6 najciekawszych zabaw na oczepiny

6 najciekawszych zabaw na oczepiny

Oczepiny stały się popularne już w zamierzchłych czasach. Rozpowszechniane były przez większość ludów słowiańskich i zachowały się do dnia dzisiejszego, choć bez wątpienia w innej, nowoczesnej oprawie. Kiedyś symbolem tradycji był czepiec, który Panna Młoda najczęściej otrzymywała w darze od matki chrzestnej. Założony na głowę Panny Młodej, natychmiast przeradzał się w atrybut małżeństwa. Obecne oczepiny wyprawia się w trakcie wesela, proponując wiele typowych i nietypowych zabaw oraz konkursów, które zawsze wprawiają zebranych gości w wesołą, pełną humoru atmosferę.

6 najciekawszych zabaw na oczepinyOczepiny są bardzo istotnym punktem zabawy weselnej i warto wcześniej uzgodnić jej przebieg z wodzirejem, didżejem lub zespołem muzycznym, podsunąć kilka własnych pomysłów lub je skonfrontować. Oto kilka propozycji na oczepiny, które warto wykorzystać w trakcie hucznej zabawy.

 • Znajdź mnie kochanie – Panna Młoda siada na krzesełku wraz z kilkoma innymi paniami, Pan Młody natomiast musi odnaleźć ukochaną, dotykając u każdej z uczestniczek wybranej części ciała (np. kolano), oczy powinny być koniecznie przewiązane opaską. Zabawa przyniesie na pewno mnóstwo śmiechu.
 • Nie rozlewaj – aby rozpocząć konkurencję, przygotować trzeba kilka butelek po piwie, które panowie umieszczają w swoich spodniach, w taki sposób, żeby szyjka wystawała spoza nich. Zadaniem pań jest nalewanie do butelki wody ze szklanki. Ta, która rozleje najmniej- wygrywa!
 • Krzesełka – zabawa znana i popularna. Krzesła ustawimy, tworząc okrąg, goście weselni wraz z Parą Młodą tańczą wokół nich, w takt rytmicznej muzyki. W momencie, gdy piosenka umilknie – siadają. Zawsze brakuje jednego krzesełka, dlatego następuje szybka eliminacja. Osoba, która zostanie w grze – zwycięża. Zabawa wymaga sporo zwinności.
 • Zbieramy na wózek – w tej rozgrywce konieczna jest obecność Państwa Młodych. Pan Młody oferuje mężczyznom taniec z ukochaną za „drobną” opłatą. Weselnicy przebijają ceny, zwycięża ten, kto da więcej. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone wedle oczepinowej tradycji dla przyszłego  potomka Państwa Młodych.
 • Kuszenie Adama – wodzirej wybiera wśród wyrażających chęć udziału w zabawie osób – kilka par. Panie dostają jabłko, do którego przywiązany jest sznurek. Panowie są zmuszeni w szybkim tempie je zjeść. Będą musieli się wiele natrudzić, a rywalizacja na pewno stanie się bardzo zawzięta.
 • Jezioro Łabędzi – rozgrywka wyłącznie dla panów. Panie muszą przygotować się na mocne wrażenia. Mężczyźni podwijają spodnie, zdejmują marynarki garniturów i tańczą Jezioro Łabędzi (przy odpowiednio dobranej muzyce ). Ubaw murowany. Zwycięża pan, który otrzyma największe owacje wśród publiczności – zwłaszcza damskiej.

Zabaw oczepinowych istnieje wiele. Podtrzymanie tej tradycji przyniesie wiele radości, a Panna Młoda jak za dawnych czasów po północy stanie się już prawowitą małżonką. Być może wybierając konkurencję, nie trafimy zawsze w gusta wszystkich gości weselnych, gdyż dla jednych dana zabawa może być elementem dobrego żartu, natomiast dla innych być niesmaczna. Mimo to należy pamiętać o dobrym humorze, traktować ją z przymrużeniem oka i dać się ponieść szalonej rywalizacji.

BRAK KOMENTARZY

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).