabawy dla pary młodej i gości!

Oczepiny stały się popularne już w zamierzchłych czasach. Rozpowszechniane były przez większość ludów słowiańskich i zachowały się do dnia dzisiejszego, choć bez wątpienia w innej, nowoczesnej oprawie. Kiedyś symbolem tradycji był czepiec, który Panna Młoda najczęściej otrzymywała w darze od matki chrzestnej. Założony na głowę Panny Młodej, natychmiast przeradzał się w atrybut małżeństwa.

Oczepiny 🎉 Wybierz najlepsze zabawy dla pary młodej i gości!
Adobe Stock

Przeczytaj i oceń!

4.9/5 - (14)
Aplikacja dla par młodych Wesele z klasą

Współczesne oczepiny wyprawia się w trakcie wesela, proponując wiele typowych i nietypowych zabaw oraz konkursów, które zawsze wprawiają zebranych gości w wesołą, pełną humoru atmosferę. 🥳 Część par młodych po oczepinach decyduje się na podziękowania dla rodziców, niektórzy właśnie wtedy podają tort weselny. Możliwości jest wiele, a która z nich jest najlepsza? Jak organizować oczepiny na weselach, żeby zapewnić gościom świetne nastroje? Podpowiadamy, co to są oczepiny i jak je zaplanować!

Oferty promowane

Oczepiny na weselu: co to jest?

Oczepiny. Para młoda bawiąca się na weselu w złotym konfetti.
Adobe Stock

Wesela i oczepiny to w Polsce bardzo często nierozerwalne pojęcia. W przeszłości oczepiny oznaczały moment, w którym Panna Młoda wkładała na głowę czepiec, który był symbolem jej nowego statusu. Obecnie, zabawa oczepinowa nie ma już nic wspólnego z dawnymi obrzędami. Dzisiaj jest to po prostu zestaw zabawnych konkurencji, w których udział biorą świeżo upieczeni małżonkowie i goście weselni. Weselne zabawy oczepinowe stanowią po prostu dodatkową rozrywkę w czasie przyjęcia. 😉

O której organizuje się konkurencje na oczepiny? ⏰ Zazwyczaj około północy, nawiązując do starej tradycji, ale zabawy można zaplanować w zasadzie w dowolnym momencie wesela. O tym decydują młodzi. Warto jednak moment rozpoczęcia oczepin określić z odpowiednim wyprzedzeniem i ustalić odpowiednią godzinę z osobą, która będzie je prowadziła.

Jak obecnie wyglądają oczepiny?

Oczepiny. Para młoda z balonami w kształcie serca na twarzy.
Adobe Stock

Weselne oczepiny to ważny punkt programu, który jest pewnym przypieczętowaniem uroczystości i oczywiście świetną rozrywką dla zaproszonych gości traktujących zabawy weselne jako obowiązkowy element imprezy.

Co przyda się każdej parze młodej podczas oczepin? Oczywiście są to: bukiet ślubny, welon panny młodej i mucha/krawat pana młodego. Rzut welonem lub bukietem w stronę panien i rzut muchą/krawatem w stronę kawalerów to podstawa, bez której nie może obyć się żadne wesele. Według tradycji, goście, którzy złapali welon lub muszkę, jako kolejni staną przed ślubnym kobiercem. 👰 🤵

Oczepiny – śmieszne zabawy dla gości i pary młodej

Oczepiny. Jeden z gości weselnych łapiący upadający tort weselny.
Adobe Stock

Dalsza część oczepin związana jest oczywiście z zabawami organizowanymi dla gości. W wielu rejonach polski właśnie wtedy państwo młodzi muszą wykupić swoje buty czy podwiązkę w przypadku panny młodej. Goście, którzy zabrali te części garderoby, muszą wypełnić powierzone im zadania, za co otrzymują wynegocjowaną ilość butelek alkoholu. Oczepiny są bardzo istotnym punktem zabawy weselnej i warto wcześniej uzgodnić jej przebieg z wodzirejem, didżejem lub zespołem muzycznym, podsunąć kilka własnych pomysłów lub je skonfrontować. Wybierając zabawy na oczepiny zadbajcie o ich różnorodność, dzięki czemu nie pozwolicie gościom się nudzić. 😊

Ile zabaw zaplanować na oczepiny na weselu? To zależy od tego, jak bardzo są czasochłonne, ale warto pod tym względem zachować umiar. Zbyt długie oczepiny są w stanie niepotrzebnie znudzić gości, dlatego w miarę możliwości warto trzymać się górnej granicy około sześćdziesięciu minut. 

Pomysły na oczepiny: 5 zabaw, które warto wykorzystać

Oto kilka propozycji zabaw na oczepiny na weselu, które warto wykorzystać w trakcie hucznej zabawy. 🤩

Oczepiny. Druhny i panny młode rzucające bukietami.
Adobe Stock
  • Znajdź mnie kochanie – Panna Młoda siada na krzesełku wraz z kilkoma innymi paniami, Pan Młody natomiast musi odnaleźć ukochaną, dotykając u każdej z uczestniczek wybranej części ciała (np. kolano), oczy powinny być koniecznie przewiązane opaską. Zabawa przyniesie na pewno mnóstwo śmiechu.
  • Krzesełka – zabawa znana i popularna. Krzesła ustawimy, tworząc okrąg, goście weselni wraz z Parą Młodą tańczą wokół nich, w takt rytmicznej muzyki. W momencie, gdy piosenka umilknie – siadają. Zawsze brakuje jednego krzesełka, dlatego następuje szybka eliminacja. Osoba, która zostanie w grze – zwycięża. Zabawa wymaga sporo zwinności.
  • Zbieramy na wózek – w tej rozgrywce konieczna jest obecność Państwa Młodych. Pan Młody oferuje mężczyznom taniec z ukochaną za „drobną” opłatą. Weselnicy przebijają ceny, zwycięża ten, kto da więcej. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone wedle oczepinowej tradycji dla przyszłego potomka Państwa Młodych.
  • Kuszenie Adama – wodzirej wybiera wśród wyrażających chęć udziału w zabawie osób – kilka par. Panie dostają jabłko, do którego przywiązany jest sznurek. Panowie są zmuszeni w szybkim tempie je zjeść. Będą musieli się wiele natrudzić, a rywalizacja na pewno stanie się bardzo zawzięta.
  • Jezioro Łabędzi – zabawa na oczepiny wyłącznie dla panów. Panie muszą przygotować się na mocne wrażenia. Mężczyźni podwijają spodnie, zdejmują marynarki garniturów i tańczą Jezioro Łabędzi (przy odpowiednio dobranej muzyce). Ubaw murowany. Zwycięża pan, który otrzyma największe owacje wśród publiczności – zwłaszcza damskiej.

💡 Zobacz także: Udane oczepiny to świetny wodzirej. Wybieraj spośród profesjonalnych zespołów weselnych.

Zabaw oczepinowych istnieje wiele. Podtrzymanie tej tradycji przyniesie wiele radości, a Panna Młoda jak za dawnych czasów po północy stanie się już prawowitą małżonką. Być może wybierając konkurencję, nie trafimy zawsze w gusta wszystkich gości weselnych, gdyż dla jednych dana zabawa może być elementem dobrego żartu, natomiast dla innych być niesmaczna. Mimo to należy pamiętać o dobrym humorze, traktować ją z przymrużeniem oka i dać się ponieść szalonej rywalizacji. Śmieszne weselne oczepiny to jeden z najważniejszych elementów polskiego przyjęcia.

Nowoczesne oczepiny: czy warto je organizować?

Oczepiny. Para młoda siedzące przy stole z goścmi rzucający konfetti.
Adobe Stock

Chcecie zaplanować oczepiny, ale inaczej? Zależy Wam na czymś naprawdę oryginalnym? Jeżeli szukacie niesztampowego pomysłu na oczepiny, poszukajcie, jakie kiedyś tradycje w związku z tym momentem wesela kultywowano w Waszym regionie i postarajcie się je wskrzesić! Nie wszystko musicie traktować dosłownie – to tylko inspiracja, którą powinniście dostosować do współczesności. Inne pomysły na oczepiny weselne? Starodawne gry i zabawy! Zwłaszcza latem możecie pod tym względem rozwinąć skrzydła. 😊

Czy oczepiny i śmieszne zabawy na wesele to konieczność? Nie! Wprawdzie to ważne polskie tradycje weselne, ale jeżeli z jakiś powodów nie chcecie organizować oczepin, możecie z nich śmiało zrezygnować. 😉 Postarajcie się jednak wówczas zapewnić gościom inną atrakcję, która urozmaici przyjęcie i wypełni czas tradycyjnie przeznaczony na zabawę oczepinową. Co zaplanować zamiast oczepin? Świetnym pomysłem będzie, na przykład, pokaz sztucznych ogni, występ teatru ognia, iluzjonisty lub profesjonalnych tancerzy. 

Organizacja przyjęcia to dla narzeczonych duże wyzwanie. Musicie wybrać w formie podziękowań piosenki dla rodziców na wesele, menu, zaplanować dekoracje, zamówić dodatkowe atrakcje itp. Pamiętajcie jednak, że dzień ślubu i wesela należy do Was, dlatego kierujcie się przede wszystkim własnymi potrzebami. 

Oceń artykuł!

4.9/5 - (14)

Podsumowanie tego artykułu

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik
Portal ślubny Wesele z klasą al. Wojciecha Korfantego 138 40-156 Katowice, śląskie

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore