• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Planujesz zaręczyny? Zobacz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy

Planujesz zaręczyny? Zobacz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy

Zaręczyny to niezwykła chwila, podczas której mężczyzna wyznaje uczucia swojej ukochanej i pewnym głosem zadaje jej pytanie: „Czy zostaniesz moją żoną?”. I choć właśnie ten moment jest najważniejszy i liczy się przede wszystkim miłość, sama organizacja tego wydarzenia może przysporzyć nieco kłopotów.

Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać? Gdzie znaleźć pomysł na zaręczyny, który będzie nietuzinkowy? No i oczywiście – na który palec i na którą rękę założyć pierścionek zaręczynowy.

Na szczęście na to ostatnie pytanie można szybko i prosto odpowiedzieć, bo z pomocą przychodzą nam historia i tradycje, które w Polsce pielęgnowane są od setek lat.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Jeśli chcecie postąpić zgodnie z tradycją, staropolskie przekazy głoszą, że pierścionek zaręczynowy powinien mieć biały kamień lub perłę. Kolor ten ma być przepowiednią szczęśliwego i udanego małżeństwa, które przetrwa dekady. Oczywiście istnieją również zasady związane z noszeniem pierścionka zaręczynowego, który powinien znaleźć się na odpowiedniej ręce i właściwym palcu.

Zatem którą rękę wybrać: prawą czy lewą? Wiele osób twierdzi, że powinna być to lewa ręka, ponieważ to ona znajduje się bliżej serca. I tak właśnie było w Polsce aż do XIX wieku. Zakochani mężczyźni jako dowód miłości nakładali wybrankom pierścionek na serdeczny palec lewej ręki i tym samym oznajmiali, że ta kobieta jest już zajęta i jest ich przyszłą żoną.  

Zmieniło się to tuż po powstaniu styczniowym, kiedy to wszystkie mężatki przełożyły obrączki na serdeczny palec prawej ręki na znak solidarności z wdowami i ku upamiętnieniu klęski powstania. W to samo miejsce powędrowały pierścionki zaręczynowe, które znajdują się właśnie na tym palcu aż do pojawienia się obrączki. Przed powstaniem styczniowym tylko wdowy nosiły obrączki na prawej ręce.

Lewa ręka z pierścionkiem zaręczynowym
Unsplash

Zobacz także:Najpiękniejsze miejsca w Polsce na niezapomniane zaręczyny

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą?

Podczas zwiedzania innych krajów może nas zaskoczyć, że kobiety w niemal całej Europie, Stanach Zjednoczonych czy w Afryce noszą pierścionki zaręczynowe i obrączki na serdecznym palcu lewej dłoni.

Trzeba przyznać, że Polska wraz ze swoją tradycją noszenia pierścionka na prawej dłoni jest ewenementem. Jak zaręczyny wyglądają w innych krajach? Gdzie jeszcze można spotkać taką tradycję? Na serdecznym palcu prawej dłoni obrączki i pierścionki zaręczynowe noszą również Niemki, Austriaczki, Japonki i Rosjanki.

Zobacz także:Szukasz jubilera? Tutaj znajdziesz najlepszych specjalistów

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

W kwestii noszenia pierścionka zaręczynowego po ślubie panuje znacznie większa dowolność. Choć według tradycji pierścionek powinien zostać przełożony na palec serdeczny prawej lub lewej dłoni, panie niejednokrotnie wybierają palec, na którym pierścionek będzie im najmniej przeszkadzał.

Wiele mężatek decyduje się też na noszenie obrączki i pierścionka na jednym palcu. Inne przekładają go tuż obok obrączki, jeszcze inne wolą wsunąć go na dowolny palec drugiej ręce. Oczywiście to już zupełnie subiektywna decyzja, dlatego najlepiej nie sugerować się żadnymi przesądami i zrobić to, co będzie dla nas najwygodniejsze.

Oceń artykuł

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet