• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Rola i obowiązki świadka – o czym musi pamiętać?

Rola i obowiązki świadka – o czym musi pamiętać?

Wybraliście już swoich świadków? Pamiętajcie, że dzień waszego ślubu będzie dla nich sporym przeżyciem! Zwykle panie szybciej odnajdują się w roli organizatorek. Jeśli nie chcecie, by ten piękny dzień był ogromnym źródłem stresu dla świadka, podeślijcie mu poradnik, z którego dowie się, jak perfekcyjnie wypełnić swoje zadania!

Rola świadka i świadkowej ma duże znaczenie, jednak obowiązki świadkowej różnią się nieco od tych, którymi powinien zająć się świadek. Od czego należy zacząć? Czym świadek musi zająć się na ślubie, a czym na weselu? Oto kilka podpowiedzi.

Rola i obowiązki świadka przed ślubem

Rola świadka jest bardzo ważna już w czasie przygotowań do ślubu i wesela. Może to być stresujące i niełatwe wyzwanie, szczególnie dla osób, które jeszcze nigdy nie były świadkami na ślubie. Sprawdźcie, jak poradzić sobie z tym zadaniem krok po kroku!

Wieczór kawalerski

To chyba najprzyjemniejsze zadanie! Świadek odpowiada za organizację wieczoru kawalerskiego, listę gości i przebieg imprezy.

Poszukiwania garnituru

Podczas ślubnych, męskich zakupów, często przyszłemu panu młodemu towarzyszy świadek. Musi wtedy sprostać zadaniu i posłużyć radą. Czasami sama obecność wystarczy, by pan młody poczuł wsparcie.

Unsplash

Zobacz także: Szukasz pomysłu na wieczór kawalerski? Zajrzyj do naszego katalogu ofert!

Obowiązki świadka w kościele

Przygotowania do ślubu

Poranek dnia ślubu to jedno wielkie zamieszanie, radość i stres. Świadek powinien wtedy zadbać o samopoczucie młodej pary, rozładowywać napięcie, rozbawiać, ale też pomagać. Szczególnie, gdy pojawi się fotograf, który będzie dokumentował przygotowania pana młodego.

Odpowiedzialność

W przedślubnym stresie nietrudno o czymś zapomnieć. Świadek powinien być wtedy bardzo czujny i pozwolić młodej parze cieszyć się każdą chwilą bez stresu. Nie można zapomnieć o zabraniu dowodu osobistego i dostarczeniu obrączek! Świadek składa również podpis na protokole przedślubnym.

Dbałość o szczegóły

W dniu ślubu świadek powinien mieć oczy dookoła głowy! Musi zwracać uwagę na szczegóły, których młoda para może nie zauważyć w ślubnej euforii. Dobrze byłoby, gdyby świadek zauważał drobiazgi, takie jak zawinięta marynarka, nieodklejona cena na podeszwie czy rozwiązana sznurówka w bucie pana młodego.

Envato

Zobacz także: Modne męski fryzury – którą wybrać na wielką uroczystość?

Obowiązki świadka na weselu

Opieka nad prezentami i kopertami od gości

Tuż po ceremonii, podczas składania życzeń, świadkowie zajmują się odbieraniem od młodej pary prezentów i kopert, które wręczają goście. Muszą zadbać także o późniejszą opiekę nad nimi i przypilnować, by trafiły w określone miejsce.

Dbanie o gości weselnych

Świadek jest odpowiedzialny za to, by gościom weselnym nie brakowało alkoholu, innych napojów oraz dodatków. Warto pomyśleć o wzniesieniu toastu za młodą parę. Często to świadek jest odpowiedzialny także za komunikację z obsługą oraz zespołem.

Oczepiny

Świadek nie ucieknie przed weselnymi zabawami! Oczepiny to czas, który spędzi prawie w centrum zainteresowania wszystkich gości. Nie można więc zapomnieć o nienagannej postawie i dobrym humorze!

Rola świadków może wydawać się ogromnym wyzwaniem, jednak przede wszystkim najważniejsze są dobre chęci! młoda para na pewno bardzo doceni pomoc w przygotowaniach i organizacji tego ważnego dnia. Nie należy się zbytnio stresować! Młodzi na pewno chcą, by dla każdego uroczystość kojarzyła się z dobrą zabawą!
Obowiązki świadka podczas ślubu i wesela

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu