• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Ozdoba ślubna zamiast welonu – woalka, opaska, toczek czy wianek?

Ozdoba ślubna zamiast welonu – woalka, opaska, toczek czy wianek?

Welon to nie jedyna ozdoba do włosów, którą możemy założyć na uroczystość zaślubin. Nadal jednak najczęściej wybierana. Dlaczego? To zarówno kwestia przywiązania do tradycji, jak również brak wiedzy o alternatywach. A przecież zamiast welonu możemy sięgnąć po inne nakrycia głowy. Jakie?

Dlaczego (nie) welon?

Przywiązanie do tradycji, umiłowanie klasyki i często brak pomysłu na inną ozdobę ślubną sprawiają, że najczęściej głowę panien młodych zdobi welon ślubny. Kobiety wybierają go także pod wpływem mam i babć, dla których jest on nieodzownym elementem ślubnej stylizacji. Nie zawsze jednak pasuje on do sukni ślubnej i nie każda Panna Młoda marzy, by kroczyć w nim do ołtarza.

– Rozwój mody ślubnej, wpłynął na sposób postrzegania ślubnych dodatków. Wiele pań poszukuje czegoś innego, oryginalnego, lepiej oddającego osobowość, gusta i upodobania oraz styl całej ceremonii – mówi Joanna Sirak, stylistka ślubna NOVIA BLANCA. – Rynek ozdób ślubnych wychodzi takim pannom młodym naprzeciw, oferując im woalki, toczki, fascynatory, opaski, ozdobne grzebienie lub po prostu kompozycje z żywych kwiatów tworzące efektowne stroiki lub wianki – dodaje.

Jeśli nie tradycyjny welon, to co?

Jeśli więc welon ślubny nas nie przekonuje, wybierzmy inne nakrycie głowy. Ozdoba ślubna, którą wepniemy we włosy w dniu ślubu powinna uzupełniać ślubną stylizację – pasować do sukni ślubnej, długości i upięcia włosów oraz makijażu ślubnego. Co najważniejsze – panna młoda musi czuć się w niej komfortowo i pięknie.

Rodzaje ozdób ślubnych

Ozdobne grzebienie ślubne

Jeśli daleko Ci do dziewczęcej lekkości, bowiem pragniesz wyglądać szykownie i elegancko, zdecyduj się na ten właśnie ślubny dodatek.

Kryształowe grzebienie to hit ostatnich sezonów – ozdobne, inspirowane stylem rodem z czerwonego dywanu, nawiązujące do stylu vintage. Serce panien młodych zdobywają elegancją oraz nieziemskim blaskiem kryształów oraz cyrkonii – mówi pani Joanna, zaznaczając, że poszczególne modele różnią się wielkością, stylem zdobienia oraz wzorem. – Ozdobne grzebienie pasują do stylizacji klasycznych, eleganckich i ponadczasowych. Uzupełnią także wizerunek panny młodej, która ceni sobie styl starego Hollywood, ozdoby z duszą. Warto pamiętać o tym, aby ozdoba ślubna nawiązywała do biżuterii – była wykonana z tych samych materiałów i prezentowała podobny styl – wyjaśnia. – Kryształowy grzebyk pasować będzie do włosów:

  • spiętych symetrycznie (wtedy wpinany jest raczej z tyłu głowy),
  • spiętych asymetrycznie (ozdoba wpięta jest z boku)
  • spiętych w wysoki kok (ozdoba o formie zakrzywionej okala fryzurę)
  • rozpuszczonych (niewielki, lekki grzebyk wpięty z boku, przy skroni).
Ozdoba ślubna we włosy zamiast welonu
Grzebyk do ślubu /fot. NOVIA-BLANCA.PL
Ozdoba ślubna we włosy zamiast welonu
Grzebyk do ślubu /fot. NOVIA-BLANCA.PL

Woalki do ślubu

Woalka to ozdoba ślubna wykonana z delikatnego, przeźroczystego materiału lub siateczki, upięta we włosy tak, by przysłaniać delikatnie cześć twarzy. Może być umocowana z boku głowy, przez co skutecznie odciągnie uwagę od niedoskonałości urody czy niesymetrycznych rysy twarzy. Jej zaletą jest lekkość i elegancja. Woalka ślubna będzie nosić się wygodniej niż welon ślubny.

Ozdoba ślubna we włosy zamiast welonu
Woalka do ślubu /fot. NOVIA-BLANCA.PL

Opaski ślubne

Jeśli marzą Ci się dodatki ślubne w delikatnym, a nawet dziewczęcym stylu, to opaska ślubna będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Opaska ślubna ozdobiona perełkami, kwiatkami lub kryształkami sprawdzi się do romantycznej kreacji i dopełni subtelnego ślubnego wizerunku. Ponadto pasować będzie do różnego rodzaju ślubnych upięć, zarówno tych symetrycznych jak i wykonanych z boku głowy – mówi stylistka ślubna i podkreśla, że opaska ślubna to ozdoba, która intrygująco prezentuje się także na włosach rozpuszczonych, kiedy wiele innych dodatków nie sprawdza się zupełnie.

Ozdoba ślubna we włosy zamiast welonu
Opaska do ślubu /fot. NOVIA-BLANCA.PL

Toczki ślubne i fascynatory

Ekstrawaganckie, szykowne i eleganckie. Takie są toczki i fascynatory. To ozdoby ślubne, które podobnie jak woalki, upina się na głowie asymetrycznie. Fascynatory śmiało można przyrównać do „stroików” do włosów. Często mają finezyjny kształt. Są wykonane z tiulu, piór czy dodatków, takich jak kwiaty i kokardy a nawet elementów charakterystycznych dla woalki, jak siateczka.

Wolaki ślubne, toczki i fascynatory pasują do kreacji eleganckich, prostych a także tych z nutką retro lub krótszych fasonów. Mnogość wzorów oraz upięć sprawia, że każda pani znajdzie pośród nich coś dla siebie – wyjaśnia Joanna Sirak.

Warto jednak pamiętać o tym, że fascynator ze względu na swój ekstrawagancki charakter będzie przyciągał wzrok, tym samym ściągając większą uwagę na twarz. Panie, które chcą tego uniknąć powinny więc pomyśleć o innym nakryciu głowy.

Wianek z kwiatów

Wianek z żywych kwiatów to bardzo modny dodatek do włosów. Stylistka ślubna, podkreśla jednak, że wbrew pozorom jest to dość wymagająca ozdoba ślubna, która zobowiązuje do utrzymania nie tylko stylizacji, ale także charakteru całej uroczystości w określonym klimacie.

Wianki pasują do zwiewnych kreacji, koronkowych sukienek z nutką vintage i przede wszystkim do stylizacji rustykalnych i boho. Jeśli decydujemy się na ślub plenerowy lub w małym, drewnianym kościółku, wesele pod gołym niebem, w wiejskiej karczmie lub stylizowanej na stodołę sali to może być opcja dla nas – wyjaśnia Joanna Sirak. – Wianek pasuje do lekko upiętych lub rozpuszczonych włosów, subtelnego makijażu i romantycznej sukni.

Jest to więc idealna ozdoba ślubna dla kobiet, które luz, naturalność i swobodę stawiają ponad blaskiem i elegancją.

Kwiaty, z których wykonany będzie wianek ślubny, powinny pojawić się także w bukiecie.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu