Od czego zacząć remont mieszkania i na jakie koszty się przygotować?

Od czego zacząć remont mieszkania i na jakie koszty się przygotować?

W życiu każdego człowieka przychodzi w końcu taki moment, z którym co prawda trudno się pogodzić, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nie ma żadnej siły, dzięki której można by przed nim uciec. Remont mieszkania prędzej czy później czeka każdego, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować. Tylko jak to zrobić? 

Kredyt na mieszkanie zaciągnięty? A może już od dawna wasze M1 potrzebuje odświeżenia, ale odkładacie to z miesiąca na miesiąc, ponieważ wiecie, ile czeka was pracy. Remont mieszkania nie musi być tak straszny, czasochłonny i kosztowny, jak się wydaje. Wystarczy odpowiedni plan i kilka ciekawych pomysłów, aby wymarzone 50 m2 zamieniło się w prawdziwe schronienie, w którym znajdziecie spokój i szczęście. Po wszystkich waszych staraniach z pewnością z chęcią zorganizujecie szaloną imprezę, po której każdy prezent na parapetówkę, jaki otrzymaliście, będzie małym docenieniem wszystkich starań i ogromu pracy, jaki włożyliście w dopieszczenie waszych czterech kątów. 

Od czego zacząć remont mieszkania w bloku lub kamienicy?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Od czego zacząć remont? Przede wszystkim warto ustalić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na odnowienie mieszkania lub wykończenie go, i ustalić wszelkie priorytety. Jeśli zdajecie sobie sprawę z tego, że w obecnej chwili nie będziecie mogli wyremontować wszystkich pomieszczeń, zacznijcie od tych najbardziej potrzebujących liftingu. Z pewnością do takich należą kuchnia i łazienka, które często ( ze względu na skomplikowane prace remontowe) są najdroższymi pomieszczeniami do odnowienia lub urządzenia ich od podstaw. Wyciągnijcie kartkę i długopis, i do dzieła! Zapisanie wszystkich pomysłów z pewnością wprowadzi pewną logikę i spokój do waszych działań.  

Zastanówcie się również nad tym, jak szeroki zakres będzie obejmował wasz remont. Czy chcecie zrywać starą podłogę, kłaść nowe gipsówki na ściany. Czy może jednak będą to zmiany bardziej kosmetyczne. A może chcecie pozbyć się jednej ze ścian, aby powiększyć jakieś pomieszczenie. Przeanalizujcie również, czy potrzebna będzie wymiana drzwi. Jeśli szykujecie się na kapitalny remont mieszkania, prace będą musiały zostać wykonane w odpowiedniej kolejności. Oto kilka punktów, od których najlepiej zacząć:

  • wyburzanie ścian i zrywanie starych paneli/płytek, budowanie podwieszanego sufitu, zmiana ułożenia rur lub ich zabudowa;
  • rozpoczęcie prac instalacyjnych – na przykład zmiana ułożenia rur od sieci gazowej;
  • wymiana okien, odnowa okien, wymiana drzwi;
  • renowacja posadzki, odnowa ścian (położenie gipsówki), przygotowanie powierzchni do malowania;
  • wykończenie sufitów, ścian, podłóg z zachowaniem wymienionej kolejności;
  • elektryka: założenie gniazdek, kontaktów;
  • oczyszczenie wszystkich pomieszczeń oraz instalacjach wszelkich półek, szaf i krzeseł.

Mieszkając w bloku lub kamienicy, warto odpowiednio rozłożyć planowane prace w czasie, pamiętając o tym, że obok są również inni ludzie, którzy potrzebują wypocząć. Remont mieszkania nie powinien zatem rozpoczynać się przed godziną 8 rano i dobrze by było, aby ostatnie głośne prace zakończyły się w okolicach godziny 17.  W przypadku wyburzania ścian w bloku należy uzyskać odpowiednią zgodę. To samo tyczy się wprowadzenia zmian w istniejącej instalacji. 

Remont mieszkania

Remont mieszkania – koszt

Jak wiadomo, remont mieszkania to kosztowne wyzwanie. Na naszych portfelach w szczególności odbić się może remont łazienki, na który należy przeznaczyć przynajmniej 7 tysięcy złotych, jak i remont kuchni (około 8 tysięcy złotych). Odnowienie salonu i sypialni od postaw to koszt około 5,5 tysiąca złotych. Najmniejszy koszt to odnowienie przedpokoju – w tym wypadku nie powinniśmy zapłacić więcej niż 1,5 tysiąca złotych. Oczywiście ostateczny kosztorys zależny jest od tego, jak wiele zmian chcemy wprowadzić i czy oprócz położenia nowych podłóg i gipsówek mamy również zamiar zakupić nowe meble. W takiej sytuacji wydatki mogą znacznie wzrosnąć w przypadku każdego z wymienionych pomieszczeń.  

Ile zatem pieniędzy należy przeznaczyć na remont mieszkania o powierzchni od 50 do 60 m2? Z pewnością jest to przynajmniej 20 tysięcy złotych. Oczywiście koszt remontu zależny jest również od tego, jak wiele zadań jesteśmy w stanie wykonać na własną rękę i czy zamierzamy zatrudnić architekta, który zaplanuje przestrzeń tak, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także znakomicie się prezentowała. Z pewnością porady fachowca przydają się w przypadku kuchni i łazienki, w których zazwyczaj musi zmieścić się wiele przedmiotów. Ile za projekt tych dwóch pomieszczeń należałoby zapłacić? Architekci zazwyczaj uzależniają koszty od ich wielkości. W przypadku łazienki za m2 potrafią brać od 90 do 110 złotych, projekt kuchni jest nieco droższy – około 120 złotych za m2.  

Remont mieszkania – pomysły

Aby odpowiednio przygotować się do remontu mieszkania, potrzebne są nie tylko pieniądze, ale także dobre pomysły i ciekawe rozwiązania. Jak urządzić sypialnię, aby była zarówno kobieca, jak i męska? Gdzie ustawić półki i sofę, aby nie zabierały dużo przestrzeni? Spójrzcie na kilka ciekawych rozwiązań, które dla was znaleźliśmy!

4.6/5 - (23)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore