Planowanie wesela – co muszę zrobić ja a co Ty?

Planowanie wesela – co muszę zrobić ja a co Ty?

3750

Idealna suknia ślubna dla Panny Młodej, wspaniałe dekoracje ślubne, wytworne menu na wesele to tylko wybrane elementy, o które trzeba zadbać, planując ślub i wesele. Jednak, żeby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i odbyło się zgodnie z założonym planem, młodzi muszą włożyć w organizację sporo wysiłku. Ważne jest, aby sprawiedliwie podzielili się obowiązkami i wspólnie zadbali o planowanie wesela.

Planowanie wesela - co muszę zrobić ja a co Ty?Co dwie głowy, to nie jedna – mówi przysłowie. Oczywistym więc jest, że zarówno Pan, jak i Panna Młoda powinni przyjąć na swoje barki obowiązki związane z organizacją ślubu i wesela. Czym powinna zająć się Panna Młoda a o co powinien zadbać przyszły mąż, by planowanie wesela nie okazało się przykrym doświadczeniem?

Jakie są obowiązki Panny Młodej?

1. Wybór i zakup sukni ślubnej – zgodnie z przesądem, który na stałe zagościł w naszych obyczajach, Pan Młody może zobaczyć suknię ślubną dopiero w momencie błogosławieństwa w domu Panny Młodej. O ile zakupy na co dzień sprawiają kobietom dużą przyjemność, tak wybór sukni ślubnej okazuje się nerwowym zajęciem. Zanim wybierzemy tę jedną jedyną, musimy odwiedzić mnóstwo salonów, przejrzeć kilkanaście katalogów a to wiąże się tak naprawdę z dużym wysiłkiem.

2. Suknia dla druhny – chociaż ten obowiązek zaciera się z roku na rok, to jednak właśnie Panny Młode powinny p sukni dla świadkowej pomyśleć wtedy, gdy wybierają suknię ślubną dla siebie.

3. Wiązanka ślubna – bukiet ślubny, kwiaty do butonierki, kwiaty dla rodziców, dekoracja samochodu, kościoła i sali na wesele to kolejny obowiązek należący do Panny Młodej. Powinna zadbać ona o to, by wiązanka ślubna i butonierka pasowały do siebie.

4. Poczęstunek dla gości weselnych – jako przyszła pani domu, panna młoda odpowiada za wystawne menu na wesele, którym będą częstowani goście. W przygotowaniach może pomóc mama oraz teściowa.

O co zadbać powinien Pan Młody przed ślubem?

1. Garnitur ślubny – Pan Młody również sam troszczy się o wybór własnego garnituru. Jednak narzeczona powinna podpowiedzieć swojemu wybrankowi, w jakiej kolorystyce i jakim fasonie powinien być utrzymany. Istotne jest, aby współgrał z suknią suknią. Nie można dopuścić do sytuacji, w której panna młoda będzie olśniewać wyglądem a pan młody zaginie w tłumie innych mężczyzn.

2. Garnitur dla świadka – o ile Panna Młoda decyduje o stroju świadkowej, tak Pan Młody odpowiada za strój świadka. Tę decyzję również mogą przedyskutować wspólnie przyszli małżonkowie, aby stroje świadków pasowały do siebie.

3. Alkohol na wesele – kwestię wszelkich trunków na przyjęcie weselne spoczywają w rękach pana młodego.

4. Auto do ślubu – za wybór odpowiedniego transportu do ślubu i na przyjęcie weselne odpowiada Pan Młody.

5. Podróż poślubna – inicjatywa leży po stronie Pana Młodego. Kiedyś zazwyczaj robił on swojej przyszłej żonie niespodziankę. Dzisiaj z reguły młodzi wspólnie wybierają miejsce, w którym spędzą swój miodowy miesiąc. W męskich rękach pozostają wszelkie formalności w biurze podróży.

Wspólne obowiązki Panny Młodej i Pana Młodego?

1. Obrączki ślubne – to symbol małżeństwa zawieranego na całe życie, dlatego też Młodzi powinni wybierać je razem.

2. Lista prezentów ślubnych – Młodzi wspólnie powinni podjąć decyzję dotyczącą tego, co ma się znaleźć na liście prezentów ślubnych. Słynne powiedzenie: „Co dwie głowy, to nie jedna” w tym przypadku sprawdza się wręcz idealnie.

3. Zaproszenia ślubne – choć wybór odpowiedniego wzoru zaproszeń ślubny powinien być wspólną decyzją przyszłych małżonków, częściej przypisywany jest Pannie Młodej.

4. Sala na wesele – to bardzo czasochłonny i ważny element przygotowań weselnych, dlatego Młodzi powinni ze szczególną uwagą podejść do jego wyboru.

5. Formalności w USC i Kościele – wymagają obecności obojga przyszłych małżonków – ze względu na podejmowane decyzje i składanie podpisów.

6. Wręczanie zaproszeń rodzinie i znajomym – jeśli przyszli małżonkowie decydują się na osobiste wręczanie zaproszeń swoim gościom, to powinni to robić wspólnie – najlepiej z dużym wyprzedzeniem czasowym.

KOMENTARZE: 3

 1. Nie jest łatwo podzielić się obowiązkami, dlatego my każdy etap realizowaliśmy razem.
  Wszystko razem.
  Największy problem mieliśmy z lokalem. Ostatecznie wybraliśmy hotel Miłosz Kartuzy.

 2. Biorąc ślub warto nawiązać współpracę z fotografem by uwiecznić te wyjątkowe chwile. Polecamy profesjonalną obsługę fotograficzną przez dwóch doświadczonych fotografów. Wykonujemy także zdjęcia lotnicze na których pokazujemy piękno miejsc i obiektów w których odbywa się ślub i wesele. Podczas wesela uruchamiamy także fotokącik który stanowi dodatkową atrakcję dla pary młodej oraz zaproszonych gości weselnych.

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).