Savoir-vivre gościa, czyli jak zachować się podczas ślubu i wesela? Wedding planner podpowiada!

Savoir-vivre gościa, czyli jak zachować się podczas ślubu i wesela? Wedding planner podpowiada!

Jeden z bohaterów przepięknej bajki Disney’a „Piękna i Bestia” śpiewał Belli: „Czas w górę kielich wznieść i z nami obiad zjeść, wygodnie siądź i gościem bądź (…)”. Była ona bowiem dla wszystkich mieszkańców zamku gościem wyjątkowym tak, jak wyjątkowy jest każdy gość, którego młoda para zaprosiła na swój ślub i wesele. Jeśli ktoś zaprosił Was na ten dzień to znaczy, że jesteście naprawdę ważni. Jak zatem to docenić i nie zawieść przyszłych nowożeńców 👰‍♀️🤵‍♂️?

Po pierwsze, aby być gościem, trzeba tę informację potwierdzić 🙂. Gdy dostajecie zaproszenie targają Wami zapewne same pozytywne emocje i obecność jest dla Was tak oczywista, że zapominacie poinformować organizatorów o tym fakcie. Potwierdzenie jest niesamowicie ważne, ponieważ młoda para ma swoje obowiązki, np. poinformowanie lokalu o ostatecznej liczbie gości. Jeśli ktoś nie udziela informacji zwrotnej dokłada przyszłym nowożeńcom kolejnych obowiązków. Zwróćcie zawsze uwagę na tzw. RSVP (z francuskiego „répondez s’il vous plaît” czyli „proszę odpowiedzieć”). Tam zawsze jest informacja, do kiedy należy potwierdzić swoje przybycie 📅.

Jeśli już mowa o zaproszeniach, to co z najmłodszymi gośćmi? Są pary, które decydują się nie zapraszać dzieci na swoje wesele. Taką decyzję należy absolutnie uszanować bez znaczenia, jakie mają oni ku temu argumenty i przekazać pociechy 👶 na ten czas komuś pod opiekę. Jeśli jest to dla Was kwestia problematyczna po prostu porozmawiajcie o tym z młodą parą, ale NIGDY nie stawiajcie ich przed faktem i nie przyprowadzajcie pociech bez ich zgody.

Para młoda podczas sesji na łące
Adobe Stock

Kolejna kwestia to wybór stroju 👗. W zależności od tego, w jakim stylu para młoda organizuje przyjęcie spróbujcie dopasować się do ich próśb. Jeśli jest to eleganckie wesele nie zakładajcie trampek i na odwrót. Jeśli młodzi planują zabawę w stodole nie przywdziewajcie smokingu, bo bardziej zmęczycie się pilnowaniem, aby go nie ubrudzić niż samą zabawą. Jeśli chodzi o kwestie kolorów to tutaj niestety większy nacisk kładziemy na dostosowanie się pań. Przede wszystkim kolor biały i jego odcienie – jest zarezerwowany TYLKO i wyłącznie dla panny młodej 👰‍♀️ (chyba, że ta zadecyduje inaczej). Kiedyś absolutnie zabroniony był kolor czarny. W tej chwili czerń jest kojarzona bardziej z elegancją niż żałobą, natomiast trzeba tutaj zwrócić uwagę, jaki fason sukienki zakładacie, oraz jakie dobieracie dodatki. Niewskazane jest ubieranie rzucającej się w oczy sukienki w kolorze czerwieni dla… świadkowej. Dobrze, aby jej sukienka była w kolorze neutralnym lub takim, o jaki poprosi panna młoda. Czerwoną kreację zawsze można wziąć wówczas ze sobą na zmianę.

Gdy już potwierdzicie swoje przybycie bądźcie punktualni ⏱. Wchodzenie do kościoła w środku mszy, czy też nagłe wtargnięcie na ceremonię w plenerze burzy całą atmosferę. Nieraz dochodzi do tego skrzypnięcie czy trzaśnięcie drzwiami. Będąc natomiast na ślubie starajcie się nie skupiać całej uwagi na nagrywaniu i fotografowaniu wszystkiego 📷, a w szczególności momentu przysięgi małżeńskiej. Skupcie się na emocjach młodej pary i zobaczcie to na żywo. Ponadto możecie w tej sposób przeszkadzać fotografowi lub kamerzyście.

Będąc na weselu pamiętajcie, że nadal jesteście gośćmi i para młoda dołożyła wszelkich starań, aby ten dzień wyglądał tak, jak sobie wymarzyli i aby każdy gość czuł się dobrze. Wszelkie narzekania, komentarze, wywracanie oczami czy wyśmiewanie jest absolutnie nie na miejscu. Dotyczy to wszystkiego: dekoracji, jedzenia, alkoholu, stroju pary młodych czy atrakcji. Jeśli nowożeńcy decydują się na przyjęcie bezalkoholowe nie wnoście po cichu butelek wódki. Jeśli nie podobają Wam się dekoracje pomyślcie, że para młoda 👰‍♀️🤵‍♂️ ma po prostu inny gust niż Wy.

Pan młody i panna młoda z bukietem kwiatów
Adobe Stock

I na koniec pamiętajcie, aby nie poniosła Was zabawa 🎉. Czyjeś wesele to znakomita okazja do szaleństwa, ale w takim stopniu, aby nie zepsuć tego dnia nikomu, a w szczególności nowożeńcom. Upijanie się, zwracanie na siebie uwagi, aby być w centrum uwagi, opowiadanie niezręcznych historii. To tylko kilka sytuacji, od których warto się powstrzymać w ten szczególny wieczór.

Para młoda przeżywa swój ślub i wesele raz w życiu. Zadbajcie o to, aby ich wspomnienia były najlepsze na świecie ❤.

1/5 - (1)

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu
google-play
appstore