Oświadczyny i zaręczyny – z rodzicami czy bez?

Oświadczyny i zaręczyny – z rodzicami czy bez?

Niejedna kobieta z niecierpliwością czeka, aż jej ukochany wreszcie poprosi ją o rękę. Zdecydowana większość wyobraża sobie, jak ten moment powinien wyglądać – marzy o romantycznej scenerii i wybranku klękającym na jedno kolano. Czy to jednak scenariusz wpisujący się w tradycyjne oświadczyny? 

Oświadczyny i zaręczyny - z rodzicami czy bez?Jak się oświadczyć?

Tradycyjne oświadczyny powinny odbywać się w obecności przyszłych państwa młodych.  Jeśli rodziny nie znały się wcześniej, należy najpierw odbyć spotkanie zapoznawcze. Na same oświadczyny warto zaprosić, poza rodzicami, także rodzeństwo czy dziadków – zbliżający się ślub ukochanej siostry czy wnuka to przecież ważne wydarzenie także w ich życiu! Do spotkania powinno dojść w domu narzeczonej. Mężczyzna nie może pojawić się tam jednak z pustymi rękami – kwiaty dla przyszłej teściowej i dobry alkohol dla teścia są nie tylko mile widziane, lecz wręcz pożądane. Co dalej? Trzeba przyznać, że taka forma oświadczyn może nie spodobać się kobietom o feministycznych poglądach. Dlaczego? Ponieważ kolejnym krokiem jest prośba, skierowana do ojca narzeczonej, by zgodził się oddać rękę swojej córki i wyraził zgodę na małżeństwo. Nie można mylić tego z błogosławieństwem udzielanym parze młodej. W tym wypadku odbywa się rozmowa, narzeczony powinien przekonać swojego teścia, iż ma poważne plany wobec swojej ukochanej oraz, że będzie w stanie zapewnić jej wszystko to, co do tej pory zapewniali jej rodzice.

Powiedz tak!

Jeśli ojciec wyrazi zgodę, mężczyzna może wykonać kolejny krok, czyli uklęknąć i poprosić o rękę swoją wybrankę. Później rodziny świeżo upieczonych narzeczonych razem świętują tę niezwykle ważną chwilę w ich życiu.

– Mój narzeczony Paweł  jest tradycjonalistą. Nie zdziwiło mnie, kiedy powiedział, że zamierza poprosić mojego ojca o moją rękę – opowiada Kinga, 25 latka z Gdańska, która swoją historią podzieliła się na internetowym forum. – Nie czułam się z tym jednak komfortowo, wręcz odwrotnie, jakbym była jakimś towarem, który mężczyźni przehandlują, dyskutując nad szklanką whisky.

Tradycja czy nowoczesność?

Tradycyjne oświadczyny nie są w modzie i niosą ze sobą ryzyko, o którym opowiada Kinga. W czasach, gdy kobiety i mężczyźni cieszą się równymi prawami, nie trudno poczuć się źle – przecież nikt nie lubi, gdy jego sprawy są załatwiane za jego plecami.

– Nie zgodziłam się na tradycyjne oświadczyny. Pokłóciłam się z przyszłym narzeczonym. Wykrzyczałam, że nie jestem ubezwłasnowolniona – mówi Kinga. – W końcu oświadczył mi się podczas wieczornego spaceru, w świetle gwiazd, bez udziału rodziców. Dla zachowania tradycji razem poszliśmy do mojego rodzinnego domu. Paweł oświadczył rodzicom, że zgodziłam się zostać jego żoną i wyraził nadzieję, że nie mają nic przeciwko temu.

Takie rozwiązanie wydaje się bardziej „na czasie” niż w pełni tradycyjna ceremonia zaręczyn. Rodzice w żaden sposób nie zostali pominięci, jednak młodzi załatwili swoje sprawy tylko między sobą.

– Zaręczyliśmy się na wakacjach w Egipcie – mówi Ola, anglistka, na co dzień mieszkająca w Sosnowcu. – Po powrocie zaprosiliśmy naszych rodziców na obiad do eleganckiej restauracji i tam ogłosiliśmy dobre nowiny. Na tradycyjne oświadczyny w życiu bym się nie zgodziła! Po co robić takie przedstawienie…?!

Zdania są podzielone. Dlatego najważniejsze jest, by oświadczyny, były momentem, który zapamiętacie do końca życia – pełnym miłości i  zrozumienia.

KOMENTARZE: 1

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).