Rodzaje włosów i ich pielęgnacja – sprawdź, co zrobić, aby włosy były piękne i zdrowe!

Rodzaje włosów i ich pielęgnacja – sprawdź, co zrobić, aby włosy były piękne i zdrowe!

Pielęgnacja włosów jest niezwykle ważna, szczególnie, kiedy zależy nam na tym, aby były lśniące i gęste. Jednak, aby dobrze o nie dbać, warto najpierw poznać ich specyfikę. Jakie rodzaje włosów występują najczęściej u kobiet i mężczyzn? 

Zanim odpowiecie sobie na pytanie, jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy, najpierw sprawcie, aby wasze włosy były przede wszystkim zdrowe. Żadne, nawet najbardziej profesjonalne cięcie nie pomoże, jeśli końcówki będa się rozdwajały, a włosy pozbawione blasku zaczną się puszyć i wypadać. Aby wiedzieć, jakie witaminy na włosy warto zażywać, najpierw należy sprawdzić, czego im potrzeba. Czy jest to nawilżenie, czy może jednak większym problemem jest ciągłe ich przetłuszczanie się. Dobranie odpowiedniej pielęgnacji i leczenia będzie znacznie łatwiejsze, jeśli sprawdzicie, jakie rodzaje włosów istnieją i określicie swój typ. 

Rodzaje włosów męskich i damskich

Zazwyczaj nie ma różnicy, czy mowa jest o włosach męskich, czy o włosach damskich. Istnieją 4 podstawowe rodzaje włosów, które charakterystyczne są dla obu płci. 

Włosy normalne

O włosach normalnych marzy każda kobieta i każdy mężczyzna. Co je charakteryzuje? Nie przesuszają się, są puszyste i sprężyste, co znacznie ułatwia ich układanie. Co więcej, włosy normalnie przetłuszczają się znacznie wolniej, zatem nie trzeba ich myć codziennie czy co drugi dzień. Zwykle mianem włosów normalnych określa się te, które nie były poddawane żadnym zabiegom, na przykład nie były farbowane. 

Włosy suche

Ważnym składnikiem, który sprawia, że włosy nie są przesuszone, jest sebum. Jeśli go zabraknie, włos staje się łamliwy i łatwo się puszy. Włosy suche bardzo często się łamią, szczególnie jest to widoczne podczas czesania. Mają również tendencję do wypadania. Z tego też względu osoby z suchymi włosami często zastanawiają się nad tym, jak przyspieszyć porost włosów, aby móc wyrównać ich długość.  

Włosy z łupieżem

Problemy z łupieżem to zmora wielu ludzi, która często może prowadzić do obniżenia samooceny. Sypiące się z głowy białe lub lekko żółte płatki są skutkiem zaburzeń w złuszczaniu i odnowie naskórka. Co więcej, łupież to idealne pożywienie dla bakterii czy grzybów, których rozwój powoduje nieprzyjemne swędzenie. Włosy osób, które walczą z łupieżem, mają skłonność do przetłuszczania się, wydają się również obciążone i matowe. 

Włosy przetłuszczające się 

Choć wiele osób myśli, że aby włosy się przetłuszczały, potrzebny jest łupież, to jednak nie jest to prawda. Włosy przetłuszczające się to skutek nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Ten rodzaj włosów charakteryzuje się trudnością w układaniu oraz wiotkością i brakiem puszystości. Często już kilka godzin po umyciu włosy na nowo wydają się nieświeże. 

Włosy kręcone
Unsplash

Zobacz także: Znajdź fryzjera, który odpowiednio zajmie się twoimi włosami. Zajrzyj do naszego katalogu i znajdź najlepszą ofertę!

Rodzaje włosów i ich pielęgnacja

Pielęgnacja włosów wymaga od ich właścicieli cierpliwości i systematyczności. Szczególnie w przypadku włosów suchych, przetłuszczających się czy wypadających. Oczywiście istnieją na przykład domowe sposoby na wypadanie włosów, jednak jeśli problem jest bardzo zaawansowany, mogą nie być wystarczające. Jak zatem pielęgnować poszczególne rodzaje włosów? Oto kilka praktycznych porad:

  • włosy normalne – myj szamponem do włosów normalnych i nakładaj odżywki, dbaj o to, aby preparaty, których używasz, miały filtr UV,
  • włosy suche – myj szamponem, ze składnikami odżywczymi, po każdym myciu stosuj balsamy i odżywki, które na włosach trzymaj przynajmniej kilka minut, zrezygnuj z suszenia suszarką, jeśli nie możesz, susz zimnym powietrzem,
  • włosy z łupieżem – stosuj szampon przeciwłupieżowy przepisany przez dermatologa, dokładnie masuj skórę głowy, włosy płucz w wodzie o niezbyt wysokiej temperaturze,
  • włosy przetłuszczające się – włosy myj w letniej wodzie, po umyciu delikatnie wyciśnij z nich wodę, jednak nie pocieraj ich ręcznikiem, unikaj noszenia chustek i czapek, włosy, jeśli jest taka potrzeba, myj codziennie, jednak znajdź szampon, który będzie jak najbardziej naturalny i bio. 
Rodzaje włosów
Unsplash

Zobacz także: Fryzury ślubne dla panny młodej – wybierz idealny rodzaj uczesania

Rodzaje włosów według pochodzenia

Choć najlepiej znany podział na typy włosów to ten związany z  jego budową, to włosy można również podzielić według regionu, z którego pochodzą. Oto wyodrębnione grupy: 

  • europejskie – cechują się zróżnicowaniem kolorystycznym oraz teksturalnym, mogą być proste, falowane i kręcone;
  • azjatyckie – najczęściej się proste, grube i ciemne;
  • indyjskie – włosy indyjskie mogą być grube i cienkie, ich częstym problemem jest przesuszenie, są podatne na układanie;
  • afroamerykańskie – gęste, mocne i ciemne włosy o mocnym skręcie, często tworzą tak zwane afro;
  • słowiańskie – najczęściej w jasnym odcieniu blondu, podatne na różnego rodzaju stylizacje. 

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore