Podział kosztów wesela i ślubu – czyli kto i za co płaci?

Podział kosztów wesela i ślubu – czyli kto i za co płaci?

Jeśli podjęliście pierwsze decyzje dotyczące ślubu i organizacji wesela, ustalcie już na początku kto i za co będzie płacić.

Podział kosztów wesela i ślubu - czyli kto i za co płaci?Podział kosztów wesela należy chyba do najtrudniejszych decyzji związanych z organizacją. Można postąpić tradycyjnie, wedle zasobności finansowej rodzin lub tak, jak zadecydują przyszli małżonkowie. Zanim więc podejmiecie decyzję, zróbcie wstępny kosztorys, bowiem wydatki związane z organizacją ślubu i wesela mogą być naprawdę różne – od 10 tys. zł do nawet ponad 80 tys. zł, w zależności od usług i atrakcji, na które się zdecydujecie. Warto wstępny podział kosztów ustalić zaraz na samym początku. Najczęściej dochodzi do tego podczas wspólnego spotkania – narzeczonych i ich rodziców.

Tradycyjny podział kosztów wesela i ślubu

Według tradycji to rodziny narzeczonych powinny ponieść wydatki związane z uroczystością ślubną i weselną. Jak wtedy wygląda podział kosztów wesela i ślubu?

Przyjęło się, że rodzice Panny Młodej płacą za:

 • przyjęcie weselne – wynajem sali i obsługi oraz jedzenie,
 • suknię ślubną (bukiet kupuje Pan Młody)
 • uroczystość ślubną
 • muszkę dla Pana Młodego
 • zaproszenia ślubne
 • fotografa
 • kamerzystę.

Tymczasem rodzina Pana Młodego opłaca:

Inny podział kosztów wesela

Oczywiście istnieją inne możliwości uczestniczenia w wydatkach dotyczących organizacji ślubu i wesela. Można podzielić koszty uroczystości na pół. W przypadku, gdy jedna ze stron jest zdecydowanie zamożniejsza, elegancko jest wziąć na siebie koszty w całości, kiedy chcemy, żeby ślub i wesele było na naszym poziomie.

Inne rozwiązanie to zsumowanie kosztów i podzielenie ich proporcjonalnie do liczby zaproszonych gości. Czyli najprościej – łączne koszty należy podzielić przez liczbę gości i w ten sposób obliczyć „koszt jednostkowy”, by rodziny mogły szybko policzyć, ile płacą za „swoich” gości.

Coraz częściej zdarza się, że narzeczeni sami pokrywają koszty ślubu i wesela lub dzielą wydatki pomiędzy siebie i swoich rodziców. Ważne, by temat wydatków omówić i wspólnie podjąć decyzję, by żadna ze stron nie poczuła się niekomfortowo.

KOMENTARZE: 7

 1. Ja tam uważam, że nalezy trzymać się tradycji. Pan młody kupuje dobrą wódke i dobrą orkiestrę i tyle. Wesele to przedewszystki uroczystość dla kobiet (dla mężczyzn też ale w mniejszym stopniu). Podobnie gdy kupuje się ładny sportowy samochód albo motor – niby to wchodzi do majątku małżeństwa, i czasami się żone zabierze to trudno wymagać żeby się z nami skłądała.

 2. a my płacimy za swoich gości i nie prosimy rodziców o nic. Jak chcą to dadzą w ramach prezentu jak nie to trudno. Moi goście mój problem, wychodzę z takiej zasady. Tak samo nie oczekuję że goście dadzą mi prezent lub pieniądze, zapraszałam z serca i nie oczekuję niczego w zamian. Nie zapraszałam kuzynek, ciotek itd których widziałam ostatni raz 10 lat temu i bym ich na ulicy nie poznała.

 3. z moim narzeczonym jesteśmy już parą spory szmat czasu i dlatego postanowiliśmy razem, tylko i wyłącznie z naszej wspólnej kieszenie, sfinansować nasz ślub i wesele. Niestety trzeba było pomyśleć racjonalnie o tych sprawach, stąd pomysł na wesele jednodniowe – nasi rodzice byli oburzeni w pierwszej chwili, że jak to bez poprawin? ale my wiemy swoje 😀

 4. Jestem zwolenniczką jednak dokładania się do wesela. Nawet jeśli to pociągałoby za sobą pewien duży stosunkowo wydatek dla jednej ze stron. Po co niewybredne komentarze na temat stanu majątkowego?

Dodaj komentarz

 1. Administratorem zebranych danych osobowych jest Master4U Maciej Stypka z siedzibą w Katowicach (40-123), przy ul. Czerwińskiego 6 lok. 316, REGON 241080707, NIP 6342327026, kontakt: rodo@weselezklasa.pl
 2. Wyrażona zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie, bez żadnych negatywnych skutków oraz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych, którego dokonano przed jej cofnięciem.
 3. Cofnięcia zgody dokonać można dokonać przez wysłanie maila na adres bok@weselezklasa.pl
 4. Odbiorcami (procesorami powierzenia) Pani/Pana danych osobowych będą: podmioty zapewniające obsługę i utrzymanie Serwisu, tj. obsługę prawną, a w przypadku rozliczeń finansowych podmiot wykonujący usługę obsługi kadrowo – księgowej na rzecz Administratora Danych Osobowych oraz podmioty zapewniające obsługę informatyczną i podmioty będące właścicielami oprogramowania do profilowania, w tym podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wymiana danych osobowych z ww. podmiotami jest regulowana przez umowy powierzenia danych osobowych bądź zgodnie ze stosownymi regulaminami świadczeniem usług.
 5. Moje dane osobowe będą przechowywane do chwili cofnięcia zgody.
 6. Przysługują mi prawa do:
  • żądania od Administratora danych dostępu do moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych uzupełnienia, sprostowania moich danych osobowych;
  • żądania od Administratora danych usunięcia lub ograniczenia przetwarzania moich danych osobowych;
  • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych osobowych;
  • żądania przeniesienia moich danych osobowych;
 7. Ponadto zostałam/łem poinformowany/a, że przysługuje mi prawo do wniesienia skargi do organu nadzoru to jest do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: GIODO).