Roztańczone wesele, czyli jak pracuje nowoczesny zespół weselny

Roztańczone wesele, czyli jak pracuje nowoczesny zespół weselny

Muzyka podczas wesela odgrywa ogromną rolę. Nowożeńcom zależy na tym, aby goście weselni nie opuszczali parkietu tanecznego i we wspaniałej atmosferze świętowali wraz z nimi to szczególne wydarzenie. Dzień ślubu to taki wyjątkowy moment, który ma pozostać niezapomniany dla pary młodej, jak i jej bliskich. Jednak jak sprawić, aby członkowie dwóch rodzin chętnie brali udział w zabawie weselnej i wspólnej integracji?

Aplikacja wesele z klasą

Przepis na roztańczone wesele posiada zespół muzyczny Chwalisz Band, czyli rodzinny cover band, który podczas przyjęcia tworzy niezwykłe show. Rozmawiamy z Mateuszem Chwaliszem, wokalistą i gitarzystą o tym, jak do swoich zawodowych działań podchodzi nowoczesny zespół weselny. Jeśli więc jesteście ciekawi, jak wygląda praca cover bandu XXI wieku, zapraszamy do lektury!

Oferty promowane

fot. Dawid Pawlicki – Lotnia Weddings

Jakie gatunki muzyczne najchętniej gracie?

Mamy to szczęście, że gramy bardzo różne wesela. W związku z tym gusta naszych klientów od siebie odbiegają. Najlepiej czujemy się w elektronicznych i energetycznych utworach, dzięki którym cały parkiet baunsuje, a wszystkich nad ranem bolą łydki (śmiech). Chcemy, żeby scena kipiała energią, która przechodzi na wszystkich uczestników wesela. Najchętniej gramy nowoczesne gatunki muzyczne oraz nieśmiertelne klasyki. BANDa Chwalisz nie ogranicza się do żadnego stylu (może poza jazzem). Lubicie Linkin Park? The Weekend? Modestep? A może Korna? Zagramy to z „bananem” na twarzy :).

Oczywiście, podczas wesela musimy zachować równowagę i pamiętać o starszych pokoleniach. Dlatego też w naszych szeregach mój ojciec Waldemar jest dobrą opozycją. Najważniejsze i tak jest rozpoznanie publiczności dla której mamy grać. Dużym ułatwieniem w doborze repertuaru granego podczas wesela jest feedback od pary młodej. Dzięki nawiązaniu bezpośrednich relacji z klientami jesteśmy w stanie poznać ich potrzeby i preferencje muzyczne. Pamiętajcie, że finalnie muzyka łączy pokolenia 🙂.

fot. Katarzyna Sałek – Diabolina

Czym według Was charakteryzuje się nowoczesny zespół weselny?

Rynek weselny w ostatnich latach bardzo intensywnie się rozwinął. Posiadanie instrumentu, zmontowanie składu i opieranie repertuaru wyłącznie na gatunku disco-polo nie wystarczy, aby zdobyć klienta. Nowoczesny band musi być na czasie pod każdym względem. Bogaty i aktualny repertuar, długie bloki muzyczne, krótkie przerwy między utworami, dyscyplina, „rasowe” brzmienie, zgranie – to tylko niektóre ze składników, które musi posiadać nowoczesny zespół weselny.

Mimo wszystko moim zdaniem najważniejsza jest interakcja z publicznością. Stanie na scenie i zasłanianie się pulpitem jest już zwyczajnie passé. Wychodzenie do ludzi, zabawa razem z nimi to klucz do udanej imprezy. Doświadczony konferansjer jest bardzo mocnym atutem. W składzie musi być osoba, która przywita gości, posiada mikrofon bezprzewodowy i nie zawaha się go użyć w najważniejszych momentach wesela.

fot. Dawid Pawlicki – Lotnia Weddings

Wisienką na torcie jest wodzirej, który wprowadza świetny klimat na weselu. W ostatnich latach zmienia się charakter i definicja zabawy w kontekście tanecznym. Nie trudno zauważyć, że młode pokolenia zdecydowanie preferują luźny taniec w kółeczku lub powtarzanie układów tanecznych niż klasyczny taniec w parach. Wodzirej dostarczy wam adekwatnych atrakcji i będzie strzałem w dziesiątkę!

Nie można zapominać też o oświetleniu, które jest kluczowe nie tylko dla odbioru muzyki, ale i pracy pozostałych usługodawców. Rodzaj oświetlenia, ilość, moc, a nawet zestawienie kolorystyczne jest istotne dla pracy filmowca i fotografa. W ostatnich latach jest duże boom na zdjęcia naturalne, które można osiągnąć ciepłym żółtym lub białym kolorem. Takie oświetlenie idealnie wpisuje się w scenerie stodoły lub obiektu z dużą ilością cegły.

Jaki jest Wasz sposób na pełny parkiet na weselu?

Moc, energia i 5 posiłków dziennie! (śmiech) Za każdym razem chcemy, żeby czad ze sceny zalewał gości na parkiecie. Dla ścisłości, nie mamy w swoim repertuarze konkretnego utworu, który powoduje, że za każdym razem mamy pełny parkiet. Według mnie taki utwór nie istnieje. Każda publiczność jaką spotykamy na szlaku weselnym ma inne upodobania. Dzięki temu, że w swoim repertuarze mamy ponad 400 utworów, jesteśmy w stanie zaspokoić ich muzyczne pragnienia. Sygnał od gości weselnych jest bardzo jasny: “Jeżeli coś nam się nie podoba – nie tańczymy”. Tu nie ma kompromisów. Jeżeli zespół dobrze reaguje na publiczność, to zapełnienie parkietu jest formalnością. Kluczowe znaczenie ma kolejność utworów w bloku muzycznym. Emocje należy stopniowo dawkować, a ostatnia piosenka musi być totalnym SZTOSEM!

Jakie taneczne zabawy i atrakcje prowadzicie na weselu?

Z pewnością wystrzegamy się przestarzałych zabaw, które uważamy za przaśne. Stawiamy na nowoczesność i autorskie rozwiązania. Uwielbiam ten moment, gdy podczas rozmowy z parą młodą robimy burzę mózgów. Po kilkunastu minutach dyskusji i wymianie pomysłów, kreujemy nową zabawę, której jeszcze nikt nie zrobił! Zawsze w takich momentach mam ciarki na plecach i wizualizuje sobie w głowie przebieg zabawy. Napięcie sięga zenitu podczas samego wesela, gdy nasza wspólna inicjatywa wywołuje pierwsze emocje wśród gości. To coś niebywałego.

fot. Katarzyna Sałek – Diabolina

Jedną z naszych atrakcji jest fontanna sceniczna z gitary. Wspominałem już, że jesteśmy scenicznymi zwierzakami? (śmiech) To coś niesamowitego jak ponad 100 osób skacze razem z tobą i wykonuje wskazane przez ciebie ruchy. Wiążę się to z dużą odpowiedzialnością. Do naszego show wykorzystujemy atestowane produkty z zachowaniem szczególnej ostrożności i norm bezpieczeństwa. Zdrowie gości jest sprawą priorytetową i tu nie ma miejsca na kompromisy.

Animacje taneczne to niewątpliwie konik mojej żony, Moniki. Co jakiś czas bombarduje nas swoimi pomysłami na kolejne układy taneczne. Pracujemy aktualnie nad kompilacją utworów z TikToka. Z pewnością będziecie mogli je zobaczyć w naszym wykonaniu w sezonie 2021. W ostatnim roku furorę robiła animacja do utworu “Soco, Bate, Vira”.

Artykuł powstał we współpracy z zespołem weselnym Chwalisz Band.

4.8/5 - (11)

Paulina Góralska

Paulina Góralska

Absolwentka polonistyki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Niepochodząca ze Śląska, ale zakochana w tym regionie jako mieszkanka od kilku lat. Uwielbia podróże, w szczególności wycieczki rowerowe i górskimi szlakami. Zafascynowana tematyką ślubów, zwłaszcza stylem rustykalnym.

Więcej artykułów autora Paulina Góralska

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore