Podlasie – atrakcje, które Cię zachwycą!

Podlasie – atrakcje, które Cię zachwycą!

Podlasie – to niezwykle malowniczy region w północno-wschodniej Polsce, który koniecznie trzeba zobaczyć! Nie tylko ze względu na piękne krajobrazy przyrody, ale także wyjątkowe zabytki i miejsca, których nie spotkacie nigdzie indziej. Dlaczego warto zatem jako cel weekendowej lub wakacyjnej destynacji wybrać Podlasie? Atrakcje zamieszczone poniżej z pewnością pomogą dokonać wam właściwego wyboru!

Podróż poślubna w Polsce? Czemu nie! Podlasie to świetne miejsce na małżeński weekend lub tydzień miodowy. Na pytanie co zabrać na wakacje, wybierając ten region Polski, odpowiadamy – wygodne buty do zwiedzania oraz dobry humor! I przepis na udany wyjazd gotowy!

Atrakcje Podlasia – Białystok

Stolica województwa podlaskiego stanowi nie tylko świetną bazę noclegową, ale również miejsce z wyjątkowymi zabytkami, które z pewnością warto odwiedzić.

Pałac Branickich

Jeden z najpiękniejszych zabytków miasta, nie tylko z uwagi na wspaniałe wnętrza, ale także ze względu na piękne, barokowe ogrody, z odrestaurowanymi rzeźbami i licznymi fontannami, znajdujące się wokół pałacu. Zespół pałacowo-parkowy Branickich zwany również Wersalem Podlaskim, stanowi obecnie siedzibę władz Uniwersytetu Medycznego. Jego wnętrza zachowały jednak nadal barokowy klimat. Oryginalna sztukateria, historyczne herby i bogato zdobione apartamenty i komnaty – to koniecznie trzeba zobaczyć!

Ogrody Filharmonii Podlaskiej

Ogrody, znajdujące się na dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej są integralną częścią tego miejsca. Wykorzystana w nich roślinność jest charakterystyczna dla rejonu Podlasia i przypomina naturalną łąkę. W ogrodach znajdziecie także liczne oczka wodne oraz spacerowe alejki. Ze specjalnie zaprojektowanego tarasu widokowego rozpościera się wspaniały widok na miejską panoramę. Przestrzeń ta może stanowić również idealne miejsce na zaręczyny w Polsce, a także wykonanie pleneru ślubnego.

Rynek Kościuszki

To główny plac stolicy województwa podlaskiego, stanowiący serce Białegostoku. Centralne miejsce zajmuje Ratusz z wieżą zegarową, który w początkach swojego istnienia był miejscem handlu. Dziś mieści się tu siedziba Muzeum Podlaskiego. Przy rynku znajduje się również zespół katedralny, na który składa się archikatedra białostocka Wniebowzięcia NMP – XX-wieczna neogotycka bazylika oraz najstarszy murowany obiekt w mieście – kościółek farny z XVII wieku. Promenada wokół rynku jest całkowicie wyłączona z ruchu, co sprzyja spacerom oraz podziwianiu pięknych fasad, odrestaurowanych po wojnie, białostockich kamienic.

podlasie atrakcje - pałac Branickich
Unsplash

Zobacz także: Co warto zobaczyć w Pradze – sprawdź nasze propozycje!

Ciekawe miejsca na Podlasiu

Podlasie to doskonałe miejsce, aby odpocząć, nabrać sił, z dala od szumu i miejskiego zgiełku. Wspaniały przyrodniczy azyl znaleźć możecie na terenie aż 3 parków narodowych, zlokalizowanych na obszarze województwa podlaskiego: Biebrzańskiego, Białowieskiego i Narwiańskiego. Oprócz ogromnej zielonej przestrzeni, wielkich rozlewisk, malowniczych rzecznych meandrów, możecie spotkać tu również bogatą faunę, a więc łosie, bobry, gronostaje oraz króla Puszczy Białowieskiej – żubra.

Co szczególnie warto zobaczyć? Na pewno Czerwone Bagno, zlokalizowane w Biebrzańskim Parku Narodowym. To wyjątkowa ścieżka przyrodnicza w sercu parku, w formie drewnianej kładki, prowadząca do platformy widokowej, z której podziwiać można bogactwo flory tego malowniczego miejsca. Warto wybrać się także na Kładkę nad Narwią, spacer po Parku Pałacowym w Białowieży czy odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów.

Co zobaczyć na Podlasiu?

Podlasie to obszar, w którym czas naprawdę się zatrzymał. To miejsce zawdzięcza swoją wyjątkowość również wielokulturowości i wieloreligijności, jaką do dziś możemy spotkać na tym terenie. Obok licznych kościołów pojawiają się także cerkwie i drewniane meczety.

Z pewnością powinno się odwiedzić Krainę Otwartych Okiennic, obejmującą trzy podlaskie wioski: Soce, Trześciankę oraz Puchły. Niezwykła zabudowa, przywołująca na myśl minione wieki naprawdę robi wrażenie. Na szlaku zobaczycie klimatyczne drewniane domy bogato dekorowane, z pięknymi zdobionymi okiennicami, przydrożne kapliczki oraz budzące zachwyt prawosławne cerkwie.

Będąc na Podlasiu warto wybrać się również do wioski tatarskiej w Kruszynianach. Zobaczyć można tam między innymi zabytkowy meczet, muzułmański cmentarz, a także skosztować wyśmienitych przysmaków w Tatarskiej Jurcie takich jak cebulniki – pieczone pierogi z mięsnym farszem i cebulą, tatarskie kołduny – pierogi mięsne podawane z rosołem czy tatarski gulasz cielęcy z kaszą pęczak (shavla).

Na mapie województwa podlaskiego niewątpliwie na uwagę zasługuje również Tykocin, określany perłą baroku Podlasia – historyczna miejscowość, położona nad rzeką Narew, w której nie brakuje wyjątkowych zabytków i atrakcji. Co zatem odwiedzić? Z pewnością królewski zamek, wybudowany w XVI wieku przez Zygmunta Augusta, barokową bazylikę czy Wielką Synagogę, w której obecnie mieści się Muzeum Kultury Żydowskiej. W Pentowie, niedaleko Tykocina, warto z kolei zobaczyć wyjątkową atrakcję, jaką jest Europejska Wieś Bociania.

Podlasie atrakcje - wioska bocianów
Envato

Zobacz także: Ciekawe miejsca w Warszawie na sesję ślubną, randkę i spacer we dwoje!

Atrakcje na Podlasiu dla dzieci

Na Podlasiu także dzieci nie będą się nudzić. Wśród wielu atrakcji, jakie oferuje ten wyjątkowy region Polski znajdą się i takie, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym podróżnikom. Jakie miejsca warto odwiedzić z dziećmi w województwie podlaskim? Z pewnością doskonałą atrakcją będzie białostocki ogród zoologiczny (Akcent ZOO) i Papugarnia Ara, w której można poznać kilkadziesiąt gatunków papug, a także dotknąć je i nakarmić.

Warto wybrać się również do Chatki Baby Jagi w Orzeszkowie – magicznego miejsca w Puszczy Białowieskiej, które wyglądem przypomina słynną budowlę z piernika z bajki o Jasiu i Małgosi. Na najmłodszych czeka tam wiele atrakcji m.in. zwiedzanie z przewodnikiem-animatorem, wyjątkowe opowieści czy pokaz czarów. Niezapomniana przygoda gwarantowana!

Na uwagę zasługuje także Park Miniatur Zabytków Podlasia z makietami zabytkowych obiektów, które podziwiać można na terenie województwa podlaskiego oraz Białostocki Teatr Lalek, gdzie dla najmłodszych, ale nie tylko, przygotowane zostały niezwykłe spektakle lalkarskie.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore