• Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą
 • Wesele z Klasą

Plan stołów weselnych – ciekawa dekoracja i praktyczne rozwiązanie!

Plan stołów weselnych – ciekawa dekoracja i praktyczne rozwiązanie!

Obecnie na weselach najczęściej to państwo młodzi decydują, gdzie zasiądą zaproszeni goście. Dzięki temu rodzina i przyjaciele, którzy przybędą na wesele, nie stresują się tym, że będą siedzieć obok kogoś obcego lub jedyne miejsca, jakie zostaną, znajdą się na przykład obok rodziny panny młodej, zamiast rodziny pana młodego.

Aby nie doprowadzić do chaosu, para młoda zamawia winietki, które ustawiane są przy poszczególnych miejscach. Stoły są również ponumerowane. To jednak nie wystarczy, aby goście wiedzieli, gdzie powinni usiąść. Do idealnej komunikacji potrzebny jest oczywiście plan stołów, który zazwyczaj ustawiony zostaje przy wejściu na salę weselną tak, aby każdy mógł się z nim swobodnie zapoznać. Co jeszcze warto wiedzieć o planie stołów weselnych? Czy można wykonać go własnoręcznie?

Szablon planu stołów weselnych – jak powinien wyglądać?

Istnieje wiele ciekawych szablonów tego, jak może wyglądać plan stołów weselnych. Przede wszystkim jednak przy wyborze należy kierować się kilkoma niezwykle ważnymi zasadami. Dobry plan stołów weselnych powinien być czytelny i przejrzysty. Bardzo ważne jest, aby dobrze widoczne były numery poszczególnych stołów. Jeśli chodzi o ułożenie ich kolejności, stół państwa młodych zazwyczaj ma numer jeden. Od góry zatem umieszcza się stół nowożeńców i etapami schodzi aż do dołu planu. Czasem numer jeden ułożony jest w centralnej części planu, a pozostałe stoły go okalają.

Przy wymienianiu nazwisk osób, które mają siedzieć przy poszczególnych stołach, można obrać dwie strategie. Część par młodych decyduje się na spis alfabetyczny, ponieważ uważa, że w ten sposób znacznie łatwiej  goście odnajdą się na planie. Inne pary młode twierdzą, że na liście nazwiska par, które pojawią się na weselu, powinny zostać podane jedno pod drugim. Oczywiście tworząc spis gości, należy zdecydować się jedno rozwiązanie, aby nie wprowadzać bałaganu.

Plan stołów w stylu boho
Magic Day

Zobacz także: Najpiękniejsze dekoracje ślubne w jednym miejscu! Znajdź swój wymarzony styl!

Plan stołów weselnych – rustykalne i na lustrze

Plan stołów weselnych to kolejna dekoracja sali weselnej, podobnie jak prezenty dla gości weselnych czy drogowskazy weselne. Jego głównym zadaniem jest oczywiście poinformowanie gości o tym, gdzie siedzą, jednak musi również pasować do stylu i motywu przewodniego uroczystości. Wśród najczęściej wybieranych stylów wesela są:

 • wesele rustykalne,
 • wesele boho,
 • wesele glamour,
 • wesele vintage,
 • wesele klasyczne,
 • wesele nowoczesne,
 • wesele w stylu PRL.

Osoby, które organizują rustykalne wesele, często decydują się na nietypową wersję planu stołów, na przykład zrobioną z drabiny i wiaderek. Bardzo popularne jest również tworzenie planu na lustrze. Tego typu stylizacja pasuje zarówno do ślubu boho, rustykalnego, ale także glamour. Pomysłów na plan stołów jest wiele. Jeśli nie macie czasu, aby zrobić go samemu, można zamówić gotową wersję. Jeśli jednak chcecie nieco zaoszczędzić, plan stołu można w bardzo prosty sposób zrobić w domu.

Plan stołów na lustrze z kwiatami
Sala Bankietowa Faktoria

Zobacz także: Dekoracja sali weselnej – jaki styl i jakie dodatki wybrać?

Jak zrobić plan stołów weselnych?

Koszty wesela przerażają większość par młodych. Za niemalże każdy szczegół należy zapłacić. Dekoracje do kościoła, suknia ślubna, garnitur. Aż trudno zliczyć kolejne wydane złotówki. Oczywiście z części ekstrawagancji można zrezygnować, jednak organizując ten dzień, chce się, aby wszystko było idealne i żeby niczego nie zabrakło.  Dlatego, aby nieco zaoszczędzić, warto część dekoracji i dodatków zrobić własnoręcznie. Satysfakcja gwarantowana, dodatkowo jest przy tym całkiem sporo śmiechu i zabawy.

Jednym z dodatków jest właśnie plan stołów, który w łatwy sposób można zrobić w domu, oszczędzając przy tym nieco pieniędzy. Zazwyczaj większość sal weselnych dysponuje sztalugami, na których można ustawić plan. Zatem jeśli posiadamy w domu ładne lustro, jedyne co należy zrobić, to zakupić papier ozdobny i wydrukować na nim nazwiska i numery. Oczywiście plan stołów może być również plakatem, który sami zaprojektujemy. Wydrukowanie go w osiedlowej drukarni będzie kosztowało grosze. To, jak ostatecznie będzie wyglądał plan stołów, zależy wyłącznie od waszej inwencji i pomysłowości.

View this post on Instagram

#planstołów #wesele #wedding #specialmoments

A post shared by Special Moments (@special_moments_zaproszenia) on

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu