Ave Maria czy marsz Wagnera? – oprawa muzyczna ślubu

Ave Maria czy marsz Wagnera? – oprawa muzyczna ślubu

Ślub jest momentem niezwykłym, który chcielibyśmy wspominać ze wzruszeniem przez wiele lat. Oprawa muzyczna mszy świętej lub uroczystości w USC podkreśla jego wyjątkowość. Zadbajmy więc o to żeby podkreślić ten wyjątkowy moment odpowiednio dobraną oprawą muzyczną

Jak wybrać odpowiednią muzykę na ceremonię zaślubin?

Bardzo ważna jest jedność stylistyczna utworów podczas ceremonii ślubnej.

Jeśli wiec decydujemy się na określony aparat wykonawczy, czy to skrzypce na ślub, śpiew, flet bądź gitara, zadbajmy o to, aby wybrany przez nas instrument wiodący brał udział we wszystkich muzycznych akcentach uroczystości. Również i w tym wypadku sprawdza się reguła – co za dużo, to nie zdrowo.

Podstawowym, ale nie jedynym, instrumentem w kościele od lat są organy. Pamiętajmy, że niektóre instrumenty przeznaczone do wykonywania muzyki rozrywkowej nie powinny być wykorzystane w kościele podczas liturgii z powodu przepisów prawa kanonicznego.

Wstępne przesłuchanie – sprawdź, zanim zamówisz

Najlepszym sposobem wyboru odpowiedniej oprawy muzycznej ceremonii ślubnej jest posłuchanie występu artysty na żywo. Jeśli nie jest to możliwe, warto posłuchać nagrań wykonawcy umieszczonych w Internecie. Należy również pamiętać, aby wyboru oprawy muzycznej nie zostawiać na ostatnią chwilę, gdyż najlepsi wykonawcy często mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy wcześniej.

Nie każdy utwór będzie odpowiedni

Pamiętajmy, że ślub w kościele oraz w USC to uroczystość przede wszystkim podniosła i ważna. Próba uczynienia ze ślubu kościelnego świeckiego obrzędu nie jest dobrym pomysłem. Podczas mszy świętej nie należy wykonywać utworów o tematyce niereligijnej. Według zasad kościelnych każda pieśń powinna spełniać konkretną funkcję i mieć określoną treść związaną z tym, co w danej chwili dzieje się w kościele. Warto pamiętać, że każde odstępstwo od reguł kościelnych powinno być skonsultowane z proboszczem danej parafii. Największą swobodą można się wykazać przy wyborze pieśni na zakończenie ceremonii. Należy jednak pamiętać o zachowaniu dobrego smaku i szacunku dla miejsca oraz przekonań religijnych obecnych gości. Zawsze jednak warto poinformować księdza i organistę o wybranym repertuarze i poprosić o jego zatwierdzenie. Zdecydowanie większe pole do popisu mamy w przypadku ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego, oprawa muzyczna może nieco odbiegać od standardów, o ile odbywa się to z poszanowaniem miejsca i sytuacji.

Najczęściej wykonywane utwory

  • Ave Maria J.S.Bacha/Ch.Gounoda, F.Schuberta lub A.Piazzolli,
  • Aria na strunie G J.S.Bacha,
  • Misja E.Morricone,
  • Kanon J.Pachelbela
  • 2 Marsze – Wagner i Medelssohna.

Bez wątpienia jednak oprawa muzyczna ślubu jest istotnym, niezwykle wyjątkowym i zapadającym w pamięć elementem uroczystości zaślubin, nie zostawiajmy więc tego na ostatnią chwilę.

5/5 - (44)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore