Przewodnik po Rzymie – co warto zobaczyć w Wiecznym Mieście?

Przewodnik po Rzymie – co warto zobaczyć w Wiecznym Mieście?

Rzym to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Europie. Stolicę Włoch co roku odwiedzają miliony podróżnych, którzy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu tajemnic, zapierających dech w piersiach widoków i niezwykłych, starych zabytków.  Już pierwsze kroki w tym monumentalnym mieście sprawiają, że z zachwytu brakuje tchu. Klimatyczne uliczki, niezwykłe zapachy i głośni Włosi, którzy każdego przyjmują z otwartymi rękami.

Oczywiście nie wolno również zapomnieć o Watykanie, małym mieście, które znajduje się w obrębie Rzymu. To właśnie tutaj każdego roku pojawiają się chrześcijanie z całego świata, którzy choć raz chcą zobaczyć Stolicę Apostolską na własne oczy i pomodlić się wraz z papieżem.

To miasto wprost idealne na piękne i niezapomniane zaręczyny. Niejedna para marzy również o tym, aby po wypowiedzeniu sakramentalnego “tak” ich podróż poślubna rozpoczęła się właśnie tutaj!

Co warto zobaczyć w Rzymie?

Rzym swoim klimatem rozkochuje w sobie nawet najbardziej sceptycznych podróżników. Jest również natchnieniem dla artystów i krajobrazem pojawiającym się w wielu popularnych filmach, takich jak „Słodkie życie”, „Rzymskie wakacje” czy „Anioły i Demony”.

Czy warto na zwiedzanie Rzymu poświęcić cały weekend a nawet tydzień? Odpowiedź może być tylko jedna! Tak! To miasto wprost idealne dla zakochanych. niekończące się piesze wędrówki, pizza jedzona ukradkiem podczas podróży i pyszna włoska kawa ciepłym wieczorem. Poniżej przedstawiamy zestawienie kilku najważniejszych zabytków Rzymu i Watykanu, od których podróż powinien rozpocząć każdy!

Unsplash

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu!

Najpiękniejsze zabytki Rzymu i Watykanu

Watykan

To jeden z pierwszych przystanków, od których należy rozpocząć zwiedzanie. Choć tak naprawdę jest oddzielnym państwem, wiele osób traktuje go jako część Rzymu. Na zwiedzanie Watykanu warto poświęcić przynajmniej dwa dni, trzeba również wziąć pod uwagę kolejki, które ustawiają się do Muzeów Watykańskich czy podziemnych krypt.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Watykanie?

  • Bazylikę św. Piotra,
  • Kopułę Bazyliki św. Piotra,
  • Muzea Watykańskie,
  • Kaplicę Sykstyńską,
  • Ogrody Watykańskie,
  • Podziemia watykańskie i grób św. Piotra.

Zamek św. Anioła

Zamek św. Anioła to jedna z największych i najbardziej charakterystycznych budowli przy nabrzeżu Tybru. Jej zwieńczeniem jest renesansowa figura archanioła Michała, który w swoich dłoniach dzierży miecz skierowany w stronę nieba. Turyści zwiedzający budowlę mogą nacieszyć oczy panoramicznym widokiem na Watykan i Bazylikę św. Piotra.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi to jedna z najpiękniejszych fontann na świecie, „zagrała” ona w wielu popularnych filmach, na przykład „La dolce vita”. Aby dobrze obejrzeć zabytek, trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż okolice fontanny zazwyczaj oblegane są przez rzesze turystów. Nikogo nie powinien również dziwić widok  zwiedzających, którzy całymi grupami wrzucają do wody grosze. Jak głosi legenda, osoba, która poświęci pieniążek i wrzuci go do wody, w przyszłości ponownie wróci do zachwycającego Rzymu.

Koloseum

Koloseum to szczególnie ważna budowla dla wszystkich chrześcijan i miłośników historii. To jeden z niewielu zabytków, który w tak dobrym stanie dotrwał od antyku aż po czasy współczesne. Choć do tej pory nie udało się ustalić, kto był architektem budowli, wiadomo, że powstawała między 72 a 80 r. n. e.  Choć w koloseum istnieje wiele oryginalnych elementów, środek musiał zostać odtworzony. Z Koloseum najlepiej skierować się wprost do Forum Romanum i Palatynu.

Panteon

Panteon to jeden z najlepiej zachowanych zabytków pochodzących ze starożytności. Zbudowany na planie koła w przeszłości był między innymi kościołem chrześcijańskim. Największe wrażenie w budowli robi kopuła i wpadające do środka światło. Będąc w środku, warto również sprawdzić niezwykłe wrażenia akustyczne, które dają wręcz mistyczne dźwięki.

Unsplash

Co i jak warto zobaczyć w Rzymie?

Kiedy zaplanujecie już swoją wymarzoną trasę, zastanówcie się nad tym, w jaki sposób najlepiej podróżować. Pieszo, metrem, a może skuterem?

Wybór pieszej wędrówki pozwala nam zaoszczędzić nieco pieniędzy, jednak zabiera więcej czasu. Oczywiście spacerowanie ma wiele zalet. Po pierwsze mamy okazję na żywo poznać topografię miasta i zajrzeć w każdy zakątek, który nas zainteresuje. Po drugie, każdy kolejny kilometr daje nam możliwość zjedzenia dodatkowego kawałka pizzy bez wyrzutów sumienia. Jakie są minusy? Chcąc zobaczyć najważniejsze zabytki, które niejednokrotnie rozrzucone są po całym mieście, należy wcześniej ustalić sobie najbardziej optymalną trasę.

Rzym to jedno z najlepiej skomunikowanych i oznaczonych miast Europy. Poruszając się po nim, możemy skorzystać z autobusów, metra lub kolejki, dzięki tym środkom transportu dotrzemy w każde, nawet najbardziej oddalone miejsce. Istnieje specjalna aplikacja pozwalająca zaplanować swoją trasę. Oczywiście można również skorzystać z Map Google. Kupując bilety na transport publiczny, warto zwrócić uwagę na ROMA 24H, ROMA 48H, ROMA 72H i specjalną kartę turystyczną ROMA PASS.

5/5 - (26)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore