• MODA
  • URODA
  • ŚLUB I WESELE
  • STYL ŻYCIA
  • EKSPERT Z KLASĄ
  • SZUKAJ

Skąd wzięły się zabawne nazwy rocznic ślubu i jak brzmią? Zobacz, dlaczego warto o nich pamiętać!

Skąd wzięły się zabawne nazwy rocznic ślubu i jak brzmią? Zobacz, dlaczego warto o nich pamiętać!

Większość ludzi w swoim życiu czeka na tę jedyną miłość, która zawładnie ich sercem i stanie się najważniejsza na świecie. Najczęściej, kiedy następuje ten moment, nie jesteśmy do końca świadomi tego, że strzała amora trafiła właśnie w nas. Zaczynają się nieśmiałe podchody, a z czasem uczucie wybucha ze zdwojoną siłą. Właśnie wtedy dociera do nas zaskakująca myśl – to miłość do grobowej deski.

Pojawia się pierścionek zaręczynowy, później dochodzi do niezwykłych oświadczyn i niezapomnianego ślubu i wesela. W tych chwilach zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest pielęgnowanie miłości. Wiele lat po ślubie wciąż powinniśmy o tym pamiętać, celebrując kolejne rocznice ślubu.

Każda rocznica ślubu ma swoją nazwę, dzięki której staje się wyjątkowa i, nie oszukujmy się, łatwiej ją zapamiętać. Jak nazywają się poszczególne gody i co oznaczają nazwy kolejnych rocznic ślubu? Jakie życzenia na rocznicę ślubu będą najodpowiedniejsze?

Rocznice ślubu – nazwy

1. rocznica ślubu – papierowa

2. rocznica ślubu – bawełniana

3. rocznica ślubu – skórzana

4. rocznica ślubu – kwiatowa lub owocowa

5. rocznica ślubu – drewniana

6. rocznica ślubu – cukrowa

7. rocznica ślubu – wełniana

8. rocznica ślubu – spiżowa, brązowa lub blaszana

9. rocznica ślubu – gliniana lub generalska

10. rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa

11. rocznica ślubu – stalowa

12. rocznica ślubu – płócienna, jedwabna lub lniana

13. rocznica ślubu – koronkowa

14. rocznica ślubu – kości słoniowej

15. rocznica ślubu – kryształowa

20. rocznica ślubu – porcelanowa

25. rocznica ślubu – srebrna

30. rocznica ślubu – perłowa

35. rocznica ślubu – koralowa

40. rocznica ślubu – rubinowa

45. rocznica ślubu – szafirowa

50. rocznica ślubu – złota – tzw. złote gody

55. rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa

60. rocznica ślubu – diamentowa

65. rocznica ślubu – żelazna

70. rocznica ślubu – kamienna

75. rocznica ślubu – brylantowa

80. rocznica ślubu – dębowa

Młode małżeństwo tańczy w lesie
Unsplash

Zobacz także: Najpiękniejsze i najbardziej wzruszające cytaty o małżeństwie

Znaczenie nazw rocznic ślubu

Choć dzisiaj może nam się wydawać, że rocznice ślubu od zawsze miały swoje nazwy, to jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Dopiero w XX wieku, a dokładnie w 1922 roku słynna pisarka i specjalista w dziedzinie etykiety, Emily Post postanowiła nazwać rocznice ślubu.

Nie można jednak całej zasługi przypisać pisarce, ponieważ kobieta pokusiła się jedynie o pierwszych osiem nazw dla 1., 5., 10., 15., 20., 25., 50. i 75. rocznicy ślubu. 15 lat później związek Jubilerów Amerykańskich dopisał kolejne nazwy, które przyjęły się niemalże na całym świecie.

Jaki klucz nazewnictwa wybrała Emily Post? Dlaczego pierwsza rocznica ślubu nazywana jest jedynie papierową, a dziesiąta rocznica ślubu lub trzydziesta rocznica ślubu mają znacznie szlachetniejsze i mocniejsze nazwy? Oczywiście związane jest to z pewną symboliką. Każdy rok, który trwamy przy ukochanym i ukochanej, wzmacnia nasze uczucie i sprawia, że kolejne rocznice ślubu są coraz ważniejsze. Niełatwo jest przez wiele lat z rzędu znosić wspólnie przeciwności losu, szczęśliwe i tragiczne momenty i wciąż kochać się tak samo mocno.

Właśnie dlatego pierwsza rocznica ślubu nazywana jest jedynie papierową, ponieważ jest to materiał, który bardzo łatwo zniszczyć. Dużo trudniej poradzić sobie z cyną czy perłą, nie mówiąc już o brylancie lub dębie.

Zakochane małżeństwo obchodzi rocznicę ślubu
Unsplash

Nazwy a życzenia i prezent na rocznicę ślubu

Nazwy rocznic w bardzo łatwy sposób mogą nam również podpowiedzieć, jaki prezent wybrać na rocznicę ślubu lub jakie życzenia złożyć w ten wyjątkowy dzień. W sieci można znaleźć wiele ciekawych wierszyków na rocznicę ślubu, w których znajdziemy zabawne i wzruszające nawiązania do nazw. Tego typu życzenia sprawdzą się idealnie, jeśli chcemy powiedzieć kilka słów rodzicom lub wybieramy się na imprezę zorganizowaną z tej okazji przez przyjaciół lub rodzinę.

Prezent na rocznicę ślubu również tematycznie może być związany z daną nazwą rocznicy. Na pierwszą rocznicę ślubu można ukochanej lub ukochanemu podarować własnoręcznie napisany list. 30. rocznica ślubu to idealny moment, aby kupić żonie piękny sznur pereł. To, jaki drobiazg wybierzecie, zależy tylko od was.  

Ankieta

Zobacz więcej ankiet
Zobacz więcej ankiet

Planer ślubny

ikona planer ślubny

Aplikacja: Planer ślubny - odliczanie dni do ślubu