Zorganizuj niezapomniane oczepiny i wybierz najlepsze zabawy!

Zorganizuj niezapomniane oczepiny i wybierz najlepsze zabawy!

Oczepiny stały się popularne już w zamierzchłych czasach. Rozpowszechniane były przez większość ludów słowiańskich i zachowały się do dnia dzisiejszego, choć bez wątpienia w innej, nowoczesnej oprawie. Kiedyś symbolem tradycji był czepiec, który Panna Młoda najczęściej otrzymywała w darze od matki chrzestnej. Założony na głowę Panny Młodej, natychmiast przeradzał się w atrybut małżeństwa.

Obecne oczepiny wyprawia się w trakcie wesela, proponując wiele typowych i nietypowych zabaw oraz konkursów, które zawsze wprawiają zebranych gości w wesołą, pełną humoru atmosferę. Część par młodych po oczepinach decyduje się na podziękowania dla rodziców, niektórzy właśnie wtedy podają tort weselny. Możliwości jest wiele, a która z nich jest najlepsza?

Jak obecnie wyglądają oczepiny?

Oczepiny to ważny punkt programu, który jest pewnym przypieczętowaniem uroczystości i oczywiście świetną rozrywką dla zaproszonych gości traktujących zabawy weselne jako obowiązkowy element imprezy.

Co przyda się każdej parze młodej podczas oczepin? Oczywiście są to: bukiet ślubny, welon panny młodej i mucha/krawat pana młodego. Rzut welonem lub bukietem w stronę panienek i rzut muchą/krawatem w stronę kawalerów to podstawa, bez której nie może obyć się żadne wesele. Według tradycji, goście, którzy złapali welon lub muszkę, jako kolejni staną przed ślubnym kobiercem.

Para młoda przed oczepinami
Pexels

Zobacz także: Jaką fryzurę wybrać, aby przetrwała całe wesele? Zainspiruj się!

Oczepiny – śmieszne zabawy dla gości i pary młodej

Dalsza część oczepin związana jest oczywiście z zabawami organizowanymi dla gości. W wielu rejonach polski właśnie wtedy państwo młodzi muszą wykupić swoje buty czy podwiązkę w przypadku panny młodej. Goście, którzy zabrali te części garderoby, muszą wypełnić powierzone im zadania, za co otrzymują wynegocjowaną ilość butelek alkoholu.

Oczepiny są bardzo istotnym punktem zabawy weselnej i warto wcześniej uzgodnić jej przebieg z wodzirejem, didżejem lub zespołem muzycznym, podsunąć kilka własnych pomysłów lub je skonfrontować. Oto kilka propozycji na oczepiny, które warto wykorzystać w trakcie hucznej zabawy.

  • Znajdź mnie kochanie – Panna Młoda siada na krzesełku wraz z kilkoma innymi paniami, Pan Młody natomiast musi odnaleźć ukochaną, dotykając u każdej z uczestniczek wybranej części ciała (np. kolano), oczy powinny być koniecznie przewiązane opaską. Zabawa przyniesie na pewno mnóstwo śmiechu.
  • Krzesełka – zabawa znana i popularna. Krzesła ustawimy, tworząc okrąg, goście weselni wraz z Parą Młodą tańczą wokół nich, w takt rytmicznej muzyki. W momencie, gdy piosenka umilknie – siadają. Zawsze brakuje jednego krzesełka, dlatego następuje szybka eliminacja. Osoba, która zostanie w grze – zwycięża. Zabawa wymaga sporo zwinności.
  • Zbieramy na wózek – w tej rozgrywce konieczna jest obecność Państwa Młodych. Pan Młody oferuje mężczyznom taniec z ukochaną za „drobną” opłatą. Weselnicy przebijają ceny, zwycięża ten, kto da więcej. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone wedle oczepinowej tradycji dla przyszłego  potomka Państwa Młodych.
  • Kuszenie Adama – wodzirej wybiera wśród wyrażających chęć udziału w zabawie osób – kilka par. Panie dostają jabłko, do którego przywiązany jest sznurek. Panowie są zmuszeni w szybkim tempie je zjeść. Będą musieli się wiele natrudzić, a rywalizacja na pewno stanie się bardzo zawzięta.
  • Jezioro Łabędzi – rozgrywka wyłącznie dla panów. Panie muszą przygotować się na mocne wrażenia. Mężczyźni podwijają spodnie, zdejmują marynarki garniturów i tańczą Jezioro Łabędzi (przy odpowiednio dobranej muzyce ). Ubaw murowany. Zwycięża pan, który otrzyma największe owacje wśród publiczności – zwłaszcza damskiej.

Zobacz także: Udane oczepiny to świetny wodzirej. Wybieraj spośród profesjonalnych zespołów weselnych

Zabaw oczepinowych istnieje wiele. Podtrzymanie tej tradycji przyniesie wiele radości, a Panna Młoda jak za dawnych czasów po północy stanie się już prawowitą małżonką. Być może wybierając konkurencję, nie trafimy zawsze w gusta wszystkich gości weselnych, gdyż dla jednych dana zabawa może być elementem dobrego żartu, natomiast dla innych być niesmaczna. Mimo to należy pamiętać o dobrym humorze, traktować ją z przymrużeniem oka i dać się ponieść szalonej rywalizacji.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore