• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Planowanie wesela – co muszę zrobić ja a co Ty?

Redakcja
Planowanie wesela – co muszę zrobić ja a co Ty?

Idealna suknia ślubna dla Panny Młodej, wspaniałe dekoracje ślubne, wytworne menu na wesele to tylko wybrane elementy, o które trzeba zadbać, planując ślub i wesele. Jednak, żeby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i odbyło się zgodnie z założonym planem, młodzi muszą włożyć w organizację sporo wysiłku. Ważne jest, aby sprawiedliwie podzielili się obowiązkami i wspólnie zadbali o planowanie wesela.

Co dwie głowy, to nie jedna – mówi przysłowie. Oczywistym więc jest, że zarówno Pan, jak i Panna Młoda powinni przyjąć na swoje barki obowiązki związane z organizacją ślubu i wesela. Czym powinna zająć się Panna Młoda a o co powinien zadbać przyszły mąż, by planowanie wesela nie okazało się przykrym doświadczeniem?

Jakie są obowiązki Panny Młodej?

1. Wybór i zakup sukni ślubnej – zgodnie z przesądem, który na stałe zagościł w naszych obyczajach, Pan Młody może zobaczyć suknię ślubną dopiero w momencie błogosławieństwa w domu Panny Młodej. O ile zakupy na co dzień sprawiają kobietom dużą przyjemność, tak wybór sukni ślubnej okazuje się nerwowym zajęciem. Zanim wybierzemy tę jedną jedyną, musimy odwiedzić mnóstwo salonów, przejrzeć kilkanaście katalogów a to wiąże się tak naprawdę z dużym wysiłkiem.

2. Suknia dla druhny – chociaż ten obowiązek zaciera się z roku na rok, to jednak właśnie Panny Młode powinny p sukni dla świadkowej pomyśleć wtedy, gdy wybierają suknię ślubną dla siebie.

3. Wiązanka ślubna – bukiet ślubny, kwiaty do butonierki, kwiaty dla rodziców, dekoracja samochodu, kościoła i sali na wesele to kolejny obowiązek należący do Panny Młodej. Powinna zadbać ona o to, by wiązanka ślubna i butonierka pasowały do siebie.

4. Poczęstunek dla gości weselnych – jako przyszła pani domu, panna młoda odpowiada za wystawne menu na wesele, którym będą częstowani goście. W przygotowaniach może pomóc mama oraz teściowa.

O co zadbać powinien Pan Młody przed ślubem?

1. Garnitur ślubny – Pan Młody również sam troszczy się o wybór własnego garnituru. Jednak narzeczona powinna podpowiedzieć swojemu wybrankowi, w jakiej kolorystyce i jakim fasonie powinien być utrzymany. Istotne jest, aby współgrał z suknią suknią. Nie można dopuścić do sytuacji, w której panna młoda będzie olśniewać wyglądem a pan młody zaginie w tłumie innych mężczyzn.

2. Garnitur dla świadka – o ile Panna Młoda decyduje o stroju świadkowej, tak Pan Młody odpowiada za strój świadka. Tę decyzję również mogą przedyskutować wspólnie przyszli małżonkowie, aby stroje świadków pasowały do siebie.

3. Alkohol na wesele – kwestię wszelkich trunków na przyjęcie weselne spoczywają w rękach pana młodego.

4. Auto do ślubu – za wybór odpowiedniego transportu do ślubu i na przyjęcie weselne odpowiada Pan Młody.

5. Podróż poślubna – inicjatywa leży po stronie Pana Młodego. Kiedyś zazwyczaj robił on swojej przyszłej żonie niespodziankę. Dzisiaj z reguły młodzi wspólnie wybierają miejsce, w którym spędzą swój miodowy miesiąc. W męskich rękach pozostają wszelkie formalności w biurze podróży.

Wspólne obowiązki Panny Młodej i Pana Młodego?

1. Obrączki ślubne – to symbol małżeństwa zawieranego na całe życie, dlatego też Młodzi powinni wybierać je razem.

2. Lista prezentów ślubnych – Młodzi wspólnie powinni podjąć decyzję dotyczącą tego, co ma się znaleźć na liście prezentów ślubnych. Słynne powiedzenie: „Co dwie głowy, to nie jedna” w tym przypadku sprawdza się wręcz idealnie.

3. Zaproszenia ślubne – choć wybór odpowiedniego wzoru zaproszeń ślubny powinien być wspólną decyzją przyszłych małżonków, częściej przypisywany jest Pannie Młodej.

4. Sala na wesele – to bardzo czasochłonny i ważny element przygotowań weselnych, dlatego Młodzi powinni ze szczególną uwagą podejść do jego wyboru.

5. Formalności w USC i Kościele – wymagają obecności obojga przyszłych małżonków – ze względu na podejmowane decyzje i składanie podpisów.

6. Wręczanie zaproszeń rodzinie i znajomym – jeśli przyszli małżonkowie decydują się na osobiste wręczanie zaproszeń swoim gościom, to powinni to robić wspólnie – najlepiej z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu