Zorganizuj niezapomniane oczepiny i wybierz najlepsze zabawy!

Oczepiny stały się popularne już w zamierzchłych czasach. Rozpowszechniane były przez większość ludów słowiańskich i zachowały się do dnia dzisiejszego, choć bez wątpienia w innej, nowoczesnej oprawie. Kiedyś symbolem tradycji był czepiec, który Panna Młoda najczęściej otrzymywała w darze od matki chrzestnej. Założony na głowę Panny Młodej, natychmiast przeradzał się w atrybut małżeństwa.
Obecne oczepiny wyprawia się w trakcie wesela, proponując wiele typowych i nietypowych zabaw oraz konkursów, które zawsze wprawiają zebranych gości w wesołą, pełną humoru atmosferę. Część par młodych po oczepinach decyduje się na podziękowania dla rodziców, niektórzy właśnie wtedy podają tort weselny. Możliwości jest wiele, a która z nich jest najlepsza?
Jak obecnie wyglądają oczepiny?
Oczepiny to ważny punkt programu, który jest pewnym przypieczętowaniem uroczystości i oczywiście świetną rozrywką dla zaproszonych gości traktujących zabawy weselne jako obowiązkowy element imprezy.
Co przyda się każdej parze młodej podczas oczepin? Oczywiście są to: bukiet ślubny, welon panny młodej i mucha/krawat pana młodego. Rzut welonem lub bukietem w stronę panienek i rzut muchą/krawatem w stronę kawalerów to podstawa, bez której nie może obyć się żadne wesele. Według tradycji, goście, którzy złapali welon lub muszkę, jako kolejni staną przed ślubnym kobiercem.

Zobacz także: Jaką fryzurę wybrać, aby przetrwała całe wesele? Zainspiruj się!
Oczepiny – śmieszne zabawy dla gości i pary młodej
Dalsza część oczepin związana jest oczywiście z zabawami organizowanymi dla gości. W wielu rejonach polski właśnie wtedy państwo młodzi muszą wykupić swoje buty czy podwiązkę w przypadku panny młodej. Goście, którzy zabrali te części garderoby, muszą wypełnić powierzone im zadania, za co otrzymują wynegocjowaną ilość butelek alkoholu.
Oczepiny są bardzo istotnym punktem zabawy weselnej i warto wcześniej uzgodnić jej przebieg z wodzirejem, didżejem lub zespołem muzycznym, podsunąć kilka własnych pomysłów lub je skonfrontować. Oto kilka propozycji na oczepiny, które warto wykorzystać w trakcie hucznej zabawy.
- Znajdź mnie kochanie – Panna Młoda siada na krzesełku wraz z kilkoma innymi paniami, Pan Młody natomiast musi odnaleźć ukochaną, dotykając u każdej z uczestniczek wybranej części ciała (np. kolano), oczy powinny być koniecznie przewiązane opaską. Zabawa przyniesie na pewno mnóstwo śmiechu.
- Krzesełka – zabawa znana i popularna. Krzesła ustawimy, tworząc okrąg, goście weselni wraz z Parą Młodą tańczą wokół nich, w takt rytmicznej muzyki. W momencie, gdy piosenka umilknie – siadają. Zawsze brakuje jednego krzesełka, dlatego następuje szybka eliminacja. Osoba, która zostanie w grze – zwycięża. Zabawa wymaga sporo zwinności.
- Zbieramy na wózek – w tej rozgrywce konieczna jest obecność Państwa Młodych. Pan Młody oferuje mężczyznom taniec z ukochaną za „drobną” opłatą. Weselnicy przebijają ceny, zwycięża ten, kto da więcej. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone wedle oczepinowej tradycji dla przyszłego potomka Państwa Młodych.
- Kuszenie Adama – wodzirej wybiera wśród wyrażających chęć udziału w zabawie osób – kilka par. Panie dostają jabłko, do którego przywiązany jest sznurek. Panowie są zmuszeni w szybkim tempie je zjeść. Będą musieli się wiele natrudzić, a rywalizacja na pewno stanie się bardzo zawzięta.
- Jezioro Łabędzi – rozgrywka wyłącznie dla panów. Panie muszą przygotować się na mocne wrażenia. Mężczyźni podwijają spodnie, zdejmują marynarki garniturów i tańczą Jezioro Łabędzi (przy odpowiednio dobranej muzyce ). Ubaw murowany. Zwycięża pan, który otrzyma największe owacje wśród publiczności – zwłaszcza damskiej.
Zobacz także: Udane oczepiny to świetny wodzirej. Wybierz idealny zespół weselny
Zabaw oczepinowych istnieje wiele. Podtrzymanie tej tradycji przyniesie wiele radości, a Panna Młoda jak za dawnych czasów po północy stanie się już prawowitą małżonką. Być może wybierając konkurencję, nie trafimy zawsze w gusta wszystkich gości weselnych, gdyż dla jednych dana zabawa może być elementem dobrego żartu, natomiast dla innych być niesmaczna. Mimo to należy pamiętać o dobrym humorze, traktować ją z przymrużeniem oka i dać się ponieść szalonej rywalizacji.