Olejek rycynowy na włosy, skórę i paznokcie – poznaj tajniki totalnego nawilżenia!

Naturalne metody pielęgnacji to obecnie jedne z najpopularniejszych sposobów dbania o piękną i zdrową skórę. Do szczególnie lubianych domowych rytuałów należą te z użyciem olejów. W dzisiejszym artykule o dobroczynnych właściwościach jednego z nich. Czym jest olejek rycynowy oraz jak go stosować, o tym poniżej!
Olejek rycynowy zastosowanie i właściwości
Olej rycynowy to substancja wytwarzana z nasion rącznika pospolitego, występującego między innymi w Indiach i Afryce. Posiada jasnożółty lub bezbarwny kolor, jest niezwykle gęsty i oleisty. Wytłaczany na zimno, a następnie poddawany obróbce w celu pozbycia się toksycznych właściwości rycyny, zawartej właśnie w nasionach rośliny. Do nabycia w aptekach, zielarniach, a także sklepach z naturalnymi kosmetykami w bardzo przystępnej cenie (około 10 złotych).
Posiada silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest również wykorzystywany jako środek przeczyszczający przy leczeniu zaparć. Okłady z oleju rycynowego świetnie sprawdzą się przy bólach głowy, zatok, pleców i brzucha. Oprócz powyższych zalet wykazuje właściwości antybakteryjne i nawilżające, dlatego też niezwykle często stanowi składnik kosmetyków, olejów, kremów czy mydeł. Stosowany na różnego rodzaju dolegliwości skórne (trądzik, zadrapania, oparzenia, kurzajki itp.).
Oprócz tego:
- zapewnia skórze młody wygląd (poprzez stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny),
- ujędrnia, uelastycznia i nawilża skórę,
- doskonały środek na suche i łamliwe włosy, a także rozdwojone końcówki,
- zapobiega pojawianiu się łupieżu,
- skuteczny sposób na wypadanie włosów,
- stymuluje wzrost włosów,
- wzmacnia kolor i cebulki włosów,
- świetnie regeneruje paznokcie,
- odżywia i wzmacnia rzęsy oraz brwi,
- zmniejsza uczucie ciężkości nóg oraz przywraca miękkość stopom
- rozjaśnia przebarwienia na skórze.

Zobacz także: Kwas migdałowy – antidotum na przebarwienia i trądzik. Sprawdź, jak działa peeling migdałowy
Olej rycynowy na włosy – jak go stosować?
Ze względu na bardzo gęstą konsystencję przed nałożeniem oleju rycynowego warto zmieszać go z innym olejem na przykład migdałowym, kokosowym lub arganowym, dzięki czemu aplikacja na włosy, jak i zmycie preparatu będzie dużo łatwiejsze.
Olejowanie włosów z użyciem oleju rycynowego to doskonały sposób na piękne, zdrowe, lśniące i gęste włosy. Nałóż preparat na włosy, dokładnie rozczesz, owiń ręcznikiem i załóż foliowy czepek, dzięki czemu środek jeszcze mocniej będzie się wchłaniał. Olej rycynowy możesz nałożyć zarówno na zwilżone włosy (ta metoda sprawdzi się zwłaszcza przy bardzo zniszczonych i wymagających odbudowy kosmykach) jak i suche. Po wykonaniu olejowania odczekaj od kilkunastu do nawet kilku godzin, a następnie umyj włosy szamponem, najlepiej takim pozbawionych sztucznych substancji, a więc silikonów i parabenów.
Olej rycynowy jest jednym z najbardziej błyszczących olejów, a dodany do szamponu czy domowej maski doda wyjątkowego blasku twoim włosom. Jak przygotować taką odżywkę? Bazą każdego samodzielnie przygotowywanego preparatu będzie oczywiście olej rycynowy, który możesz połączyć z:
- sokiem z cytryny,
- żółtkiem i oliwą z oliwek,
- żółtkiem oraz naftą kosmetyczną.
Aby ulepszyć konsystencję maski dodaj do niej łyżkę używanej na co dzień odżywki do włosów. Gotową mieszankę nałóż na włosy i pozostaw na głowie przez około 20-30 minut. Po upływie tego czasu zmyj całość szamponem.

Zobacz także: Pielęgnacja stóp w domu – to wcale nie taka trudna sprawa!
Olejek rycynowy na rzęsy i brwi
Zastanawiasz się, jak dbać o rzęsy, aby były długie i gęste? Olej rycynowy to także świetny preparat na porost rzęs. Wystarczy rozgrzać kilka kropel olejku w palcach i następnie wmasować go w rzęsy. Systematyczne stosowanie sprawi, że twoje rzęsy staną się dłuższe, gęstsze i ciemniejsze. Możesz również nałożyć olejek na specjalną szczoteczkę i przy jej pomocy wyczesywać rzęsy.
Podobnie olej rycynowy działa na brwi. Masaż z jego użyciem możesz wykonać palcami lub czystą szczoteczką na przykład po tuszu. Efektem regularnej aplikacji będą gęste i wypełnione brwi. Nie zapominaj jednak o zachowaniu umiaru w ilości używanego preparatu, tak aby nadmiar cieczy nie dostał się do oczu.
Olej rycynowy na paznokcie
Zadbane dłonie są niewątpliwie naszą wizytówką. Aby wyglądały pięknie i estetycznie niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja paznokci. Efekt mocnych i wygładzonych paznokci możesz uzyskać stosując kurację z wykorzystaniem olejku rycynowego. Nałóż niewielką ilość preparatu na skórki i paznokcie i pozostaw na co najmniej 30 minut. Możesz również owinąć każdy palec wacikiem nasączonym olejem i dla wzmocnienia działania nałożyć na ręce białe rękawiczki.
Olejek rycynowy na twarz
Olej rycynowy świetnie sprawdzi się przy oczyszczaniu twarzy. Dla łatwiejszej aplikacji możesz połączyć go na przykład z olejem z pestek winogron. Preparat ten jest idealnym rozwiązaniem podczas wieczornej pielęgnacji i demakijażu, ponieważ doskonale usuwa tłuszcze zawarte w stosowanych kosmetykach do makijażu. Pomaga w walce z plamami i przebarwieniami. W celu ich rozjaśnienia smaruj olejem ciemniejsze miejsca na skórze dwa razy dziennie.
Dzięki właściwościom antyseptycznym mogą stosować go osoby borykające się z trądzikiem i wrażliwą skórą. Pozwala na oczyszczenie skóry, jednocześnie nie naruszając naturalnej warstwy lipidowej naskórka. Można stosować go punktowo na wypryski, a także do wykonywania kąpieli parowych na twarz.