Rola i obowiązki świadka – o czym musi pamiętać?

Rola i obowiązki świadka – o czym musi pamiętać?
Adobe Stock

Wybraliście już swoich świadków? Pamiętajcie, że dzień Waszego ślubu będzie dla nich sporym przeżyciem! Zwykle panie szybciej odnajdują się w roli organizatorek. Jeśli nie chcecie, by ten piękny dzień był ogromnym źródłem stresu dla świadka, podeślijcie mu poradnik, z którego dowie się, jak perfekcyjnie wypełnić swoje zadania! 💪

Aplikacja wesele z klasą

Rola świadka i świadkowej ma duże znaczenie, jednak obowiązki świadkowej różnią się nieco od tych, którymi powinien zająć się świadek. Od czego należy zacząć? O czym świadek powinien pamiętać na ślubie, a czym na weselu? Oto kilka podpowiedzi.

Oferty promowane

Rola i obowiązki świadka przed ślubem

Świadek to jedna z najważniejszych osób w gronie młodej pary. Jego zadaniem jest pomoc i wspieranie przyszłych małżonków. Rola świadka jest bardzo ważna już w czasie przygotowań do ślubu i wesela. Może to być stresujące i niełatwe wyzwanie, szczególnie dla osób, które jeszcze nigdy nie były świadkami na ślubie. W związku z tym, kluczowe znaczenie ma wybór świadka. Powinna to być osoba, która będzie w stanie podołać wszystkim obowiązkom wynikającym z tej funkcji.  Obowiązki świadka ślubu i wesela to w dużej mierze kwestia indywidualna, ale istnieje kilka podstawowych zadań, które musi wykonać każdy drużba. Sprawdźcie, jak poradzić sobie z tym zadaniem krok po kroku!

obowiązki świadka - pan młody i świadkowie przed samochodem
Adobe Stock

Wieczór kawalerski

To chyba najprzyjemniejsze zadanie! Świadek odpowiada za organizację wieczoru kawalerskiego, listę gości i przebieg imprezy. 🥳

Poszukiwania garnituru

Podczas ślubnych, męskich zakupów, często przyszłemu panu młodemu towarzyszy świadek. Musi wtedy sprostać zadaniu i posłużyć radą. Czasami sama obecność wystarczy, by pan młody poczuł wsparcie. 🤵

Obowiązki świadka w kościele

O czym należy pamiętać wymieniając najważniejsze obowiązki świadka na ślubie kościelnym? Co przede wszystkim musi zrobić świadek na ślubie? 💒

obowiązki świadka - pan młody, świadkowie i druhny
Adobe Stock

Przygotowania do ślubu

Rola świadka na ślubie kościelnym zaczyna się od przygotowań. Poranek dnia ślubu to jedno wielkie zamieszanie, radość i stres. Świadek powinien wtedy zadbać o samopoczucie młodej pary, rozładowywać napięcie, rozbawiać, ale też pomagać. 🤝 Szczególnie, gdy pojawi się fotograf, który będzie dokumentował przygotowania pana młodego.

Odpowiedzialność

Obowiązki świadka ślubnego to przede wszystkim czuwanie, żeby wszystko poszło zgodnie z planem i kontrolowanie czy pan i pani młoda zabrali wszystkie niezbędne dokumenty oraz przedmioty. 👰 🤵 W przedślubnym stresie nietrudno o czymś zapomnieć. Świadek powinien być wtedy bardzo czujny i pozwolić młodej parze cieszyć się każdą chwilą bez stresu. Nie można zapomnieć o zabraniu dowodu osobistego i dostarczeniu obrączek! Świadek składa również podpis na protokole przedślubnym. 

Dbałość o szczegóły

W dniu ślubu świadek powinien mieć oczy dookoła głowy! Musi zwracać uwagę na szczegóły, których młoda para może nie zauważyć w ślubnej euforii. 😉 Dobrze byłoby, gdyby świadek zauważał drobiazgi, takie jak zawinięta marynarka, nieodklejona cena na podeszwie czy rozwiązana sznurówka w bucie pana młodego. Podstawowa rola świadka w kościele to czujność.

Rola świadka na ślubie cywilnym

Obowiązki świadka na ślubie cywilnym są takie same, jak w przypadku uroczystości odbywającej się w kościele. 🙂Świadek ma dbać o wygląd pana młodego, poprawiając ewentualne niedociągnięcia i spełniając jego ewentualne prośby. Zwyczajowo świadek jest zarezerwowany dla przyszłego małżonka, a świadkowa pomaga pannie młodej, chociaż oczywiście te role są dość płynne. Jaka jeszcze jest rola świadka na ślubie w Urzędzie Stanu Cywilnego? Zazwyczaj świadek pilnuje obrączek, wita gości i wskazuje im ich miejsca, jeżeli jest taka konieczność, a po skończonej ceremonii udziela wskazówek dotyczących dojazdu na salę weselną i upewnia się, że każdy gość ma transport. Rolą świadka na ślubie cywilnym będzie również udział w przygotowaniach pary młodej.

obowiązki świadka - świadek poprawia muszkę panu młodemu
Adobe Stock

Obowiązki świadka na weselu

Wymieniliśmy zadania świadka na ślubie, ale co dalej? Jakie są podstawowe zadania świadka na weselu? Po ślubie świadek wcale nie może sobie pozwolić na odprężenie się. W czasie przyjęcia ma na swoim barkach kilka ważnych zadań.

obowiązki świadka - radosny pan młody ze świadkami
Adobe Stock

Opieka nad prezentami i kopertami od gości

Tuż po ceremonii, podczas składania życzeń, świadkowie zajmują się odbieraniem od młodej pary prezentów i kopert, które wręczają goście. 💌 Muszą zadbać także o późniejszą opiekę nad nimi i przypilnować, by trafiły w określone miejsce. Rola świadka na weselu to także odpowiadanie na ewentualne pytania gości i rozwiązywanie problemów.

Dbanie o gości weselnych

Wymieniając obowiązki świadka na weselu nie można zapomnieć o opiece nad weselnikami. Świadek jest odpowiedzialny za to, by gościom weselnym nie brakowało alkoholu, innych napojów oraz dodatków. 🍾 Warto pomyśleć o wzniesieniu toastu za młodą parę. Często to świadek jest odpowiedzialny także za komunikację z obsługą oraz zespołem. Obowiązki świadka weselnego warto z nim wcześniej dokładnie omówić, żeby wiedział, jakie są oczekiwania młodej pary.

Oczepiny

Świadek nie ucieknie przed weselnymi zabawami! 🤩 Oczepiny to czas, który spędzi prawie w centrum zainteresowania wszystkich gości. Nie można więc zapomnieć o nienagannej postawie i dobrym humorze – to główne obowiązki świadka na ślubie i weselu. 

Wymieniając zadania świadka pana młodego nie można zapominać także o kierowaniu gości do miejsc noclegowych i rozwiązywaniu konfliktów. Świadek jest prawą ręką świeżo upieczonego małżonka. 🤚

Wiecie już, jakie obowiązki ma świadek na ślubie i weselu. Rola świadków może wydawać się ogromnym wyzwaniem, jednak przede wszystkim najważniejsze są dobre chęci! Młoda para na pewno bardzo doceni pomoc w przygotowaniach i organizacji tego ważnego dnia. Nie należy się zbytnio stresować! Młodzi na pewno chcą, by dla każdego uroczystość kojarzyła się z dobrą zabawą!

Obowiązki świadka podczas ślubu i wesela

Podsumowanie tego artykułu

4.6/5 - (50)

Patrycja Guzik

Patrycja Guzik

Branża ślubna nie ma przed nią tajemnic. Od lat z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy weselne, wykorzystując je, aby ułatwić parom młodym przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Pasjonatka kina i literatury. W wolnych chwilach najchętniej oddaje się lekturze książek ulubionych autorów m.in. Érica Emmanuela Schmitta, Carlosa Ruiza Zafóna czy Joanny Chmielewskiej.

Więcej artykułów autora Patrycja Guzik

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore