• Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą
  • Wesele z Klasą

Skąd wziął się zwyczaj robienia “bramy weselnej” i jak się do tego przygotować?

Skąd wziął się zwyczaj robienia “bramy weselnej” i jak  się do tego przygotować?

W Polsce istnieje wiele zaskakujących zwyczajów weselnych, które przetrwały przez wiele lat i wciąż są powtarzane w większości polskich domów. Część z nich uważana jest za niezbędny element uroczystości i wesela, inne powodują zakłopotanie.

Oczywiście obecnie nikt nie wyobraża sobie ślubu bez błogosławieństwa młodej pary czy oczepin. Te dwa elementy są obecnie w niemalże każdym harmonogramie i mają ogromne znaczenie nie tylko dla rodziców, ale również dla pary młodej. A co z innymi tradycjami, na przykład tworzeniem bram weselnych i wykupowaniem panny młodej? Czy również one przetrwały i są pielęgnowane? Okazuje się, że tak! Jak zrobić bramę weselną ze smakiem i skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj?

Brama weselna – pochodzenie tradycji

Tradycja robienia bram weselnych ma już dziesiątki, jeśli nie setki lat i wywodzi się z rodzimych obrzędów. Bramę weselną najczęściej tworzą sąsiedzi, znajomi, a nawet dzieci, które znają parę młodą. Uczestniczący w weselu goście oczywiście nie powinni brać udziału w tego typu zabawach. Według tradycji pan młody, zanim ujrzy swoją wybrankę, musi ją jeszcze wykupić. Dlatego właśnie po drodze do domu młodej w przeszłości stawiano “szlabany”, a pan młody musiał okazać swoją hojność w postaci weselnego ciasta lub alkoholu. W imieniu pana młodego najczęściej targuje się świadek, zniecierpliwiony pan młody nie musi nawet wysiadać z auta.

Wokół robienia bram weselnych narosło wiele opowieści. Część osób uważa ten zwyczaj za wyjątkowo żenujący i powodujący zakłopotanie. Dzieje się tak dlatego, że czasem bramy weselne tworzą osoby, które w żaden sposób nie są związane z parą młodą czy rodzicami pary młodej. Chodzi im jedynie o otrzymanie weselnej wódki, co oczywiście może powodować oburzenie.

Pan młody przed wyjechaniem do panny młodej
Unsplash

Zobacz także: Poszukujesz sali weselnej? Sprawdź nasz katalog!

Jak zrobić bramę weselną – pomysły

Istnieje wiele ciekawych pomysłów na zorganizowanie bramy weselnej. Większość osób pozostaje przy najbardziej tradycyjnej formie i ustawia się na drodze, która prowadzi z domu pana młodego do domu panny młodej. Przyszły małżonek nie musi wykonywać żadnych zadań. Świadek wysiada z auta, obdarowuje zebranych, a ci przepuszczają samochód z panem młodym. Bardzo często znajomi pary młodej obdarowują ich w tym momencie również małym upominkiem, na przykład bukietem kwiatów.

W sieci można jednak spotkać dużo bardziej zaawansowane “bramy weselne”, które wymagają przygotowania, scenariusza i zaangażowania pana młodego. Na forach dla panien młodych można znaleźć wiele ciekawych opisów, którymi dzielą się internautki.

U nas było tak: pan młody musiał rąbać porozstawiane na drodze kołki, jak porąbał, to znaczyło, że nadaje się na męża dziewczyny z wioski.

Jak moja siostra wychodziła za mąż, jej koleżanki wyszły w strojach roboczych z miotłami, grabiami nawet jedna znak drogowy “Stop” trzymała i zablokowały drogę.

Ja widzialam fajna bramę. Mężczyźni przebrali się za kobiety ciężarne, mieli fajne kiecki z lat 80., wymalowani, wyglądali bosko. Udawali, że jeden zaczął rodzić na ulicy.

My niedawno mieliśmy wesele i znajomi zrobili nam bramę samochodami tuningowanymi, musieliśmy naprawiać auto. Niezapomniane wrażenia.

Bramę można również zrobić po wyjściu pary młodej z kościoła. Wtedy zazwyczaj uczestnicy zabawy ustawiają się na drodze, która prowadzi do kościoła.

U mnie tradycja bramy ma troszkę inną formę. Kiedy młodzi wychodzą z kościoła lub USC, to ci, którzy wiedzą o uroczystości, blokują im drogę tzw. bramą. U nas np. na drogę wyszła rodzina z wózkiem dziecięcym, rolnik zajechał nam drogę ciągnikiem z pługiem, inny beczkowozem oraz były te najzwyklejsze, kiedy to w poprzek drogi rozciągano ozdobny sznur. Oczywiście tradycja nakazuje, przyjąć życzenia (często również jakiś prezencik), pan młody wręcza mężczyźnie z bramy „flaszeczkę”, a panna młoda rozdaje dzieciom cukierki. I dopiero po tym przepuszcza się młodych w dalszą drogę na miejsce zabawy.

Brama weselna przed domem panny młodej

Pan młody może się również natknąć na bramę przed domem panny młodej. Wtedy na jego drodze staje najbliższa rodzina panny młodej, a jej ukochany musi ją wykupić. Negocjacje trwają tak długo, aż obie strony są zadowolone. Oczywiście warto pamiętać o tym, że jest to jedynie zabawa, której nie należy brać na poważnie. Kłótnie na chwilę przed błogosławieństwem zdecydowanie nie są wskazane.

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet
Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu