Odchudzanie przed ślubem. O tym trzeba pamiętać

Odchudzanie przed ślubem. O tym trzeba pamiętać

Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdej pary. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą w tym dniu wyglądać wyjątkowo. Przygotowując się do wesela, wiele par sięga po restrykcyjne diety odchudzające, do których należą jadłospisy niskokaloryczne i eliminacyjne monodiety. Niestety, takie działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, jeśli chcesz bezpiecznie schudnąć przed ślubem.

Aplikacja wesele z klasą

Zapotrzebowanie kaloryczne

Punktem wyjścia do układania diety jest zapotrzebowanie energetyczne, czyli dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Wartość zapotrzebowania energetycznego to liczba kalorii, jakiej potrzebujesz, aby prawidłowo funkcjonować. Chodzi nie tylko o utrzymanie wszystkich podstawowych procesów życiowych (takich jak oddychanie, krążenie i trawienie), ale również o energię zużywaną na całą aktywność w ciągu dnia (pracę, sport i inne czynności). Właściwie dobrana liczba kalorii, dostarczana wraz z pożywieniem, jest gwarancją Twojego dobrego zdrowia i samopoczucia. 

Restrykcyjne diety odchudzające (głodówki, posty, monodiety) to jadłospisy niskoenergetyczne. Niskokaloryczna dieta, stosowana przez długi czas, powoduje uczucie zmęczenia, senność i problemy z koncentracją. Poza tym znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych, które z kolei skutkują innymi poważnymi problemami ze zdrowiem.

Dieta redukcyjna 

Jak bezpiecznie schudnąć przed ślubem? Rozwiązaniem jest dobrze zbilansowana dieta redukcyjna. Diety redukcyjne opierają się na odpowiednim zmniejszeniu kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej (do poziomu umiarkowanej aktywności). W ten sposób powstaje deficyt kaloryczny – stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż przyjmuje z posiłków. 

Dobrze przeprowadzona dieta redukcyjna zapewnia bezpieczne, umiarkowane tempo odchudzania. Jadłospis składa się ze świeżych, dobrych jakościowo produktów, które dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych). 

Wadą tego rozwiązania jest czas. Redukcja to nie kolejna „dieta cud”, dzięki której zrzucisz kilka kilogramów w tydzień. Tempo odchudzania jest stopniowe, więc cały proces warto zaplanować na długo przed ślubem (w zależności od tego, ile kilogramów chcesz zrzucić). 

Konsultacja dietetyczna 

W ułożeniu jadłospisu diety redukcyjnej pomoże doświadczony dietetyk. Z porady warto skorzystać szczególnie wtedy, gdy zmagasz się z przewlekłymi chorobami lub nietolerancjami/alergiami pokarmowymi. Wykluczając dany produkt z jadłospisu, należy zastąpić go innym, aby nie zaburzyć właściwych proporcji poszczególnych składników odżywczych. 

Wiele par przed ślubem decyduje się przejść na catering dietetyczny. W nadmiarze przedślubnych obowiązków zdarza się zapominać o zdrowych i regularnych posiłkach. Dieta pudełkowa z dostawą pomoże wyeliminować ten problem. Jak dobrać taką dietę? Sprawdź na stronie Maczfit, jak wybrać dietę dla siebie.

4.9/5 - (35)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore