Podlasie – atrakcje, które Cię zachwycą!

Podlasie – atrakcje, które Cię zachwycą!
Envato

Podlasie – to niezwykle malowniczy region w północno-wschodniej Polsce, który koniecznie trzeba zobaczyć! Nie tylko ze względu na piękne krajobrazy przyrody, ale także wyjątkowe zabytki i miejsca, których nie spotkacie nigdzie indziej. Dlaczego warto zatem jako cel weekendowej lub wakacyjnej destynacji wybrać Podlasie? Atrakcje zamieszczone poniżej z pewnością pomogą dokonać wam właściwego wyboru!

Aplikacja wesele z klasą

Podróż poślubna w Polsce? Czemu nie! Podlasie to świetne miejsce na małżeński weekend lub tydzień miodowy. Na pytanie co zabrać na wakacje, wybierając ten region Polski, odpowiadamy – wygodne buty do zwiedzania oraz dobry humor! I przepis na udany wyjazd gotowy!

Oferty promowane

Atrakcje Podlasia – Białystok

Stolica województwa podlaskiego stanowi nie tylko świetną bazę noclegową, ale również miejsce z wyjątkowymi zabytkami, które z pewnością warto odwiedzić.

Pałac Branickich

Jeden z najpiękniejszych zabytków miasta, nie tylko z uwagi na wspaniałe wnętrza, ale także ze względu na piękne, barokowe ogrody, z odrestaurowanymi rzeźbami i licznymi fontannami, znajdujące się wokół pałacu. Zespół pałacowo-parkowy Branickich zwany również Wersalem Podlaskim, stanowi obecnie siedzibę władz Uniwersytetu Medycznego. Jego wnętrza zachowały jednak nadal barokowy klimat. Oryginalna sztukateria, historyczne herby i bogato zdobione apartamenty i komnaty – to koniecznie trzeba zobaczyć!

Ogrody Filharmonii Podlaskiej

Ogrody, znajdujące się na dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej są integralną częścią tego miejsca. Wykorzystana w nich roślinność jest charakterystyczna dla rejonu Podlasia i przypomina naturalną łąkę. W ogrodach znajdziecie także liczne oczka wodne oraz spacerowe alejki. Ze specjalnie zaprojektowanego tarasu widokowego rozpościera się wspaniały widok na miejską panoramę. Przestrzeń ta może stanowić również idealne miejsce na zaręczyny w Polsce, a także wykonanie pleneru ślubnego.

Rynek Kościuszki

To główny plac stolicy województwa podlaskiego, stanowiący serce Białegostoku. Centralne miejsce zajmuje Ratusz z wieżą zegarową, który w początkach swojego istnienia był miejscem handlu. Dziś mieści się tu siedziba Muzeum Podlaskiego. Przy rynku znajduje się również zespół katedralny, na który składa się archikatedra białostocka Wniebowzięcia NMP – XX-wieczna neogotycka bazylika oraz najstarszy murowany obiekt w mieście – kościółek farny z XVII wieku. Promenada wokół rynku jest całkowicie wyłączona z ruchu, co sprzyja spacerom oraz podziwianiu pięknych fasad, odrestaurowanych po wojnie, białostockich kamienic.

podlasie atrakcje - pałac Branickich
Unsplash

Zobacz także: Co warto zobaczyć w Pradze – sprawdź nasze propozycje!

Ciekawe miejsca na Podlasiu

Podlasie to doskonałe miejsce, aby odpocząć, nabrać sił, z dala od szumu i miejskiego zgiełku. Wspaniały przyrodniczy azyl znaleźć możecie na terenie aż 3 parków narodowych, zlokalizowanych na obszarze województwa podlaskiego: Biebrzańskiego, Białowieskiego i Narwiańskiego. Oprócz ogromnej zielonej przestrzeni, wielkich rozlewisk, malowniczych rzecznych meandrów, możecie spotkać tu również bogatą faunę, a więc łosie, bobry, gronostaje oraz króla Puszczy Białowieskiej – żubra.

Co szczególnie warto zobaczyć? Na pewno Czerwone Bagno, zlokalizowane w Biebrzańskim Parku Narodowym. To wyjątkowa ścieżka przyrodnicza w sercu parku, w formie drewnianej kładki, prowadząca do platformy widokowej, z której podziwiać można bogactwo flory tego malowniczego miejsca. Warto wybrać się także na Kładkę nad Narwią, spacer po Parku Pałacowym w Białowieży czy odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów.

Co zobaczyć na Podlasiu?

Podlasie to obszar, w którym czas naprawdę się zatrzymał. To miejsce zawdzięcza swoją wyjątkowość również wielokulturowości i wieloreligijności, jaką do dziś możemy spotkać na tym terenie. Obok licznych kościołów pojawiają się także cerkwie i drewniane meczety.

Z pewnością powinno się odwiedzić Krainę Otwartych Okiennic, obejmującą trzy podlaskie wioski: Soce, Trześciankę oraz Puchły. Niezwykła zabudowa, przywołująca na myśl minione wieki naprawdę robi wrażenie. Na szlaku zobaczycie klimatyczne drewniane domy bogato dekorowane, z pięknymi zdobionymi okiennicami, przydrożne kapliczki oraz budzące zachwyt prawosławne cerkwie.

Będąc na Podlasiu warto wybrać się również do wioski tatarskiej w Kruszynianach. Zobaczyć można tam między innymi zabytkowy meczet, muzułmański cmentarz, a także skosztować wyśmienitych przysmaków w Tatarskiej Jurcie takich jak cebulniki – pieczone pierogi z mięsnym farszem i cebulą, tatarskie kołduny – pierogi mięsne podawane z rosołem czy tatarski gulasz cielęcy z kaszą pęczak (shavla).

Na mapie województwa podlaskiego niewątpliwie na uwagę zasługuje również Tykocin, określany perłą baroku Podlasia – historyczna miejscowość, położona nad rzeką Narew, w której nie brakuje wyjątkowych zabytków i atrakcji. Co zatem odwiedzić? Z pewnością królewski zamek, wybudowany w XVI wieku przez Zygmunta Augusta, barokową bazylikę czy Wielką Synagogę, w której obecnie mieści się Muzeum Kultury Żydowskiej. W Pentowie, niedaleko Tykocina, warto z kolei zobaczyć wyjątkową atrakcję, jaką jest Europejska Wieś Bociania.

Podlasie atrakcje - wioska bocianów
Envato

Zobacz także: Ciekawe miejsca w Warszawie na sesję ślubną, randkę i spacer we dwoje!

Atrakcje na Podlasiu dla dzieci

Na Podlasiu także dzieci nie będą się nudzić. Wśród wielu atrakcji, jakie oferuje ten wyjątkowy region Polski znajdą się i takie, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym podróżnikom. Jakie miejsca warto odwiedzić z dziećmi w województwie podlaskim? Z pewnością doskonałą atrakcją będzie białostocki ogród zoologiczny (Akcent ZOO) i Papugarnia Ara, w której można poznać kilkadziesiąt gatunków papug, a także dotknąć je i nakarmić.

Warto wybrać się również do Chatki Baby Jagi w Orzeszkowie – magicznego miejsca w Puszczy Białowieskiej, które wyglądem przypomina słynną budowlę z piernika z bajki o Jasiu i Małgosi. Na najmłodszych czeka tam wiele atrakcji m.in. zwiedzanie z przewodnikiem-animatorem, wyjątkowe opowieści czy pokaz czarów. Niezapomniana przygoda gwarantowana!

Na uwagę zasługuje także Park Miniatur Zabytków Podlasia z makietami zabytkowych obiektów, które podziwiać można na terenie województwa podlaskiego oraz Białostocki Teatr Lalek, gdzie dla najmłodszych, ale nie tylko, przygotowane zostały niezwykłe spektakle lalkarskie.

5/5 - (10)

Marta Mataniak

Marta Mataniak

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonatka mody i najnowszych trendów także tych z branży ślubnej. Uwielbia podróżować, zwłaszcza po słonecznej Italii. Miłośniczka dobrej kuchni, lubiąca odkrywać nowe smaki. Fanka aktywności fizycznej i podcastów kryminalnych.

Więcej artykułów autora Marta Mataniak

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore