Pielęgnacja stóp w domu – to wcale nie taka trudna sprawa!

Piękne i zadbane stopy, podobnie zresztą jak dłonie, to wizytówka każdej kobiety. Co zatem zrobić, gdy po okresie zimowym twoje stopy są szorstkie i popękane? Sprawdź kilka sposobów, jak poradzić sobie z tym problemem i postaw na domową pielęgnację stóp!
Stopy to ta część ciała, o której pielęgnacji często zapominamy, koncentrując się na twarzy, dłoniach, brzuchu czy pośladkach. Warto jednak znaleźć trochę czasu i poświęcić chwilę właśnie na kosmetykę pięt i stóp. Lato zbliża się wielkim krokami, a ty pewnie nie możesz się już doczekać, kiedy włożysz swoje ulubione sandały czy klapki. Co zatem zrobić, aby odpowiednio się do tego przygotować i móc pochwalić się zdrowymi i zadbanymi stopami? Poznaj główne zasady dotyczące ich pielęgnacji!
Jak pielęgnować stopy, czyli co zrobić, by zawsze były gładkie i nie przesuszały się?
Skóra w okolicach stóp bardzo łatwo ulega przesuszeniu, dlatego jeśli zapomnisz o jej pielęgnacji, wcale nietrudno o odciski i pęknięcia. Sytuacji nie ułatwia także noszenie ciepłych, zimowych butów i skarpet, które nasilają pracę gruczołów potowych i jeszcze bardziej potęgują efekt zmęczonych stóp. Jak więc sprawić, aby stopy odzyskały zdrowy wygląd?
Po pierwsze kąpiel! To największa ulga a zarazem relaks dla twoich stóp po całym dniu chodzenia, zwłaszcza w cieplejsze dni, gdy nogi są zmęczone a często także spuchnięte. To, co będzie Ci potrzebne, to tylko ciepła woda, odrobina wolnego czasu (około 20 minut) i odpowiedni kosmetyk w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
Jeśli zależy ci na zmiękczeniu twardego naskórka – do kąpieli dodaj sól kuchenną, sodę lub oliwę z oliwek. Z kolei aby zapobiec nadmiernej potliwości, zafunduj stopom kąpiel w lawendzie lub tymianku z odrobiną sody. Przekonasz się, że zioła naprawdę potrafią zdziałać cuda.
Na zmęczone stopy doskonale sprawdzi się rumianek, a jeśli twoim problemem są opuchnięte nogi, wybierz kąpiel w naparze z szałwii czy melisy. Chcesz odżywić i nawilżyć stopy? Przygotuj kąpiel z miodem, mlekiem i olejkiem migdałowy. Doskonałe działanie antybakteryjne zapewni z kolei twoim stopom kąpiel w wodzie z miodem, cytryną oraz octem jabłkowym.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o peelingu kawitacyjnym!
Domowa pielęgnacja pięt i stóp
Oprócz właściwej pielęgnacji oraz noszenia właściwego obuwia, a więc odpowiednio dopasowanego do długości i szerokości stopy, niezwykle istotne jest, aby pamiętać jeszcze o kilku zasadach. Jakich?
- Przede wszystkim zapomnij o pumeksie, który nie tylko powoduje naruszenie naskórka, zwłaszcza gdy mamy już do czynienia z pękającymi stopami, ale także stanowi skupisko różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów.
- Zrezygnuj również z kąpieli w zbyt gorącej wodzie, gdyż wysoka temperatura może zwyczajnie zaszkodzić twoim stopom.
- Stosuj odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stóp – zwróć uwagę, aby produkty, z których korzystasz nie miały zbyt wysokiego odczynu pH, który także wpływa niekorzystnie na stopy.
A co po kąpieli stóp?
Niezwykle ważne jest wówczas, aby pozbyć się odcisków i zrogowaciałego naskórka na piętach. Na odciski stosuj specjalną maść lub płyn, który aplikować powinnaś przez kilka dni na problematyczne miejsca. Możesz także skorzystać z plastrów na odciski. Z kolei aby pozbyć się nieestetycznie wyglądających, zrogowaciałych pięt, użyj tarki do pedicure lub pilnika o różnej ziarnistości. Możesz także skorzystać z profesjonalnego elektrycznego pilnika. Najważniejsze jednak jest to, aby nie przesadzić z manualną pielęgnacją! Dlatego jeśli zgrubienia nie są duże, możesz spróbować usunąć je samym peelingiem.

Zobacz także: Jakie witaminy wzmacniają włosy? Zażywanie tych sprawi, że twoje włosy będą zdrowe i błyszczące
Kosmetyka stóp. Peeling kluczem do pięknych i zadbanych pięt!
Peeling pozwala na usunięcie martwego naskórka, dlatego nie może zabraknąć go w pielęgnacji stóp. Stosuj go raz lub dwa razy w tygodniu po kąpieli, aby zapobiec powstawaniu odcisków i zgrubień, poprawić krążenie w stopach, a także przygotować je na maksymalne nawilżenie.
Najlepiej w przypadku stóp sprawdzi się peeling gruboziarnisty. Może to być sprawdzony sklepowy produkt albo mikstura domowej roboty. Doskonałe właściwości ma m.in. własnoręcznie przygotowany peeling z soli morskiej, cukrowy, a także makowy. Pamiętaj, aby precyzyjnie masować stopy, a następnie dokładnie obmyć wodą i osuszyć, by preparat nie pozostał na stopach, zwłaszcza w szczelinach między palcami.
Jeśli powyższe kroki masz już za sobą, nadszedł czas na nawilżenie. Wykorzystaj krem na zrogowacenia, najlepiej z mocznikiem, który doskonale zmiękcza i nawilża stopy. Jeśli rytuał pielęgnacyjny wykonujesz wieczorem, możesz nałożyć na stopy odżywczą maskę i pozostawić ją na stopach na jakieś 20 minut. Po nałożeniu kremu warto założyć na nogi skarpetki, które ułatwiają wnikanie składników do skóry.
Kosmetyczna pielęgnacja stóp – zatroszcz się także o swoje paznokcie!
Po kompleksowej odnowie stóp nadszedł czas na paznokcie i skórki. Pielęgnacja paznokci to także niezwykle ważna czynność, jaką należy wykonać, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi stopami. Dlatego aby osiągnąć odpowiednią długość i wymarzony kształt paznokci, należy przestrzegać kilku zasad, które ustrzegą przed pojawieniem się stanu zapalnego. Przede wszystkim powinnaś używać cążków lub pilnika, nie zaś nożyczek czy obcinacza, które zgniatają paznokcie, a także mogą doprowadzić do skaleczeń. Postaraj się nadać im naturalny kształt. Piłuj paznokcie na prosto, dzięki czemu unikniesz problemu ich wrastania. Skórki usuwaj po wcześniejszym namoczeniu stóp w ciepłej wodzie. Na sam koniec zaaplikuj witaminy na paznokcie, a więc nic innego jak warstwę ulubionej odżywki.